Fallout 1.5: Resurrection

Fallout 1.5: Resurrection | foto: Honza Hanáček

RECENZE: Postapokalyptický Fallout od fandů je úžasný, temný a zdarma

  • 16
Že Češi mají šikovné ruce, se ví dávno. Fallout 1.5: Resurrection, ryze česká modifikace kultovní hry na hrdiny Falout 2, která se kvalitou, rozsahem a atmosférou může směle měřit s původními a dodnes nejoblíbenějšími díly této post-apokalyptické ságy.
90

Fallout 1.5: Resurrection

Platforma: PC
Výrobce: Resurrection Team

  • nový, obrovský svět Pustiny
  • spousta úkolů (některé s několika řešeními)
  • vysoká obtížnost (někdy se hra chová zbytečně nefér)
  • skutečná post-apo atmosféra
  • je to Fallout, tudíž všechno dobré, co k němu patří
  • pomalý rozjezd
  • obstarat si slušné vybavení je velmi náročné
  • příliš náhodných setkání
  • hrát za „slušňáka“ podle mého názoru není možné

Fallout 1.5: Resurrection je skvělý dárek pro všechny, kterým stará série přirostla k srdci. Obsahuje naprosto vše, co by fanoušek mohl chtít a je naditá zábavou k prasknutí.

Herní karta

Modifikace, která vznikala celých deset let (což je stejná doba, jakou trval vývoj vodíkové bomby) se podle slov autorů snaží svět Falloutu přiblížit zpět původní vizi, tedy představě depresivního a dokonale antikulturního světa brzy po atomové válce.

Jak hru získám?

Modifikaci si stáhněte zdarma ze stránek autorů zde: www.resurrection.cz

Ke spuštění potřebujete původní hru Fallout 2. Otestovali jsme ten z digitální distribuce GOG.com a nezaznamenali žádný problém.

Přišlo jim, že další směřování původní série k pojízdným automobilům, elektrárnám, fungujícím společnostem a energetickým zbraním je už na hony vzdáleno tomu, co by opravdové post-apo mělo představovat. Jsou to zkrátka poetické duše, které si libují v rozkladu, úpadku a temné budoucnosti.

Vysvětlovat základní principy hratelnosti Falloutu by bylo naprosto neproduktivní. Vždyť hrajeme modifikaci. Předpokládáme, že každý původní hru hrál.

Na začátku není mnoho změn znát. Po navolení vlastní postavy (nebo výběru ze tří přednastavených) se hráč probouzí v jeskyni ohlodáván několika vlezlými krysami.

Fallout 1.5: Resurrection

V inventáři má jen pár kousků haraburdí a v hlavě několik vzpomínek zhruba podobného stavu. Zná jen své jméno a úhledná brázda v lebce mu dává tušit, že k amnésii nepřišel díky alkoholu a buffoutu. Je třeba vyjít na denní světlo a zjistit pravdu.

Nová naděje

První jakž takž osídlené místo, na které narazí, je příšerná díra jménem New Hope a již zde je patrné, jaký je největší rozdíl od Falloutu 2. Naprosto všichni jsou deprimované, na drogách závislé, nepřátelsky naladěné a psychicky labilní trosky. Aby ne, když každý trs horkem sežehlené trávy říká, že není žádná naděje.

Válka je pořád stejná

Válka je pořád stejná, ale to už všichni velmi dobře víme. Každý, kdo alespoň na nějaký čas přivoněl ke spálené a neúrodné zemi Severní Ameriky a okusil nebezpečnou, melancholickou a děsivou krásu Pustiny, si takový zážitek pamatuje do konce života. Dokud ho neposnídá nějaký párač. Není však třeba ronit slzy  a jen nostalgicky vzpomínat. Je tady Resurrection a s ním i další hodiny zábavy v ozářeném světě, který všichni tak milujeme.

Pokud v pozdějších částech hry narazíte na nějaké větší osídlení (tedy více než jedno rozpadlé stavení a dva stany z brahminí kůže), můžete si být jistí, že je to doupě neřesti, naprostého morálního úpadku a zmaru a ještě k tomu ho řídí banda drogy prodávajících anarchistů, nebo zkorumpovaná samozvaná policie. Zapomeňte na Bratrstvo nebo Enklávu, žijeme v časech, kdy žádná podobná společenství ještě neexistují. Život je tady těžký, a to platí i pro vás.

