Athlon XP válcuje konkurenci

  12:00
Firma AMD znovu ukázala, že je schopna udržet žezlo výrobce nejrychlejšího PC procesoru. Na trh přichází série Athlonů s přídomkem XP, která více než důstojně konkuruje Pentiím 4 a znamená možnost levnější volby. Dokáží uživatelé, které vnitřek počítačů nezajímá, pochopit, že při hodnocení výkonu procesoru není frekvence vším?

AMD představuje Athlon XP a začíná vzdělávat masy
Očekávané se stalo skutkem a nejrychlejší Pentia 4 dostávají konkurenci, které se musejí opravdu bát. Nese jméno Athlon XP a přichází na trh zatím ve čtyřech modelech: 1800+ (1533 MHz), 1700+ (1470 MHz), 1600+ (1400 MHz) a 1500+ (1333 MHz). Pokud se ptáte, co dělá v jejich označení ono „+“, jedná se o vyjádření faktu, že číslo modelu neznamená skutečnou frekvenci daného procesoru (tu uvádím v závorce), ale něco trochu jiného. Již dlouho platí věta, že procesory AMD jsou schopné překonat stejně taktované procesory od Intelu – většina lidí má ovšem s vyšším číslem automaticky spojený vyšší výkon. Z tohoto zažitého vnímání těží v posledních měsících právě Intel, protože je díky své 0,13mikronové technologii schopen vyrábět čipy, které běží na podstatně vyšších frekvencích než 0,18mikronové Athlony. Co by si vybral laický uživatel, kdyby mu někdo nabídl za přibližně stejnou cenu Pentium 4 1800 MHz a Athlon XP s kmitočtem 1533 MHz? Přirozeně Pentium. A přesto je tento pomaleji taktovaný Athlon ve všech benchmarcích rychlejší! Firma AMD musela tento závažný marketingový handicap nějak eliminovat a zaútočila na něj hned na dvou frontách.

První linií útoku je snaha (doufejme, že ne sysifovská) o to, aby široká veřejnost pochopila, že vyšší frekvence se automaticky nerovná vyššímu výkonu. Tato edukační kampaň se táhne webovými stránkami AMD jako červená nit, bezpochyby se jí dočkáme i v tištěných a jiných médiích a jsem skutečně zvědav, nakolik pronikne mezi prostý lid. I když je úsilí AMD o zavedení lepších měřítek výkonu než jsou megahertzy chvályhodné, těžko můžeme očekávat, že by ho nějak podpořil takový Intel – bylo by to v přímém rozporu s jeho obchodními zájmy. Uvidíme, nakolik budou naši bližní – dělníci, rolníci a nepočítačová inteligence :-) – schopni pochopit, že neplatí

Výkon procesoru  =  Frekvence procesoru
alebrž
Výkon procesoru  =  (Vykonaná práce v jednom cyklu) x (Frekvence procesoru)

Druhým krokem je změna značení procesorů: tento systém známe z historie pod zkratkou PR překládanou jako Performance Rating nebo Pentium Rating (používá se ještě dnes, a to u procesorů Cyrix vyráběných firmou VIA). O něm jsem již jednou psal, takže zájemce odkazuji sem. Dalo se očekávat, že AMD tento z různých důvodů nepříliš dobře přijatý systém přejmenuje, takže místo PR zde přichází tzv. modelová čísla (model numbers). Jedná se ovšem prakticky o totéž, jen je to nyní pojato na podstatně propracovanější a solidnější bázi. AMD prohnala Athlony XP sérii renomovaných benchmarků (kromě několika kancelářských také např. 3Dmark2001, AquaMark, Dronez, Quake 3 nebo Unreal Tournament) a jejich výsledky si nechala potvrdit známou auditorskou firmou Andersen. Množina testů je dostatečně mnohostranná a nejsou již tedy možná zklamání toho typu, který kdysi přinesl systém PR při porovnávání procesorů Cyrix s Pentii (zatajení velmi slabých jednotek FPU a MMX). S čím AMD svoje Athlony XP vlastně porovnává – co znamenají jejich modelová čísla? Jedná se o vztah daného Athlonu XP k dosud nejrychlejšímu Athlonu „neXP“, tedy Athlonu 1,4 GHz (založen na jádře Thunderbird, nyní je označován jako Athlon-C). Co si tedy představíme třeba pod Athlonem XP 1500+, který interně běží na pouhých 1333 MHz? Měla by (po stránce výkonu) platit tato rovnice:

