ABIT: něco z kuchyně

  • 1
Tchajwanská firma ABIT je známým a dlouholetým hráčem na poli základních desek, i když se v souladu s trendem poslední doby začíná profilovat i jako výrobce grafických karet a multimediálních zařízení. Jak vidí své další účinkování na scéně, co si myslí o intelovském čipsetu Granite Bay a jak obohatila svou základní desku s nForce2?

Vlastní styl
Tchajwanská firma ABIT se ve světě hardwaru proslavila jako výrobce základních desek pro počítačové nadšence, kteří se snaží ze svých miláčků vyždímat veškerý výkon až na hranici možností jednotlivých komponent. Ačkoli se objemem své produkce neřadí mezi giganty jakými jsou ASUS, Microstar, Gigabyte nebo Elitegroup (ECS), je od roku 1994 stálicí v první desítce tchajwanských výrobců motherboardů a má po celém světě své vytrvalé obdivovatele a příznivce.

Není tomu ještě zas tak dávno, co jsme museli při sestavování počítače bedlivě procházet manuál k základní desce a nastavovat množství jumperů neboli přeponek, aby se systém správně rozběhl. To, že dnes nemusíme na motherboardu v podstatě kteréhokoli výrobce fyzicky nastavovat prakticky nic, je z velké části zásluha průkopnické činnosti ABITu. V roce 1996 totiž ABIT přišel s převratnou novinkou jménem Soft Menu, která umožňovala nastavování frekvence a napětí procesoru prostřednictvím BIOS Setupu – znamenalo to, že overclockeři už nemuseli kvůli každé změně těchto parametrů vypínat počítač, lézt pod stůl, pátrat po příslušném jumperu (nebo spíše skupině jumperů) a přenastavovat. Dnes už tento komfort pokládáme za běžný, protože i ostatní výrobci za nějaký čas rozpoznali, že tímto směrem vede ta správná cesta; dnes tedy overclockeři lezou pod stůl maximálně hledat ten správný jumper pro vymazání obsahu paměti CMOS :-).

Logo ABIT

Rebel s příčinou
ABIT si vybral cestu jakéhosi „rebela“, který se bouří proti uniformní snaze ostatních výrobců nepouštět uživatele k nastavování mnoha kritických parametrů čipsetu – tj. parametrů, které mohou zapříčinit chybný chod systému. Při citlivém zacházení lze těmito parametry ovšem vybičovat výkon systému až k hranicím možností použitého procesoru a paměti, a o to jde všem overclockerům. Zde tedy spatřil ABIT svou mezeru na trhu a vyprofiloval se jako firma, která před zákazníkem v BIOSu obnažuje prakticky vše, co je rozumně možné a smysluplné obnažit. Dlužno ovšem říct, že takováto vstřícnost se od té doby stala víceméně standardem a prakticky všichni významní výrobci nabídli během času obdobné možnosti jemného ladění čipsetu. Jak je na tom ABIT dnes a kterými směry se hodlá ubírat? O tom vám něco napoví úryvky z rozhovoru, který poskytl webzinu Scott Thirwell, marketingový ředitel ABITu.


Jaký je poměr mezi počtem vámi vyrobených základních desek pro procesory Intel a AMD?

Během roku 2002 se tento poměr změnil ze 70:30 ve prospěch AMD na současných 50:50. Nástup Pentií 4, stabilizace čipsetových řad Intelu a jeho mohutná marketingová kampaň měly dohromady ten účinek, že se řešení od Intelu stala na trhu motherboardů ABIT přijatelnějšími. Zatímco před rokem žádný opravdový hráč nebo výkonově orientovaný uživatel o Intelu nemluvil, dnes mnoho z těchto lidí používá ve svých výkonných počítačích intelovský procesor. Osobně mám jeden systém s Athlonem XP 2700+ (333MHz FSB) a jeden systém s Pentiem 4 2,4 GHz – oba jsou výborné a nevzdal bych se ani jednoho z nich.

Co to je za základní desky, které pro vás bude vyrábět EliteGroup? Budou typu OEM nebo určené pro koncový prodej?

Jak čtenáři vědí, ABIT byl tvůrcem a vůdčí firmou co se týče výkonově orientovaných základních desek. ABIT se specializuje na tyto základní desky s jeho značkou, zároveň se však chceme více angažovat v oblasti OEM a SI. OEM znamená výrobu motherboardů pro velké hráče jako je Dell, Compaq/HP nebo IBM, zatímco SI představuje systémové integrátory, kteří do PC se svou vlastní značkou montují neoznačené základní desky. Takovéto motherboardy mají pouze základní schopnosti bez jakýchkoli overclockerských vymožeností a musejí být levné. ABIT spolupracuje s firmou ECS, která pro nás vyrábí neoznačené základní desky výše zmíněného typu; design je kompletně náš a stejně tak se staráme i o řízení jakosti bez ohledu na standardy ECS. Zákazníci, kteří si koupí výrobek se značkou ABIT, si mohou být jisti, že daná základní deska byla ze 100 % zkonstruována a vyrobena v továrně ABITu (pro vaši informaci, naše továrna má velikost zhruba 10 fotbalových hřišť) v čínském městě SuZhou – hned přes ulici sídlí ASUS.

Co si ABIT myslí o intelovském čipsetu Granite Bay? Slyšel jsem, že ho ve svých výrobcích nepoužijete, proč?

Vývoj naší základní desky GB7 s čipsetem Granite Bay byl zrušen. Granite Bay měl přijít na trh v září, ale Intel jeho sériovou výrobu pořád odkládal a odkládal – objeví se nejdříve v polovině prosince. Myslím, že z médií a od distributorů po celém světě brzy uslyšíme, že čipsetu Granite Bay je příliš málo, přišel příliš pozdě a čipset 845PE poskytuje mnohem větší hodnotu. Granite Bay je na to, co poskytuje, extrémně drahý, a myslím, že jeho životnost bude krátká.

Kdy se dočkáme od ABITu motherboardů s nForce2? Budou mít nějaké pro nás lákavé vlastnosti?

Série základních desek NF7 založená na čipsetu nForce2 je již k dispozici. ... Z mnoha věcí, které jsme tam přidali, mohu jmenovat například 5-bit Frequency ID (5-bit FID), který umožňuje nastavit multiplikátor FSB v rozmezí 5 až 21. Ostatní základní desky používají 4bitový FID, což znamená, že hodnotu multiplikátoru lze nastavit jen od 3 do 13. ABIT také použil třífázové napájení a konektor ATX12V, protože procesory AMD mají velkou spotřebu energie. Bez třífázového napájení a konektoru ATX12V by uživatelé nemohli přetaktovávat, aniž by se vystavovali riziku nestability nebo dokonce poškození systému.

Zdroje: OCworkbench, ABIT


Témata: Asus, BIOS, Intel