Deus Ex Human Revolution

Deus Ex Human Revolution

Deus Ex: Human Revolution přinese silný příběh z technologické budoucnosti

  • 12
Temný konspirační thriller vypadá opravdu dobře a zdá se, že z něj nakonec bude skvělá a neobyčejná hra. A to navzdory ne zcela přesvědčivé grafice, která pouze sekunduje příběhové linii.

Na scéně se objevuje muž ve stínu, který s chutí potahuje ze své cigarety. Počkat, není to "Illusive Man" ze hry Mass Effect 2? Není. Přestože ho až nečekaně silně připomíná a do jeho slov hraje nápadná hudba, vystupuje v úvodním videu temného thrilleru jménem Deus Ex: Human Revolution.

Kuřák stojí před plátnem, na kterém se střídá vícero hlav: zrovna probíhá telekonference. "Je všechno připraveno?" ptá se neznámý, zatímco bledé světlo obnažuje jeho siluetu a nastiňuje jeho strnulé obličejové rysy. Na čele tajemného muže se zablýsknou dvě kovové žíly. Takže je to takzvaný "Augment", technicky upravený nadčlověk 21. století.

Obsah telekonference zůstává utajený. Pochopitelně. Nemocnice jsou prý připraveny, informuje jeden z účastníků. Kromě toho byl nalezen jakýsi genetický pramen. Zkrátka mysteriózní detaily celku, který neznáte. Zatím.

Deus Ex Human Revolution

Deus Ex: Invisible War bude opět vyprávět příběh plný konspirací, který uctí legendární první díl Deus Ex. Přinejmenším slibný začátek dává naději, že tvůrci tomuto svému předsevzetí dostojí.

Slibným přitom nemyslíme tajemného kuřáka, který už od dob Akt X patří ke klišé žánru, nýbrž to, co následuje. Tedy vynikající úvod, který vás zároveň zasvětí do tajů hry. Ten připomíná další legendu akčního žánru, Half-Life.

V Human Revolution převezmete roli Adama Jensena. Sám sebe popisuje jako bývalého policistu, momentálně zastávajícího lukrativní flek vedoucího ochranky u jednoho z těch biotechnologických koncernů vydělávajících nechutné peníze: Sarif Industries.

Deus Ex Human Revolution

Na začátku doprovází Adam vědkyni, doktorku Megan Reedovou, laboratorním traktem. V (automatickém) rozhovoru se hráč dozví zhruba tolik, že ti dva bývali pár. Ale nefungovalo to, i když to mezi nimi stále jiskří. Zrovna když se Megan chystá vylít si své srdce, skočí do výtahu typický počítačový maniak Franz Pritchard.

Úvod Deus Ex: Human Revolution výjimečně nepřipomíná Mass Effect 2, ale jak už bylo řečeno, odkazuje na jiný vzor. Zatímco v Half-Life jste se na počátku projeli v komplexu Black Mesa, tentokrát budete pochodovat po svých. Jensena přímo neovládáte, můžete se ale rozhlížet.

Všude kolem jsou laboratoře, ve kterých nejen tušíte, ale rovnou i vidíte obrovské technologické pokroky, které lidstvo učiní v této době. Budete svědky řady operací symbolizujících "lidskou revoluci" (Human Revolution). Těžko mohli tvůrci připravit lepší ukázku technologizace lidstva než tento úvod.

Deus Ex Human Revolution

A to i přesto, že grafické zpracování Deus Ex: Human Revolution nepůsobí zrovna nejčerstvějším dojmem. Zejména strnulé obličejové grimasy připomínající panenky a dřevěné animace působí zastarale. Hra se nedostatky snaží maskovat kontrastem světel a stínů, viditelné jsou ale i tak.

Jenže v případě tohoto titulu to příliš nevadí. Necílí totiž na grafické, ale na příběhové fetišisty. A za ně říkáme: ano, takto se má v prvních minutách rozjíždět příběh. I když tu nic nevybuchuje a zdánlivě se neděje nic důležitého, ani na sekundu vás nepřepadne nuda.

Human Revolution bere svůj příběh vážně. Okamžitě hráče pohlcuje a budí v nich zvědavost. Nezbývá než držet palce na rukou i na nohou, aby se v takové kvalitě držel i zbytek hry.

Deus Ex

První díl Deus Ex vyšel v roce 2000 a měl ho na svědomí již tehdy kultovní vývojář Warren Spector. Deus Ex posbíral řadu ocenění za nejlepší hru roku a v anketě časopisu PC Gamer "100 nejlepších PC her všech dob" se umístil na prvním místě. Odehrává se v budoucnosti sužované globálním terorismem. Svět se ponořil do chaosu a konspirací, které se pokouší rozplést hrdina JC Denton. Na své cestě se střetne s organizacemi jako Majestic 12, Illuminati či hongkongskými triádami, jež ovládají svět. Druhý díl s podtitulem Invisible War vyšel roku 2003, a přestože rovněž nabídl vynikající příběh, sklidil i kritiku za přílišné zjednodušování. 

Nebudeme popisovat celý tutoriál, ale za zmínku stojí závěrečná sekvence, ve které se z podzemních laboratoří dostáváte do nejvyšších pater mrakodrapu k rozhovoru se samotným šéfem společnosti, Davidem Sarifem.

Nejprve si trochu zafilozofujete, ale pak vás přeruší asistentka, která ohlásí přepadení laboratoří takzvanými "puristy", tedy fanatickými odpůrci technologické revoluce.

Od této chvíle můžete Adama sami ovládat a hned se pouštíte do práce. Je třeba dostat se zpět dolů do laboratoří a zachránit, co se ještě zachránit dá. Hlavně pak bývalou přítelkyni.

Laboratoře nyní vypadají zcela odlišně než na začátku. Bílé stěny jsou od krve, vybavení rozbité a na podlaze se válejí mrtvoly vědců. V tomto chaosu se učíte herním mechanismům. Například krycímu systému. Ten funguje tak, že když držíte speciální klávesu, vrhne se Adam automaticky za nejbližší překážku, odkud může nepřátele ostřelovat z větší bezpečnosti.

Deus Ex Human Revolution

Útok nepřátel je ale na Adama, který stále ještě nemá ty potřebné zkušenosti, příliš. Jeden z protivníků ho smrtelně zraní. Poté přicházejí na řadu úvodní titulky a do pochodu hrají zvuky přístrojů z operačního sálu.

Doktoři hrdinu doslova napumpují technikou a ten se probouzí do nového života jako kyborg. Kdo zná Mass Effect 2, jistě vidí paralelu s Shepardovým zmrtvýchvstáním.