Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BonusWeb 2002: ohlédnutí a předsevzetí

  12:00aktualizováno  5:14
Rok 2001 je za námi. Spoustu nám toho přinesl, spoustu nám toho odnesl, včetně téměř kompletní redakce. Na koho a na co se tedy můžeme těšit v roce 2002? To vám nastíní tato novoroční rekapitulace a vize budoucnosti zakladatele a šéfredaktora BonusWebu Zdeňka Polácha.

Den se sešel se dnem, týden s týdnem, měsíc s měsícem a už tu máme zase nový rok, tentokráte s číslovkou 2002 a ruku v ruce s ním také mé novoroční rozjímání o minulosti, přítomnosti a budoucnosti herního periodika jménem BonusWeb, které už na českém internetu vychází více než tři roky. Než se ale podíváme do budoucnosti, pojďme si nejprve zrekapitulovat ten loňský, významnými událostmi zřejmě nejnabitější rok 2001.

Nejvýznamnější události v loňské historii BonusWebu
1. 1. - BonusWeb připravují tři lidé ve složení Zdeněk Polách - šéfredaktor, Pavel Mondschein - zástupce šéfredaktora, Alena Kiriloviczová - redaktorka.
10. 1. - Nově vzniklá akciová společnost Mobil Media odkupuje BonusWeb a všechny projekty s ní související a po nedávné akvizici společnosti Mobil server s.r.o. se stává největším poskytovatelem technického zpravodajství na českém internetu. (více)
14. 1. - Mafra a.s., vydavatel největšího českého deníku MF DNES a internetového zpravodajského serveru iDNES, získává minoritní podíl v Mobil Media a.s. s opcí na zbytek akcií. Mobil Media a.s. se stává dceřinnou společností Mafry a ta tímto spojením získává nejsilnější zpravodajský subjekt na českém internetu orientovaný jak na obecné, tak i odborné zpravodajství, zábavu a služby.
18. 1. - Začali jsme dělat online rozhovory se známými osobnostmi herní scény, které mají možnost zpovídat sami čtenáři. Během své dosavadní existence se zde objevili i lidé jako mjr. Ing. Jiří Dastych (bývalý šéf softwarové policice), Petr Vochozka (šéf Illusion Softworks, největší firmy zabývající se vývojem her) či Marek Španěl (šéf Bohemia Interactive Studio, které vytvořilo nejúspěšnější českou hru Operation Flashpoint) a řada dalších.
21. 1. - Byla kompletně předělána struktura diskusních fór, které umožnily personalizaci v podobě bookmarků a řadu dalších funkcí. Z obyčejných diskusí pod článkem se tak stala plnohodnotná diskusní fóra s možností archivace, moderace a dalších vychytávek. (více) S jejich rozšířením, úpravou a nabídnutí ještě většího množství funkcí je počítáno i na letošek.
1. 2. - Redakci BonusWebu posiluje nový redaktor Lukáš Codr.
2. 2. - Zprovozněno komfortní vyhledávání v rámci internetového bazaru počítačových a konzolových her a herního příslušenství. (více)
27. 2. - Redakce BonusWebu se přestěhovala do nových kancelářských prostor v centru Prahy nad Václavským náměstím, kde sídlí dosud. Adresa je od této chvíle Vinohradská 10, 120 00 Praha 2, telefonní číslo 02-2206 4513.
1. 3. - Byla spuštěna nová verze wapových stránek na adrese wap.bonusweb.cz
