Logitech G13 (PC)

Logitech G13 (PC)

Exkluzivní představení gameboardu G13

  • 8
Dnes Logitech představil novou herní periferii. Speciální gameboard G13. My ji exkluzivně zkoušeli s předstihem!

LogitechZačátkem prosince se nám naskytla jedinečná příležitost – obhlédnout, co chystá jeden z předních světových výrobců periferií, společnost Logitech.

Švýcarský výrobce myší a klávesnicí, který se rád zaměřuje také na hráče a vidí v nich nesmírně potenciální zákaznickou skupinu, sezval novináře z celé Evropy do malého městečka poblíž Londýna, Swindonu, aby nahlédli pod pokličku.

BonusWeb byl jedním ze dvou českých zástupců, kdo se mohl exkluzivně podívat na dosud nepředstavené kousky. A nejen podívat, vše jsme si mohli pěkně osahat, a to rovnou v akci, tedy v rámci hutného zahrání.

Shodou okolností došlo ku příležitosti akce v Anglii k důležitému ohlášení ze strany společnosti Logitech. Mohla se totiž pochlubit již miliardou vyrobených myší. Toto číslo je neuvěřitelné, vezmete-li v potaz, že na trhu působí velká konkurence.

LogitechLogitech byl založen roku 1981 ve švýcarském městečku Apples a poměrně brzy si dokázal vytvořit silnou vazbu na americké Silicon Valley. Z tohoto spojenectví těží dodnes.

Ovšem první myš určená pro maloobchodní prodej vyšla z výrobních linek společnosti teprve v roce 1985.

Exponenciální křivku nárůstu dokládají následující mezníky: v roce 1996 ohlásila firma 100 milionů vyrobených myší, v roce 2003 to bylo již 500 milionů. A v prosinci tohoto roku bylo dosaženo oné miliardy. A je tu ještě jedna náhoda. Zatímco Logitech slaví velkolepý mezník, počítačový svět oslavuje kulaté narozeniny myši jako takové. První se narodila takřka přesně před čtyřiceti lety.

Švýcarský výrobce, který má řadu vývojových center v Anglii i USA, se postupem času přizpůsoboval všem možným zákaznickým skupinám. Jako první přišel s laserovou myší a brzy rozpoznal i sílu hráčské obce. Ta je, na rozdíl od běžných uživatelů, ochotna zaplatit za kvalitní myš pár tisíc korun a navíc si potrpí na technologické vymoženosti, takže svůj myší park často obměňují.

LogitechNejde ale jen o myši. Logitech se dlouhodobě zabývá i výrobou klávesnic speciálně určených pro hráče, headsetů s úžasným zvukem či speciálních gameboardů, což je jakoby menší klávesnice, která slouží výhradně ke komfortnímu ovládání počítačových her.

A přestože Logitech vyrábí také periferie pro konzolové hráče, nezastírá, že jeho prioritou zůstávají počítače.

To je hodně vítaná zpráva. Zástupci firmy rozhodně nepotvrzují celosvětové hlasy, že počítačové hraní umírá. Ba právě naopak, ve Velké Británii nám představili zcela novou sérii speciálně herních periférií, do které investovali hodně úsilí a dosud rekordní počet finančních prostředků. Je tedy logické, že očekávají i adekvátní prodeje.

Právě na myších, klávesnicích a headsetech určených pro hráče se ukazuje skutečná síla počítačového hraní. Zatímco hry je možné si vypálit, pocitově kvalitní herní zážitek myší a klávesnicí za stovku neošidíte. Proto miliony prodaných herních periferiích vypovídají o tom, že PC herní trh je stále velmi silný.

LogitechRádi bychom vám představili vše, co jsme ve Swindonu viděli. Bylo toho celkem dost a zajímavost těchto kousků byla značná, bohužel, Logitech má s ohlášením své plány, a tak vás o většině výrobků budeme informovat až začátkem ledna.

Buďte si ale jisti, že budeme první, takže na BonusWebu najdete skutečně exkluzivní informace.

G13

Jako menší ochutnávku vám v rámci tohoto článku představíme aspoň nový „gameboard“, který jsme na vlastní kůži testovali (stejně jako ostatní výrobky) několik hodin v rámci LAN party, na které se pařil Battlefield 2142 a Crysis Wars, tedy tituly, které schopnosti gameboardu dobře otestují. Logitech samozřejmě nezastírá, že veškeré funkce takzvaného G13 využijete jen v některých žánrech. Jedná se především o akce, online RPG, závodní hry či letecké simulátory.

