Age of Conan

Age of Conan

Age of Conan – první dojmy z ostře sledované onlineovky

  • 115
Po knížkách a filmech s Arnoldem Schwarzeneggerem se tento měsíc otevře drsný svět pro tisíce hráčů. A je na co se těšit!
Age of Conan
Intro se vám bude líbit.
Barbar Conan. Mnozí z nás jej znají z knížek Roberta E. Howarda, další pak z postarších filmů s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Několik let vzniká virtuální svět pro tisíce hráčů, svět surový, plný monster, bitev, úkolů a výzev. A ten svět se otevře již tento měsíc. Age of Conan je jedním ze tří nejočekávanějších MMORPG tohoto roku a má tu výhodu, že vychází dříve než Warhammer: Online a druhý datadisk k WoW – Wrath of Lich King. Věděli jsme, že tvůrci slibovali revoluční soubojový systém, úvodní singleplayer, svět pro dospělé a zaměření na souboje mezi hráči. Dodrželi vývojáři své plány, nebo se jejich sliby rozpadají rychleji než rohlíky z Lidlu? Pojďme ale přímo k věci.

"Dodrželi vývojáři své plány, nebo se jejich sliby rozpadají rychleji než rohlíky z Lidlu?"

Soubojový systém
Age of Conan
Idylka na pláži. Ačkoliv je hra určena pro dospělé, míru krve lze v nastavení snížit.
K základu, na kterém se dále staví, patří tři útoky – z levé strany, na hlavu a z pravé strany. Tomu odpovídají klávesy 1, 2 a 3. Lze sice mačkat odpovídající ikonky ve spodní liště, ale minimálně pro tyto tři výpady by měl každý hráč využívat klávesnici. Proč? Pro největší efektivitu v soubojích. Jak plníte úkoly a vylepšujete svoji postavu, získáváte i speciální útoky - comba (jejich použití stojí část staminy - zelená čárka). Abyste je mohli provést, aktivujete je a až vás hra vyzve, splníte požadovanou kombinaci útoků složenou z oněch tří základních úderů. Například stisknete ikonku pro speciální útok, hra vás vyzve pro útok zleva, útok zprava a posléze se provede zdrcující úder. A pokud máte štěstí, uvidíte i některé z efektních zakončení (fatality), třeba useknutí hlavy. Ano, svět Conana je světem pro dospělé.

VIDEO

Age of Conan
V boji, stejně jako v lásce, je důležité neztratit hlavu.
Aby to nebylo tak jednoduché, protivník se - podle toho, na jaké strany útočíte - brání a to pomocí štítů. To jsou ty tři obloučky hned u jeho postavy. Pokud jej například sekáte pouze z levé strany, protivník si tam „přelije“ své štíty, ony obloučky, což znamená, že vaše údery z této strany nepříteli téměř neubližují. Hráč proto musí pružně reagovat a útočit z té strany, kde se protivník nejméně kryje. Tím se mu pro každou situaci omezuje i použití speciálních útoků.

Když jsem tenhle systém popisoval kamarádovi, měl strach o to, zda-li to není příliš složité. Rozumím mu, když jsem si o soubojích četl na fórech, připadal mi také složitý, ale opak je pravdou. Souboje jsou hodně zábavné, jednoduché, ale ne zase tak, jak je známe z World of WarCraft.

Age of Conan
Kam se poděl můj meč? Aneb když se combo úder povede...
A ještě jedna drobnost. Pokud se ve hře oháníme zbraní, opravdu útočíme na všechny cíle v trajektorii úderu, ne pouze na jednoho zaměřeného protivníka. Různá odhazování stranou a útoky na více cílů jsou zde denním chlebem.

Postavy
Age of Conan
nabízí 12 povolání v rámci čtyř obvyklých achetypů: soldier, priest, rogue, mage. Hračičkové si vyhrají už s tvorbou svého avatara. Nabízí se hromada účesů, hned několik tetování, ale i výška, proporce těla a úprava obličeje. Není problém ze sebe udělat opravdu nevzhledné lidské monstrum, stejně jako roztomilou dívenku s copánky. Osobně jsem si vybral Conquerora, který sice umí trošičku tankovat, ale nemůže nosit štít – jeho úloha spočívá v DPS. Celkem hodně vydrží, své nepřátele dokáže odhazovat stranou, k těm vzdálenějším se rychle přiblíží pomocí dovednosti „charge“.

Age of Conan
Pirátské město v začátečnické zóně vypadá hezky. A zároveň to bude první zkouška výkonu vašeho PC.
Od desáté úrovně se všem postavám zpřístupní tzv. Feats (ve World of WarCraft talenty). Za každou úroveň získáme jeden bod, jenž investujeme do jednoho ze tří dovednostních stromů – právě ty předurčují styl našeho hraní. U mé postavy (Conqueror) si tak mohu vybrat, zda-li půjdu cestou „do každé ruky jedna zbraň“, „pořádná obouručka“ nebo „výdrže a tankování“. A zdá se mi, že ve všech PvE větvích (general) se nemusí jít až tak hluboko, díky čemuž i PvE postava nebude takové ořezávátko. Interaktivní stránku s Feats pro všechna povolání naleznete zde.

