Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

AwardBIOS (2. část)

  12:00
Po úvodním povídání o tom, co to je BIOS a jak se dá ovlivnit jeho chování, se dnes již dostaneme k praktickým věcem, byť stále ještě zaměřeným především na ty, kteří s výpravami do nitra BIOSu teprve začínají. Kromě jiného si popíšeme hlavní menu Setupu, význam některých jeho položek a probereme skupinu Standard CMOS Setup.

Malé varování na úvod
BIOS je, jak již říká význam této zkratky, základní softwarový systém vašeho počítače. Rozhodnete-li se tedy experimentovat s jeho nastaveními, mějte na paměti, že se dotýkáte citlivých míst, z nichž lze počítač na mnoho způsobů uvést do neprovozuschopného stavu a v krajním případě i zničit některé jeho komponenty. Držte se proto pravidla „Dvakrát měř, jednou řež“ a před provedením jakékoli změny si udělejte zcela jasno v tom, co by vám daná změna měla přinést, a jaká jsou vyplývající rizika – v tomto směru by vám právě měla pomoci tato série článků. Ačkoli se samozřejmě budu snažit vás nezavádět na žádné scestí a naopak vám pomoci optimalizovat chod vašeho počítače, lidé jsou omylní a počítače každý trochu jiný, proto mějte na paměti, že veškeré zásahy do svého miláčka provádíte jen a pouze na vlastní nebezpečí. Považujete-li se v oblasti BIOSu za nezkušenou osobu a váš počítač v pořádku běží, měli byste si před započetím experimentů zapsat všechny nastavené hodnoty, abyste v případě, že budete nuceni vymazat paměť CMOS (viz níže), věděli, jak počítač vrátit do „stabilizovaného stavu“.

Záchranná brzda
Pokud se vám přece jen „podaří“ uvést svůj počítač do stavu, kdy nejenže není schopen nastartovat do operačního systému, ale ani se dostat do fáze, kdy byste mohli vyvolat Setup BIOSu a vrátit nešťastné změny zpět, ponechte ho asi čtvrt hodiny vypnutý a pak ho zkuste znovu zapnout. Je-li situace stále stejná, nezbyde vám, než počítač znovu vypnout a vymazat obsah paměti CMOS, aby se při příštím spuštění počítače automaticky obnovila implicitní (tovární) nastavení, která jsou bezpečná pro naprostou většinu konfigurací. Mazání CMOS se provádí pomocí určité přeponky (jumperu) na základní desce; obvykle má označení Clear CMOS.

Jak se dostat do Setupu
Minule jsme si řekli, že každý BIOS základní desky má v sobě uložen program, který se jmenuje Setup a slouží k nastavení některých parametrů BIOSu. Nejinak je tomu i s AwardBIOSem. U naprosté většiny počítačů lze Setup BIOSu aktivovat pouze při (re)startu, a to v časovém údobí několika málo vteřin. Toto údobí obvykle poznáte podle toho, že je během něj na monitoru zobrazena výzva PRESS <DEL> TO ENTER SETUP nebo nějaká podobná (vyskytují se v ní slova PRESS a SETUP). V této době máte možnost stisknutím příslušné klávesy aktivovat program Setup a získat tak přístup k nastavením BIOSu. U AwardBIOSu je touto klávesou Delete. Pokud vhodné období propásnete, nezbude vám, než vyčkat spuštění operačního systému, pak počítač restartovat a pokusit se o spuštění Setupu znovu.

AwardBIOS Setup – HLAVNÍ MENU
Po úspěšném spuštění Setupu se zobrazí hlavní menu, v němž většina jeho položek pod sebou skrývá skupinu spolu souvisejících voleb. Po menu se můžete pohybovat klasicky směrovými klávesami (šipkami) a stisknutím klávesy Enter vyberete momentálně zvýrazněnou položku. Máte-li zobrazenu skupinu voleb, můžete ke změně zvýrazněného nastavení použít klávesy PageUp a/nebo PageDown. Klávesou Esc se vrátíte na předcházející úroveň menu (pozor: změny, které jste v okně provedli, zůstávají zachovány – neplatí zde tedy, že Esc vrací změněné volby na původní hodnoty!). U novějších BIOSů lze také na zvýrazněné volbě stisknout Enter a potom si ze zobrazeného menu vybrat zvolenou hodnotu.

Hlavní menu obsahuje několik položek, které pod sebou neskrývají skupinu voleb, ale slouží k jiným specifickým účelům. Na tyto položky se nyní podíváme.

    Odchod ze Setupu
    Dvě položky hlavního menu jsou věnovány ukončení Setupu a následnému restartu počítače. První z nich, Save & Exit Setup, použijte v případě, že jste v Setupu provedli nějaké změny, které chcete uložit. Pokud jste žádné změny neprovedli anebo provedené změny nechcete uložit, použijte položku Exit Without Saving. Na následující dotaz odpovězte stisknutím klávesy Y a potvrzením klávesou Enter.

