Asheron`s Call 2: Fallen Kings

  12:00
Online hra Asheron’s Call distribuovaná Microsoftem zaznamenala na nenasyceném trhu poměrně slušný úspěch, který se odrazil v tučném rozpočtu na vývoj nové generace této hry. Co ale kromě super grafiky AC2 nabízí?

Asheron`s Call 2: Fallen Kings Online hry v České republice nemají příliš na růžích ustláno. Pravidelně hraje možná pár tisíc závisláků technicky zastaralou Ultimu Online provozovanou zdarma na emulátorech oficiálního serveru. Hlavním důvodem jejich rozhodnutí je možnost komunikovat s ostatními v rodném jazyce, bezplatnost a nenáročnost na HW (o náročnosti datových přenosů pomlčíme). S rozvojem alternativních způsobů připojení na internet (ADSL, kabel, bezdrát) a klesajícími cenami hardware však i u nás roste živná půda pro novou generaci onlinovek, které nabízejí většinou dvě změny ve srovnání s klasickými onlinovkami typu UO a Everquest – 3D grafiku a zjednodušený vývoj postavy, i když to nemusí být pravidlo. Vyzkoušení online hry, která často většinou stojí totéž co áčkové produkty jen za software, o měsíčních poplatcích nemluvě, bývalo obtížné, ale s rostoucí konkurencí se to mění. Díky změněné situaci si každý může zkusit i Asheron’s Call 2 od Microsoftu – za cenu 900 MB downloadu.

Příběh AC2 se odehrává v čase tisíce let vzdáleném od období, do kterého je zasazen původní Asheron’s Call. V zemi se probudilo jakési magické nebezpečí poeticky nazývané „The Devastation“. No, a bude asi na Asheron`s Call 2: Fallen Kings hráčích, aby se s ním vyrovnali. Tedy, ne že by právě příběh byl tím nejdůležitějším v online hře, ale některé věci snad nemají zapotřebí ani v Redmondu. Ale budiž, příběh nikoho nenaláká, ale nezmínit ho, to nejde. Navíc přes stupiditu příběhu, vývojáři AC2 na něm staví, každý měsíc jej rozvíjejí dál pomocí nových questů a i celý počáteční výcvik je sestaven z úkolů týkajících se pochopení příběhu. Grrr.

Výcvikem jsme ale předběhli, nejprve si po instalaci hry z CD nebo downloadu užijete poměrně zdlouhavé patchování (člověk by alespoň u downloadu čekal po každém patchi aktualizaci) a následně intro, které přiblíží již zmíněný „příběh.“ Po těchto otravnostech už můžete interaktivně zasáhnout do následujícího dění. Vlastně, ne tak hrr... Pro hraní ještě potřebujete účet na Passport.com. Pamatujete? Hru distribuuje Microsoft.

Výběr postavy je pro powerplayery otázkou sběru informací, pro běžné hráče spíše otázkou vkusu. Powerplayeři nechť si informace vyhledají, ostatní si mohou vybrat podle sympatií mezi lidmi a dvěma Asheron`s Call 2: Fallen Kings rasami, které v jedničce hrály roli nepřátel, Lugiany a Tumeroky. První jsou velcí a oškliví, druzí malí s jistým plazím šarmem. Ňadra mají ale rozhodně nejhezčí „humanky“, ostatní rasy mají hruď i plně obnaženou (humanky v politicky korektní Americe pouze bíle podprsenky bez krajek), ale prsa žádná. Nicméně autorům hry musíme přiznat kredit alespoň, co se týká personalizace vzhledu. Měnit totiž můžete nejen barvu pleti či účes, ale také celkovou tělesnou stavbu, výraz obličeje a pár dalších drobností. I když systém tvorby postavy stále ještě nedosahuje rozmanitosti sci-fi Project Entropia.

Výběrem jména a rasy postavy veškerá kreativita končí, žádný výběr povolání či skillů se nekoná. Podle rasy dostanete příděl hitpointů a staminy a hurá na ně. Tedy, hurá do úžasného světa Dereth. Nejprve si vychutnáte cestu teleportem, což vypadá jako jízda modrozeleným potrubím pražské vodárenské (mně zase připomíná cestování červí dírou v dokonalém seriálu Hvězdná brána :) – pozn. Ondra). Jediným účelem tohoto zázraku je zabránit zobrazení té ošklivé obrazovky s nápisem „zone loading.“ A že ta cesta trvá i na slušném počítači s 512 MB RAM hezky dlouho.

