Call of Duty: Black Ops 2

Call of Duty: Black Ops 2 | foto: Activision

Rodina vůdce povstalců se z tvůrců herního hitu snaží vysoudit miliony

  • 1
Tři z dětí Jonase Savimbiho považují zpodobnění jejich zesnulého otce ve hře Call of Duty: Black Ops 2 za nedůstojné. Savimbi byl angolský válečný a politický vůdce, který založil opoziční hnutí UNITA. S tím mimo jiné bojoval za osvobození Angoly od portugalské koloniální nadvlády.

Tři jeho děti žijí ve Francii, kde se soudí s lokální divizí vydavatelství Activision Blizzard. Jako odškodné požadují milion eur, což odpovídá zhruba 27 milionům korun.

Savimbiho potomci věří, že jejich otec ve hře působí jako hlupák, který chce každého zabít. V žalobě tvrdí, že byl především politickým vůdcem a stratégem.

V Black Ops 2 na něj narazíte již v první úrovni, kde v rukou třímá granátomet a pokřikuje na své jednotky: „Bojujte, bratři“.

Právník Etienne Kowalski zastupující Activision Blizzard k tomu prohlásil, že titul Savimbiho zobrazuje jako kladnou postavu. Kowalski tvrdí, že vůdce je ve hře takový, jaký ve skutečnosti byl: „Postavou angolské historie a vůdcem partyzánů, který bojoval s hnutím MPLA.“

Není to ostatně poprvé, co autoři série Call of Duty musí čelit žalobě kvůli způsobu vykreslení některé z postav. Loni se s Activisionem soudil bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, který od firmy požadoval odškodnění za ušlý zisk.

Tvrdil, že je ve hře pachatelem řady fiktivních a odporných zločinů. Vývojáři prý jeho osobu využili pro zvýšení výdělků a popularity titulu. Noriegovu žalobu však americký soud zamítl s odkazem na svobodu uměleckého projevu.

Noriega ostatně od roku 1992 seděl v USA za mřížemi kvůli pašování drog, praní špinavých peněz a vytváření falešných problémů, na kterých v Panamě vydělával.

V roce 2007 pak Noriegu odsoudila Francie a díky žádosti o vydání ho posadila za mříže pro vraždu z roku 1995 a praní špinavých peněz v roce 1999. V roce 2011 Francie bývalého diktátora vydala do Panamy, kde si má odpykat dvacetiletý trest.