Co připravuje AMD (2. část)

  • 194
V prvním článku o procesorech a technologiích AMD pro rok 2001 jsme se podívali na „high end“ čipy Palomino, Thoroughbred, SledgeHammer a ClawHammer. Nyní se budeme věnovat mobilním řešením a zejména nástupcům populárních Duronů.

Na poli procesorů pro přenosné počítače zatím vládne Intel a jeho Pentium III. AMD se zde neúspěšně pokoušelo kontrovat svou řadou K6-3+, jejíž výkon samozřejmě nemohl na PIII dosáhnout. Tento trend se bude už v blízké budoucnosti pokoušet zvrátit mobilní Palomino založené na jádru Thunderbird, které bude navíc vybaveno novou technologií jménem PowerNow!. Její princip spočívá v dynamickém zvyšování a snižování frekvence procesoru a odběru proudu podle momentálních potřeb systému. Pokud tedy například budete psát dokument ve Wordu, což je na dnešní procesory věru nepříliš náročná činnost, frekvence se automaticky sníží z nominálních 533 MHz třeba na 200 MHz a napětí z 2 V na 1,4 V. Dalším příkladem může být sledování filmu na DVD, kdy se bude procesor umět ihned přizpůsobovat složitosti zobrazovaných scén a adekvátně upravovat svou frekvenci a napětí.

Na počátku dnešních úspěchů AMD stál Athlon a velkou měrou k nim přispěl i později uvedený Duron. Tento procesor, který je určen pro lidi zvažující poměr ceny a výkonu, úspěšně atakuje intelovské Celerony a nebýt preferenční softwarové podpory, které se procesorům Intelu stále ještě dostává, těžko by se zákazníkům hledal důvod, proč nejít cestou AMD. Co nám tedy firma nabídne v tomto (pro většinu z nás zřejmě nejzajímavějším) tržním segmentu?

Ve druhém čtvrtletí roku 2001 převezme od Duronů štafetu procesor s kódovým názvem Morgan. Bude se jednat o podobný vývojový krok jako u dvojice Thunderbird – Palomino; Morgan bude založen na vylepšeném jádře Duronu, které bude mít nižší spotřebu energie a menší vyzařování tepla. Jeho počáteční frekvence by měla být přibližně 900 MHz a v prvním čtvrtletí 2002, kdy ho vystřídá procesor Appaloosa, bude končit na hodnotě 1,1 GHz. Appaloosa přinese několik drobných změn jádra a bude již vyráběn 0,13mikronovou technologií.

Zveřejněné plány AMD ukazují, že její řady „levných“ procesorů budou uváděny s přibližně tříměsíčním odstupem od drahých a výkonných čipů, a to v podstatě jen proto, aby byly tyto dvě linie zřetelně odlišeny. V druhé polovině roku 2001 by pak měly všechny procesory AMD přejít na systémovou sběrnici (FSB) s frekvencí 266 MHz a paměť typu DDR.

Co se týče čipsetů pro základní desky se zmíněnými procesory, momentálně jsou k dispozici VIA KT266 a AMD 760. Blíží se motherboardy založené na čipsetu ALi MAGiK, ale podle některých zdrojů se u nich zatím vyskytují chyby, které uvedení na trh o něco zpozdí.

I když se některá výše uvedená data mohou zdát ještě hodně vzdálená, ze zkušenosti víme, že honba za zákazníkem firmy často přiměje uvést produkty na trh i dost dlouho před původně ohlášeným termínem. Někdy se koupě takovéhoto „uspěchaného“ výrobku sice nevyplatí, protože není tak doladěn, jak by měl, to ale většinu z nás bolet nebude, protože se většinou jedná o předražené záležitosti vypouštěné především z prestižních důvodů. Uvidíme, jak se budou Intel a AMD příští rok vzájemně bičovat – pro nás je podstatné, aby z nich padaly dobré a levné procesory ;-).

Zdroj: Target PC


Témata: Intel