Athlon XP 1500+  =  Athlon-C 1400@1500 + něco

přičemž Athlon 1400@1500 značí Athlon-C 1400 přetaktovaný na 1500 MHz a to + něco znamená „k tomu několik procent výkonu navíc“. Je jasné, že většinu lidí bude neméně (spíš více) zajímat porovnání s konkurenčním Pentiem 4 – to si ale lze z výše uvedeného snadno dovodit. Vezmeme-li v úvahu, že (1) starý Athlon-C na stejné frekvenci Pentium 4 prakticky ve všech benchmarcích v pohodě překonává, a (2) že Athlony XP překonají Athlony-C s frekvencí korespondující s jejich modelovým číslem, dojdeme k závěru, že Athlony XP porazí Pentia 4 označená stejným číslem ještě daleko výrazněji. Příkladem budiž třeba tento Anandův graf:

Athlon XP - Max Payne

Zde vidíte jasnou ilustraci dominance Athlonů, která se projevila i v dalších herních benchmarcích, a i v tradiční doméně P4, totiž hře Quake 3, dostály Athlony XP s přehledem svým modelovým číslům, pokud bychom je chtěli stavět proti frekvencím P4. Je vidět, že to, jak AMD interpretuje zkratku XP – totiž Extreme Performance (extrémní výkon) – má svoje opodstatnění.

Technické záležitosti
Athlon XP je založen na jádře Palomino a vyráběn 0,18mikronovým procesem ve známém drážďanském závodě Fab 30. Jeho cache L1 má velikost 128 KB, L2 256 KB, napětí jádra činí 1,75 V a vsadit tento procesor můžete do většiny současných základních desek se Socketem A (pokud mají dostatečně aktuální BIOS). Frekvence FSB je 133 MHz DDR, tedy efektivních 266 MHz. Čip Athlonu XP je narozdíl od svého předchůdce umístěn ve sklolaminátovém substrátu, který je levnější, pružnější, má nižší impedanci a potažmo redukuje i spotřebu energie – AMD toto balení nazývá OPGA (Organic Pin Grid Array). Jeho součástí je také dioda pro monitorování teploty procesoru.

Athlon XP

Co se týče „inteligence“, má Athlon XP plnou podporu intelovských instrukcí SSE (nikoli však SSE2, i když i ty si firma AMD od Intelu pro svoje budoucí produkty licencovala). Kompletní sada multimediálních instrukcí Athlonu XP, která zahrnuje výše zmíněné SSE, původní 3DNow! a další instrukce pro zrychlení práce s obrazem a zvukem nese název 3DNow! Professional. Celková architektura nového procesoru musela být samozřejmě také nějak hezky pojmenována, když už má Intel u Pentia 4 svůj NetBurst, a tak se u Athlonu XP jmenuje QuantiSpeed.

Vypadá to dobře – AMD drží laťku
Tvrdá cenová válka a nízké zisky znemožnily firmě AMD prodávat své nové procesory tak „extra levně“, jak to bylo jejím zvykem. Athlony XP se svými cenami (zdola) blíží stejně číslovaným Pentiím 4, nesmíme však zapomenout na to, že je svým výkonem překonávají. Athlon XP 1800+ je ve většině benchmarků lepší než dvojnásobně dražší dvougigahertzové Pentium 4, což jinými slovy znamená, že je novým králem platformy PC. Jen doufám, že uvedením Athlonů XP nevyčerpala firma AMD svůj potenciál na příliš dlouho – Intel má megahertzovou cestu vzhůru doširoka otevřenou a jistě bude náležitě práskat do koní.

Zdroje: AMD, Tom’s Hardware Guide, Anandtech

Autor:
Témata: BIOS, Intel, Zisk
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...