Deset nejvíce židovských her

BonusWeb neuznává tabu. Kolik se toho ví o muslimských nebo židovských hrách? Jsme tu od toho, abychom podávali zprávy.

Deset nejvíce židovských her

Zrovna začátkem května jsem od přednášejícího na nejmenované pražské fakultě na vlastní uši slyšel, že tři nejhorší faux pas intelektuála jsou říci nahlas „Cikán“, „Žid“ nebo „konstrukce sedmiúhelníku“. Vzrušená diskuse k prvnímu slovu proběhla v rámci našich Deseti nejvíce romských her a konstrukci pravidelného sedmiúhelníku BonusWeb určitě probírat nebude.

Na internetu už je ale k přečtení bouřlivá a současně ne zcela srozumitelná debata kolem spojení „Kategorie: Židé“ na české Wikipedii. Tak třeba se v diskusi pod dnešním článkem něco vyjasní.

Pokémon10. Pokémon
Abdel Mohsen Medwahi, to jméno Japonci nezapomenou. Nebohý osmiletý hoch ze Saudské Arábie žil pro Pokémony – sbíral vše, co se jich týkalo: hračky, hry, oblečení, komiksy, karty. Leč k vlastní škodě neprozřetelně plácnul před otcem Omarem, že spolužáci tvrdí, že „Pokémon“ znamená v překladu: „Není Boha ve vesmíru.“

Omar Medwahi nelenil a začal konat. Zavolal místnímu dovozci pokémonního sortimentu a ten mu podle pravdy řekl, že „Pokémon“ je zkrácený tvar japonského spojení Poketto Monsuta, což je zase výsledkem japonské praxe fonetického přepisu angličtiny. Takže Pokémoni jsou prostě Pocket Monsters, kapesní příšerky – kolem tahání Pokémonů z kapes se přece všechno točí. Náboženství v tom není ani zbla.

Bohužel o „problému“ otec Medwahi nepohovořil jen s dovozcem a věc dorazila až k místním náboženským autoritám, jež promptně rozhodly, že fenomén Pokémon předvádí protiislámské chování a je podezřele židovský, pravděpodobně součást židovské konspirace s cílem odvrátit muslimskou mládež od islámu.

Pokémon - React Energy Pokémon - Holon Energy Pokémon - Cyclone Energy 

Sám velký mufti Saudské Arábie, Šejk Abdul Azíz bin Abduláh al-Šejk prohlásil: „Všichni muslimové by se měli mít před touto hrou na pozoru a měli by zabránit svým dětem ji hrát, v zájmu ochrany jejich náboženství a chování. Podobá se hazardu svým soutěžením, jež zahrnuje finanční částky, kolující mezi sběrateli karet. A mnoho karet zobrazuje šesticípé hvězdy, symbol mezinárodního sionismu a státu Izrael.“ Ano, jde o téhož pána, který svého času způsobil poprask ve Velké Británii svými radami k upevňování zbožnosti dětí: „Když je mu sedm, řeknu mu, ať jde a modlí se, a začněte je bít, když jim je deset.“

Veškeré zboží související s Pokémony bylo staženo z prodeje, případně zničeno. Kampaň se rozšířila do Íránu, Ománu, Kataru, Dubaje, Jordánska, Egypta i na palestinská území. A japonská velvyslanectví měla práce nad hlavu. Veřejnost totiž mezitím dospěla k závěru, že „Pokémon“ je japonská fráze s významem: „Jsem Žid“! No jéje. Tak to „Pikachu“ bude nejspíš „pick a Jew“ – „vyber si Žida“. Co sbírá Abdel Mohsen Medwahi dnes, není známo.

Imagination Is the only Escape9. Imagination Is the Only Escape
Dnešní žebříček je neobvyklý. Zatímco japonští Pokémoni se sice v řadě zemí těší pověsti tajné zbraně Izraele, což je ovšem krajně nepravděpodobné, u devítky by se nějaké ty židovské motivy našly, leč hra pro změnu nejspíš nikdy nevyjde. Přesto jsme neodolali nutkání vás s touto kuriozitou seznámit.

