Homefront

Homefront

Diktátor Kim Čong-il neexistuje. Alespoň podle japonské verze akční hry Homefront

  • 5
V japonské verzi hry se neobjeví ani další narážky na Severní Koreu. V Jižní Koreji hra nevyjde dokonce vůbec.

Pod cenzorské nůžky se tentokrát dostala fiktivní zápletka střílečky Homefront (čtěte naše preview). V té Severní Korea obsadí v roce 2027 Spojené státy a hráč je postaven do role člena hnutí odporu. Japonští hráči ale namísto virtuálních severokorejských bojovníků budou střílet členy tajemné "velmoci na severu".

Kim Čong-il

Prozatím došlo na odstranění zmínky o (fiktivním) úmrtí severokorejského prezidenta Kim Čong-ila ve videu o příběhu Homefrontu (odstraněný obrázek výše).

Podle původní verze animace rozpoutají jeho nástupce a syn Kim Čong-un invazi do Asie a navrch přidá útok na USA. Poměrně podstatná část pozadí celého příběhu v japonské verzi videa zcela chybí a divák se dočká pouze zmínky o mocenském vzestupu "Velkého vůdce". Pravého řádění cenzorů se ale japonští hráči dočkají až s dubnovým vydáním hry.

Distributor Homefrontu v Japonsku, společnost Spike, totiž oznámil, že ze zvláštních důvodů nebudou v japonské verzi hry přítomny jakékoliv narážky na existující stát. Aby Homefront nedráždil napjaté vztahy mezi Severní Koreou a Japonskem, bude KLDR nahrazena termínem "velmoc na severu". Američtí kritici Spike už nepříliš popisný zeměpisný název přejmenovali na Kanadu. Spike navíc tuto cenzuru oznámili tak, aby ani jedním slovem explicitně nezmínili Severní Koreu jako takovou.

Oba asijské státy se na sebe dívají s nedůvěrou už od Korejské války v 50. letech, resp. ještě od doby před 2. světovou válkou. Listopadová dělostřelecká přestřelka mezi Jižní a Severní Koreou situaci v regionu přiostřila a zároveň postavila fantaskní příběh Homefrontu do aktuálnější roviny.

5 nejzajímavějších her z Korejské války

Pětice her, v nichž navštívíme skutečný, tedy necenzurovaný Korejský poloostrov.

Falcon 4.0 – svého času slavný ultrarealistický simulátor z roku 1998 hráče posadil do kokpitu stíhačky F-16 v naštěstí prozatím pouze fiktivní 2. korejské válce.
Mig Alley – další letecký simulátor, jenž si vzal do parády souboje prvních proudových stíhačů mezi léty 1950 a 1953.
Ghost Recon 2 – a zpátky do moderní doby. Ghost Recon 2 si mohli užívat pouze hráči na konzolích, přičemž příběh hry operoval se zlým severokorejským generálem, který napadl Jih.
Mercenaries: Playground of Destruction – v další konzolové záležitosti se v mířidlech opět objevili vojáci zlotřilého severokorejského generála, jenž proti vůli své vlády napadl sousedy.
Korea: Forgitten Conflict – k zobrazení původní Korejské války se odhodlali i čeští vývojáři ze studia Plastic Reality. Ve svém klonu taktické strategie Commandos jsme se do prostředí kolem 38. rovnoběžky vydali se speciálním komandem.

Homefront versus 007

Ačkoliv lze celý případ brát jako bouři ve sklenici vody, která se českých hráčů týká maximálně jako zajímavá kuriozita, znovu dobře ilustruje schizofrenní přístup veřejnosti k zobrazování reálných kulis ve videohrách v porovnání s jinými médii. Nejde totiž pouze o to, že byl z jakéhosi videa a hry vyškrtnut jeden diktátor, jenž umí podle severokorejské státní televize ovládat počasí.

Homefront

Změnami se totiž Spike snaží docílit samotného vydání hry v Japonsku, a nejde tak nutně o jakési usmiřování KLDR, které by v případě Homefrontu působilo poněkud egoisticky. Nakonec, v Jižní Koreji byl Homefront už zakázán, podobně jako starší Ghost Recon 2.

Naproti tomu třeba filmům něco podobného už tolik nehrozí. Srovnejte z reálného hlediska ujetý příběh Homefrontu s neméně nevěrohodnou zápletkou filmové bondovky Dnes neumírej, kde v rolích padouchů rovněž figurují Severokorejci a snaží se pomocí orbitálního laseru dobýt Jih. Rozdíl? Dnes neumírej byl, byť s obtížemi, v Jižní Koreji i Japonsku uveden a přejmenování Severokorejců na "vy víte koho" se v něm nekonalo.

Lokální cenzura her byla a je řadu let poměrně běžnou praxí třeba v sousedním Německu, kde například ve strategii C&C: Generals všechny lidské vojáky nahradili roboti. A výsledek dlouho protahované kalifornské soudní pře ukáže, zda se ji nedočkáme i u nás.

Navzdory regionálním důvodům se přesto nelze ubránit dojmu, že právě uveřejněním tiskové zprávy o změnách v japonské verzi Homefrontu upoutali distributoři ze Spike na Severní Koreu více pozornosti, než by učinili vydáním neupravené hry.

Původní příběhové video Homefrontu