Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Face Off! - hokej není jen série NHL

  12:00aktualizováno  16. října 11:18
Když se dnes řekne hokej na počítači, musí se jedním dechem zároveň říci série NHL od EA Sports. Na začátku 90. let minulého století tomu tak ovšem nebylo – první díl této ságy existoval teprve v hlavách nejvyšších šéfů EA, a to ještě kdo ví jestli, a tisíce nadšených hráčů pařily jednoduchý, ale zábavný Face Off!

FACE OFF!
Výrobce hry: MindSpan
Distributor: Activision
Rok vydání: 1989
Systém: PC/MS-DOS
Homepage
Face Off!

Sportování na počítačích je poměrně oblíbenou zábavou těch, jejichž tělesná konstituce nedovoluje podobné hrátky provozovat v reálném životě. Nějakou tou "NHLkou" či "FIFou" si ale občas rádi herní život zpestří i ti, kdo se jinak neostýchají prohnat pořádně mičudu po trávníku či gumový kotouč po ledě. Přeci jen – ne každý z nás má to štěstí stát se vrcholovým sportovcem, kolem kterého se budou motat agenti ze všech jen trochu významnějších klubů, a ne každý má také chuť si deseti či dvaceti lety ve špičkových soutěžích zmasakrovat tělo. Oč příjemnější je posadit se k monitoru a vychutnat si atmosféru boje o nejvyšší příčky pěkně v klidu vlastního pokoje a pohodlí křesla před počítačem. Není tedy divu, že se fotbalové, hokejové, ale i jiné simulace prodávají jako po másle.

Zvykli jsme si, že když se řekne "hokej na počítači", musí se zároveň jedním dechem říci i "série NHL od EA Sports". Na prstech jedné ruky by se daly spočítat pokusy o konkurenci v této výsadní doméně Face Off! amerického herního giganta (matně se mi vybavuje jen nemastný neslaný Actua Hockey a o něco lepší hokej od Fox Interactive) a nevypadá to, že by se tento stav měl v nejbližší budoucnosti nějak měnit. I když se vám to možná bude po deseti letech hegemonie jediného titulu (ano, první díl NHL vyšel už v roce 1993, to to letí…) neuvěřitelné, byly doby, kdy ani sportovní fanoušci nenarušovali truchlivou atmosféru konce prázdnin nadšeným očekáváním nového hokeje. Série NHL existovala jen v myšlenkách nejvýše postavených šéfů EA, a to ještě kdo ví jestli, a stovky spokojených hráčů pařily jednoduchou, nepříliš propracovanou, ale překvapivě chytlavou gamesku Face Off!.

Tu vydala v roce 1989 malá firmička MindSpan (ta sice není příliš známá, ale vězte, že měla prsty v řadě vynikajících sportovních her – mimojiné kupříkladu Joe Montana Football, baseballová série Hardball a asi nejznámější Winter & Summer Challenge publikované pod Accolade), distribuci zajistil Activision. Už z titulní strany krabice, na které nalezneme dva peroucí se borce, je jasné, že jde o hru primárně určenou americkému publiku. Hokej ve Face Off! je tak méně taktický a mnohem větší důraz je kladen na akci. Face Off! Opominout pak nesmíme ani pěstní souboje, pěkně zpracované a na rozdíl kupříkladu od série NHL mnohem méně otravné a o poznání hratelnější.

Hrát můžete buď jednoduchý exhibiční zápas, kdy si vyberete svůj tým, soupeře a nastavíte něco málo vlastností (obtížnost, ovládáte brankáře, či nikoliv, ovládáte střídání, chcete / nechcete pěstní souboje apod.). O poznání propracovanější je režim sezóny, kdy si vyberete družstvo, nastavíte parametry ligy (kdo s kým a za kolik – jaký bude počet zápasů, jakým stylem se bude hrát play-off apod.) a následně si ji projdete se vším všudy. Před každým zápasem se ještě můžete rozhodnout, zda ho chcete hrát, či necháte počítač spočítat výsledek, stejně tak dílčí atributy, které jste mohli nastavovat u exhibičního zápasu, mohou doznat změn. Tok stále stejných ligových zápasů je jednou za sezónu přerušen all-stars utkáním, jinak je to jen o hraní, hraní, hraní a zase hraní (a občasném sledování statistik), takže se podívejme, jak takový zápas ve Face Off! vypadá.

Utkání začíná tak, jak utkání v hokeji obvykle začínají – uprostřed ledové plochy se sestaví do příslušné Face Off! formace zahajovací pětky obou týmů, rozhodčí vhodí puk mezi připravené hokejky středních útočníků a vše vypukne naplno. Buly je ve Face Off! zpracováno poměrně zajímavým způsobem – v horní části obrazovky se otevře okno na místě, kde bývá obyčejně zobrazováno skóre. V něm vidíte hokejku svoji a hokejku oponenta a je na vás, abyste ji mačkáním či držením klávesy Enter v pravý okamžik přiblížili k vhozenému puku a vyšťouchli ho na správnou stranu. Běda ale, pokud se snad ukvapíte a strčíte hokejku do kruhu příliš brzy – to pak budete muset vhazování opustit a povinnost získat kotouč přenecháte svému pravému či levému křídlu.

Samotná hra se ovládá velice jednoduše – pomocí kurzorových šipek se pohybujete po ledové ploše, jedinou akční klávesou je pak Enter. Pokud ho jen krátce stisknete, přihrajete nejbližšímu spoluhráči, pokud ho chvíli podržíte, vystřelíte. Rychlé dvojité zmáčknutí pak znamená, že jakmile cílový hráč přihráčvku obdrží, okamžitě vám puk vrátí nazpátek.

