RECENZE: Strategie Civilization: Beyond Earth je plná nápadů, kolonizujete mimozemský svět

  14:00
Letitá a nesmírně oblíbená série Civilization poprvé ve své historii opustila matičku Zemi a hráči tak mohou konečně kolonizovat cizí planety. A je to vítané osvěžení osvědčených a zažitých civilizačních postupů.
85

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Platforma: PC
Výrobce: Firaxis Games

  • Výzkum už není lineární
  • Systém afinit
  • Přidání systému úkolů
  • Zcela nové, mimozemské prostředí
  • Diplomacie je stále nedotažená

Cesta do vesmíru Civilizaci prospěla. Hra nabízí spoustu novinek a vychytávek, které v sérii nikdy dřív nebyly.

Herní karta
Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth | foto: Firaxis Games

Když opomenu letitou Alphu Centauri, jsou veskrze všechny vesmírné strategie s výzkumem, bojem, objevováním a výstavbou velmi široce rozkročené. Zpravidla začínáte s jednou planetou, ale jak vaše síla roste, roztahujete se po galaxii a nakonec máte pod rukama impérium, které si často nezadá s tím z Hvězdných válek.

Mluvím pochopitelně o sérii Galactic Civilizations nebo stařičkém Master of Orion, který často končil tím, že jste si navrhli a postavili flotilu Hvězd smrti a doslova přejeli své sousedy a protivníky. Nová Civilizace: Beyond Earth na to jde ovšem jinak.

Planetu vám totiž dá jako obvykle na hraní jen jednu. Jenže tentokrát to není matička Země, ale svět mimozemský, kde se pláněmi a lesy neprohánějí divocí barbaři, ale obří vážky a vlkobrouci (wolf beetles) s obřími podzemními červy, kteří se nápadně podobají těm z Duny.

I ty lesy vypadají dost divně, rostou v nich třeba obří houby a zdejší skály mají tendenci se vznášet ve vzduchu a vypadat drsňácky. Ale největší novinkou je miasma, jakási mimozemská obdoba kyselých dešťů. Ale o tom až za chvíli.

Každou novou hru si můžete podrobně nakonfigurovat.

Pavučina technologií

Civilizace už má dlouhá léta zaběhnutý systém výzkumu, kdy zkušení hráči skoro po paměti postupují po ose kolo - stavitelství – zpracování železa – střelný prach. Výzkum se napříč mnoha Civilizacemi pro fandy série v podstatě zautomatizoval a každou hru jel s menšími odbočkami stejnou trasou.

Zkoumej, ale mysli při tom

To už ovšem v Beyond Earth neplatí. Autoři totiž přistoupili k radikální novince a technologie nyní tak nejsou uspořádány do jakéhosi stromu s mnoha větvičkami. Místo toho je výzkum uspořádaný do pavučiny. Hráč startuje v jejím středu a postupně se pohybuje k okrajům, na nichž se ukrývají nejpokročilejší a na výzkum nejnáročnější vynálezy.

Není nad to udělat z cizí planety matičku Zemi.

Jednotka přístupná jen při rozvíjení jedné ze tří afinit.

A to nutí k přemýšlení a plánování dopředu. Ve všech předchozích Civilizacích totiž nebyl problém prostě vyzkoumat všechno, chyběl systém kámen – nůžky – papír. V Beyond Earth je všechno jinak. Už totiž v podstatě není možné vyzkoumat všechno a je potřeba vybírat.

Chceš mít orbitální laser? Fajn. Ale musíš zapomenout na ochočování mimozemských forem života nebo ovládání počasí. Celá technologická pavučina je od začátku viditelná, takže je plánování pohodlné a přehledné, není třeba sáhodlouze načítat Civpédii.

Další názor

„Povinnost pro všechny fandy strategií.“ - Game Informer | 9/10

„Civilization: Beyond Earth je nesmírně příjemná simulace budoucí lidské společnosti, která se snaží přežít na nové planetě.“ - Polygon | 9/10

„Civilization: Beyond Earth vlévá do strategické série nový život.“ - IGN | 7,9/10

Vědecké zkoumání se navíc neliší jen formou, ale i obsahem. Je logické, že když osídlujete cizí planetu, nepotřebujete se nejdřív učit farmařit nebo znovu vymýšlet parní stroj. Místo toho jsou k dispozici desítky nových a nikdy neviděných technologií, mezi které patří i terraformování (pozemšťování) cizí planety, orbitální farmaření nebo ochočování mimozemské zvířeny.

Divy světa pochopitelně nechybí

Mimozemské plovoucí ostrůvky\ je třeba potopit!

S výzkumem velmi úzce souvisí i další novinka – afinita vaší civilizace. To jsou jakési přístupy, jak se k cizí planetě chováte. Můžete se vydat třemi cestami – harmonie (harmony), čistoty (purity) nebo nadvlády (supremacy). A rozhodně nejde jen o kosmetickou volbu.

Dobyvatel, nebo ekolog?

Bodíky v té které větvi například rozhodují o tom, jak se k vám bude chovat mimozemská zvířena nebo jestli vám bude škodit dříve zmíněné miasma. Pokud se rozhodnete sledovat cestu harmonie, tedy splynutí s novou planetou, po nějakém čase vám přestane miasma jednotky poškozovat, ale naopak se v něm začnou léčit.

