Dungeon Siege III

Dungeon Siege III

Hra Dungeon Siege III je až po okraj nacpaná fantasy akcí

  • 115
Zběsilá akční hra na hrdiny pracuje s jednoduchými principy, ale na zábavnosti jí to vůbec nic neubírá.
80

Dungeon Siege 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: Obsidian Entertainme

  • Slušně návykové
  • Kvalitní technické zpracování
  • Rozmanitá prostředí
  • Kamera občas zazlobí
  • Postavu z kampaně nelze použít v multiplayeru
  • Relativně krátké

Velmi dobře hratelné akční fantasy dobrodružství, které sází na zběsilost i hromadu předmětů. Občas ale zazlobí kamera.

Herní karta

Značka Dungeon Siege si nikdy nekladla větší ambice než být možná neoriginální, ale o to zběsilejší akční hrou na hrdiny, která se s ničím nezdržuje. A ani potřetí se na tom nic nemění. Je to dynamická zábava, která trošku zapomíná na vývoj postavy a soustředí se na jednoduché, ale povedené likvidování nepřátel.

Dungeon Siege III

Originálních a objevných nápadů tu moc nenajdete, ale mnohokrát viděné herní principy jsou zpracovány dobře a fungují tak, jak mají.

Opět se vracíme do království Ehb za Desátou legií. Té se podařilo zajistit, aby země prosperovala a její moc a obliba stoupala. Ale vše se zvrtlo ve chvíli, kdy byl zavražděn král a vina samozřejmě padla na Desátou legii.

Ta byla téměř vyhlazena rozlícenými lidmi v čele s Jeyne Kassynder. Přeživších zbylo jen pár. A určitě není těžké odhadnout, že vy budete jedním z nich a pokusíte se znovu nastolit mír a obnovit legii.

Dungeon Siege III

Toho byste měli dosáhnout s pomocí jednoho ze čtyř hrdinů, kteří jsou navrženi podle klasických žánrových standardů. Lucas Montbarron se specializuje na boj s mečem a není mu cizí ani štít, Anjali ovládá magii, ale ohání se i oštěpem, Reinhart Manx je expert na kouzla a Katarina ráda střílí z pistolí a pušek, přičemž občas se oddá i čarodějnictví.

Postavy jsou vyvážené relativně dobře. Ano, s některou je hraní jednodušší, s jinou o něco těžší, ale žádná není tak špatně vybavená, abyste to s ní nemohli dotáhnout do konce. Jejich styl hraní je dostatečně odlišný, aby po dohrání stálo za to vrhnout se do království Ehb znovu a otestovat si schopnosti dalšího z dostupných bijců.

Zanedlouho se k vám připojí i další společníci. Je jich několik, ale do boje se vydává pouze hráčem ovládaná postava a jedna další, o kterou se postará umělá inteligence. Ta je docela propracovaná.

Dungeon Siege III

Nejen, že hrdina, kterého má na starost, válčí jako o život a s cupováním nepřátel vám pomáhá překvapivě aktivně, ale i ve chvíli, kdy jste poraženi, bez otálení přiběhne a oživí vás. Váš doprovod tak není na obtíž, ale je schopným a důležitým pomocníkem. Dávat přímé rozkazy mu sice nemůžete, ale alespoň je možno kompletně obstarat jeho vybavení.

V tomto ohledu je Dungeon Siege III hra na hrdiny v tom nejlepším slova smyslu. Z protivníků neustále vypadávají nové a nové předměty, během úkolů jich také získáte slušné množství, nemluvě o obchodnících, kteří mají na skladě plno zajímavých kousků.

Jedinou kaňkou v tomto ohledu je, že prodejci nemají zboží nijak kategorizované, takže v jejich nabídce najdete všechny předměty pohromadě. Od magických prstenů, až po meče. Je to docela nepřehledné.

Dungeon Siege III

Vývoj postavy je naopak zjednodušen. Při přechodu na novou úroveň nerozhodujete, zda získané zkušeností body poputují do položky zdraví, magie, síla či vytrvalost, o to se postará hra sama. Vy ovlivňujete několik druhů speciálních schopností. Řeč je o kouzlech, speciálních útocích, ale i pasivních schopnostech. Aktivních talentů je šest, pasivní jsou tři. Některé mají ještě podkategorie. Přesto je ale především kouzel docela omezené množství, což je trošku škoda. Pár dalších by nebylo od věci.

Akce může člověka docela překvapit, protože se v určitých momentech zdá, že jde spíše o běžnou rubanici než hru na hrdiny. Nahrává tomu hlavně fakt, že je tu přítomen v tomto žánru ne úplně běžný blok, úskoky stranou a také to, že zdraví vypadává z protivníků ve formě "světlušek".