Asheron`s Call 2: Fallen Kings Nakonec se ale objevíte v úzké chodbě, která vede z úkrytů, ve kterých obyvatelé světa přestáli tu strašnou katastrofu, které se nyní musí postavit. První kroky vás vedou „učící kameny.“ Které vám objasní základní ovládání hry. Následuje výuka boje a snad i získání prvního levelu, díky němu se vám zvedne počet hitpointů a dostanete body, jejichž pomocí můžete vylepšit své schopnosti. V podobném stylu pokračujete, vždy dostanete úkol, který lineárním způsobem splníte, až se dostanete do prvního města. Tam vás místní řemeslník zasvětí do tajů výroby předmětů, ale nejprve budete muset pokořit svůj první dungeon, ve kterém se vyskytují bytosti, které drze ukradly kovářská kladiva. V tuto dobu už pravděpodobně máte pátý šestý level a můžete si vybrat mezi magií, lukem nebo bojem zblízka. Body budou přidělené do skillů spolu s volbou zbraně (které najdete v zabitých potvorách stejně jako všechno, co kdy budete potřebovat). Kromě zvyšování samotné účinnosti hlavního útoku si můžete za skillpointy vyměnit i speciální útoky, které mohou nepřítele více zranit, ale berou mnohem více staminy než klasický útok.

Asheron`s Call 2: Fallen Kings Rozdíly mezi rasami jsou v podstatě jen optické. Každá rasa má vlastní design zbraní a výzbroje, ale výsledek je stejný. Nejde ani tak o vyvážení hry, jako spíš o naprostou nudu. Za normální je pokládáno, že každá rasa má určité předpoklady, v něčem je lepší, v něčem horší. V AC2 ne, to aby si zhýčkaní hráči nemohli stěžovat, že Lugiani jsou lepší než lidé. Tenhle herní systém snažící se vyhovět sortě lidí zvyklých na 3D střílečky, kteří prostě jen chtějí místo mutantů vraždit fantasy příšerky, je ve výsledku neskonale demotivující, co se týká hledání ideálního vývoje postavy.

Po dosažení 15. levelu získá vaše postava možnost výběru povolání, které opět přidává nějaké ty speciality, ale proboha, hlavně nečekejte zázraky nebo snad velkou rozmanitost. Z fightera se stane buď lovec odměn (zdravíme Bobbyho Sixkillera a Vince Blacka) nebo obránce, který sice nebude dávat takové rány, ale zase bude umět léčit. Podobné je to i u ostatních ras a povolání, ale vážně, moc se netěšte.

Asheron`s Call 2: Fallen Kings Další možností pro získání něčeho extra (ne, dámské vložky za 29,50 v Microsoftu nevedou), je vstup do služeb království, který automaticky postavě přidá speciální schopnosti bez nutnosti utrácet skillpointy. Nicméně pro získání postu v království je nutné splnit další z nudných NPC questů nebo případně zabít nějakého hráče z „druhé“ strany, což může být o trochu větší zábava, ale pořád nic moc. Málem bych zapomněl, kdyby se čirou náhodou stalo, že se vám nelíbí, že hrajete za válečníka a chcete vyzkoušet kouzlení, hodní páni vývojáři z Turbine vás nebudou nutit zakládat novou postavu a otravovat jejím vývojem. Proč by měli odrazovat platící zákazníky od hraní? Místo toho můžete odtrénovat, co nechcete a všechny dosud použité skill pointy použít jinak. Bez postihu. Že to je pitomost? Je, ale hráči si to žádají. Nebo si to alespoň v Microsoftu myslí.

K vývoji postavy ještě patří řemesla, ale ta v AC2 opravdu stojí dost stranou, všechno, co potřebujete najdete v příšerách, ostatně povolání řemeslníka ve hře ani není. Pár lidí se sice na výrobu specializuje, ale že by z toho něco opravdu měli, to ne. V mnoha hrách funguje poměrně kvalitně ekonomický systém „poháněný“ Asheron`s Call 2: Fallen Kings hráči, kteří obchodují mezi sebou místo s nudnými NPC vendory. V AC2 ale budete kováře shánět opravdu těžko a dlouho. Samotná výroba předmětů probíhá tak, že stojíte na místě určeném k práci, vyberete věc, kterou chcete vyrobit z jednoduchého menu, vyberete jinou věc, kterou máte v batohu, a která je vyrobená ze surovin, které potřebujete a stiskem tlačítka je hotovo. Co na tom, že z okovaných rukavic je najednou meč. Jednoduchost až dokonalá. A pokud se vám náhodou nějaká věc ve vašem vlastnictví nelíbí, stačí ji uchopit myškou, přenést nad ikonku váčku a jupí, promění se v peníze. Žádné starosti s plným batohem nebo snad s cestami do měst, kde se dají věci zpeněžit.

Součástí totálního zjednodušení hry je i soubojový systém, který probíhá stylem vyber nepřítele, mačkej čudlíky. Ono tedy stačí jen vybrat nepřítele, čudlíky slouží k výběru speciálních útoků nebo kouzel popsaných výše. Čeho si určitě všimnete, je naprosto debilní, a to slovo podtrhuji, tedy naprosto debilní znázornění úhybných manévrů. Protože vyhnutí se útoku je ve hře poměrně běžné, během souboje uvidíte desítky nápisů Asheron`s Call 2: Fallen Kings EVADE přes celou obrazovku. Tímto se grafické ztvárnění hry dostává na úroveň mlátiček známých z coin-op automatů v maringotkách kolujících po českých krajích v osmdesátých letech.