To skýtá úplně nové strategické možnosti například v případě, že se na vás tlačí jiná agresivní mocnost, jejíž jednotky ovšem šly cestou nadvlády a miasma jim tak stále prožírá brnění. Pak jen stačí všechna políčka v okolí vašich měst zamořit miasmatem a spokojeně sledovat, jak útočící armáda pomalu krvácí.

Poslední upgrade raketového vozítka už je pořádně silný.

Hlavní město je třeba pořádně zvelebovat...

Bodíky do jednotlivých afinit přidávají především specifické technologie, které často zároveň odemykají unikátní budovy nebo jednotky, které jsou pro civilizace s jiným přístupem navždy zamčené. Získávání úrovní afinit navíc ovlivňuje cestu, kterou se vydá vaše armáda.

I vojenské jednotky totiž v Beyond Earth fungují jinak než v předchozích Civilizacích. Žádný vývoj od lučištníků přes kavalérii, mušketýry až po mechanizovanou pěchotu tu pochopitelně není. Msto toho v průběhu hraní svou armádu po dosažení pevně dané úrovně afinity vylepšujete.

Při vylepšení jednotka pochopitelně zesílí, pak ovšem ještě musíte rozhodnout, jakým směrem ji vylepšíte. Chcete mít raději křižník, který exceluje v bombardování pevninských cílů nebo raději takový, který hravě rozcupuje jiné námořní jednotky? A má pěchota lépe bojovat osamocená, obklopená nepřáteli nebo naopak sílit v závislosti na tom, kolik zpřátelených vojenských jednotek má kolem sebe?

Archeologem na plný úvazek

Poslední výraznou novinkou Beyond Earth je přidání systému úkolů, což ryze strategické sérii přidává nádech z her na hrdiny. Většina úkolů je jednorázových, kdy po postavení nového typu budovy rozhodnete, zda má raději produkovat více jídla, nebo k jídlu přidat i trochu kultury a podobně. Tento systém vám umožňuje přizpůsobit zaměření svého národa svému hernímu stylu.

Vítězství!

Mimozemskou hrobku jsme prozkoumali, je čas oslavovat!

Některé úkoly jsou pochopitelně náročnější a vícestupňové a na konci čeká zajímavá odměna v podobě surovin, další úrovně vybrané afinity nebo nové technologie. Jeden příklad za všechny: po vypuštění několika satelitů na oběžnou dráhu se ukáže, že blízko jednoho z vašich měst jsou neznámé, mimozemské rozvaliny.

Na místo tak nejprve pošlete průzkumníka, který ruiny odkryje a následně i odvážnou pěchotu, která sestoupí do podzemí a přinese něco pěkného zpět. Jsou to sice drobnosti, ale potěší a léta stejnou sérii Civilizací osvěžují.

Jedinou výraznou slabinou Beyond Earth je systém diplomacie. To je dlouholetý problém, který se ani tentokrát nepovedlo odstranit. Autoři sice přidali systém laskavostí (favors), které získáte pokaždé, když vyjdete ostatním mocnostem vstříc, ale i tak se AI často chová divně, nepředvídatelně a občas vyloženě hloupě.

Grafika a ozvučení jsou standardně na vysoké úrovni, optimalizace dobře zvládnutá a potěší i to, že v době, kdy si průměrná hra ukousne 20 až 30 gigabytů z harddisku, drží se nová Civilizace na pouhé desetině tohoto objemu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 247 čtenářů

  • Nejčtenější

Tak to se nepovedlo. Opětovné vydání dvacet let staré hry skončilo ostudou

Radost z opětovného vydání retro stříleček Star Wars: Battlefront nevydržela fanouškům dlouho....

Nosit sexy obleček se v chystané hře nevyplácí, boj s ním bude daleko těžší

Natěšeným fanouškům chystané akční hry Stellar Blade učaroval přiléhavý kostým, který si hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To byla rychlost. Polda 8 sehnal za den milion a rozloučí se s Luďkem Sobotou

Za pouhý den se podařilo sehnat peníze na vznik české komediální adventury Polda 8. Naposledy v něm...

Generace Z už na konzolích hrát chtít nebude, myslí si bývalý šéf Xboxu

Bývalý šéf značky Xbox Peter Moore se v rozhovoru s magazínem IGN nechal slyšet, že hardware...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali jsme víc peněz, než naše malé studio zvládne, říká tvůrce Palworldu

Letošní herní hit Palworld už japonskému studiu Pocket Pair vydělal miliardy a stále se prodává...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vyrábějí seznam woke her, fandí jim i Musk. Herní protestní hnutí nabírá sílu

O odporu proti konzultantské firmě, která podle kritiků kazí moderní hry korektní propagandou, se v...

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

Unikly specifikace PlayStationu 5 Pro, převezme žezlo nejvýkonnější konzole

Ačkoliv oficiálně nebylo prozatím nic oznámeno, citelně výkonnější verze konzole PlayStation 5 s...

Oblíbená deskovka ze světa Duny vyšla i v digitální podobě. A v češtině

Na Steamu se nečekaně objevila digitální adaptace populární deskové hry Dune: Imperium. K dispozici...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...