Hra pobouřila rasisty. Barvu pleti vám přidělí náhodně

  • 171
V moderních videohrách si zpravidla volíte vzhled, případně všichni vypadají stejně. Hra Rust však konvence odmítá respektovat. Po nové aktualizaci vám tak při prvním přihlášení přiřadí vzhled a barvu pleti, které nelze změnit.

To u hráčů vyvolalo smíšené reakce. Někteří to vítají s nadšením, jiní proti tomu burácejí na diskusních fórech. Šéf vývoje Garry Newman k tomu na oficiálním webu napsal: „Každý teď má rádoby unikátní obličej a odstín pleti. Stejně jako ve skutečném světě jste tím, kým jste. Nemůžete změnit barvu své pleti, ani obličej. Je to spojené s vaším účtem na Steamu.“

Rust se tak vydává cestou odvážného sociálního experimentu, který v kombinaci s velkou volností v hratelnosti může vést k zajímavým situacím.

„V současné době vašeho avatara vytvářejí tři náhodné prvky: barva pleti, struktura obličeje a materiál na hlavě (například vousy). Máme dva typy obličeje a dva obličejové materiály, existují tak jen čtyři možné kombinace. Ale v budoucnu jich přidáme více a váš obličej se pak pravděpodobně změní,“ píše Newman.

Dlouhodobým cílem je vytvořit ohromné množství kombinací a každý hráč by pak měl vypadat unikátně. Vývojáři si prý uvědomují, že na světě lze objevit řadu odstínů pleti a neradi by některé lidi diskriminovali.

Po zavedení změn vývojáři zvažovali, že budou blokovat rasistické výrazy typu negr. Nakonec se však rozhodli, že nejprve budou sledovat reakce hráčů.

To je dovedlo k závěru, že žádné opatření není třeba. Jakmile se totiž někdo ve hře projeví jako rasista, řada hráčů se spojí a začne ho systematicky lovit.

Newman v souvislosti s tím přehodnotil, jak citlivá témata z reálného světa vnímá v herním kontextu. Nově je do hry chce přenášet, aby je hráči Rustu mohli sami prozkoumávat.

Funkce také slouží jako zajímavý sociální experiment. Někteří běloši například budou mít možnost okusit, jaké je to být šikanovaným černochem. Rozdělení lidí do nezměnitelných ras také může vést k tomu, že se lidé v rámci herní rasy spojí a budou vybíjet třeba všechny bělochy.

Na internetu lze objevit řadu reakcí. Ty nejostřejší však zpravidla obratem zmizí, administrátoři je totiž mažou jako politicky nekorektní. Vybíráme proto jen některé z méně výrazných názorů.

Například hráč vystupující pod přezdívkou Necriptos na Steamu napsal: „Titul teď každému hráči přiřazuje individuální obličej a odstín pleti. Můžu to změnit, nebo půjde to alespoň v budoucnu? Já prostě s tou přiřazenou postavou hrát nemůžu a nebudu, dokud to nějak nezměním.“

Rust

Uživatel DerDuderich na serveru Reddit pro změnu napsal: „Vážně se mi líbí ta idea, že ‚jste, kdo jste‘ bez možnosti změnit vzhled. Moje postava je plešoun z tropické Afriky (nevím, jak to napsat politicky korektně, ale víte jak to myslím). Tohle bych si určitě nevybral. Ale buďme upřímní, pokud by to šlo změnit, všichni bychom hráli za bílé, vysoké a svalnaté muže (nejspíše s ohromující bradkou).“

Hráč s přezdívkou Tred je nadšen: „Excelentní. Doufám, že lidé pochopí, jak odvážný herní princip to je. Vím, že kvůli tomu bude řada lidí vyšilovat, ale mně to přijde jednoduše geniální.“

V současné době jsou všechny postavy ve hře mužského pohlaví. Vývojáři proto zvažují, jestli ženy zavést a zda tuto možnost dát hráčům jako volitelnou. Argumentem pro volitelnost je v tomto případě fakt, že v Rustu je významná komunikace přes mikrofon a například mužský hlas v kombinaci s ženskou postavou může narušovat autentičnost.

Hra Rust je momentálně dostupná v předběžném přístupu na Steamu, kde je v prodeji od 11. prosince 2013. Jde o síťovou hru s otevřeným světem ve stylu DayZ. Hráči mají naprostou volnost v činnostech a ve hře neexistují žádné úkoly. Veškerý obsah je tak čistě na hráčích. Lidé si vytvářejí vlastní budovy, spojují se s jinými hráči či ostatní loví jako škodnou.


Témata: Rasismus