Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brázdíme evropské silnice v Euro Truck Simulator

  0:02aktualizováno  0:02
Usedáme do pohodlné kabiny dálkového kamionu, který nám alespoň virtuálně ukáže, jak tvrdý chleba mají jeho řidiči.
72

Euro Truck Simulator

Platforma: PC
Výrobce: SCS Software

  • ježdění po evropě
  • reálné kamiony a ostatní auta
  • odpočinkový titul
  • bere v úvahu únavu, nedostatek benzínu
  • opakující se silnice, města
  • zdlouhavá kariéra

Další z her nechající nás přičichnout k řízení vlastního kamionu. Tentokráte pro změnu v našich evropských končinách se zdařilými modely automobilů, ovšem trochu rozvleklou kampaní.

Herní karta

Euro Truck Simulator (PC)

Euro Truck Simulator (PC)Pokud jste častými účastníky silniční dopravy a za svůj přepravní prostředek jste si vybrali osobní automobil, nejednou se setkáte s negativními narážkami na jízdu podsaditých chlapíků přežívajících v obřích kolosech – kamionech.

Nedostatek spánku, agresivní jízda, nesmyslné předjíždění na dálnicících, kde se následně tvoří zbytečné kolony. To je jen několik málo obecně známých povídaček.

Jak je tomu ve skutečnosti si můžete vyzkoušet v dalším projektu, který nechá hráče usednout za volant kamionu a řídit si svou vlastní dopravní společnost a zakázky. Jistě se sami přesvědčíte o tom, že to není ve skutečnosti žádný med.

Euro Truck Simulator (PC)Jakožto správní patrioti bychom měli mezi prvními řádky recenze zmínit, že Euro Truck Simulator je ve skutečnosti projektem českého týmu SCS, jež v poslední době chrlí jeden zajímavý budgetový projekt za druhým (z podobného žánru jde kupříkladu o řízení autobusů v Bus Driver).

Ale zpátky k tématu – hra spadá mezi simulátory, kde si nepřivlastníme supermoderní závodní automobil, ale obrovský kamion. O žádné závody tedy nepůjde, spíše o poklidnou, bezpečnou a v rámci možností rychlou jízdu, během které se vám podaří úspěšně dopravit jablka, mléko, stavební materiál a spoustu dalších surovin, dle aktuální nabídky.

Svým způsobem tedy jde o jakousi konkurenci podobného projektu 18 Wheels of Steel Haulin, ovšem s prostředím zasazeným do nám bližší Evropy. Pokud se k hraní podobné hry rozhodnete, je zde jeden nutný předpoklad – náklonost k tématice. Jestliže problematikou kamionové přepravy nežijete nebo vám nepřijde alespoň atraktivní, nejspíše vás stereotypní převozy nijak neuchvátí.

Euro Truck Simulator (PC)Hratelnost se totiž téměř výhradně skládá z vyzvedávání zakázky, následného cestování po dálnici do jiné evropské metropole, kde všechno šikovně odevzdáte, naberete další práci a pokračujete dále. No a při tom všem vyděláváte virtuální peníze.

První nutný předpoklad k zahájení provozu na evropských dálnicích je zakoupení vlastního vozu. Kamionů hra nabízí několik druhů a neliší se pouze barvou laku, interiérem a celkovým vnějším vzhledem. Rozdílné jsou i parametry jako je objem naftové nádrže či celkový výkon. Zpočátku si moc vyskakovat nemůžete a nový kamion si vzhledem k vysoké ceně pořídíte až v pokročilejších částech hry.

Na začátku vás ještě čeká nutný výběr počátečního státu. K dispozici je většina západní a střední evropy včetně naší drobné republiky v samotném srdci. Dokud nezakoupíte práva na nový stát, budete mít povolení jezdit pouze v této zvolené zemi případě v několika málo okolních, jestliže si vyberete stát s malou rozlohou (třeba právě Českou republiku).

Euro Truck Simulator (PC)Následuje krátká adaptace na ovládání. To rozhodně neodpovídá simulátorům reálným, zároveň ale nejde o přehnanou arkádu a ovládat takto dlouhý tahač je trochu jiné, než jezdit v novém sporťáku. Točit s volantem se ale naučíte poměrně rychle a pak hurá pro první náklad.

Ten rozdělují fiktivní společnosti, které se v každém městě nachází zhruba dvě. No, ono je trochu zbytečné mluvit o městech, kdy se jedná jen o několik málo ulic těsně za sjezdem z dálnice a do dalších částí je vám zakázaný průchod.

Aby toho nebylo málo je navíc těchto několik málo krátkých úseků většinou stejných (díky tomu ve hře kupříkladu Varšava jakoby z oka vypadla v Praze). Firem je mnohdy několik, stačí tedy přijet na jejich parkoviště, aktivovat nabídku a z dlouhého seznamu si vybrat. Vypsáno je cílové město (k dispozici jsou jen největší města v daném státu), převážený artikl a nejdůležitější vlastnost a tou je cena.

Euro Truck Simulator (PC)Samozřejmě že nejvýhodnější jsou krákodobé tratě za nejvíc peněz, neboť si po cestě sami musíte platit naftu. To již částečně souvisí s reálnou simulací, kterou se tvůrci zde pokusili nastavit. Sledovat budete muset vedle ubíhajících kilometrů také spotřebu, stav nádrže a v případě nutnosti i zastavit na některé z čerpacích stanic.

Na základě zdejších cen vám bude natankovaná částka okamžitě strhnuta z konta a vy se na stejném místě můžete uložit k spánku.

