Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

F1 Challenge 99-02

  12:00aktualizováno  13. října 2:14
Sportovní série od Electronic Arts patří ve většině oblastí k tomu nejlepšímu - mezi takovéto série patří také závody seriálu nejsledovanější motoristické disciplíny, formule 1. Se zpožděním, za které se omlouváme, přinášíme recenzi.

F1 Challenge 99-02 Sportovní série od Electronic Arts patří ve většině oblastí k tomu nejlepšímu, co nám výrobci na naše domácí miláčky nabízejí. Mezi takovéto série patří také závody seriálu nejsledovanější motoristické disciplíny, formule 1. Podobně jako třeba hokej či fotbal, i zde tvůrci v posledních letech rok co rok nabízeli nový (a nutno přiznat, že většinou i lepší než ten předchozí) díl. Bohužel, vzhledem k povedené politice automobilové federace FIA, které se sice podařilo změnami oživit v posledních letech hodně skomírající kolotoč formulových závodů, na poli počítačových her se snaží o přesný opak. Možná i s přihlédnutím k rozvoji trhů a zájmu o počítačové hry, rozhodli se pánové Mosleyové a Eccelstonové rýžovat dolárky i ze stran počítačových firem. Pro letošní rok však nasadili tak vysokou cifru, že je to moc i na takového giganta, jakým Electronic Arts bezesporu jsou. A tak je právě dnes recenzovaná hra F1 Challenge 99-02 jakýmsi neoficiálním zakončením celé úspěšné série.

Zanechme ale sentimentu či zuřivosti vůči buržoaznímu vedení a věnujme se hře samotné. Jak již samotný název napovídá, bude se jednat o komplot čtyř po sobě jdoucích sezón (pro méně bystré – jde o sezóny 1999 až 2002). Kromě PC hra vychází také na konzolích PlayStation 2 a Xbox. Na těchto dvou přístrojích však vystupuje pod trochu jiným názvem F1 Career Challenge. A právě ono slovíčko career hraje velice důležitou F1 Challenge 99-02 roli. Podobně jako třeba Colinovi McRae Rally 3, tak i EAsporťáckým formulím oproti konzolím něco chybí. Zatímco u Colina to byly správné jízdní vlastnosti, zde chybí nejzákladnější věc, co spojení čtyř ročníků dohromady nabízela. Ano, není zde možnost vybudovat si v roce 1999 svého hráče a s ním postupovat sezónu za sezónou až do vrcholného triumfu v podobě titulu mistra světa v závěrečné sezóně. Ne. V úvodním, předchozímu dílu až nápadně podobném menu, si po vyplnění profilu jezdce vybereme, kterou sezónu hodláme odjet. Po potvrzení je toto rozhodnutí neměnné a v případě zájmu startů v jiné sezóně je nutné vytvořit si nový profil.

Největší slabinu celé hry máme zdárně za sebou, teď už budou převažovat jen samé klady (a sociální jistoty). Úvodní menu nabízí klasické položky Race, Championship, Trial a Multiplayer. Zde se ani žádné převratné překvapení ani neočekávalo (přesto si neodpustím ještě poznamenat další drobný zápor – v operačním systému musí být nainstalován Internet Explorer 6.0 nebo vyšší, jinak máte smůlu a hra vám nepojede). Před samotnou jízdou je ale nejvhodnější zajít do nastavení, kde lze upravit velkou řádku různých méně či více podstatných prkotin. Hru je možné nastavit doslova k obrazu každého hráče – počínaje nastavením různých počítačem řízených pomocníků (počítač pomáhá s řízením, řazením, anti-prokluz kol atd.) a konče velmi dobře zpracovanou inteligencí a F1 Challenge 99-02 agresivitou jednotlivých závodníků. Díky tomu si ke svému může přijít jak hardcore hráč, tak i příležitostný či náhodný návštěvník této hry.

Od F1 Challenge však přesto neočekávejte žádnou arkádu, jedná se o čistokrevný simulátor závodních formulových vozů. A protože ve skutečných závodech čím dál víc hraje rozhodující vliv kvalitní nastavení monopostu a správně zvolená taktika pro samotný závod, i v této hře jsou tyto atributy důležitou součástí při dosahování kvalitních výsledků. Na formuli je možné nastavit téměř všechno, při následném zkušebním testování na závodní dráze jsou navíc tyto změny patrné. Vhodně nastavit soutěžní stroj je alchymie a ne každý má ty schopnosti či trpělivost si s tím vyhrát. Proto ti méně zdatní mohou využít přednastavených hodnot pro každý okruh, se kterými se dá závod, při zvolené rozumné obtížnosti, i vyhrát.