Face Off! Hra nadále probíhá tak, jak už tomu v hokeji bývá, puk se sune z jedné strany na druhou a vy i protivník se snažíte dostat do co nejvýhodnější pozice pro ohrožení branky. Dojde-li k tomu, že získáte chvilku prostor v útočné třetině (nejlépe mezi kruhy) a pokusíte se vystřelit, hra se přepne do jiného grafického módu, ve kterém vykukujete svému hráči těsně zpoza zad. Zde je na vás, abyste rychle zamířili na tu stranu branky, kde zrovna nestojí brankář, a vypustili dělovku hodnou Bretta Hulla. Když se vám to povede, můžete začít slavit (každý pamětník si jistě vzpomene na pouhé dvě nezapomenutelné melodie, které se střídají po vstřelených gólech…), pokud ne, nic vám nebrání zkusit to zase za chvíli.

Stejná situace pochopitelně může nastat i na opačné straně. To pak máte možnost ovládat šipkami vlevo a vpravo pohyb vlastního gólmana a přivést s jeho pomocí útočníka soupeřícího týmu doslova k šílenství…

Druhou speciální situací, která vás může v průběhu zápasu potkat, je ta, kdy faulujete oponenta či naopak, Face Off! a oběma aktérům prasknou nervy a rozhodnou se utkat v pěstním souboji. To se hra přepne do bočního pohledu (podobně jako v bojovkách typu Mortal Kombat) a vy máte možnost pomocí dvou útočných a dvou obranných kláves zdecimovat příliš dotěrného protivníka.

Ještě než si na závěr dnes probíraný Face Off! zhodnotíme, dovolte mi malou poznámku směrem ke statistikám. Ačkoliv první pohled na tabulky neprozradí žádnou nesrovnalost, sestavy jednotlivých týmů nejvyšší kanadsko-americké soutěže obsahují zcela zcestná jména, což není pochopitelně způsobeno ničím jiným, než jen prostým faktem, že MindSpan nesehnali přílušnou licenci. Autoři tak byli nuceni vycucat si jména z prstu – a zajímavostí v této souvislosti je, že využili dokonce i svých vlastních, kupříkladu Mike Benna (jeden z programátorů) se nachází ve Vancouveru jako centr prvního útoku (je to logické vzhledem k tomu, že MindSpan v tomto kanadském městě sídlí a jeho členové jsou zapřisáhlými fanoušky tohoto klubu).

Hraní Face Off! je až překvapivá zábava, a to obzvláště v multiplayeru, kde především pěstní Face Off! bitky získávají rapidně na náboji a dynamičnosti. Je jasné, že hra z roku 1989 už mnohým z vás nic neřekne – budete ji považovat za stereotypní (což je), jednoduchou (což také je) a příliš akční – přesto myslím, že do zlatého fondu sportovních her patří, i kdyby jen z toho důvodu, že každý, kdo měl v té době a ještě na počátku 90. let minulého století počítač PC, minimálně o tomto klasickém hokeji slyšel. A v době neomezené vlády EA Sports a jejich série NHL určitě nezaškodí, když si připomeneme, že nejen EA uměli udělat skutečně dobrou simulaci našeho národního sportu. Ne, že bychom chtěli proti kvalitě jejich her nějak výrazně protestovat, ale konkurence je užitečná záležitost a kde není, tam dochází ke stagnaci. Kdyby se MindSpan (stále ještě existují a pilně pracují) rozhodli vrátit ke svým hokejovým kořenům, vůbec bychom se nezlobili...

K Face Off! se nám toho i přes nespornou snahu mnoho sehnat nepodařilo. Vezměte tedy zavděk stránkou se stručným profilem společnosti MindSpan a homepage tohoto týmu.

Autor:


Témata: bitka, Fond, Máslo


Nejčtenější

The Sims 4 Psi a kočky
Do Sims 4 míří spousta koček a psů, expanze vyjde v listopadu

Simulátor života a vztahů The Sims 4 rozšíří v listopadu expanze s názvem Psi a kočky.   celý článek

Jaenette Voerman - Vampire the Masquerade: Bloodlines
Vymodlená pokračování. Třicet her, které snad neřekly poslední slovo

Některá pokračování s nadějí vyhlížíme rok co rok, v jiné už ani nedoufáme. Níže nabízím svůj seznam čítající rovných třicet kousků. Při jeho sestavování...  celý článek

Cities: Skylines - Green Cities
Strategie Cities: Skylines se v další expanzi zaměří na zelená města

Zelená města mají být města budoucnosti. V budovatelské strategii Cities: Skylines si je ovšem v rámci expanze Green Cities postavíme už tento rok.   celý článek

The Elder Scrolls V: Skyrim
Podpora virtuální reality pro Fallout, Doom i Skyrim bude do konce roku

Tři nejočekávanější hry pro virtuální realitu plánuje firma Bethesda vydat ještě dokonce roku. Majitelé přileb Oculus Rift však mají zřejmě smůlu.  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Další z rubriky

The Sims 4 Psi a kočky
Do Sims 4 míří spousta koček a psů, expanze vyjde v listopadu

Simulátor života a vztahů The Sims 4 rozšíří v listopadu expanze s názvem Psi a kočky.   celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Far Cry 5
VIDEO: Ve Far Cry 5 budeme kultisty masakrovat i traktorem

V akci Far Cry 5 se pustíme do křížku s fanatickou sektou v Hope Country v současné americké Montaně. Nové video je rozšířený gameplay trailer z výstavy E3,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.