Také virtuální řidič totiž vyžaduje pravidelné přestávky v jízdě, ty si můžete vybrat kdykoliv a ukazatel únavy se zaručeně v několika málo vteřinách dostane na bod mrazu, což potřebujete, pokud nemáte rádi adrenalinovou jízdu s častým mikrospánkem.

Pokud některou z výše zmíněných věcí zanedbáte a kupříkladu zapomenet nabrat naftu, zůstanete někde uprostřed silnice stát. Z této šlamastyky vás hra nevytáhne pouhým stisknutím tlačítka. Nutné bude zavolat speciální pomocnou hlídku řešící i bouračky a ta vám sice pomůže, ovšem za opravdu nekřesťanské peníze, které vám mnohdy ani doručení zásilky zcela nevrátí.


Tak trochu kapitolou samu pro sebe je neviditelná policejní hlídka. Tu ale stejně jako na českých silnicích fyzicky jen tak nepotkáte. Vše ale nasvědčuje tomu, že muži zákona kdesi v křoví číhají a dokonce mají i umístěné radary. Euro Truck Simulator vás tak bude nenápadnou ikonkou upozorňovat na přestupek, který jste právě spáchali. Jde o překročení rychlosti, projetí křižovatky na červenoum, vypnutá světla během noci a jiné nebezpečné chování jako jsou třeba bouračky.

Euro Truck Simulator (PC)Pokud toto oznámení přejdete a myslíte si, že tím to pro vás skončilo, budete se asi u konečné kalkulace odevzdaného nákladu ohromně divit. Ze získaných peněz se vám totiž automaticky odečtou všechny pokuty do jedné.

Tyto částky sice nejsou přehnaně vysoké, ale pokud budete silnice brázdit bez ctění jediného pravidla, můžete tímto způsobem prodělat i tisíce eur. Zkrátka a dobře, ve hře funguje takřka dokonalý a spravedlivě fungující policejní systém, ze kterého by se mohli učit rovněž čeští policisté.

Co se technických kvalit týče, z těch si odnesete vesměs pozitivní, ale stále ne stoprocentní dojmy. Kamiony i vozidla jsou vytvořena na základě reálných předloh s důrazem na detail, navíc se další účastníci silničního provozu nechovají jako začátečníci s ještě horkým silničním průkazem. V případě, že zabíráte příliš místa, jednoduše na vás troubí, předjíždějí, zkrátka reálně simulují provoz.

Euro Truck Simulator (PC)Plusem je i lehké odlišení vozového parku v jednotlivých zemích a tak kupříkladu u nás potkáte daleko více škodovek než v takové Itálii. Výhodou je i několik různých kamer, z nichž jedna zabírá přímo do kabiny a tak vidíte všechny měřiče a ukazatele na palubní desce.

Druhým nejpoužívanějším je pohled shora, zejména vhodný pro napojování návěsu. Ten k vám nebude připojen automaticky, nýbrž si musíte pěkně nadjet, nacouvat a s citem ho k autu připojit.

Tiráci budou jistě z této nové kamionové simulace nadšeni. Euro Truck Simulator totiž pro ně bude ideálním odpočinkovým projektem, který oproti své konkurenci žádné významnější body neztrácí.

Euro Truck Simulator (PC)Přesto ale pokud projedete několikrát trať Praha – Víděň, mohla by vám vadit do očí bijící stereotypnost co se silnic týče, ty se navíc opakují i v jiných částech evropy, stejně jako jsou si města nezvykle podobná.

Dále hra vyžaduje opravdu dostatek trpělivosti, jinak půlhodinová cesta herním prostředím oceněná jen několika málo tisíci a následným odečtením pokut, pro vás bude trochu malou motivací vzhledem k vysokým cenám. Než si pořídíte nové auto a postoupíte na vyšší level či si alespoň koupíte novou zemi, čeká vás opravdu těžká dřina – a to by nejspíše nebude každého bavit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

72 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1698 čtenářůNejčtenější

Biomutant
Nově oznámený Biomutant vypadá jako Kung Fu Panda pro dospělé

Konečně zase nově oznámená hra, která nemá v názvu číslovku. Biomutant láká na otevřený svět a možnost přizpůsobit si vlastního hrdinu k obrazu svému.  celý článek

Jaenette Voerman - Vampire the Masquerade: Bloodlines
Vymodlená pokračování. Třicet her, které snad neřekly poslední slovo

Některá pokračování s nadějí vyhlížíme rok co rok, v jiné už ani nedoufáme. Níže nabízím svůj seznam čítající rovných třicet kousků. Při jeho sestavování...  celý článek

The Sims 4 Psi a kočky
Do Sims 4 míří spousta koček a psů, expanze vyjde v listopadu

Simulátor života a vztahů The Sims 4 rozšíří v listopadu expanze s názvem Psi a kočky.   celý článek

Far Cry 5
VIDEO: Ve Far Cry 5 budeme kultisty masakrovat i traktorem

V akci Far Cry 5 se pustíme do křížku s fanatickou sektou v Hope Country v současné americké Montaně. Nové video je rozšířený gameplay trailer z výstavy E3,...  celý článek

Age of Empires 4
Skvělá zpráva, Microsoft oznámil Age of Empires 4

Přání fanoušků byla vyslyšena. Microsoft oživuje legendární značku historických strategií, jejíž poslední díl vyšel již před dlouhými 12 lety.  celý článek

Další z rubriky

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.