Empire of Ants - jak se žije mravencům

  • 4
Po SimAntu je Empire of the Ants snad teprve druhou hrou, v níž hrají hlavní roli tak titěrní tvorové, jako jsou mravenci. Narozdíl od 3D akcí, kde se obvykle identifikujete s nějakým úžasným superhrdinou, nabízí mravenčí hry sžití s ubohými pěšáky, jejichž hrdinství je třeba hledat někde úplně jinde.
Empire of Ants

Bůhvíproč si Microids vybrali za hlavní hrdiny svého nejnovějšího počinu právě mravence. Vzhledem k tomu, že Empire of the Ants je mnohem víc hrou strategickou než simulační, mohla jejich volba stejně dobře padnout na netopýry, tuleně nebo kolibříky. Důvod, proč vás zdánlivě zbytečně obtěžuji vyjmenováváním dalších živočišných druhů, je zcela prozaický - účelem je to, abyste hned od počátku pochopili, že žádná věrná simulace pospolitého mravenčího života na vás z krabice s nápisem Empire of the Ants nevypadne. Pokud jste se snad těšili na něco takového a nemáte nic zásadního proti předpotopní grafice (ani proti dalším neduhům archaických her), sáhněte raději po maxisovském SimAntu. Říše mravenců se totiž spíš než na milovníky přírody orientuje na milovníky realtimových strategií, kteří by se po všech těch fantasy a sci-fi prostředích možná rádi porozhlédli po obyčejných zelených loukách, prošli po obyčejných zelených lesích a ovládali obyčejné černé (a možná i jiné) mravence.

Empire of Ants

V Empire of the Ants můžete své úsilí napřít hned několika směry. Nejdříve je pochopitelně třeba vybudovat řádnou základnu - v našem případě mraveniště. Ovládáním třinácti různých typů mravenců musíte řídit práce ve své domovské kupce tak, aby jeho infrastruktura utěšeně rozkvétala. Hloubíte tedy nové tunely, zakládáte nové místnosti, prostě děláte činnosti známé z jiných realtimovek, jen trochu zamaskované do jehličí. Záleží přitom i na náladě každého mravence - zadáte-li mu nějaký pro něj nepříjemný úkol, vyšplhá se stupnice jeho nespokojenosti nahoru a zároveň klesne efektivita vykonávané práce.

Máte-li mraveniště hotové, můžete se soustředit na bojovou stránku. Vaše obydlí je každodenně atakováno nejrůznějšími nepřáteli, kteří zřejmě ještě netuší, že vládu už jste do svých rukou převzali vy, a učinili tak jednou provždy přítrž jejich loupežným nájezdům. I kdyby náhodou o vaše mraveniště nikdo zrovna nejevil zájem, nebojte se, bez válek se to stejně neobjede. Například shánění jídla obvykle vyžaduje zformovat rotu vojáků a jít se o kus žvance porvat s jinak vybarvenými bratranci nebo s docela jiným živočišným druhem.

Veškeré ovládání mravenců probíhá nepřímo (třeba jako v Dungeon Keeperovi), takže můžete jen nastavovat priority. Dělníci tak sami pobíhají po okolí a vykonávají činnosti dle svého uvážení - nosí jídlo, nosí vajíčka, budují mraveniště. Jídlo je vůbec velmi důležitou surovinou - kolik ho máte, tolik můžete mít i mravenců. Vidíte sami, že Empire of the Ants je vlastně úplně klasickou strategií - postavíte základnu (mraveniště), těžíte suroviny (sháníte jídlo) a bojujete. Dokonce i cíle misí by měly být zcela v duchu "search and destroy", takže tahle mravenčí hra bude přitažlivá hlavně pro příznivce strategií.