Originalita se cení. A nápad zkřížit Alenku v říši divů se Schindlerovým seznamem rozhodně originální byl. Žel, za cenu kontroverze, jež neunikla mediálnímu skandálu. Malý židovský chlapec, týraný nacisty, prchá před utrpením do světa fantazie? Francouzský autor Luc Bernard a britské studio Alten8 se nestačili divit, jaký sekec mazec po prvních informacích o chystané NDS hře sklidili. Nepomohlo ani Bernardovo ujišťování, že jeho matka byla Židovka a jeho babička se po 2. světové válce starala o židovské sirotky.

Imagination Is the only EscapeMy bychom tedy hru, o níž Alten8 v oficiální reakci na mediální uragán raději honem prohlásili, že se na ní vlastně vůbec nezačalo pracovat, docela rádi viděli. Screenshoty nepůsobí zrovna dojmem „konceptuálních artworků“, jak se výrobce o překot snažil světu namluvit. Na druhou stranu ani nevzbuzují přehnanou lítost nad neslavným koncem projektu.

Každá mince má ale ještě hranu: tyhle likvidace značek jen kvůli tomu, že se do nich opřou „nezávislá“ média (viz. předchozí příčka), už se nám pěkně zajídají. Videoherní vietnamské masakry projdou v naprosté pohodě a těší se značné popularitě, ale Imagination nebo Šest dní ve Falúdži jsou problém?

Wolfenstein 3D8. Wolfenstein 3D
Bezesporu nejslavnějším židovským hrdinou videohry je William „B. J.“ Blaskowicz. Sice tu byly nějaké ty připomínky, že si zrzavý borec cpe kapsy zlatem, jež nacisté ukradli Židům, ale to on jistě jen zajišťuje důkazy, nebo něco na ten způsob. Navíc to zlato působí spíš katolicky než židovsky. Do čeho všeho ti novináři nešťourají.

Hlavní ale je, že v legendární hře Žid s americkým občanstvím řádně masí nácky. Což, jak v populárním interview vysvětluje brooklynský rabín Micah Kelber, může mít samo vysloveně blahodárné účinky. Rozhovor s rabínem Kelberem stojí za vyhledání na internetu. Duchovní v něm líčí deprese a noční můry, jež na něj padly po četbě dokumentů o nacistických „lékařských“ pokusech na židovských obětech. Takhle to dopadá, když se o tom člověk dozví až jako dospělý a ne už v dětství z Imagination Is the Only Escape.

Wolfenstein 3DKaždopádně rabínovi nepomohl ani letní ozdravný tábor a vypadalo to vážně zle, dokud šťastnou náhodou neobjevil – Call of Duty. A světe div se: po zmasení pár stovek virtuálních nácků se mu rázem ulevilo, dokonce až tak, že v euforii říká: „you simply don’t want the war to end“, tedy: „prostě nechcete, aby ta válka skončila“. Takže nyní tuto metodu doporučuje všem, kdo se nemohou vyrovnat se Šoa.

My ovšem dávno víme, že střílet nácky pomáhá člověku vyrovnat se s rodiči, učiteli, zaměstnavateli, bolestivým zdravotním problémem, partnerským rozvratem, krizí středního věku, s lecčíms. Dokonce i s diskusemi k „desítkovým“ článkům.

The Settlers of Canaan7. The Settlers of Canaan & The Ark of the Covenant
Na sedmé místo jsme zařadili hry hned dvě, protože jednak doháníme manko ze dvou nejnižších příček a druhak jsme vážně nevěděli, kterou upřednostnit. Začněme „Osadníky z Kanaánu“. To jsou samozřejmě předělaní notoricky známí „Osadníci z Katanu“ – zde měli autoři hodně snadnou práci. Takže si mohou i křesťanská – potažmo ateistická - dítka vyzkoušet, jaké je obsazovat „zemi zaslíbenou“. Pro ta židovská by to mělo mít teoreticky půvab větší – leč nemá. Proč, to si povíme za okamžik.

