Bezdrátová zařízení firmy Logitech

Bezdrátová zařízení firmy Logitech, to je pohodlí a volnost na pracovní ploše, neboť Logitech je od uvedení první bezdrátové myši Logitech MouseMan Cordless na trh v roce 1992 průkopníkem v zavádění bezdrátových periferií na trh koncových uživatelů.
Klávesnice Logitech Cordless Desktop

1. Přehled
Logitech je od uvedení první bezdrátové myši Logitech MouseManŽ Cordless na trh v roce 1992 průkopníkem v zavádění bezdrátových periferií na trh koncových uživatelů. V roce 1985 firma představila první komerčně dostupnou bezdrátovou myš, která byla navržena a vyrobena pro společnost Metaphor Systems. Tato myš využívala infračervený přenos.

Infračervené ovladače se běžně vyskytují v domácnostech. V oblasti pracovního prostoru však může být nutnost přímé viditelnosti mezi infračerveným zařízením a přijímačem problémem.

Logitech se proto v této oblasti zaměřil na radiovou technologii jako na nejvhodnější prostředek přenosu dat. Radiová technologie poskytuje volnost a flexibilitu a tak umožňuje pracovat způsobem, který vám vyhovuje. Díky radiové technologii není potřeba při používání vysílač (ukazovací zařízení, klávesnice atd.) přímo zaměřovat na přijímač. Vysílač a přijímač mohou být v rámci stanoveného rozsahu pro jednotlivá bezdrátová zařízení Logitechu umístěna kdekoliv. Digitální radiový přenos také spotřebovává méně energie a tak je životnost baterií zřetelně vyšší než u přenosu infračerveného.

V dnešní době Logitech nabízí širokou škálu bezdrátových produktů včetně klávesnic, myší, elektronických ovladačů prezentací a bezdrátových trackballů.

2. Radiová technologie - praktická a bezpečná
Bezdrátová zařízení firmy Logitech využívají vysokofrekvenční technologii. To zahrnuje přijímač i vysílač (ukazovací zařízení, klávesnice atd.). Běžné, kabelem vybavené, zařízení se připojuje k vhodnému portu a je detekováno BIOSem a operačním systémem. U bezdrátových zařízení Logitech se připojuje k vhodnému portu radiopřijímač, který je detekován. Přijímač je připraven zachytit vysílání na specifické frekvenci sdílené s vysílačem. Skutečnost, že vysílač je bezdrátový, nemá žádný účinek na proces detekování - zařízení pracují ve všech prostředích, kde pracují i zařízení vybavená kabelem.

Anténu uvnitř vysílače Logitech integruje takovým způsobem, že není téměř vidět a tak je chráněna proti případnému poškození. Je to ta nejlepší možnost po stránce estetické i funkční.

Každé bezdrátové zařízení Logitech využívá 10bitový bezpečnostní ID (identifikační kód), který umožňuje, aby přijímač jednoznačně identifikoval vysílač. 10bitové ID poskytuje 4096 různých kombinací číslic. To znamená, že v rozsahu, ve kterém bezdrátová zařízení Logitechu fungují, není fyzicky možné provozovat "příliš mnoho" bezdrátových zařízení, protože by mohly způsobit konflikt či interferenci. Když se k přijímači během instalace "připojí" ukazovací zařízení nebo klávesnice, uzamkne se digitální ID a přijímač se napojí na zařízení tak, že přijímá signály jenom z tohoto zařízení. Ukazovací zařízení a klávesnice pracují na různých kanálech a tudíž nedochází ke konfliktům.

3. Baterie a řízení spotřeby energie
Bezdrátová zařízení Logitech obsahují funkci, která informuje o stavu baterií. Tato funkce je součástí ovladače zařízení a tak je stav baterií možné kontrolovat kdykoliv pomocí softwaru Logitech nebo z hlavního panelu Windows či z "Ovládacích panelů". Ovladač Logitechu také monitoruje stav baterií a pravidelně uživatele varuje, když se baterie blíží "nízkému" nebo "kritickému" stavu. Toto varování se objevuje přibližně 2-4 týdny předtím než jsou baterie úplně vybité.

Bezdrátové produkty Logitech v sobě mají vestavěné řízení spotřeby energie. Když se produkty nepoužívají, software i hardware Logitechu je společně uvádí do spacího režimu. Produkt je pak možné probudit pouhým kliknutím tlačítka myši nebo klávesy u klávesnice, nebo tím, že se pohne myší. Při běžném používání baterie vydrží přes šest měsíců.

4. Bezdrátové frekvence
Kmitočtové pásmo krátkých vln: bezdrátová zařízení Logitech pracují na frekvenci 27MHz. Frekvence 27MHz se běžně používá u radiových zařízení jako jsou dálkové ovladače hraček. Ačkoliv jsou tato zařízení běžná, používají se většinou přerušovaně na krátkou dobu. Kmitočtová pásma krátkých vln jsou vhodná pro zařízení, kde je množství přenášených informací relativně nízké, což platí i u myší a klávesnic.

Kmitočtové pásmo velmi krátkých vln: bezdrátová zařízení obsahují FM radio na frekvencích 88 - 108MHz a bezdrátové telefony na vlnových rozsazích 49 nebo 900 MHz. Bezdrátová zařízení velmi dobře fungují mimo tato běžná vlnová pásma, protože je možné zajistit přenos čistý, bez interferencí.

Protože bezdrátová zařízení Logitechu mají přiřazené individuální ID kódy, je zde nízké riziko interferencí, čímž je zajištěn čistý přenos.

5. Bluetooth a produkty Logitech
Bluetooth je globální specifikace pro bezdrátové připojení. Technologie Bluetooth umožňuje nahradit množství vlastních kabelů a propojuje jedno zařízení ke druhému pomocí jednoho univerzálního radiového propojení v rozsahu krátkých vln. Například radiová technologie Bluetooth vestavěná v mobilním telefonu i v laptopu nahrazuje neskladné kabely, které se dnes pro připojení laptopu k mobilnímu telefonu používají.

Na integraci technologie Bluetooth do bezdrátových zařízení Logitech spolupracuje se společností Motorola. Tato zařízení budou i nadále přijímat signály od bezdrátových produktů Logitechu na frekvenci 27 MHz. Jako další krok budou nové bezdrátové přijímače Logitechu rozšířeny tak, že budou přijímat signály od produktů Bluetooth. A to umožní, aby se zařízení Bluetooth s počítači propojovala prostřednictvím přijímačů Logitech.


Témata: hračky, software