Coffe Tycoon

Coffe Tycoon

Do nového roku s nižšími cenami her a nikdy jinak

  • 29
V ČR letí herní výprodeje. Poděkujte finanční krizi a obavám o budoucnost herního průmyslu. A snad to vydrží.

Lednové slevy, to je nová věc, kterou Češi přijali za svou. Po pár letech se z ní skoro stala tradice. Lidé blázní a občas ani nekupují vánoční dárky, protože hned po svátcích obchody nabízejí slevy, aby se zbavily neprodaného zboží. Tento trend letos zasáhnul, překvapivě, i herní firmy.

Ve Spojených státech se s výprodeji začalo už před Vánoci, ale kromě toho, že tamní krize je o něco akutnější než ta česká, pracují Američané se slevami mnohem intenzivněji. V novém roce se ale stal zázrak a hned dvě velké herní firmy v Česku oznámily slevy.

Need for Speed ProStreetElectronic Arts pracují s cenou starších her ve svých speciálních „levných“ edicích Classic a Platinum. Hry ze série Classic stojí 399 korun, Platinum je k mání za 499.

V rámci novoroční akce ale hráči zaplatí jednu hru a druhou si z vybraných obchodů, kamenných i online, odnesou „zdarma“. Nabídka se přitom týká mimo jiné sportovních her ročníku 08, závodů Need for Speed Prostreet nebo akce Mercenaries 2. Pro slevu není nutné chodit daleko, do akce se zapojilo i Tesco. Jen aby někdo zvládal doplňovat zboží, prázdný regál moc slávy nenadělá.

CD Projekt jde na slevy z jiného konce. Cenu o 30 až 50 procent snižují bez nutnosti vybrat si dvě hry najednou. Třicetiprocentní snížení ceny se týká například PC verze Mass Effect od Bioware, Devil May Cry 4 i Guild Wars: Eye of the North, závodního Pure, popřípadě Stalkera: Clear Sky. Na polovinu se dostala cena u dětských her. Postarší dětský Burákův národní šampionát, Vall-i nebo Baby Bratz stojí jednotných 399 korun.

Epic-SteamPokud pátráte po slevách a nechce se vám čekat, až všichni distributoři trvale sníží ceny svých her, k čemuž je možná donutí finanční krize ve spojení s asijským mučením bambusovými výhonky, můžete zkusit monitorovat nabídku na Steamu, kde se každý víkend objeví pár zlevněných her, které se vyplatí i přes nedávnou změnu v platbách, kdy USD nahradilo Euro s konverzním poměrem 1:1.

Další možností, jak ušetřit, je pro znalce angličtiny nákup v britských online obchodech. Jejich ceny se staly zajímavější díky tomu, že na rozdíl od dolaru a eura libra oslabuje. Dokonce ani to poštovné není ve srovnání s cenou poštovného a balného v ČR tak zlé.

A to čekání na celkové snížení cen her nevzdávejte, snižováním cen si začínají být jistí i významní mužové herního průmyslu. Peter Molyneux, šéf Lionhead Studios zpochybňuje tvrzení, že hry nabízejí lepší hodnotu než ostatní formy zábavy. O snižování částek, které jsou hráči ochotní platit, vypovídá i statistika z USA, podle které v roce 2008 výrazně poklesla cena her z druhé ruky. Začátkem loňského roku dosahovala průměrná cena 12,7 USD, v prosinci 2008 už to nebylo ani deset babek.
Náklady na vývoj musí klesnout

S tlakem na snižování cen her přichází tlak na snižování nákladů na jejich vývoj. Pro většinu firem budou úspory denním chlebem i kvůli naší oblíbené finanční krizi, která ztížila přístup k úvěrům.

O nutnosti smířit se s nižšími rozpočty se s odborným serverem gamesindustry.biz podělil šéf čínského studia Virtuous Gilles Langourieux. Podle něj už poslední dva roky ukázaly, že s obrovskými rozpočty není možné do budoucnosti počítat, dovolit si je budou moci vývojáři pěti nebo deseti nejlepších her ročně. To zní zajímavě a v podstatě s tím souhlasíme, věčně na dluh se žít nedá.

Pak už ale následovalo přihřívání vlastní polívky. Virtuous totiž nevyrábějí vlastní hry, ale zaměřují se výhradně na outsourcing, tedy práci pro cizí firmy. Na své straně mají levnou pracovní sílu čínských grafiků i programátorů.

Outsourcing v čistě kapitalistickém pojetí dává smysl, pokud je opravdu levnější, než zaměstnávání vlastních lidí, ale ve chvíli, kdy v herních studiích po celém světě hrozí propouštění, asi propagace outsourcingu nikomu radost neudělá. Leda by herní firmy outsourcovaly třeba uklízení kanceláří.

Jak Nintendo zachránilo Vánoce
Prodeje nových konzolí i her z dílny Nintenda se na celém předvánočním herním trhu v USA podílelo plnou polovinou. Tvrdí to společnost Electronic Entertainment Design and Research, podle níž se v prosinci prodalo více než 3,2 milionu Wii. Bez Nintenda by se prý celý herní průmysl ocitl v recesi. 

Klíčem k úspěchu je prý stále jednoduchost Wii a Nintenda DS ve spojení s nízkou cenou. Obrovský růst prodejů Wii přitom mohl být ještě vyšší, tomu ale zabránil přetrvávající nedostatek Wii.

WiiPrávě Nintendo se prý také podílelo na zpomalení růstu průměrných cen herního software prostřednictvím slevových akcí. Podle stejného průzkumu se v prosinci v USA prodalo 1,5 milionu Xboxů 360 a 700 000 kusů PlayStation 3. Prodeje Nintenda meziročně vzrostly o 137 %, Xbox se prodával o 19 procent lépe a prodeje PS3 meziročně poklesly o 12 procent. Abychom se nedrželi jen USA, Mario Kart se stal nejprodávanější hrou i ve Velké Británii. V ČR bohužel nikdo nezávislá data neposkytuje.

Nintendo pracuje na dalším posílení své pozice, i když trochu divným způsobem. Zažádalo o patentovou ochranu pro systém, který hráčům v reálném čase ukáže, jak mají v libovolné hře postupovat. Systém má umožnit hráčům s nedostatkem času, aby si mohli užít libovolnou hru.

Cílem Nintenda potom je tímto způsobem podnítit hráče k tomu, aby kupovali více her, protože ty stávající rychleji dokončí. Nám to připadá jako pitomost, ale Nintendo ukázalo, že většinové populaci rozumí více než samozvaní pseudoodborníci, včetně herních novinářů.

Další hra zabije seriál
Udělat hru podle úspěšného televizního seriálu je snadná cesta k penězům. To je první pravidlo herního průmyslu. Druhé pravidlo herního průmyslu pak říká, že udělat hru podle seriálu je nejlepší způsob, jak vytvořit sra... odpad. Další na řadě je seriál Chirurgové, který fajnšmekři a stahovači znají pod názvem Grey’s Anatomy.

Grey's Anatomy: The Video Game zavede hráče do prostředí nemocnice Seattle Grace už na jaře tohoto roku, a to na Nintendu DS, Wii a PC. Ubisoft slibuje, že hráče dostane do rolí oblíbených doktorů ze seriálu a nabídne jim originální příběhovou linii s možností „činit důležitá osobní a profesionální rozhodnutí, prozkoumávat vztahy mezi kolegy a absolvovat náročné operace.

Představte si to jako SimHospital křížený s Playboyem a běžte se vyzvracet. Svůj žaludek budete nejspíš ještě potřebovat na hru podle Gossip Girl nebo Sarah Who?.