E3: Pax Romana – římské impérium

  • 16
Starověk je momentálně docela v kurzu, což dokazuje i to, že v současné době vzniká hned několik her těžících z tohoto historického období. Kromě titulů Legion či Praetorians se mezi ně může počítat i gameska Pax Romana, ohlášená na letošním veletrhu E3, na jejímž vzniku pracuje i ostřílený tým tvůrců strategie Europa Universalis.
Pax Romana

Společnost Wanadoo má momentálně rozjeto hned několik zajímavých projektů (mimo jiné například válečnou hru Iron Storm nebo "commandosovskou" záležitost Robin Hood), což jí ovšem vůbec nebrání v tom, aby na letošní E3 představila další nový titul. Jedná se o strategii Pax Romana, která, jak už název našeptává, nás zavede do starověkého Říma. Na hře pracují vývojáři z týmu Antik Games, čili chlapíci, kteří stáli i za propracovanou strategií Europa Universalis, která se v řadách hardcore fanoušků žánru setkala s obrovským úspěchem a dočkala se proto i druhého dílu. Tito lidé tedy evidentně vědí, co dělají, a na hře Pax Romana by to mělo být znát – stejně jako v případě Europy Universalis by se mělo jednat o hru promyšlenou a propracovanou, kde vše souvisí se vším, na druhou stranu zatím ale vše nasvědčuje tomu, že zpracování hry by mělo být přátelštější a srozumitelnější i hráčům, kteří nejsou v podobných strategiích profesionály.

Zajímavé je, že titul Pax Romana nabídne všem stratégům dvě herní roviny. V té první se budete moci pustit do čistě strategické zábavy, ve které samozřejmě půjde o to, jak co nejvíce rozšířit hranice vašeho, tedy římského, impéria. Můžete se proto těšit na mohutné bitvy a podmaňování barbarských kmenů, důležitou roli v expanzi starověké velmoci bude hrát i diplomacie. Hra obsahuje rozmanité scénáře, které mapují vývoj v letech 272 před n.l.- 217 n.l., přičemž nejhutnější zábavu Pax Romana poskytne kampaň pokrývající zhruba 300 let.

Druhou možností, se kterou strategie Pax Romana přichází, je simulace politického dění v Římě. V této fázi se hráč může vžít do role slavné historické postavy (k dispozici by měl být například Caesar, Pompeius či Crassus), vůdce určité zájmové skupiny v Římské republice. V případě politické varianty hry bude časový úsek, který si budete moci projít, o něco kratší – konkrétně půjde o období v letech 275 před n.l. až 44 před. n.l., které bude zmapováno ve dvaceti scénářích. Cesta k uchvácení moci povede přes získávání voličů, ekonomické aktivity, soudní procesy a hlasování v senátu. Kromě toho, že soupeře lze porážet na půdě politické či ekonomické, můžete vsadit také na vojenskou sílu.

Lidé z Antik Games si potrpí na propracovanost i historickou věrnost a hra Pax Romana by v tomto směru neměla být výjimkou. Ve hře se budete moci setkat se šesti politickými frakcemi, v jejichž čele stojí některé známé již zmíněné historické postavy; dohromady bychom měli ve hře potkat až 50 autentických osob, které se podstatným způsobem zapsali do dějin Říma. Stejně jako v případě Europy Universalis bude vývoj hry obohacen o skutečné historické události (kterých by mělo být přes 150). Pro lepší orientaci budete samozřejmě mít k dispozici mapu veškerého území od Atlantiku až po Persii. Krajina Pax Romana bude rozdělena na jednotlivé provincie, mezi kterými budete moci přesouvat své voje. Vojska vaše i soupeřů budou vycházet z historických reálií a v armádách najdete jednotky pěší i jezdecké, mezi kterými nebudou chybět ani váleční sloni.

Grafika asi nebude tím, kvůli čemu si tuhle hru budou stratégové kupovat, ale neměla by to být ani žádná hrůza – o tom se konec konců můžete přesvědčit na několika málo obrázcích roztroušených kolem textu, případně v naší screenshotové galerii. Autoři počítají i s podporou multiplayeru, a to jak přes internet, tak po lokální síti; v obou případech se může utkat až šest hráčů. Lidé z Antic Games a Wanadoo jsou si zatím poměrně jisti datem vydání, které je stanoveno na letošní listopad. Pokud tedy vše dobře dopadne, budeme si moci konec roku zpestřit antickými strategickými orgiemi.