11. 3. - Spustili jsme testovací verzi online chatu na adrese chat.bonusweb.cz
21. 3. - Příznivci počítačů do dlaně mohli jásat, spustili jsme AvantGO verzi BonusWebu pro všechny PSIONisty a PALMisty.
1. 4. - Trošičku jsme si z vás vystřelili, archiv našeho aprílového vydání je k dispozici na adrese www.bonusweb.cz/april2k1
10. 4. - Na adresu www.meliorannis.cz jsme vypustili webovou fantasy strategii Melior Annis, dnes jednu z největších online her na českém internetu
18. 4. - Zprovoznili jsme Šachové centrum, další online hru, která je předělávkou známé deskové hry šachy a sídlí na adrese sachy.bonusweb.cz
23. 4. - Pod záštitou BonusWebu byla otevřena dnes největší online prodejna her a herního příslušenství GameStore na adrese www.gamestore.cz (více)
1. 5. - Redakce BonusWebu se s příchodem Martina Kallera rozrůstá na pět lidí, Martin dostává na starosti sekci konzolí, kterou čeká v následujících měsících výrazný rozmach.
17. 5. - 21. 5. - Jako jediní z českých internetových magazínů jsme přinášeli vlastní online zpravodajství z největšího veletrhu počítačových her a elektronické zábavy na světě - E3 2001, kde jsme měli dva své zástupce. Archiv článků i aktualit najdete na www.bonusweb.cz/e32001
19. 7. - Po kompletním předělání byl opětovně zprovozněn online chat BonusWebu na adrese chat.bonusweb.cz
srpen - poprvé představujeme veřejnosti Bonazze, oficiálního maskota BonusWebu.
prázdniny - doplnění databáze cheatů, trainerů a savů do počítačových her na adrese cheaty.bonusweb.cz, která je dnes největším archivem svého druhu v Evropě a směle konkuruje největším podobným databázím na celém světě s více než třemi tisíci tipů, triků a podvůdků do počítačových her.
1. 9. - PlneHry.cz, kde nabízíme největší archiv plných her zdarma ke stažení ve střední Evropě, začíná fungovat jako samostatná redakce, do jejího čela usedá David Otoupalík.
2. - 4. 9. - Již druhým rokem připravujeme online zpravodajství z kdysi největšího, dnes již upadajícího herního veletrhu ECTS 2001 z Londýna. Archiv článků: www.bonusweb.cz/ects2001
5. 10. - Velký třesk v historii BonusWebu. Mění se design i struktura stránek, BonusWeb se dělí na několik základních sekcí a mění šéfredaktora. Na pozici vedoucího redakce totiž usedá Pavel Mondschein. Kromě toho je zprovozněna řada nových funkcí a vylepšení stránek. (více)
16. 11. - V americkém Las Vegas kupujeme první Xbox pro Českou republiku a jako první u nás nabízíme vlastní recenze her pro tuto herní konzoli nové generace od Microsoftu. (více)
26. 11. - Nové funkce v diskusích: možnost sledování emailem + HTML editor (vkládání smajlíků, zarovnávání, barevný text etc. pro prohlížeče MSIE 5.5 a vyšší)
1. 12. - Cheaty.bonusweb.cz najíždějí na každodenní obsáhlou aktualizaci a mají nového vedoucího sekce Tomáše Krajču. Kromě toho nastupuje nový redaktor Dan Přibáň.
Prosinec - rozrůstá se konzolová sekce v souvislosti s jejím plánovaným rozšiřováním pro příští rok.
31. 12. - Lukáš Codr a Alena Kiriloviczová opouštějí redakci BonusWebu.

