Dino Crisis, aneb Jurský park comeback

Je mi opravdu velkou ctí, že zrovna já mohu informovat širokou veřejnost o tak dokonalém produktu, jakým je Dino Crisis, akční hra od Capcomu, firmy, kterou snad není třeba představovat. Zato o hru samotnou představit rozhodně musíme...
Dino Crisis

Je mi opravdu velkou ctí, že zrovna já mohu informovat širokou veřejnost o tak dokonalém produktu, jakým je Dino Crisis, akční hra od Capcomu, firmy, kterou snad není třeba představovat. Většině z nás se totiž zcela jistě vybaví strachem nabitá hra Resident Evil s jeho snad ještě úspěšnějším pokračováním, někteří si pak vzpomenou i na pecky Street Fighter Alpha 3, nebo Pocket Fighter. Nechme však Capcom Capcomem a pojďme se vrhnout na podrobné rozpitvání Dina Crisis.

Hra se odehrává na ostrově Ibis, kde byl z vládních financí postaven obrovský výzkumný komplex. Velice inteligentní ač šílený Doktor Kirk, který je jednou z hlavních postav, zde právě pracoval na výzkumu čisté energie. Výsledkem jeho mnohaletého bádání bylo, že tento zdroj energie dokáže oživit organismy, které vyhynuly před několika desítkami tisíc let. Vláda však přestala tento projekt z dosud neznámých důvodů financovat a pár dní na to byl ostrov zamořen brontosaury, dinosaury a jim podobnými, né zrovna nejpřívětivějšími, zvířaty. Řekl bych, že to byla pro doktora Kirka a jeho tým docela nepříjemná situace. Nezbylo tedy nic jiného, než vyslat na tento ostrov špičkově vycvičené komando, jehož úkolem je zjistit, co se stalo s doktorem Kirkem a jeho daty. A jedním z profesionálních vojáků ve vybraném čtyřčlenném týmu jste právě vy, jehož hlavou je žena jménem Regina.

Dino Crisis

Celý tým je vysazen z vojenského vrtulníku přímo nad ostrovem Ibis. Po náročném seskoku se však jeden člen týmu zcela nepochopitelně rozhodne pro sólovou akci. Zřejmě, stejně jako my, na brontosaury v roce dva tisíce nevěřil. To se mu ale proklatě vymstilo a k plnění dalších úkolů už jste pouze tři. Vstupujete do výzkumného komplexu. Ticho, šum moře, občasný výkřik nočního ptáka a poměrně mnoho krvavých skvrn po zemi zřejmě Regině nedodává mnoho optimismu. Po krátkém rozdělení úkolů jsou další činy Reginy ve vašich rukou.

První úkol je jasný. Aby bylo vůbec možné bezpečně vejít do prvních dveří, je nutné najít a aktivovat agregát, který do celého výzkumného komplexu dodává elektrický proud. To by nemělo být nikterak složité, protože věci tohoto druhu se většinou instalují někde v blízkosti budov. Zřejmě tým komanda zapomněli vybavit mapou nebo plánem komplexu a už vůbec nemůže být řeč o klíčích nebo jiných, velice se hodících pomůckách. Prostě co si nenajdete, nemáte šanci jinak získat. Spolu s množstvím rébusů a hádanek je tento prvek jedním z těch, které dokáží hráče u Dina Crisis udržet.

Dino je další hororově laděná hra. Labužníci, kteří tento styl vyhledávají budou více než nadšeni, protože, na rozdíl od těch ostatních, je to jedna z mála těch povedených. Někdo snad může namítnout, že jde jen o další pokračování z řad Residentů s tím, že hlavními nepřáteli jsou brontosauři. Ano, vlastně se to dá říci i tak, ale to na hratelnosti neubírá vůbec nic, naopak si hráč může být jistý, že kupuje plnohodnotnou hru.