Druhá hra, „Archa úmluvy“, je naprosto ten samý případ. Kdyby někdo tápal, samotný artefakt nepochází z Indiana Jonese a už vůbec ne z Hochů od Bobří řeky. Podle Starého Zákona šlo o bednu na nosítkách, v níž Izraelité přenášeli kamenné desky s desaterem, jež Mojžíš obdržel od Boha. Téma je dosti vděčné – nejeden popularity lačný autor už z Archy udělal starověký voltický článek, mimozemský artefakt a podobně.

The Ark of the Covenant The Ark of the Covenant The Ark of the Covenant 

Přesto Archa stále dovede překvapit. Například v jedné z mnoha verzí původně báječné, ale dnes již evidentně bezostyšně ždímané deskovky Carcassone. Schématické dřevěné figurky originálního titulu zná jistě téměř každý, ovšem čtveřici panáčků, kteří nesou „na ramenou“ stejně schématickou Archu úmluvy, asi každý neviděl. No to nekoupit by byl hřích. Hračkářství převážně ateistického Česka ovšem objednávky tohoto speciálního kousku prozíravě nepřehánějí.

Zdánlivě paradoxně se však totéž dá říci i o hračkářstvích izraelských. Důvod chladného přijetí deskového dobývání Palestiny v Izraeli vysvětluje v zajímavém internetovém interview o deskovkách s židovskými náměty Yehuda Berlinger z Jeruzaléma: „Tyto hry se obracejí spíše na americký křesťanský trh, obvykle je totiž jejich téma pouze přišpendleno coby obchodní trik.“ Na předstírání zájmu o židovství jen ze zištných důvodů jsou Izraelci značně citliví. A ke všemu jsou hrdiny těchto titulů Židé Bible, nikoli Židé Tóry. Což bude asi rozdíl.

Israeli Air Force6. Jane´s IAF: Israeli Air Force
Pravdou je, že her, v nichž Izrael bojuje se svými sousedy, jsou mraky a nikdo s nimi problém nemá. Tedy přesněji: nikdo kromě muslimů, kteří si to ostatně hlavně v deskovkách mohou zkusit i z vlastní strany. Namátkou si pár takových stolních kousků vyjmenujme: The Arab-Israeli Wars, Israeli Defence Force, The Arab Israeli Wars (neplést s TA-IW), Israeli Independence, The First Arab-Israeli Wars, Operation Shocktroop, From Golan to Sinai, Arab Israeli Wars (neplést s TA-IW ani s TAIW).

Ani v oblasti softwaru netrpí téma arabsko-izraelské přetahované nouzí o tituly, paradoxně však asi největší nevoli v muslimských zemích vyvolala PC letecká akce z roku 1998. Těžko říci, proč právě ona. Muslimští kritici, asi z nedostatku lepších Israeli Air Forcedůvodů, dodnes poukazují na bombardování Palestiny, což tehdy ovšem asi nebylo záměrem tvůrců - titul jednoduše zobrazuje slavné historické bitvy, takže to holt padá i na palestinská území.

Ať už ale jde o Šestidenní, Iom Kipurskou válku, libanonský konflikt či bombardování Osiraku, sláva bitev spočívá pochopitelně především v tom, že ti z našeho pohledu „hodní“ oslnivě vyhráli. Hra však byla ve své době zajímavá i technicky - například jako jedna z prvních použila stereoskopické satelitní snímky pro maximálně realistické ztvárnění celé oblasti. A také sloužila jako náborový nástroj pro skutečnou IAF.

PeaceMaker5. PeaceMaker
PC strategie „Mírotvůrce“ není zajímavá soupeřícími stranami – jak jsme si řekli, konfliktu Izraele s Palestinci je věnováno množství her. Zcela unikátní je však její cíl, jímž na rozdíl od válečných strategií není zabít co nejvíce protivníků, nýbrž vyjednat s rivalem mírové soužití.

Opět je zde možnost vyzkoušet si oba pohledy – lze tedy hrát buď za premiéra Izraele nebo za palestinského prezidenta. Možností je mnoho – a výsledek? Optimálně fungující soužití dvou suverénních států, spíše ovšem chaos, teror a další Intifáda. Což sice samozřejmě neznamená porážku Izraele, nicméně jde o porážku vaší v roli mírotvůrce.

