Facing the Nameless | foto: Ziv Schneider

V USA vznikla hra pro identifikaci mrtvých na základě fotek z márnice

  • 2
Dvanáct obličejů bez jména. Experimentální projekt Facing the Nameless se pokouší využít internet k identifikaci mrtvých lidí, které se nepodařilo rozpoznat.

Facing the Nameless je webová stránka se snímky 12 lidí z márnice. Na dalších obrázcích je například jejich oblečení v den smrti. Stránky upozorňují, že jen v USA zůstává neidentifikováno přes jedenáct tisíc mrtvých.

Jednotlivé profily doplňují základní informace o místě, kde člověka objevili, a krátký smyšlený příběh o jeho životě.

„Bez pochyby musela čelit řadě obtíží, které se pro černou ženu pojí s vyrůstáním a hledáním svého místa ve světě. Pravděpodobně to začalo v šedesátých letech a pokračovalo až do stávající dekády. Kromě toho víme, že měla kvůli náušnicím propíchnuté uši. To je přechodový rituál, jenž řada z nás zná, a který často probíhá v dětství,“ píše se například u ženy objevené 29. července 2013.

Ví se jen to, že nehybně ležela v nemocniční róbě na chicagském chodníku, u kterého se dnes nachází prodejna automobilů Aston Martin. Na doprovodných fotografiích si pak můžete prohlédnout, jaké na sobě měla ponožky, boty a triko.

Autoři stránky navíc jednotlivé profily doplnili o vyhledávání obdobných fotografií prostřednictvím Googlu. To však není příliš přesné a objevíte na nich například Michelle Obamovou, Viktorii Beckhamovou či Hale Berryovou.

Podobné je to i u dalších jedenácti zesnulých. Pokud by se někomu podařilo někoho z uvedených rozpoznat či na základě dostupných informací vypátrat, zahrnuje web tlačítko „tuto osobu znám“. Facing Nameless je proto možné vnímat jako detektivní hru. Informací je však minimum a dohledávat další není triviální.