Zbraň M4A4 se vzhledem Howl

Zbraň M4A4 se vzhledem Howl | foto: Valve

Vzácná zbraň ve hře vznikla díky krádeži. Vlastnit ji je prestižní

  • 10
Kdyby puška ve střílečce Counter-Strike: Global Offensive vznikla legitimním způsobem, nikdy by nebyla tak cenná. Právě pofiderní příběh, který se k virtuální zbrani váže, zajistil i její nadstandardní cenu.

V titulu Counter-Strike: Global Offensive je totiž možné pro arzenál získávat speciální vzhledy a řada z nich reprezentuje nejpopulárnější komunitní tvorbu. Lidé totiž mohou zveřejňovat své návrhy, a když o ně fanoušci hry projeví dostatečný zájem, stanou se součástí titulu.

I tak však na získání konkrétních vzhledů existuje jen omezená šance, a s předměty se proto na rozličných tržištích obchoduje za skutečné peníze. Cena je pak souhrou řady faktorů.

Například popularity zbraně a dostupnosti vzhledu. A kvůli velmi omezenému počtu kusů se model M4A4 howl prodává třeba i za 1800 dolarů. Tedy zhruba za 43 200 korun.

Ačkoliv totiž návrh nahraný do služby Steam Workshop jeho autoři prohlašovali za vlastní tvorbu, vznikl díky obrázku ukradenému z internetu. Toho si však skutečný autor vystupující pod přezdívkou CanisAlbus všiml teprve po přidání designu do hry.

„Někdo ukradl mou ilustraci a vytvořil z ní vzhled zbraně pro hru Counter-Strike: Global Offensive,“ napsal CanisAlbus.

„Rád bych vám sdělil, že jsem autorem obrázku a na tržiště Steamu jsem ho nenahrál.Ten bezobratlý červ, co tak učinil, mé svolení neměl. Obě porušení autorského práva jsem však nahlásil a doufám, že předměty brzy zmizí.“

Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive

Mapa Nuke se letos dočkala přepracování vizuální stránky i úpravených prostor.

Společnosti Valve provozující distribuční platformu Steam i hru Counter-Strike: Global Offensive pak o několik dní později obdržela oficiální žádost o odstranění vzhledu.

Valve k tomu vydalo prohlášení, ve kterém upozorňuje na smlouvy, které lidé přispívající do Workshopu podepisují. V těch totiž prohlašují, že jsou autorem díla.

Valve tak zareagovalo ve dvou krocích. Prvním bylo odstranění předmětu z virtuálních bedýnek, kvůli kterému do hry přestaly přibývat další kusy. Druhým pak bylo vytvoření vlastního vzhledu, který byl původním návrhem inspirovaný a neporušoval autorská práva CaniseAlbuse.

Hráčům, kteří zbraň již vlastnili, díky tomu vzhled zůstal v inventáři. A omezenou dostupností se předmět stal vyhledávanou raritou, kterou řada hráčů naznačuje svůj status.

Příběh kradeného návrhu přinesl server PC Gamer.