Bulletstorm

Bulletstorm

Americká televize obvinila hru, že učí hráče znásilňovat

  • 49
Reportáž Fox News se obula do násilné hry, která odměňuje hráče za stylové porcování nepřátel. Argumenty kritiků ovšem nebyly úplně v pořádku.

Mediální korporace Fox, známá svými mnohdy předpojatými reportážemi, zacílila tentokrát na brutální akci Bulletstorm. V ukázkovém příkladu špatného citování přesvědčovala čtenáře, že po jejím hraní budou chtít sexuálně napadat ženy.

Vrtěti Bulletstormem

Hra je v reportáži Foxu představena rétorikou připomínající spíše oznámení o smrtící virové epidemii: "Rodiče by se raději měli mít na pozoru: na obzoru je Bulletstorm." Následně je oznámeno, že součástí bojů bude odměňování hráčů za zásahy do rozkroku i jiných částí těla.

Rozpůlení protivníka hra odměňuje přízviskem "topless" ("nahoře bez"), což je poté postaveno vedle tvrzení populární psychiatričky Carole Liebermanové, jež hry označuje za možnou příčinu zvyšujícího se počtu znásilnění. "Co se s tím dá dělat?" ptá se následně Fox.

Zlatým hřebem reportáže je citace Billyho Pidgeona, videoherního analytika z M2 Research. Ten podle webu Foxu mluví o tom, že hry obsahující přílišné násilné či sexuální prvky si v prodejnosti vedou špatně. Jako příklad uvádí nevalné prodeje obskurností jako je BMX XXX či Postal.

Web Rock, Paper, Shotgun si ovšem dal tu práci, že zjistil původní obsah citace, jež obsahovala ještě větu mluvící o tom, že na trhu nejlépe obstojí hry s kvalitním obsahem.

Bulletstorm

Zveřejněním upravené citace tak Fox News dodal své zprávě na důvěryhodnosti potvrzením od spolehlivého odborníka: Bulletstorm je zlý, myslí si to i analytik. Pidgeon ovšem původně mluvil v obecném kontextu a v podstatě řekl, že u Bulletstormu nezáleží na krvavosti nebo sexuálních narážkách, ale na kvalitě jeho obsahu a provedení.

Server Wired.com se rovněž dotázal doktorky Liebermanové na zdroj, který by spojoval hry a počet znásilnění. Po počáteční neschopnosti odpovědět nakonec uvedla jedinou studii na téma násilných her. K její smůle však inkriminovaná práce vůbec nepojednávala o sexuálních zločinech.

Duty Calls

Zcela jasný parodující element Bulletstormu vyplývá nejen z přehnaného násilí, které je možné připodobnit třeba k filmům Quentina Tarantina (Kill Bill či Pulp Fiction), ale také jeho navážení se do jiných 3D akcí. Autoři ve vydaném videu zesměšnili epičnost staršího traileru na Halo 3, aby se následně pustili do vůbec nejúspěšnější současné akce vůbec. Zdarma stažitelná hra Duty Calls rýpe do přímočarosti série Call of Duty a během jediného týdne si ji stáhlo více než milion uživatelů. Skoro se tak zdá, že Bulletstorm vypaluje rybník podobně nadsazenému a v březnu přicházejícímu Duke Nukem Forever.

(Ne)funkční hodnocení násilí ve hrách

Pod palbu se dostalo i poslední dobou propírané hodnocení her dle systému ESRB (Entertainment Software Rating Board). To definuje přístupnost her podle věku hráčů. Označení M, jakým se skví Bulletstorm, je tak doporučení pouze pro hráče starší 17 let. Podle Fox News je otázkou, zdali hodnocení ESRB funguje. Odkazuje se při tom na soudní při Kalifornie proti sdružení distributorů ESA, jejíž výsledek může prodejce za prodej penalizovat až částkou tisíce dolarů za jeden nelegální prodej.

Bulletstorm

Pomineme, že podle statistik je poměr násilí v současné videoherní generaci nižší, než tomu bylo dříve. Pomineme i to, že Fox vypustil informace, kdy je podle aktuálních slyšení zákon spíše na straně distributorů, kteří chtějí hry ponechat na úrovni filmů a jiných médií a nezacházet s nimi jako s návykovými látkami. Nelze ovšem pominout, že argumenty nejen distributorů z ESA hovoří ve prospěch současného ratingového systému.

Ten totiž funguje tak, že ostře hodnoceným krvavým hrám se nedostane stejného zacházejí, jako vlídnějším titulům. I Billy Pidgeon sám v rozhovoru pro Fox obhajoval ESRB slovy "Prodejci většinou ratingový systém podporují. (…) Bulletstorm má hodnocení M a prodejci nejspíše hru neprodají mladistvému aniž by si nezkontrolovali jeho věk". Rovněž tuto část Pidgeonových slov Fox nezveřejnil.

Českému čtenáři by se mohlo zdát, že se ho americké hodnocení netýká. USA jsou ovšem stále majoritním světovým herním trhem, a tak cokoliv ovlivňuje vývoj za velkou louží, má vliv také v jiných regionech.

Fox News má samozřejmě pravdu v tom, že by se Bulletstorm neměl dostat do rukou dětí. Nicméně nepřesvědčivě podané argumenty psychologů i pasáže citované magazínem Rock, Paper, Shotgun dokládají tendenčně zmanipulovanou reportáž, po níž by davy rodičů měly div ne panikařit na bídným stavem dnešního světa.