A vyváženost postav? Zapomeňte. Na dvacáté úrovni byl Assassin schopný zabít kouzelníky na jednu ránu. Balancování je sice v plném proudu, ale do vydání zbývají dny, ne měsíce. Přesto právě tahle nevyváženost je něco, na co si při startu hry těším. A nebojím se, že za půl roku bude všechno zase jinak.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Výběr povolání a tříd ve hře
Soldier
- Guardian: Nejlépe obrněná plechovka ve hře, hodně vydrží a sluší mu to s mečem a štítem

- Dark Templar: Slušně opancéřovaná postava, která kromě meče a štítu používá i trochu magie. Podle betatesterů zábavná postava.

- Conqueror: Poslední z opancéřovaných, který to se štítem neumí, raději mlátí. Díky svým schopnostem je ceněný ve skupině.

Rogue
- Assassin: Skoro žádné brnění, ale vynikající damage dealer. Nejlepší DPS na jeden cíl a exceluje ve schovávání se ve stínu.

- Barbarian: Podobně jako jeho kolega mnoho nevydrží, ale čím více do něj buší, tím větší rány dává. Navíc dokáže útočit na více cílů naráz.

- Ranger: Díky World of WarCraftu zprofanovaná postava s lukem a šípy. V Age of Conan kombinuje ruční i automatické míření. 

Priest
- Priest of Mitra: Nejlepší léčitel ve hře, díky svým kouzlům si umí udržet protivníka od těla.

- Bear Shaman: Další hybridní postava, která je zaměřená především na léčení. Umí rozdávat i slušné rány, ale proti protivníkům v dálce je slabá.

- Tempest of Set: Velmi dobrý léčitel, který umí šlehat blesky.

Mage
- Necromancer: Mág, který si vytváří pomocníky z padlých nepřátel. Ti nejsou ale tak silní jako sám kouzelník.

- Demonologist: Další kouzelník s pomocníky, s tím rozdílem, že skutečná síla spočívá právě na démonech.

- Herald of Xotli: Zajímavý hybrid vojáka a kouzelníka, který bojuje na blízko a s obouruční zbraní.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Singleplayer a plnění úkolů

Age of Conan
V tomto okamžiku si zkouším vzpomenout, kde je nejbližší hřbitov a zdali nepoběžím dlouho. Smrt přichází o několik vteřin později.
Původní záměr spočíval v tom, že hráč až do úrovně dvacet bude hrát klasickou single-player hru. Zde se autoři budou věnovat příběhu, osvětlí hráči ovládání a ten si zažije herní principy. U testerů se ale vývojáři nesetkali s pochopením, svůj nápad přesto nehodlali pohřbít. Ať už si vyberete jakoukoliv rasu či povolání, vždy se probudíte se na pláži pirátského ostrova (což je škoda). Ten slouží coby tzv. začátečnická zóna (úrovně 1-20). Pokud je den, hrajete s ostatními hráči, potkáváte je, můžete spolu plnit úkoly. V noci se ocitáte ve hře jednoho hráče a hrajete svůj příběh – pořád ale funguje chat a můžete tak komunikovat s přáteli. Tyto dva stavy se nestřídají automaticky, ale přepínáte je pomocí hospodského ve městě. Ve dne i v noci plníte jiné úkoly, nicméně ty příběhové, v noci, je třeba splnit – na úrovni 19 získáte finální úkol, po jehož splnění se z ostrova přesunete do skutečného světa.

Age of Conan
Uznávám, kompozice není ideální, chtěl jsem zachytit hráče jedoucího na koni. Na úrovni 40 si jednoho také pořídíte.
Vlastní plnění úkolů je totálně jednoduché a to díky trasování. Stačí si vybrat úkol a na mapě se objeví, kam máte přesně jít, v jakém okruhu se dané předměty nacházejí a kam se vrátit pro odměnu. Jednodušší už to být snad ani nemůže. Náplň se nese v klasických intencích – zabij, sesbírej, eskortuj, promluv si. V některých případech jsem se přistihl při tom, že text k úkolu ani nečtu, dialog odklikám a tupě běžím na místo určení. Hmm.

Jedna věc nás ale hodně mrzí – svět není otevřený. Ve skutečnosti se jedná o mnoho pospojovaných zón s nahrávací obrazovkou. A to je velká škoda.

