Amazon vydal nástroje pro tvorbu her, oproti konkurenci jsou zdarma

  • 0
Nestává se často, že by společnost ohlásila a vydala projekt v tentýž den. Přesně takový postup však zvolil Amazon se sadou nástrojů Lumberyard určených pro vývoj počítačových her.

Přednostmi enginu mají být integrace se streamovací službou Twitch a serverovou infrastrukturou Amazonu, která poslouží zejména síťovým hrám. Nástroje totiž vznikají v herní divizi Amazonu a ke stažení je i jejich zdrojový kód.

Další velcí hráči umožňují využívání jejich enginu za měsíční poplatky či požadují procenta z prodeje výsledného produktu. Lumberyard je oproti tomu zcela bezplatný a peníze má firma získávat z pronájmu serverů pro síťové hry.

Amazon sice vývojářům nebrání ve využívání vlastních strojů, pokud však servery chcete pronajímat od externí firmy, musí to být právě Amazon. Jeho služby ostatně využívají ostřílená studia jako Rovio (Angry Birds) či Naughty Dog (Uncharted, The Last of Us).

engine Lumberyard od Amazonu
engine Lumberyard od Amazonu
engine Lumberyard od Amazonu

Obrázky naznačují grafické možnosti technologie Lumbeyard.

Lumberyard vychází ze sady nástrojů CryEngine, kterou Amazon licencoval jako výchozí bod a rozvíjí je vlastním směrem. Technologie navíc díky dohodě s Microsoftem a Sony zahrnuje i podporu konzolí PlayStation 4 a Xbox One.

Nástroje v budoucnu umožní také tvorbu her pro virtuální realitu Oculus Rift. Ve společnosti již podporu testují, ve veřejně dostupné verzi enginu však zatím chybí.

S přibývajícím časem se rozdíly mezi Lumberyardem a CryEnginem budou zvětšovat. Obdobně ostatně začínalo i Valve, základem pro Half-Life 1 byl značně přepracovaný engine idTech 2 původně pohánějící první Quake.

Technologie zahrnuje vestavěnou podporu modifikací. Obsahuje totiž funkce určené pro export nástrojů, které slouží ke komunitní tvorbě pro libovolný projekt.