Kromě různých privátních testování lze auto nastavit také při volných trénincích, které jsou prvním bodem každého závodního víkendu. Následuje kvalifikace, při které se rozhoduje o postavení na startovacím roštu. Následuje warm-up a poslední chvíle, kdy je možné na formuli ještě něco málo nastavit. Vhodné je také sledovat stav aktuálního počasí i jeho předpověď, častokrát právě vhodně zvolené pneumatiky (zároveň se F1 Challenge 99-02 správně zvoleným poměrem natankovanosti nádrže) mohou výrazně ovlivnit průběh soutěžního odpoledne.

A už tu máme start do závodu. Na startovní čáře stojí ultradrahé monoposty, motory hřmí, duní a všichni netrpělivě čekají na zhasnutí poslední sady červených světel, aby se mohli dát do pohybu. A už je to tady. Davy bouří, mediálně neznámý (a nutno dodat že hlasově ne zrovna ideální) komentátor vyřvává do mikrofonu a tisícovky koní pod kapotami dávají závodní monstra do pohybu.

Hned od prvních metrů je patrné, že fyzikální model se tvůrcům opravdu povedl. Při nejtěžší obtížnosti se hra chová maximálně realisticky, většina bude mít problémy udržet formuli vůbec na trati. Programátorům se podařilo věrným způsobem nasimulovat přilnavost i chování vozů za různých podmínek. Velkou roli tak hraje třeba opotřebovanost pneumatik, teplota silnice i vzduchu, množství vysokooktanového paliva v nádrži atd. Prostě ideální stav pro každého milovníka formulí. I zde je nutné do zatáček najíždět správnou rychlostí, v opačném případě buď skončíte ve štěrku (což většinou znamená i konec závodu) nebo budete předjeti jedním ze soupeřů.

Těch je na startu stejný počet, jaký odpovídal dané sezóně. Máte tak možnost zazávodit si s takovými piloty, F1 Challenge 99-02 jako byli za své aktivní činnosti Damon Hill, Jean Alesi či Mika Häkkinen. Bohužel, ve hře jsou soupisky odpovídající pouze začátku každé sezóny, změny či náhradníci už zaznamenány nejsou. Takže nacionalisti mají smůlu, do současnosti jediného pilota formule 1 pocházejícího z České republiky, libereckého Tomáše Engeho, ve hře neuvidí. Podobně dopadly i závodní okruhy, takže ani v této oblasti si není nač stěžovat. Tvůrci zaznamenali jak podstatné změny na okruzích, tak i některé méně významné změny v podobě úpravy výjezdu z boxů. V této hře tak máte jedinečnou možnost projet si jak původní „letištní“, tak i současnou hodně zaklikacenou variantu německého Hockenheimu.

Ale zpět na závodní dráhu. Kvalitně zpracovaná zvuková kulisa umocňuje tu správnou „závoďáckou“ atmosféru, obzvláště zvuky motorů i břinkot plechů po nárazech do svodidel či soupeřů jsou hodně povedené (motory však znějí všechny stejně). Nesmím zapomenout ani na kvalitní spolupráci z šéfem stáje, který během závodu vysílá pomocí vysílačky důležité informace o průběhu závodu i mém voze. Ruku v ruce s tím jde i grafické zpracování, které se opravdu podařilo. Nejen samotná trať, ale i okolní scenérie ukazují umělecké schopnosti grafiků z EA Sports. Jako již tradičně nejhůře dopadli diváci, kteří jsou i zde v rámci úspory paměťové kapacity a zvýšení rychlosti kvalitního enginu placatí. Přestože rozdíl v grafice hlavně okolní F1 Challenge 99-02 scenérie podél závodních tratí není oproti minulým dílům nějak extra výrazný, přesto se tvůrcům podařil v jedné fázi husarský kousek. Přestože hra vypadá lépe než předchůdce, je také lépe optimalizovaná a dá se tedy hrát ve větším rozlišení či vyšším nastavení detailů.