PeaceMakerHra je k dispozici ve třech obtížnostech, zajímavější je ale nabídka jazyků: angličtina, hebrejština a arabština. Není tedy divu, že o titulu píší a propagují ho internetové stránky zcela protikladných stran. Vlastně je divu: všem přijatelná politická korektnost není v této oblasti zrovna samozřejmá. Jediný menší problém se vynořil kolem virtuálního udělování Nobelovy ceny – a hle: od verze 1.06 už je ona možnost smazána.

Bohužel, právě tato až ke sterilnosti dotažená snaha nešlápnout nikomu na kuří oko je paradoxně největším problémem jinak zajímavého a netradičního dílka. Pro většinu hráčů je to totiž hrozná nuda. O živých Izraelcích a Palestincích se tu nedozvíte prakticky nic, máte pocit, že listujete encyklopedií nebo sledujete jakousi školní pomůcku. A to je rozhodně škoda.

Torah Targets4. Torah Targets & Mitzvah Man
O bramborovou medaili se opět dělí dva příbuzné kousky. Nejprve vesmírné „Cíle Tóry“ - ty už z šedého průměru dost vyčnívají. Spíše zjevným než skrytým smyslem hry je totiž rozvíjet u dětí židovskou věrouku, a to pomocí vědomostních otázek, propojených střílecí kostrou. Podle manuálu narazí malý pilot na otázku, týkající se židovské víry, vždy po zničení několika asteroidů.

Popravdě řečeno, neumíme si představit, že by to mohlo fungovat. Snad leda jako forma trestu: „Za tu dvojku z matiky týden žádné hry – teda kromě Cílů Tóry, Mojše.“ Zajímavé je, že i kolem této legrační „judaistické střílečky“ se strhla v Izraeli diskuse. Nakonec hře poskytl dobrozdání jeruzalémský rabín Scheinberg, ale s podmínkou, že se nebude střílet do živých bytostí. Což tvůrci naplnili tím, že to děti šijí do asteroidů.

Mitzwah ManJestliže jsou „Cíle Tóry“ velká bizarnost, „Mitzvah Man“ je skutečný extrém. Jde pochopitelně o starého dobrého Pac-Mana – a zároveň nejspíš o první a poslední pokus udělat z kulatého žrouta učitele náboženství. Výrobce ovšem svůj produkt nabízí s vážnou tváří a na svých stránkách hrdě vypočítává pět oblastí, jimž se Pac-Man – pardon, Mitzvah Man – věnuje: pravidla šabatu, žehnání a modlitby, dějiny židovství, etika a rabínské zákony a konečně kašrut, neboli pravidla stravování. Pac-Man a pravidla stravování? Otázek je víc než tisícovka a k dispozici jsou i dvě obtížnosti. A rovněž „sounds effects that keep the adrenalin flowing!“. Prostě: schází-li vám adrenalin, už víte, kde natankovat.

Defend Your Temple3. Defend your Temple
„Braň svůj chrám“ – myšleno: synagogu – je velice úspěšná příležitostná flashovka. Proto už má druhý díl, který je dost možná opravdu lepší než jednička, ale kdo si zvykl na neomezenou munici původního titulu, nebude se s nutností pravidelného nabíjení sžívat snadno.

Hříčka má údajně přispívat k oslavám svátku Chanuka, jisté obdoby křesťanských Vánoc. Takže se dočkáte osvěty – dozvíte se, že Chanuka vznikla coby oslava zázračného vojenského vítězství Makabejských nad přesilou Syřanů a dalšího následného zázraku zásoby oleje pro menoru na jeden den, jež ve znovudobytém Jeruzalémském chrámu nadpřirozeně hořela dní osm. Autora hry vojenská stránka věci zjevně zaujala, neboť oficiálně se v souvislosti s Chanukou uvádí spíše znovuvysvěcení Jeruzalémského chrámu.

Defend Your TempleHra je každopádně mimořádně krvavá a určitě žádné rabínské dobrozdání neobdržela. Byť hráč vousatého rabína ovládá, a to před synagogou, k níž se valí vlny poněkud surrealistických nepřátel. Za jejich zabíjení dostáváte šekely, jež umožňují dokupovat lepší arzenál a opravovat pobořenou svatyni.