Jakpak nám dopadlo loňské prorokování?
Protože se můj loňský článek na tomto místě nesl v duchu prorokování, bude možná zajímavé podívat se, nakolik jsem se ve svých předpovědích trefil a nakolik od reality odlišoval.

V první části jsem spekuloval o růstu návštěvnosti BonusWebu a překonání počtu čtenářů u papírových magazínů. Návštěvnost BonusWebu v roce 2001 vyrostla podle oficiálních čísel iAuditu prováděného společností Taylor Nelson Sofres o více než dvojnásobek, když dosahuje více než půl milionu unikátních čtenářů za jeden kalendářní měsíc. Klíčový byl zejména raketový nárůst v prvních třech čtvrtletích roku. Dovolím si tedy tvrdit, že první předsevzetí se nám splnit podařilo, nejčtenější papírový časopis o hrách čte podle jeho průzkumu necelých 200 tisíc lidí měsíčně (každý prodaný výtisk čtou průměrně dva až tři lidé).

Ta druhá předpověď byla již trošičku obecnější a sice, že konzole zažijí významný rozmach, což se potvrdilo taktéž a nejen na stránkách BonusWebu. Začneme ale u něj, konzolová sekce se dočkala značného rozšíření, záběru na všechny videoherní platformy, vlastních novinek, vlastního žurnálu, vlastního full-time redaktora, významného nárůstu návštěvnosti a v neposlední řadě také vlastních čtenářů, anket, diskusí, poradny a dalších a dalších vymožeností. Ve světě pak dokazuje tento vývoj pozornost žurnalistů při oznamování výsledků všech videoherních gigantů či medializace vstupu Xboxu a GameCube, konzolí nové generace od Microsoftu a Nintenda, na trh a to ve všech typech médií po celém světě.

Co nás tedy čeká a nemine v roce letošním?
Prvních změn se BonusWeb dočkal již dnes. Po necelých třech měsících odchází z postu vedoucího redakce zejména z důvodu vyčerpání Pavel Mondschein a ke konci ledna opustí i řady zaměstnanců BonusWebu. Na místo šéfredaktora BonusWebu tak opět usednu já, po odchodu Mondyho, Alenky a Čočíka se obmění také redakční základna a web tak budou připravovat staro-noví autoři ve složení Jíra Sládek, Dan Přibáň a David Slížek. „Staří“ autoři by měli v BonusWebu působit i nadále jako externí spolupracovníci. Pokud jde o konzolovou sekci, tu bude mít i nadále pod palcem Martin Kaller a k dispozici bude mít i více pomocníků, neboť právě konzole se v příštím roce dočkají na BonusWebu vyšší pozornosti, ať už jde o aktuality, novinky, recenze či doplňkové služby. To je ostatně logické, na český trh se totiž dostanou konzole nové generace GameCube a Xbox a kromě zájmu o ně samotné vzroste také poptávka po informacích o jednotlivých hrách na ně.

Kromě konzolí se dočkají změny také služby na BonusWebu, vyslyšíme vaše četná přání a kompletní rekonstrukcí přejde navigace v již vydaných recenzích, částečně se obmění a zpřehlední také navigace celého webu, kdy si budete moci přehledně listovat všemi dostupnými informacemi k příslušným hrám, kromě toho budou přístupné také archivy všech rubrik. Výrazného vylepšení na základě vašich požadavků se dočkají také diskuse a možná vám nabídneme jednu novou zajímavou službu.

Pokud jde o zpravodajství, zde žádné zásadní změny nechystáme. I nadále bychom chtěli přinášet pět kvalitních článků denně, o víkendu pochopitelně čtyři, to vše doplněno spoustou žurnálových aktualit, screenshotů, videí a hratelných demoverzí ke stažení, patche, cheaty, češtiny, plné hry a další vychytávky, které dělají z BonusWebu kompletního pařanova průvodce internetovým herním světem. Chtěli bychom zachovat minimálně stejnou kvalitu zpráv, budeme se pouštět více do rozsáhlejších témat, více se zaměříme také na články určené pro laické hráče, stejně jako se na hry podíváme více jako ekonomové než jako hráči. Pokusíme se prostě rozšířit úhel pohledu na herní scénu při zachování kvality i kvantity materiálů na BonusWebu zveřejňovaných a při stejném počtu redaktorů.

Tak takhle nějak zhruba vypadá naše novoroční předsevzetí do roku 2002. Věříme, že je proveditelné a přinese to nejlepší pro vás, naše čtenáře, bez nichž by tento článek ani žádná předsevzetí neměla smysl. A pokud nám chcete do nového roku popřát něco vy, případně máte-li nějaké další návrhy na zlepšení, neváhejte a napište je do diskusního fóra pod článkem. Je velmi pravděpodobné, že všechny vaše konstruktivní připomínky budou vyslyšeny.

Autor:
Nejčtenější

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Další z rubriky

Počítačové hry na Olympijských hrách
Pořadatelé pařížské olympiády přemýšlí nad zařazením počítačových her

Pořadatelé letních olympijských her, které se uskuteční ve Francii v roce 2024 , zvažují zařazení počítačových her mezi sportovní disciplíny.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

League of Legends
Slavný fotbalista vyhrál soud s autory League of Legends

Slavný nizozemský fotbalista Edgar Davids uspěl s žalobou proti provozovatelům hry League of Legends. Jedna z postav se totiž notně inspirovala jeho vzhledem.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.