Grafika a náročnost na HW
Age of Conan
Když doběhnu k bráně a vstoupím, objeví se nahrávací obrazovka. Svět v Age of Conan není zase tak otevřený, jak jsme očekávali.
Nebudeme vám nic nalhávat, Age of Conan je hra náročnější na hardware. Pokud se vám trhal World of WarCraft, rozbijte prasátko, přišel čas koupit nové železo. Nenechte se uchlácholit minimálními nároky, že budete hrát na nejnižší detaily. Na nejnižší detaily totiž Conan vypadá dost hnusně, zhruba jako deset let staré 3D hry. Naopak na střední a vysoké se budete kochat krajinou, architekturou, a samozřejmě postavami. Mimochodem, už je to sice klišé, ale voda vypadá úchvatně.

Na mé původní sestavě – P4 3,2 Ghz, 1GB RAM a Nvdia 7600 – byla beta nehratelná. Udělal jsem malý upgrade na 3GB Ram a Nvidia 8800 GT, což situaci zlepšilo, ale pořád to nebylo ono. Jako brzda se ukázal starý procesor. Vyměnil jsem tedy základní desku a koupil nový procesor Intel Core2 Duo 6550 2,33 Ghz. Upgrade mě stál necelých 14 tisíc včetně nových Windows Vista a jsem spokojen. Berte v potaz, že pokud by se vám hra neběžela plynule například v noci při hře jednoho hráče, jak to potom bude vypadat v instanci nebo při bitvě o město? Finální závěr o požadavcích na hardware ale učiníme až v plné verzi, hra se neustále optimalizuje.

Co jsme nezkusili a z čeho máme strach
Age of Conan
Ho ho ho, dvacátá úroveň. Dál již nepokračuju, plná hra vychází ještě tento měsíc.
Neprojeli jsme se na koni, neužili jsme si příliš PvP, ani nezažili dobývaní města – a na všechno se opravdu těšíme. Nezkusili jsme ani craft – ten začíná až na 40 úrovni. To všechno si schováme až do recenze.

Z jedné věci ale strach máme – z blbů. Pokud různí „experti“ na maximální úrovni ve World of WarCraft nechápali, i přes upozornění a vysvětlování, jak funguje instance, že není cílem za první dvě sekundy udělat co největší damage, naopak, v daleko komplexnějším světě Conana to bude ještě horší. Například léčitel nestojí na místě (a nekouká třeba do zdi jako ve WoW), ale musí být správně natočen, protože svojí léčivou vlnu posílá v určitém výseku. To na druhou stranu vyžaduje aby správně stáli i ostatní hráči.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slovníček zkratek, se kterými se dřív nebo později setkáte

PvE – Player v. Environment
PvP – Player v. Player
RP – Role Playing
RL – Real Life, aneb skutečný život. Něco, co bývá hardcore hráčům MMORPG již zcela cizí.
Noob – Tímto označením bývá častován začátečník nebo hráč, jenž provedl začátečnickou chybu
LFG – Looking for Group - hledám skupinu, ke které bych se mohl připojit. LFG bývá následováno objasněním toho, co daný hráče hledá, obvykle další zkratkou instance (viz. dále) nebo jménem úkolu.
LFM – Looking for Mate - skupinu mám, hledám další členy
AFK – Away from Keyboard
BRB – Be right back - za chvilku jsem zpět
Healer – Léčitel, role ve skupině. Hráč, který se stará o to, aby ostatní dobrodruzi zůstali naživu.
Tank – Role ve skupině, kdy na sebe hráč hrající tento typ postavy strhává útoky monster a chrání tím slabší postavy v družině.
DPS - Damage per second, ale i role ve skupině. Tento hráč se stará o to, aby likvidoval nepřátele co nejrychleji, ale zároveň sám zůstal naživu.
Instance - Prostředí ve hře vygenerované pouze pro určitý počet dobrodruhů, kteří se snaží splnit všechny úkoly a ve zdraví dojít k cíli.
FU – Fuck you - v duchu českých dabingů filmů překládáme jako "ty hajzle" :)
MMORPG – Massive Multiplayer Online Role Playing Game
L2P - Learn to play - nauč se hrát
O obecných zkratkách používaných na internetu se dočtete na Technetu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Age of Conan
Na levé straně vidíte, jaké pěkné combo útoky již umím.
Na základě betaverze jsem si udělal poměrně slušný obrázek o hře a sám za sebe mohu říci, že je rozhodnuto - do plné verze určitě půjdu. Age of Conan je jednoduše zábava, uvidíme, jak na tom bude hra s bugy po vydání. Opravné patche vycházejí v podstatě neustále. Konkurence vyjde až v závěru roku, což je dost času na to, aby mohla to dobré z Conana okopírovat. Za nějakého půl roku, zkušenější o end-game obsah, se pak znovu rozhodnu, zda-li zůstat u Conana, nebo se přesunout do jiné hry. Nebo se na tenhle žrout času úplně vykašlat :). A co vy, máte již vybranou svojí postavu?

Aktualizováno: nové screeny

Age of Conan Age of Conan

Age of Conan Age of Conan Age of Conan
- zobrazit celou galerii -