Titul zdárně spojil jednoduchost se zábavností, takže jde o dosti návykovou záležitost. Druhý díl obsahuje dokonce možnost ukládání, pročež vydrží docela dlouho. Přesto jsme neměli trpělivost vydělat si na horentně drahé speciální zbraně – těžko tedy říci, jak funguje třeba ultimátní kvér nazvaný „Davidova hvězda“. Jo a když si necháte synagogu zbořit, dozvíte se, že jste „zabili Chanuku“. Takže pozor.

Iron Dome2. Iron Dome
Iron Dome je mobilní odpalovací zařízení raket země-vzduch. A také další válečná flashovka, na rozdíl od úsměvné „Braň svůj chrám“ značně profesionální, plus nepokrytě politická. Jde totiž o součást „flashové bitvy“ mezi pro- a proti-izraelskými tvůrci.

Duel zahájila pro-palestinská „Raid Gaza!“, zesměšňující nedávnou operaci Lité olovo. Na to soupeři reagovali nejprve uspěchaným dílkem „Save Israel“ a poté tentýž námět zvedli o třídu výš právě titulem „Iron Dome“. Z čehož je vidět, že varovat před pronikáním politiky do her je marné – hry už dávno součástí reálného boje jsou.

Iron DomeTechnicky je Iron Dome okatým klonem dávného Atari hitu, což má tu kladnou stránku, že hříčka nepostrádá zábavnost. Bránit Beer-Shevu, Ashdod a Sderot před raketami Kásam, vypalovanými z Gazy ve stále houstnoucím množství, na chvíli zaujme. Až tedy na ony propagandistické texty, jimiž je hra prošpikovaná - vždy začínají slovy „Víte, že“ a nenápadně očkují hráče nenávistí (nejen) k Hamasu. Z té kombinace ticha, sirén, explozí a propagandy mrazí v zádech.

The Shivah1. The Shivah
Shiv´ah je první, sedmidenní období zármutku za zemřelou blízkou osobu a PC hra „The Shivah“ je skutečně smutkem prodchnutá, byť v typicky židovském koktejlu se suchým humorem. Vznikla sice na freewarovém enginu AGS, ale Dave Gilbert s ní sklidil takový úspěch, že dnes už požaduje za plnou verzi pár dolarů - ne moc, asi pět. Zadarmo si lze nicméně zahrát demo, z něhož si můžete udělat představu, zda to za ten obnos stojí. Kdo někdy četl některou z detektivek Harryho Kemelmana, rychle se adaptuje. Máme zde totiž dalšího rabína coby vyšetřovatele mordu.

První dojem je velice příznivý, až fascinující, protože navzdory nevábné grafice disponuje hra perfektním dabingem, uvěřitelnými postavami a vynikající atmosférou. Bohužel, záhy po skvělém úvodu odhalí svou pravou tvář, jíž je hardcore klikací adventura se zákysem na každé druhé obrazovce. My si například myslíme, že jako přihlašovací jméno na PC lze zvolit cokoli. Ne tak autor Shivahu, který na tom staví hned první hádanku.

The Shivah The Shivah

Bez ohledu na drsnou ne-hratelnost, jež adventurní nováčky spolehlivě odradí, je ovšem titul skutečně zajímavou sondou do židovské komunity v New Yorku. To, že rabín Stone odolává nutkání poškrábat kolegovu lakovanou kazatelnu klíči, vám za chvíli přijde úplně normální. Hra vyvolala pozitivní ohlas jak v USA, tak v Izraeli, a zdá se, že se jejím vpravdě židovským humorem nikdo necítí uražen.

Tudíž i my chápeme jí vykreslený obrázek jako sice nadsazený, avšak v jádru autentický – máme pocit, že jsme se dozvěděli víc, než ze všech nižších stupňů dnešního žebříčku dohromady. Vedle židovských anekdot a výše zmíněných Kemelmanových detektivek tak jde o další z možností, jak laikovi trochu přiblížit kulturu odlišnější a svéráznější, než se na první pohled zdá.