Pokud by se vám náhodou stalo(a v AC2 to většinou je náhoda nebo hrubá tupost hráče, alespoň na prvních 20 levelech), že zemřete, vlastně se nic neděje, bez ztráty exp či skillů vás hra přenese k poslednímu kameni života, kterého jste se na svých toulkách dotkli. Ani neztratíte předměty, pečlivě nasyslené. Jediný problémem pak je, dostat se zpět tam, kde jste umřeli. Smrt také na určitý čas sníží maximální hodnotu staminy a hitpointů, ale že by to bylo nějak moc znát, to se říct nedá.

Soubojů se týká i interakce s ostatními hráči, která je vlastně základem žánru, tedy.. bývala. MMORPG znamená massive multiplayer online roleplaying game. To znamená hru, ve které hráči hrají role svých postav, přičemž se ve hře potkává velké množství hráčských postav, které spolu komunikují, bojují a možná i sexují. AC2 popírá ale jak aspekt interakce, tak aspekt hraní role, i když odklon od pravého hraní role své Asheron`s Call 2: Fallen Kings postavy k tupému zabíjení fantasy potvor je obecným jevem, minimalizace hráčské interakce v AC2 tak běžná není.

Jak už bylo řečeno, většinu (vlastně všechny) věcí, které kdy budete potřebovat, najdete jako kořist u zabitých nestvůr. V průběhu hry navíc většinou ani nebudete potřebovat společnost a pomoc. Snad v žádné jiné MMORPG není sólování tak snadné, i když na opravdu silné potvory se speciálními předměty si sami většinou troufnout nemůžete, ale stačí počkat na vyšší levely.... To samé s questy, většina z nich je šitá na míru jednotlivci. Ve hře Wolfenstein: Enemy Territory během jedné dvacetiminutovky zažijete pravděpodobně více spolupráce mezi hráči než v AC2 za týden. Jistě, pořád ještě je tu možnost vstoupit do aliance, která funguje podobně jako pyramidové hry typu letadlo, ale lepší než drátem do oka. No a navíc věčně nefunguje chat systém, takže neexistuje uzpůsob, jak komunikovat s hráči, které nevidíte.

Jak už jste si asi všimli, AC2 není můj favorit. Není důvod, proč by měl být. Zeptejte se lidí, kteří hráli AC2 déle než já a uvidíte. I když už je AC2 venku nějaký čas, trpí totiž ještě jedním zásadním neduhem, totiž obsahem Asheron`s Call 2: Fallen Kings pro hráče na vysokých levelech. Takoví lidé se prostě nudí. On AC2 pro člověka zvyklého na tu starou Ultimu nebo třeba DAoC či Everquest prostě nemá co nabídnout. Rychlý vývoj postavy bez jakékoliv rozmanitosti herní frustraci jen uspíší. Příliš malé nároky na schopnosti hráče = absence výzvy. A pravověrný hráč online her výzvy potřebuje.

Přemýšlíte, jak je možné, že AC2 má tolik zákazníků a tak dobré ratingy? To je jednoduché. Spoustě lidí prostě přehnaná jednoduchost vyhovuje. Asheron’s Call 2 má navíc pověst hry s fantastickou grafikou a kromě toho její rodiče Turbine a Microsoft mají více než dost prostředků na marketingovou kampaň .

Na té grafice navíc něco opravdu je. Na první pohled vypadá AC2 opravdu úžasně. Herní prostředí je členité, žádná placka či sem tam hrbolek jako v jiných 3D hrách, ale opravdová údolí, strmé skály a pozvolné kopce. Opravdu to bere dech. Architektura měst také stojí za to, jenže jsou tu zase nějaká ale. Tak třeba hráčské postavy. Samy o sobě nevypadají špatně, detailní textury, hromady polygonů, pěkná prsa u humanek. Asheron`s Call 2: Fallen KingsVšechno super, na obrázcích paráda. Dokud se nezačnou hýbat. Snaha o přirozený pohyb selhává. Postavy běhají jak fotbalisté, kteří tráví veškerý volný čas v sedě na sudu. A ženská s nohama do „O“ nevypadá hezky, nemluvě o těch druhých obludách. Navíc se Turbíně nepovedl vychytat pohyb. Dost často se mi stalo, že se postava zasekla a trvalo pěknou chvíli, než jsem našel správný směr, kterým se z polygonové pasti dalo vymotat. Ale dobře, co se týká grafiky, jsem ochoten potlačit nevolnost, kterou ve mě vyvolává herní systém a říct, že nic lepšího na trhu není. Přesto (ne, nedám pokoj) se hráčům tradičního fantasy střižení nebude ani efektní grafika líbit, protože z Asheronu je pořád cítit nádech sci-fi. Náš problém, samozřejmě.

Asheron’s Call 2: Fallen Kings
Minimum: PIII 733, 256 MB RAM
Optimum: P4 2 GHz, 512 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Turbine Entertainment / Microsoft
Distributor v ČR: n/a
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Je mi líto říkat něco takového, ale pokud máte v lásce RPG a trochu jim rozumíte, držte se od Asheronu 2 hodně daleko.
Hodnocení: 30 %
Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...