Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dejte sbohem dialupu – část čtvrtá

  12:00
V poslední části našeho miniseriálu o alternativách telefonního připojení se podíváme na dvě řešení, která se řadí do kategorie nepříliš populárních a rozšířených. Obě však mají něco do sebe a své příznivce si jistě najdou.

V poslední části našeho miniseriálu o alternativách telefonního připojení se podíváme na dvě řešení, která se řadí do kategorie nepříliš populárních a rozšířených. Obě dvě však mají něco do sebe.

Vyhrazený analogový okruh
Princip, na kterém pracují vyhrazené analogové okruhy, je prostý – dvě místa s telefonními linkami se na ústředně „natvrdo“ propojí, takže stávající telefonní linka de facto slouží jen pro přímé spojení a nedá se z ní dostat na telefonní síť. Na takovou linku lze připojit jakýkoliv běžný modem, který umožňuje práci v tzv. režimu „leased line“ (odpadá čekání na oznamovací a vyzváněcí tón, modem hned začne vysílat synchronizační sekvenci). Maximální obousměrná přenosová rychlost dosahuje hranice „tradičních“ 33.6 kbps, což stačí pro běžné internetové brouzdání, ale celá věc má ještě jeden háček – analogový okruh sám o sobě vás k internetu nepřipojí, pouze vám zprostředkuje relativně levné a stabilní spojení k místu, kde takové připojení existuje (například do práce).
V současné době téměř neexistuje jiný způsob zřízení analogového okruhu než prostřednictvím monopolního Českého Telecomu. Díky snížení cen, které proběhlo v minulém roce, stojí zřízení takového okruhu (ať již přeložením, či jako novou linku) 4 200 Kč (s DPH). Měsíční poplatky pak závisí na poloze obou míst. Uvnitř obce vyjde analogový okruh na 1984,50 Kč (s DPH) měsíčně, v rámci UTO, ale v jiných obcích, pak 9009 Kč. Z této cenové relace jasně vyplývá, že takový okruh má smysl pouze v rámci jednoho města, což může být v případě Prahy či Brna obzvláště lukrativní. Jako koncová zařízení se dají použít kvalitní modemy v ceně kolem 3000 Kč za kus. Na cílový počítač je nutné nainstalovat příslušný software, většinou stačí obyčejný proxy server (WinProxy, WinRoute).
Co se rychlosti odezvy cílového počítače týče, dá se toto řešení přirovnat k běžnému dialupovému připojení na stabilních linkách (tzn. ping okolo 100ms). Výsledný ping však závisí i na tom, jakým způsobem je připojen cílový bod – hodnoty se pak sčítají (kombinace analog-bezdrát je pro herní účely naprosto nepoužitelná). Svého času byla tímto způsobem připojená jistá pražská internetová kavárna a hosté rozhodně nevypadali, že by byli s připojením nespokojení.
Výhodou vyhrazeného analogového pásma je fakt, že se dá zavést všude, kde existuje telefonní spojení. Dovedu si představit situaci, kdy firma připojená prostřednictvím pevné linky nabídne některým svým zaměstnancům místo zvýšení platu právě analogový okruh s napojením na internet – udělal jsem v redakci na toto téma malou anketu a všichni kolegové by podobný způsob „osobního ohodnocení“ akceptovali.

Jednosměrná satelitní přípojka
Vzhledem k tomu, že družice na geostacionární dráze, které zajišťují přenos televizních signálů, mají relativně velké množství nevyužitých vysokorychlostních přenosových kanálů, rozhodlo se několik firem pronajmout určitou datovou kapacitu a využívat ji k přenosu dat ke koncovým uživatelům. Pokud tedy ve vašem počítači vyťukáte adresu nějakého souboru, dostane ji speciální server, který soubor stáhne a vyšle přes družici až k satelitní anténě na vašem domě. Po demodulaci signálu speciální kartou máte konečně soubor k dispozici na vašem počítači. Tento způsob připojení k internetu jsme u nás již jednou recenzovali, připomeňme tedy alespoň základní údaje – karta se softwarem stojí u firmy UBCOM CZ 8 800 Kč bez DPH, měsíční poplatky se připojení rychlostí maximálně 2 Mbps pak přijdou na 550 Kč.
Hlavní nevýhodou satelitního připojení je fakt, že se rychlá data přenášejí pouze jedním směrem. Nelze ho tedy využít jako plnohodnotnou náhradu pevné linky – náklady na zajištění trvalého spojení směrem k hlavnímu serveru budou stejné jako v případě obousměrného spoje o stejné rychlosti. Satelit tedy má smysl pouze tehdy, pokud hodláte stahovat velké objemy dat, ale nevyžadujete permanentní připojení na internet. Pro účely internetového hraní je nevyužitelné.

Závěrem

Náš miniseriál je u konce. Doufám, že jsme vám alespoň trochu pomohli v rozhodování, zda si místo obyčejného modemu pořídit nějaké luxusnější připojení za snesitelnou cenu. Nashledanou v lepších časech plně liberalizovaných komunikací.
Autor:
Témata: software
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...