Kumatrix, Neo neo-sionistou
O sionismu byly popsány tuny papíru, zpravidla zcela zbytečně. Stále je totiž dost těch, kteří se snaží tomuto myšlenkovému směru přidat jakési zlověstně spiklenecké rysy. Ne že by přistěhovalecká politika nesouvisela s diplomacií a zpravodajskými „hrami“, dnešní neo-sionismus ale svými výzvami k návratu Židů do Izraele spíš připomíná rastafariánství s jeho ideou návratu rastamanů do Etiopie, chápané jako Zion. S tím podstatným rozdílem, že tam se z Jamajky a USA opravdu moc lidí nehrne.

Unikátní animovaný „filmeček“ z neo-sionistické webové stránky kumah.org – pusťte si ho odtud a ne z YouTube - celkem vtipně parafrázuje populární Matrix. Kdo může být vhodnějším hrdinou neo-sionistického dílka než Neo ze Sionu? Nečekejte ale žádné skandální výzvy k ovládnutí světa, po nichž antisemité pasou – jde prostě o to, aby ti, kdo jsou židovského vyznání, nechali všeho a šli žít tam, kam podle neo-sionistů patří: do Izraele. Protože: „Izrael nepotřebuje vaše sympatie, Izrael potřebuje vás!“

The Settlers of CanaanCo říci závěrem? Jestliže antisemité, nabroušení především na židovské Semity, vytýkají Židům náboženskou vizi „vyvoleného národa“, činí tak zpravidla proto, že se vyvolenými k nadřazenosti cítí sami. Pomineme-li totiž, že se vyvolenou cítí každá konfese, pocit, že jsou jedinci či skupina něčím lepším než zbytek druhu Homo sapiens sapiens, je obecně zcela pudový a přirozený, ba za příznivých okolností prospěšný. Za těch nepříznivých ovšem bohužel mimořádně neprospěšný.


Copak správný Čech necítí, že je něco fajnovějšího než ti „trochu divní“ Slováci? Což pochopitelně platí i naopak – „aj Česi sú akosi čudní“. Zjevně to má kořeny až do útlého dětství – cizí rodiny mi vždycky připadaly hrozně divné a nechtěl bych do nich ani za nic.


Nedávno jsme ale slušně vyškolili Slováky v hokeji a řada z nich nám na internetu blahopřála. A předtím, když Slováci porazili nás ve fotbale, řada Čechů zase blahopřála jim - jen jsme svorně láli juchajícímu slovenskému komentátorovi na Nově. A to je ten pravý, v mezích tohoto světa vlastně dokonalý Eden. Co by za něj jinde dali. Šalom.

Autor:
  • Nejčtenější

Tak to se nepovedlo. Opětovné vydání dvacet let staré hry skončilo ostudou

Radost z opětovného vydání retro stříleček Star Wars: Battlefront nevydržela fanouškům dlouho....

Nosit sexy obleček se v chystané hře nevyplácí, boj s ním bude daleko těžší

Natěšeným fanouškům chystané akční hry Stellar Blade učaroval přiléhavý kostým, který si hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To byla rychlost. Polda 8 sehnal za den milion a rozloučí se s Luďkem Sobotou

Za pouhý den se podařilo sehnat peníze na vznik české komediální adventury Polda 8. Naposledy v něm...

Generace Z už na konzolích hrát chtít nebude, myslí si bývalý šéf Xboxu

Bývalý šéf značky Xbox Peter Moore se v rozhovoru s magazínem IGN nechal slyšet, že hardware...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali jsme víc peněz, než naše malé studio zvládne, říká tvůrce Palworldu

Letošní herní hit Palworld už japonskému studiu Pocket Pair vydělal miliardy a stále se prodává...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vyrábějí seznam woke her, fandí jim i Musk. Herní protestní hnutí nabírá sílu

O odporu proti konzultantské firmě, která podle kritiků kazí moderní hry korektní propagandou, se v...

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

Unikly specifikace PlayStationu 5 Pro, převezme žezlo nejvýkonnější konzole

Ačkoliv oficiálně nebylo prozatím nic oznámeno, citelně výkonnější verze konzole PlayStation 5 s...

Oblíbená deskovka ze světa Duny vyšla i v digitální podobě. A v češtině

Na Steamu se nečekaně objevila digitální adaptace populární deskové hry Dune: Imperium. K dispozici...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...