Co koupit: GeForce2 MX nebo Radeon 32?

  • 15
NVIDIA se dobře zabydlela na trůnu výrobce nejvýkonnějších grafických čipů, ale firma ATI neskládá ruce do klína. Podaří se jí s levnějšími modely Radeonů efektivně zaútočit na GeForce2 MX, současné ideální řešení pro spořivého hráče?

Ceny nejvýkonnějších grafických karet nejsou (a ostatně asi nikdy nebudou) pro hráče s běžným rozpočtem přijatelné. Proto většina z nás momentálně přenechá věci jako GeForce2 GTS milionářským synkům a bude raději uvažovat o řešení s přijatelnější cenou a ne zas o tolik horším výkonem. Na tomto poli v současné době vládnou bezesporu karty s čipem GeForce2 MX, což je v podstatě GTS s nižším taktem hodin a polovičním počtem renderovacích jednotek (tedy dvěma). Aby byla cena modelů MX ještě přijatelnější, doporučila NVIDIA výrobcům karet použít paměti SDRAM, čehož se zatím dle mých informací všichni drží.

Firma ATI se svým novým čipem Radeon zatím pozici GTS příliš neohrozila - cenově se pohybuje na stejné úrovni, ale výkonnostně zaostává. Pro spořivější hráče, kteří kladou důraz na poměr cena/výkon, připravila i firma ATI levnější karty; na rozdíl od svého konkurenta však pro ně Radeon nijak nemodifikovala, pouze zmenšila paměť ze 64 na 32 MB, snížila takt ze 183 na 166 MHz a rovnou začala tyto karty vyrábět v SDR (Single Data Rate - normální datová rychlost) i DDR (Double Data Rate - dvojitá datová rychlost) provedení. Jistě bude zajímavé se podívat, jak si Radeony 32 stojí v konkurenci GeForce2 MX. Uwe Scheffel z Tom's Hardware Guide provedl za tímto účelem srovnávací testy následujících grafických karet (platforma Intel Pentium III 1 GHz, základní deska Asus CUSL2, Windows 98):

ASUS GeForce2 GTS AGP-V7700 TVR 32 MB (200/333 MHz) - naše recenze
ASUS GeForce2 MX AGP-V7100 Pure 32 MB (175/166 MHz) - naše recenze
- ovladač: Detonator 4.12.01.0631
ATI Radeon 32 SDR (160/160 MHz)
ATI Radeon 32 DDR (165/333 MHz)
ATI Radeon 64 DDR (183/366 MHz)
- ovladač verze 4.12.3063

Z testů vyplynulo několik důležitých zjištění. Prvním z nich bylo, že firma ATI se vrátila ke svému pochybnému zvyku ohlašovat vyšší frekvence, než její čipy skutečně mají. Ačkoli ve firemních materiálech je pro Radeon 32 v SDR i DDR verzi uváděno 166 MHz, byla SDR verze taktována pouze na 159,8 MHz. Další nepříjemností pro Radeony je nedoladěnost jejich ovladačů - ačkoli jsou karty s tímto čipem na trhu již od července, ovladače stále nejeví známky dospělosti. Jejich verze pro Windows 2000 byla údajně po stránce výkonu tak špatná, že se výsledky ani nedaly publikovat, a u verze pro Windows 98 se objevovaly v některých 3D hrách větší či menší poruchy zobrazovaných scén.

Co se týče samotného výkonu, ukázaly se tyto důležité výsledky:

  • Radeon 32 SDR je schopen držet krok s MX (a občas ho i mírně předstihnout) pouze ve 32bitových barvách.

  • V 16bitových barvách je MX vždy lepší než Radeon 32 SDR a plus mínus na stejné úrovni jako Radeon 32 DDR.

  • Na rozdíl od MX se Radeon 32 SDR prakticky nedá přetaktovat.

Co z toho plyne pro potenciální kupce? Všechny modely Radeonů jsou samozřejmě negativně ovlivněny chybami v ovladačích, které nedávají jistotu, že se vaše hry bude zobrazovat, jak se patří. Budeme-li vycházet z toho, že se v dohledné době objeví opravené verze ovladačů, můžeme porovnat ceny karet. Radeon 32 SDR jsem v cenících našich firem zatím nezaznamenal; aby měl naději na úspěch, musel by rozhodně být levnější než GeForce2 MX. Pokud si totiž pořídíte MX a přetaktováním paměti zvednete jeho výkon cca o 20 %, necháte Radeon 32 SDR za sebou jak v 16bitových (výrazně), tak i ve 32bitových (mírně) barvách. Radeon 32 DDR stojí zatím zhruba dvakrát tolik co MX, výkonově je na tom ale v 16bitových barvách velmi podobně a pouze ve 32 bitech je o 10 až 20 % lepší.

Závěr je tedy celkem jasný: GeForce2 MX zůstává králem levných grafických karet s dobrým výkonem. Radeony mají šanci se prosadit, ale až po patřičném zlevnění a doladění ovladačů.


Témata: Asus, Intel