Zpočátku to může být lehce nezvyklé, ale po chvíli vám to přijde naprosto normální a necháte se unášet rychlým tempem hry, která se s ničím příliš nepáře. I když je na místě přiznat, že v některých lokacích jsou liduprázdné části, kde není co dělat.

Dungeon Siege III

Každý z hrdinů má dva styly boje, mezi kterými se přepíná stiskem tlačítka. Jeden je vhodný proti osamělým nepřátelům, druhý proti většímu počtu. Ke každému jsou přidruženy tři aktivní schopnosti.

To má něco do sebe. Bez problémů lze přehazovat mezi dvěma typy boje. Hra na to hodně sází a s jedním stylem nevystačíte, protože se neustále střídají místa, kde se hodí jeden a za moment už je potřeba spolehnout se na druhý. Jinak stereotypní pobíjení nestvůr je tak o něco zajímavější.

Filmová verze od Uwe Bolla

Předpokládáme, že už spousta z vás další z vrcholných děl "specialisty" na filmové adaptace her viděla, ale pokud náhodou ne, tak vězte, že si vzal na mušku i Dungeon Siege. A překvapivě jde o jeden z jeho nejlepších filmů. Není to žádný zázrak, ale docela slušně koukatelná fantasy, která je místy úsměvná, ale není zpracovaná tak strašně, jak je u Uweho zvykem.

Film nese lehce zapamatovatelný název In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale, u nás je naštěstí známý pod kratším pojmenováním Ve jménu krále. Hlavní role se ujal Jason Statham, ale objevuje se tu třeba i Leelee Sobieski, Claire Forlani nebo Burt Reynolds. Biják vznikl v roce 2007 za 60 milionů dolarů. Vydělal jich necelých třicet (kompletní zisky z kin i DVD a Blu Ray verzí).

V Dungeon Siege III narazíte jak na příběhové úkoly, tak na spoustu postranních. Ty není nutné plnit, ale hodí se to. Nejen, že jste odměněni slušným množstvím zkušeností, ale čas od času získáte i nějaký pěkný předmět nebo slušnou hromádku zlata.

Dungeon Siege III

Čas od času také dojde na rozhovor. Během nich obvykle existuje několik různých odpovědí. Někdy se dokonce zdá, že se lze vyhnout střetu s protivníkem jen chytrou volbou slov, ale není tomu tak. Tvůrci si s vámi jen hrají a ať zvolíte jakoukoliv možnost, ke střetu prostě dojde. Rozdíl je v tom, že se dozvíte různé informace a vyprovokujete soupeře jiným způsobem.

Postavy, na které narazíte, obvykle nepatří k těm, které byste si pamatovali ještě dlouhé hodiny po dohrání, ale některé jsou docela vtipné a dovedou vyvolat úsměv. I když v podstatě skoro žádná z nich toho příliš nenamluví a vaše konverzace se bude skládat jen z několika vět.

Příběh sám o sobě nepatří k těm nejzajímavějším, ale dá se říct, že představuje určitou motivaci pro další postup. Více ovšem funguje snaha o dosažení vyšší úrovně a honba za mocnými artefakty.

Zajímavý je i herní svět. Zahrnuje množství variabilních lokací: máme tu města, která hlídají roboti, bažiny plné netvorů i podzemní kobky s kostlivci. Možná je to okoukané, ale stále atmosférické.

Dungeon Siege III

Dobrý pocit podporuje i povedená grafika. Okolí je detailní, vaše postavy i netvoři vypadají dobře, stejně jako efekty kouzel. Nepříjemná je ale kamera, která čas od času zabírá dost nevhodné úhly.

Součástí je i hra pro více hráčů, maximálně pro čtyři. Docela zarážející ale je, že není možné použít postavu z příběhové kampaně. Netušíme, jaký je pro to důvod, ale radost nám to nedělá.

A vysloveně nepotěší ani herní doba, která může být, v závislosti na (ne)plnění vedlejších úkolů, klidně jen 10 hodin, což je v tomto žánru docela slabota.

Dungeon Siege III není milníkem žánru. Je to poctivá akční hra na hrdiny, kde se klade velký důraz na slovo "akční". Mechanismy nejsou složité, ale jsou povedené a přívětivě zpracované. Pokud tedy netoužíte po velkých překvapeních, ale rádi se oddáte likvidování stovek nepřátel, sbírání předmětů a občasnému koketování s vývojem hlavního hrdiny, tak tohle je pro vás to pravé.


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 511 čtenářů

Témata: Robot