Bezpilotní Predator

Bezpilotní Predator

Americké bezpilotní letouny napadl virus ze hry Mafia Wars

  • 26
Bič války proti terorismu postihla nákaza, jež má zřejmě původ v sociálních hrách.

Počátkem října časopis Wired odhalil, že flotila bezpilotních letounů, tzv. dronů, byla napadena počítačovým virem. Pátrání po původu viru odhalilo, že piloti dronů si nejspíš krátili čas mezi likvidováním bojůvek Talibanu na facebookových sociálních hrách typu Mafia Wars. Virus totiž prý pochází právě z nich.

Mafia Wars berou útokem drony

Wired oznámil 7. října, že virus zaznamenával písmena, která do klávesnice ťukali piloti dronů. Poprvé ho detekoval už o dva týdny dřív armádní antivirus HBSS. Protože ale nebyl narušen provoz, drony startují dále.

Mafia Wars

Bezpilotní dálkově ovládané letouny typu Predator a Reaper jsou nejnovější příspěvek do boje proti teroristickým organizacím a povstalcům, jimž Spojené státy čelí při svém arabském tažení.

Nejde přitom o žádnou bezvýznamnou zbraň. Za rok 2010 bylo jen na území Pákistánu provedeno více než sto úderů vedených drony. To je dvojnásobek oproti předchozímu roku. Zahynulo při nich takřka tisíc lidí, z čehož třetina jsou údajně civilisté a zbytek ozbrojenci. Drony mají nést největší podíl na decimování vedení organizace Al-Káida.

Bezpilotní Predator

Videohry se do kauzy zapletly o několik dnů později, když nejmenovaný zdroj letectva sdělil Wired, že inkriminovaný virus je program běžně užívaný ke kradení přihlašovacích jmen a hesel od lidí, kteří na internetu hrají hry jako Mafia Wars. Hráči v ní na Facebooku spravují své vlastní mafiánské organizace a bojují proti dalším hráčům.

Drony se dálkově ovládají z počítačů. Nejpravděpodobnější se tedy zdá, že piloti si v nich ve volných chvílích zaskočili na sociální hry, popřípadě vir přenesli na USB paměťových nosičích. Ty ovšem letectvo už dříve zakázalo z bezpečnostních důvodů.

Virus letectvu zamotal hlavy, i my ho můžeme mít v počítači

Pointou ovšem není, že flotilu dronů infikoval podobně "neškodný" software, nýbrž že ji vůbec nějaký software dokázal napadnout. Americké letectvo a její divize pro kyber-bezpečnost mají z ostudy kabát.

"Když vyšel váš článek, zmohl jsem se jen na překvapené 'Co to je?,'" sdělil později zdroj 24. Letecké skupiny (24th Air Force), která má na starost právě ochranu letectva proti virům a podobným typům napadení. Letectvo ovšem trvá na tom, že tento virus je pouze neškodnou nepříjemností a chod nenarušuje. Odpovědnost popírá také společnost Zynga, autor Mafia Wars.

Navzdory tomu nebylo snadné se ho zbavit. "Pořád jsme ho mazali a on se vracel," pronesl jiný utajený důstojník. Vzhledem k popularitě sociálních sítí a her na nich je pravděpodobné, že ho ma v počítači i řada z nás. FarmVille, jako jednu z nejpopulárnějších sociálních her, ostatně vyzkoušelo na 100 milionů lidí.