Deska Asus P3B-F - třešinka na dortu

  • 200
Základní desky se dělí na špatné, dobré a na ty nejlepší. Jak už to tak bývá, těch špatných je bohužel asi nejvíce. Proto potěší, když se můžete seznámit s deskou, která do této kategorie určitě nepatří.
Celkový pohled na základní desku

Úvod
Den se se dnem sešel a už tu máme poslední motherboard jak jsme slíbili. A protože se říká to nejlepší na konec, drželi jsme i my tohoto pořekadla, představíme nyní onu třešničku na dortu. Tou třešinkou na dortu máme na mysli ASUS P3B - F. Proč zrovna třešinka? Nebudeme Vám zatajovat, že se tento motherboard výrazněji liší od svých předchůdců v testu. Není to jenom cenou (která se už každému tak sympatická zdát nemusí), je to i použitým vybavením a možnostmi které nabízí. Pokud cenu bereme jako zápornou vlastnost, všechno ostatní je právě tou třešinkou, na které smlsnete. Jak pravil nejmenovaný hrdina v jednom nejmenovaném českém filmu : No nekupte to za ty peníze. Ovšem dost bylo úvodu, je na čase tento mainboard blíže představit a seznámit vás s jeho technickými parametry. Znovu připomenu, že pokud nějaké zkratce či pojmu nebudete rozumět, neváhejte a nahlédněte do hardwarového lexikonu zde na Bonuswebu.

Konektory desky Asus P3B-F

Technické parametry:

  • Slot 1 pro procesory
  • 1 slot AGP pro grafickou kartu (AGP 2x)
  • 5 sloty PCI
  • 2 sloty ISA
  • 4 patice DIMM 168 piny
  • Integrovaný řadič (E)IDE
  • UDMA/33 a FDD
  • podpora USB
  • 2 x Serial Port
  • formát ATX
  • freee jumper bios
  • PC health monitoring

O výrobku:
Asus P3B - F se vyrábí v několika různých modifikacích. Liší se podle toho, do jaké země se dovážejí, nebo pro jaký segment trhu jsou nabízeny. Většinou se liší nepatrně a to počtem jednotlivých slotů. My jsme měli k dispozici verzi, kde byly dva ISA sloty a 5 slotů PCI. Z tohoto počtu se však dá zaplnit různými periferiemi reálně pouze 2 x ISA a 4 x PCI. Jeden slot PCI a jeden slot ISA je totiž sdílený a v případě zaplnění jednoho z nich, již nelze do druhého nic umístit. Deska je pochopitelně již formátu ATX, takže se hodí pouze do moderních počítačových skříní. Pro úplnost dodám,že její rozměry jsou 30.4cm x 19.0cm, tj. 12.0" x 7.5" palce. Funkce jako je softwarové vypínání (např. z operačního systému windows) tudíž nepostrádá.

Pole přepínačů dip

Všechny konektory, zástrčky a sloty, jsou na této základní desce řešeny dobře a i kolem Slotu 1 je dostatek volného prostoru pro masivní výkoné chladiče dnešních nejrychlejších procesorů. Problémy s instalací prakticky čehokoliv by u této desky rozhodně nastat neměl. My jsme alespoň žádný takový poroblém nezaznamenali. Množství slotů na desce o kterých tu již byla řeč v jiné souvislosti je nadprůměrné a jistě zaslouží pochvalu. Nabízí se tak spousta ideálního prostoru pro vytvoření dokonalého multimediálního počítače, nebo výkonné pracovní stanice. Deska je vybavena Slotem 1 pro procesory. To znamená že do ní můžete umístit prakticky jaký koliv procesor, který je pro tento Slot uzpůsoben. V praxi se jedná o Intel Pentium III, Intel Pentium II a počítačovými hráči oblíbený Intel Celeron. U Celeronu opět připomenu, že je u tohoto procesoru nutno použít elektronickou redukci z PPGA na Slot 1. Front Side Bus lze nastavit opravdu v minimálních odstupech, takže v případě, že by si chtěl někdo pomalu likvidovat procesor, může si hodnotu FSB přiměřeně nastavit.

I utéto desky byl námi použitý procesor právě Celeron a nutno podotknout, že úspěšně. S instalací tohoto procesoru nebyly žadné problémy a chod systému byl bezproblémový.

Základní deska je osazena výkoným Intelovským chipsetem 440BX. Tento chipset je dosti výkonější než jeho starší bratříček, kterým byla osazena například předešlá testovaná deska. To je názorně vidět například i z výsledků našich testů. Má výhodu zároveň i v tom, že netrpí žádnými podobnými nedostatky, jako jeho předchůdce. To má pochopitelně vliv i na jeho spolehlivost a stabilitu celého počítače, ve kterém je umístěna.

Pohled na zadní stranu desky

Ne nezajímavě je na této desce dimenzovaná operační paměť. Pro tuto paměť se na desce nacházejí rovnou čtyři sloty. Ty jsou 168mi pinové a dá se do nich doslova nacpat neuvěřitelných 1024 MB paměti RAM. I tomu, komu se zdá tolik paměti opravdu příliš, vyhoví deska tím , že ho nebude nutit při upgradu často měnit druh modulů. Deska podporuje jen 100Mhz paměti. USB konektory na desce nechybí. V USA je tato podpora standardní a tak výrobce, který chce uspět na nejlepším trhu světa nesmí tuto věc opomenout. Připojení klávesnice je řešeno konektorem PS/2. Konektor PS/2 je taktéž i pro myš. U námi testované desky, je integrovaný řadič pro EIDE zařízení bohužel jen a pouze UDMA/33. Proč říkám bohužel? Ono to žádné výrazné mínus není, ale u tak výkonné desky bychom přeci jen očekávali již UDMA/66. Naštěstí ASUS nezahálí a tak v dalších modifikacích již UDMA/66 jistě nalezneme.

Nastavení:
Nastavení vnitřního multiplikátoru CPU a ostatních frekvencí se provádí pomocí BIOSu. Jedná se o funkci Jumper free BIOS. V případě nutnosti, nebo lépe řečeno krajní nouze je možno toto implicitní nastavení změnit. Stejně je tomu i u nastavení volby frekvence FSB a nastavení napětí jádra procesoru (CPU speed, CPU Core, CPU Bus/PCI freq). Operační systémem Windows 98SE neměl se základní deskou žadné problémy a poznal všechna nainstalovaná zařízení a ostatní součásti.

Chipset Asus

Manuál:
Manuál byl stejně zpracován jako u desky P2-99, takže se nekonalo žádné nepříjemné překvapení. Je poměrně obsáhlý a nalézají se v něm i vysvětlivky a věcné komentáře. Je vypsán seznam technických možností desky, volby nastavení pro jednotlivé procesory a podobně. Na firemních internetových stránkách si navíc uživatel může stáhnout celou dokumentaci znovu, pokud by o tištěnou podobu manuálu náhodou přišel nebo ji neměl po ruce.

Hodnocení:
Výkon testované desky byl na patřičné úrovni. Nenastávalo žádné kolísání v podávaném výkonu. Nárůst výkonu u rychlejších procesorů byl odpovídající. Technické parametry jsou nadstandardní, ale přesto se několik vad na kráse (chybějící podpora UDMA/66, jen 100MHz paměti) vyskytlo. Ve školním známkování by tato deska opět obdržela hodnocení "velmi dobrá".

Základní desku Asus P3B-F nám k testování laskavě zapůjčila firma AT Computers.


Témata: Asus, BIOS, Intel, Testování