Dino Crisis

A to jsme se ještě nedostali k detailní grafice, která je naprosto dokonalá. Je pravdou, že zpočátku sice nebudete mít čas ji tolik vnímat vzhledem k řešení logických questů, nicméně hezkého technického zpracování si jistě všimnete, pokud se ovšem během krátké chvilky nestanete jedním z hlavních jídel hladově vyhlížejícího brontosaura. A věřte, že brontosauři, tyranosauři a já nevím jací ještě sauři mají vskutku obdivuhodný čich, protože jakmile jste v dosahu několika desítek metrů, pravěký ještěr vás bezpečně najde.

Reálnost, tedy fakt, že si připadáte jakoby jste to všechno prožívali ve skutečnosti, mají na svědomí detaily, které navíc dělají hru o hodně záživnější. Například hned na začátku, kdy se ještě můžete rozhlédnout, aniž byste měli strach o svůj život, který po celou dobu hraní hry visí na vlásku, mne zaujalo osvětlení noční lampy, pod kterou poplašeně poletuje hmyz. Nejen tento detail vytváří reálnou atmosféru prostředí.

Nemalou měrou k dokonalé hratelnosti přispívá i zvukový doprovod, který je samozřejmě v digitálním stereo přednesu. Šum moře na venkovním prostranství, nebo pomalá klavírní hudba uvnitř komplexu jsou nedílnou součástí této naprosto fantastické hry. Ti, kteří disponují kvalitní stereo aparaturou, ocení zvukové efekty i během hry, protože vám nejednou napoví, odkud vlastně můžete útok dinosaura očekávat.

Dino Crisis

Vzhledem k tomu, že hra není otázkou několika málo minut, je jasné, že i v Dino Crisis existuje funkce save. Svou pozici však můžete ukládat jen v místech k tomu určených a věru jich není mnoho. Myslím si ale, že jsou rozvrženy přesně tak, jak byste je potřebovali nejvíce, takže se není čeho obávat a dokonce bych řekl, že tento model je o trošičku lepší, než klasická save funkce kdekoliv ve hře.

Co se ovládání týče, hra podporuje dualshock pouze pro vibrační režim. Dobře vyřešena je také pauza, při níž se obrazovka rozpije a zhruba o 50% ztmavne, čímž šetří váš monitor. Ostatně chvályhodné je vlastně celé softwarové zpracování hry, už proto, že data se z disku načítají během hry tak, že vůbec na nic nečekáte a máte se stále na co dívat, o čem přemýšlet, nebo před kým se skrývat.

Perfektní jsou také animace. Chování a gesta Reginy naplňují veškerá vaše očekávání, otáčí se plynule a pohybuje se naprosto reálně. Při změně směru chůze se nejprve ohlédne, kam vlastně jde a díky těmto detailům a jejich geniálnímu rozpracování si v průběhu hry opravdu jen málokdy uvědomíte, že jde o kybernetickou postavu.

Dino Crisis

Po dokončení hry budete odměněni nejen nádhernou animovanou sekvencí, ale při jejím následném opakování vám hra umožní výběr Reginy v několika přitažlivých uniformách. V případě, že se rozhodnete si tuto hru pořídit, se tedy opravdu máte na co těšit!

Když to všechno shrnu, jde o velice propracovanou hru plnou nápadů a překvapení, která, alespoň podle mě, uchvátí i ty nejnáročnější uživatele herních konzolí, v tomto případě Sony Playstationu. Slabším povahám bych ještě rád doporučil přes oči sluneční brýle a na uši traktoristická sluchátka, protože nejednou budete mít v očích děs a na hlavě zježené vlasy. No a pokud patříte mezi otrlejší hráče, vyzkoušejte si Dino Crisis zahrát v noci, až budete doma a venku vám při pootevřeném okně budou přes parapet či střechu přejíždět sem a tam větve z pěkně urostlého stromu.

No a co dodat závěrem? Snad jen: "Lovu zdar, lovu dinosaurů zvlášť!"


Témata: Sony