    Nahrání předdefinovaných hodnot
    AwardBIOS má pro svoje nastavitelné volby předdefinovány a „natvrdo“ uloženy dvě množiny hodnot, které můžete kdykoli nastavit prostým vybráním příslušné položky z menu. Pokud vám v daném okamžiku jde o co nejstabilnější a nejbezpečnější nastavení BIOSu, vyberte položku Load Fail-Safe Defaults (v některých Setupech Load BIOS Defaults). Je zřejmé, že tyto hodnoty nejsou z hlediska výkonu počítače optimální (spíš naopak), ale zato by měly zaručit jeho bezpečné nastartování. Položka Load Optimized Defaults (v některých Setupech Load Setup Defaults) vám poslouží tehdy, chcete-li do jednotlivých voleb dosadit částečně optimalizovanou sadu hodnot, která sice nežene věci do krajností, ale poskytne rozhodně lepší výkon. Pokud však máte zájem poznat BIOS podrobněji, raději si místo této „rychlooptimalizace“ s námi projděte všechny volby krok po kroku a sami si zvolte, kde a jak se pokusíte svůj počítač vyhnat k vyšším metám :-).

    Nastavení hesla pro přístup do Setupu a k počítači
    Prostřednictvím položek Set Supervisor PasswordSet User Password můžete nastavit hesla pro dvě úrovně přístupu k Setupu: jednak heslo, které umožní si nastavení BIOSu pouze prohlížet (user), a jednak heslo, které znalé osobě umožní k Setupu plný přístup – tedy včetně provádění a ukládání změn (supervisor). Vyberete-li některou z těchto položek, objeví se okénko pro zadání příslušného hesla. Po jeho napsání a potvrzení klávesou Enter ho musíte stejným způsobem napsat a potvrdit ještě jednou. Tímto postupem přepíšete původní heslo (bylo-li jaké) a nastavíte nové. Nyní už po vás Setup bude vždy při svém spouštění požadovat zadání hesla. Budete-li si později přát heslo vymazat a získat opět volný přístup k Setupu, stačí vybrat příslušnou položku a na výzvu k zadání nového hesla pouze stisknout Enter.

    Možná vás napadne (stejně jako mě), co se asi stane, když nastavíme pouze heslo pro čtení (user), a heslo supervizora necháme prázdné. Setup si na nás po stisknutí klávesy Del vyžádá heslo, my zadáme heslo jen pro čtení, a... máme přístup ke všemu :-). Z toho plyne, že nastavíme-li jen jedno z obou hesel, funguje vždy jako supervizorské.

    Těmito hesly lze chránit nejen Setup, ale také zabránit nepovolané osobě v samotném nastartování počítače. Pokud ve skupině Advanced BIOS Features (viz další díly této série článků) nastavíme volbu Security Option na hodnotu System, bude se výzva k zadání hesla objevovat na obrazovce vždy po zapnutí nebo restartu počítače, a uživatel bude muset zadat správné heslo, aby počítač dokončil bootování operačního systému – pokud ho nezadá, dál se nedostane.



Standard CMOS Setup
První položkou v hlavním menu AwardBIOSu je Standard CMOS Setup. Parametry, které zde můžete nastavit, jsou tyto:

  • Datum (Date) a čas (Time), které se pak budou v systému pomocí baterie udržovat na více či méně správných hodnotách.

  • Paměťová zařízení připojená na primárním a sekundárním kanálu řadiče IDE jako master a slave (IDE Primary/Secondary Master/Slave). Možné hodnoty u těchto voleb jsou Manual, NoneAuto. Pokud víte, že na daném místě žádné zařízení připojené není, nastavte zde None; volba Auto je také možná a dokonce i vhodná v případech, že na danou pozici občas nějaké zařízení připojujete, ale pokud ne, zbytečně zdržuje bootovací proces, protože se BIOS snaží detekovat nějaké zařízení, ačkoli tam žádné není.
    Na pozicích, kde je nějaké zařízení připojeno, je zcela postačující nastavit Auto – máte-li však starší počítač, který připojené zařízení při volbě Auto detekuje příliš dlouho, můžete zkusit nastavit Manual a vypsat parametry daného zařízení ručně – bootování tak lze někdy urychlit.
    Pokud se jedná o jednotku CD-ROM, mělo by zde být nastaveno None.

  • Volby Drive A:Drive B: vám umožňují nastavit typ disketových jednotek, které máte v počítači.

  • Ve volbě Video je uveden typ vašeho primárního zobrazovacího zařízení, který je obvykle automaticky detekován BIOSem a nastaven na správnou volbu EGA/VGA (ve vzácných případech se starým monochromatickým monitorem se může hodit volba MONO).

  • Halt on vám umožňuje přikázat BIOSu, aby se v průběhu samočinného testování po zapnutí počítače (ne)zastavil, setká-li se s chybou při přístupu na určité hardwarové zařízení. Můžete mu přikázat, aby všechny chyby ignoroval (volba No Errors), neignoroval žádnou (All Errors) anebo se vykašlal pouze na chyby určitých zařízení (klávesnice, disketová jednotka). Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete nabootovat bez toho, že byste měli připojené některé z uvedených zařízení, můžete se zde vhodným nastavením vyhnout tomu, aby BIOS při startování počítače zobrazoval chybová hlášení a zastavoval bootovací proces.

Autor:
Témata: BIOS, Hesla, Testování
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dohrání hry by mělo být možné dát spropitné, navrhuje exšéf Blizzardu

Bývalý šéf slavného studia Blizzard sdílel na sociální síti X myšlenku, že by příběhové hry měly po...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...