Duron na smrtelné posteli a změny u AMD

  • 489
Výrobce polovodičů, firma AMD, se rozhodla ukončit výrobu procesorů Duron. Jejich existenci ještě prodlouží poslední chystaný model. Změn je však u AMD poněkud více. Kdo se tedy postaví intelovskému Celeronu? Jak budou vypadat budoucí produkty AMD? O tom všem se dočtete v dnešních hardwarových minutkách.

Poslední Duron
Platforma SOCKET A, pro níž je procesor AMD Duron určen, pomalu, ale jistě stárne. Dokazuje to i záměr ukončit výrobu těchto velice oblíbených procesorů. Jak si udržet pozici na trhu, když prodeje Duronů činí nezanedbatelnou část prodeje, nám vysvětlil J. Sanders, CEO firmy AMD.

Procesory Duron se přestanou docela vyrábět až na konci tohoto roku, kdy bude veškerá kapacita továrny v Austinu (U.S.A.) přebudována na výrobu FLASH pamětí. Kdo nahradí tyto procesory je zřejmé – budou to jejich výkonnější kolegové, totiž procesory Athlon XP o nižších kmitočtech. Avšak ještě než se Durony přestanou vyrábět, čeká je menší vzkříšení, i když to zní paradoxně. AMD totiž uvede ještě jedno jádro Duronu založené na 0,13mikronové technologii. Bude jím (již dříve ohlášená) Appaloosa. Ta zřejmě přinese rychlejší – 266 MHz sběrnici, vyšší frekvence a označování podle performance ratingu podobně jako je tomu u Athlonů XP. Výroba tedy bude ukončena zřejmě v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Nový plán nadcházejících produktů (roadmapa)
AMD Processor Cores Roadmap Změna se týká hlavně procesoru Athlon XP. Zde se AMD rozhodlo udělat radikální krok, totiž oddálit uvedení SOI technologie až na první polovinu roku 2003, kdy je očekáván příchod procesorů nové generace (Hammer). Očekávaný Barton tak bude bohužel i nadále pokračovat v mírné evoluční stagnaci procesorů Athlon. Namísto uvedení SOI technologie se tak dočkáme větší L2 cache – 512 kB. Tedy, abychom věc uvedli na pravou míru, větší cache mohla být také pohodlně součástí SOI Athlonů. Další věcí, která by mohla urychlit procesory Athlon v souboji s Pentium4 (Northwood) je uvedení rychlejší systémové sběrnice, která by tak konečně mohla dosáhnout 333 MHz. Tato informace je však víceméně oficiálně nepodložená, ačkoliv by uvedení rychlejší sběrnice bylo nadmíru logické, vzhledem ke konkurenčnímu tlaku Intelu (533 MHz sběrnice). Další informace o nejbližších plánech AMD jsou k vidění v našem starším článku. Další změnou je posunutí víceprocesorového Bartonu až na první polovinu roku 2003, kdy se budou objevovat řešení postavená na procesorech ClawHammer DP a SledgeHammer MP. AMD tak chce zřejmě utvořit v jedné chvíli velice pestrou paletu procesorů pro servery a pracovní stanice – od nejlacinějšího pokračovatele současného Athlonu MP až po nejvýkonnější SledgeHammer kompatibilní se 64bitovým kódem.

Rozdílný přístup – aneb frekvence není všechno
Již po x-té se setkáváme se sporem idejí Intelu a AMD. Každý výrobce jde svou cestou. Oficiální představitelé AMD totiž naznačili, že bychom se již ve druhé polovině roku 2003 mohli setkat s procesorem SledgeHammer se zdvojeným jádrem v jednom balení procesoru a 1MB integrované L2 cache. Výroba by měla být zajištěna pomocí 0,09mikronového procesu. Je vidět, že AMD nechce v oblasti serverů ponechat nic náhodě, protože právě tato je „zlatou žilou“ pro výrobce procesorů.

Bude Athlon Duronem a Hammer Athlonem?
Pokud bude slibně se vyvíjející procesor ClawHammer výkonný a úspěšný, jak by si v AMD přáli, mohlo by to nakonec znamenat vytlačení oblíbených Athlonů XP až do mainstream trhu někdy v době uvádění Celeronů na bázi Northwood-256. To by znamenalo velice slušný konkurenční souboj dovolující koupi výkonných mainstreamových procesorů za menší peníz.

Finanční výsledky prvního čtvrtletí
Za první tři měsíce tohoto roku si AMD pohoršilo o 3 centy za akcii. To jest ztráta 9,2 miliónu USD. Oproti minulému roku je to obrat výrazně k horšímu a to logicky znamená, že poslední kroky AMD zřejmě mají vést ke zvýšení profitu. Ukončení výroby procesorů Duron totiž ne zcela souvisí s uzavřením továrny v Austinu, ale byla zde také možnost, že procesory Duron se budou vyrábět externě u UMC. Jak je vidět, dnes je všem podobným záměrům konec a my se můžeme těšit na levné a ještě levnější Athlon XP, což vlastně není nikterak špatná vyhlídka :-).

Zdroje : Xbitlabs a AMD


Témata: Intel