Hlavním jmenovatelem, který ve spojení s G13 zazníval nejčastěji, byl komfort. Hráči se hrou rádi nechávají unést, a když u ní mají trávit mnoho hodin v kuse, dostávají šlachy a svaly docela zabrat. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili o tom, že G13 je o poznání pohodlnější než obyčejná klávesnice. Jistě, ruce po několika hodinách hraní cítíte tak jako tak, ale rozhodně ne příliš silně.

Logitech G13 (PC)Design je vytvořen tak, aby do něj pasovala průměrná ruka s průměrnými prsty a ještě nechává slušný prostor tělesným odlišnostem.

Povrch kláves je příjemný a hladký, přičemž čtveřice nahrazující kurzorové šipky, respektive klasické „WASD“ má vydutý tvar, takže do nich prsty padnou, aniž byste museli kontrolovat, zda je máte na správném místě. Zároveň slouží jako určitá orientace na gameboardu, jehož klávesy jsou popsány jako G1-G25.

Jedná se skutečně o takzvané herní klávesy, kterým se dají přiřazovat skutečně specifické funkce. Potěší, že jsou plně programovatelné, a to nejen z menu přímo uvnitř her, ale i v rámci dodávaného software. To ale jen za předpokladu, že daná hra gameboard podporuje. Naštěstí nenechal Logitech nic náhodě a obstaral si značnou podporu ze strany herních vývojářů, takže většina významných her si s G13 rozumí.

Gameborad nabízí možnost vytvořit si několik pevných profilů s vlastním ovládáním. Tato vlastnost je podtržena skutečností, že periferie má vlastní paměť, takže není třeba na každém počítači tvořit složité nastavení znovu. Jedna podmínka tu ale přece jen je: plnou funkčnost G13 nezískáte bez instalace speciálních ovladačů a softwaru, který umožňuje programování.

Logitech G13 (PC)Za velkou devizu považujeme možnost tvořit jednoduchá i složitá makra. A to jak v rámci podporovaných her, tak z Windows (plně podporuje XP i Visty) pomocí přehledného software.

Hodí se to zejména pro tituly jako World of Warcraft, které se díky gameboardu ovládají mnohem lépe. Ostatně, Logitech se chlubí exkluzivní spoluprací s Blizzardem a můžeme říct, že toto partnerství do budoucna přinese další ovoce. Upřesnit to ale zatím nesmíme.

Kolem a kolem nabízí G13 celkem 87 možností konfigurace. To je skutečně široká škála, která by měla uspokojit většinu náročných hráčů. Co nás také velmi zaujalo, je malý LCD displej na vrchu gameboardu. Ten sice neukazuje žádnou grafiku, ale je nesmírně užitečný jako ukazatel hráčských statistik (počet úmrtí či zabití) a umí zobrazit i zprávy od ostatních hráčů.

Pro nejrůznější účely se hodí i analogová páčka, kterou lze navíc zapojit do kombinace s klávesami. Jako stylovka by se dala popsat možnost měnit vyzařovanou barvu gameboardu. Pokud tak máte pěkný case, může vám s ním G13 barevně ladit. Škála je opravdu široká a vedle základních barev nabízí i veškeré jejich kombinace.

Jedinou překážkou Logitech G13 (PC)se tak po několikahodinovém osahání zdá být poměrně vysoká cena. Logitech si je vědom, že na trh přináší zajímavou periferii a neváhá si za ní říct zhruba devadesát euro, tedy asi 2300 Kč. Za tuto cenu by se G13 měla od ledna prodávat také v Evropě.

Jistě, za takovou pálku si můžete koupit jak slušnou myš, tak solidní klávesnici a ještě vám nejspíše zbude, ale pokud to s hraním myslíte opravdu vážně, věnujete mu hodně ze svého volného času a jde o jeden z vašich hlavních koníčků, G13 by vás rozhodně mohla zaujmout.

Přináší funkční i stylové prvky, které se neztratí, i širokou podporu ze strany herních vývojářů, která by se měla do budoucna rozrůstat. O vyhozené peníze tak pravděpodobně nepůjde.