DVD/CD-RW drive Memorex Tri Maxx 200

V současné době se na trhu objevuje mnoho nových čtecích zařízení pro vaše milované dvanácticentimetrové kotoučky. Ať už se jedná o klasické CD nebo CD-R a jejich mírně odlišné, dnes již velmi oblíbené, bratříčky CD-RW, až po systém DVD. Tato mechanika je však ""all-in-one"".
DVD/CD-RW mechanika Memorex Tri MAXX 200

V současné době se na trhu objevuje mnoho nových čtecích zařízení pro vaše milované dvanácticentimetrové kotoučky. Ať už se jedná o klasické CD nebo CD-R a jejich mírně odlišné, dnes již velmi oblíbené, bratříčky CD-RW, až po systém DVD, který se pomalu a nesměle začíná vkrádat do našeho podvědomí. Rozhodli jsme se proto některé velmi zajímavé mechaniky pro vás vybrat a zveřejnit krátké testy, které by vám mohly pomoci zorientovat se v této džungli hardwaru. Jako první jsem si vzal na mušku nový produkt od, na našem trhu ne příliš známé, firmy Memorex - Tri MAXX 200. S touto značkou se povětšinou můžete setkat při nákupu prázdných CD medií a jiných paměťových nosičů. Každopádně se věnuje také hardwarovým výrobkům, mezi něž patří i čtecí a zapisovací mechaniky, které mě přesvědčily o tom, že nejsou vůbec špatné.

Nejzajímavějším specifikem, který mě zaujal, je úžasná multi-funkčnost tohoto zařízení. Obvyklé přepisovací mechaniky, umění číst a zapisovat CD, CD-R a CD-RW, Memorex má však navrch! Umožňuje nejen toto, dokonce zvládne číst i CDčka ve formátu DVD a to až 4 rychlostně! Že by nastávala éra absolutních "all-in-one zařízení"? Nebo je to prostě jen "čtvrtý mušketýr"? Podobné zařízení nabízí například ještě firma RICOH, konkrétně se jedná o stejně hybridní zařízení DVD/CD-RW MP9060A. Tento systém je rozhodně zajímavé řešení, kdy si hodláte ukládat vaše data na CD-RW a zároveň chcete číst i DVD disky a nechtějí se vám kupovat dvě zařízení, které by stály přinejmenším o 50% více a zabraly by zbytečně vaše dvě 5,25 palcové pozice. Jednoduše řečeno, máme tu úžasné řešení pro ty, kdož si chtějí připojit přes jednu "kšandu" zařízení pro ATAPI IDE rozhraní a přečíst prakticky jakékoliv CDčko. Celé kouzlo práce s CDčky o různé hustotě dat spočívá v novém systému snímacích komponent. Uvnitř mechanika obsahuje dvě čtecí hlavy , obě mají na sobě laserové diody, ovšem každá pracuje pod jinou vlnovou délkou - 650 mm pro čtení DVDček a 780 mm pro práci s CD, CD-R a CD-RW. Fyzicky se však nijak neliší od zcela běžné vypalovačky. Klasická mechanika o rozměrech 146 x 41 mm, dlouhá je asi 20 cm bez připojených kablíků. Její váha se pohybuje těsně nad 1 kilogram. Provozní teplota je vymezena výrobcem mezi 5 a 40 stupni Celsiovy stupnice. Medium se do této mechaniky strká klasickým šuplíčkem, která je ještě navíc překryta záklopkou (nesoucí hrdě logo DVD i Re-Write systému), která chrání celý mechanismus proti dotěrnému prachu. Na předním panýlku je, kromě Load/Eject tlačítka, ještě také výstup na sluchátka (klasický Jack 3,5 mm) a otočný ovladač hlasitosti výstupu, se kterými se na klasických DVD mechanikách nesetkáme. Navíc lze k mechanice připojit na zadní straně jak analogový tak linkový výstup. Jediné, co bych jí vytkl, je přítomnost pouze jedné červené LED diody, která signalizuje jak čtení, tak i zápis. A "hardwarově" nerozpoznat probíhající zápis se mi zdá poněkud nešťastné.

Memorex Tri MAXX 200 umožňuje číst klasické CD až 24x rychlostně. V praxi jsem ale zaznamenal průměrnou rychlost čtení takového média něco kolem 2500 Kb za sekundu, při průměrné přístupové době 105 - 110 ms. Při čtení větších souborů z okrajů CD se hodnoty vyšplhaly až na 3 175 Kb za sekundu. Mechanika je velmi tichá a dobře si poradila i se značně poškrábaným lisovaným CDčkem. Horší už to bylo se značně brutálně poškrábaným CD-Rkem, které mi tuto mechaniku "zblblo" natolik, že ji začala neustále roztáčet a zastavovat a odmítla ji vysunout a tudíž jsem byl nucen dokonce restartovat systém. Zapisovatelné CDčko si můžete Memorexkou vypálit až šesti-rychlostně (74 minutové CD trvá přibližně 15 minut, včetně uzavírání). Pro úplnost uvádím, že práce se zápisem na RW je čtyř-rychlostní. Na zapisování je standardně výrobcem dodáván velmi populární vypalovací software Easy CD Creator ve verzi 3.5c a DirectCD 2.5d. Zajímavou softwarovou výbavou je i program MGI PhotoSUIT 8, který umožňuje snadnou úpravu obrázků pro výrobu photo-CD. To ovšem nejspíše ocení pouze majitelé kvalitních scannerů anebo digitálních fotoaparátů. DVD systém čtení pracuje čtyř-rychlostně, což by mělo zvládnout maximální rychlost čtení 5540 Kb za sekundu. Při průměrném čtení dat z média přes 4 500 kB za sekundu je tedy umožněno sledování i nejnáročnějších filmů bez ztráty kvality. Naměřená přístupová doba pro čtení DVDček činí 130 ms. Domnívám se, že i když se dnes již hojně rozšiřují mechaniky osmi a dokonce deseti-rychlostní je v tomto případě rychlost DVD 4x víc než dostačující.

Na tento "all-in-one" sytém mechanik je mnoho rozporuplných názorů a rozhodně si netroufám tvrdit, který je ten správný. Já osobně nejsem odpůrcem těchto zařízení, i když dávám přednost vypalovací a DVD mechanice zvlášť. Každopádně pokud si již tuto multifunkční mechaniku zakoupíte a máte ještě jednu volnou 5,25 palcovou pozici a jednu volnou pozici na řadiči, rozhodně opatřete na čtení audio CD a klasických CD ještě levnější např. 50x CD-Romku, aby se vám snímací hlavy ve vašem Memorexu příliš "neošoupaly" a podstatně tím pádem aby se výrazně prodloužila životnost této mechaniky. Cena pro koncového uživatele je okolo 14 000 Kč včetně DPH.


Témata: All-in-one, software