Bum, prásk. Já se z toho Michaela Schumachera zblázním. Sotva nastavím agresivitu počítačem řízených soupeřů na trochu vyšší hodnotu, už se někteří chovají jako smyslů zbavení a sestřelují vše, co jim přijde do cesty, jen aby mohli vyhrát. Schumacherovi se podařilo trefit mě takovým způsobem, až jsem se dostal do vývrtky a po několika saltech skončil hlavou dolů a koly potupně vzhůru.

Jednou z mála chybiček na kráse jsou po americkém způsobů zpracované havárie. Znuděné zaoceánské publikum si na podobné akrobatické eskapády potrpí a tak přestože to zrovna reálným závodům F1 neodpovídá, rozhodli se programátoři do hry začlenit i tento arcade prvek. Další z ne příliš povedených věcí je možnost v některých místech si zkrátit závodní trať, aniž by si toho kdokoliv všiml. Takovýchto míst však naštěstí mnoho není, v ostatních už fungují klasická formulová pravidla stop&go (závodník musí zastavit na 10 vteřin v boxech, přičemž se na autě při této zastávce nesmí pracovat) a černá vlajka (pokud je jezdci ukázána, musí neprodleně zajet do boxů a závod definitivně ukončit). Naopak takovou červenou vlajku (při jejím vyvěšení je závod zastaven) či safety car (vyjíždí na trať v případě nenadálé situace, závodníci se za něj musí F1 Challenge 99-02 seřadit v pořadí, v jakém jedou a dokud on neopustí trať, nesmí se předjíždět) ve hře jako již tradičně nenajdeme.

Za zmínku určitě stojí i multiplayer. S živými protivníky si to můžete rozdat jak po klasické síti, tak také přes internet, kde je k dispozici několik různých serverů, takže najít protihráče nebývá problémem. Oproti minulému, v této oblasti hodně nepovedenému dílu, se sice hodně zlepšilo, přesto se při připojení (hlavně více hráčů) relativně často objevují chyby. Vše navíc samozřejmě ovlivňuje kvalita připojení, ale to je již jiná písnička.

Cílovou rovinkou právě projíždí vedoucí McLaren a místní fotbalista šachovnicovým praporkem startuje erupci radosti a šílenství. David Coulthard dokázal zvítězit ve své domácí velké ceně a vykročit tak rázně k titulu mista světa! Já vše jen smutně sleduji z boxů sedíce vedle trosek, které zbyly po předchozí nehodě z mého monopostu. Snad příště budu mít větší štěstí…

Blížíme se tedy k závěru. Jak by bylo hru nejvhodnější shrnout? Jedná se o velice kvalitní pakl čtyř závodních sezón ve formuli 1, leč bohužel nesespojovaných do sebe. I přes tento nedostatek se jedná o jeden z nejkvalitnějších titulů na poli okruhových simulátorů. Jenom si přejme, aby se Electronic Arts a federaci FIA podařilo najít společnou řeč, abychom se mohli těšit na další pokračování této úspěšné série.

F1 Challenge 99-02
Minimum: P-450, 128 MB RAM, 16 MB grafická karta, 1 GB HDD
Optimum: P-1000, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta
Multiplayer: Ano (LAN, internet)
Další informace: screenshoty / trailer / trainer
Výrobce/distributor: EA Sports / Electronic Arts
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Jeden z nejlepších simulátorů závodů formule 1.
Hodnocení: 88%
Autor:
Nejčtenější

Ukázka ze hry Fapic
Kvantita na úkor kvality, Steam praská pod náporem špatných her

Ani nově zavedený vstupní poplatek nedokáže zabránit vydávání stále většího množství špatných her. Jen za první týden tohoto měsíce jich vyšlo přes 200.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein 2: střílet nácky je lepší se zbraní v každé ruce

Koncem října se vrátí bijec nacistů B.J. Blazkowicz, aby dokončil rozdělanou práci z New Order, na nějž hra navazuje. Pár věcí se změní.  celý článek

Black Mirror Remake
Česká adventura Posel Smrti se dočká remaku. Budou ho dělat Němci

Jedna z nejlepších českých her vůbec se po 14 letech od vydání dočká kompletního přepracování. Nepracují na něm však původní autoři a od originálu se má lišit...  celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Další z rubriky

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.