Fallout 1.5: Resurrection

Věci, které na počátku hry máte v kapsách, jsou po několika krocích zcela k ničemu, ale budete je používat. Nejhorší zbraň v historii Falloutů, totiž podomácku slepovaná dřevěná pistolka na jeden náboj, mi vydržela celé tři hodiny čistého herního času, protože jsem na nic lepšího neměl.

Ve světě, ve kterém je každá zátka (která je zde platidlem) natolik ceněná, že se kvůli ní lidé vraždí, sotva najdete na ulici ležet Bozar nebo Gaussovou pušku. I dříve cennostmi napěchované hroby, které každý ve Falloutu 2 ze srandy vykopával, jsou zde jen plné kamení, snad s několika drobnými. A nevykopáváte je z humoru, ale z čisté nouze.

Každý prodejný kousek rezavé plechovky je cenným artiklem do doby, než zjistíte, že i za vaši jedinou zbraň vám obchodník dá sotva almužnu. Vřele doporučuji hodit při generování postavy nějaké bodíky do kradení. Alespoň to trošičku pomůže, protože schopnost krást je jednou z nejzábavnějších a nejvyužívanějších.

Hyenismus a nenávist

Pokud jde o atmosféru nenávisti a hyenismu, ta se autorům povedla vykreslit dokonale. Každý druhý žebrák či feťák po vás chce nějaký drobný obnos (většinou tolik ani nemáte) a pokud ho odmítnete, vrhne se na vás. Stejně tak je velmi nebezpečné během rozhovorů odpovídat jakkoliv negativně, a to i v případě, že vás dotyčný uráží nebo se chová nepříčetně.

Smrt je dílem chvíle, tedy několika krátkých kol během soubojového systému. Ten se ostatně nijak nezměnil. Místo toho přibylo náhodných událostí, zvýšila se jejich obtížnost a mám pocit, že se snížila rychlost, s jakou se pohybujete po mapě. To vše vám dává pocit, že svět Resurrection je skutečně nebezpečné místo.

Fallout 1.5: Resurrection

Nečekejte, že po splnění druhého úkolu dostanete opakovací brokovnici. Úkolů je poměrně dost a některé jsou skutečně zapeklité (a tudíž vyzývavě zábavné), ale odměna za ně je zpočátku tristní. Člověk by čekal, že když vyřeší dvacet let starou vraždu, kvůli které se jedno město rozdělilo na dvě znepřátelené frakce, dostane alespoň samopal, ale to ne.

Ceny v obchodech jsou absurdní vzhledem ke stavu vašeho měšce a nabídka je dost omezená. Svět kolem vás je zlý, a tak nejjednodušší cesta, jak přijít k bohatství, je být zlý s ním. Proto mám tendence osoby, jejichž úkoly jsem již splnil, zabít ranou do hlavy a pak jim vyrabovat cennosti. A Resurrection to dovoluje. Navíc v časech, kdy se každý stará sám o sebe, jen málokdy někdo někoho skutečně brání, a tak mi moje vražedné řádění klidně prochází.

Ve chvíli, kdy konečně dosáhnete bodu zlomu, tedy jste dostatečně silní, abyste si třeba ne zrovna morálním způsobem obstarali pořádnou zbroj a zbraň, uvědomíte si, že Resurrection je více Fallout než několik posledních 3D variant z tohoto univerza.

Je to větší hardcore

Tam, kde v New Vegas krájíte energopěstí párače po desítkách, zde jednáte vždy rozumně a střízlivě a očekáváte následky svého počínání, které přijít mohou, ale nemusí. Dalo by se říci, že v jistém smyslu je tato hra ideově více post-apo než kterýkoliv její předchůdce vyjma prvního dílu.

Každopádně je více "hardcore", což je dobře. Já osobně jsem se ztotožnil s názorem, že před sebou mám pravověrný datadisk se vším, co k tomu náleží: Herní doba srovnatelná s původní hrou, vysoká obtížnost, nové úkoly, dobrodružství a obsah a především onen pach spálené země, který po ránu tolik milujeme.

Ke hraní Resurrection je třeba vlastnit některou verzi Falloutu 2, a%t už krabicovou, nebo digitální. Já osobně jsem hrál na verzi z GOGu a nezaznamenal jsem jediný problém jak při instalaci, tak během hry. Vše je krásně stabilní a funkční, což si zaslouží potlesk.

Hra je v české verzi, což je skvělá zpráva pro neangličtináře. Jen jsem měl trochu obavy, že náš český komunitní rybníček nebude k dostatečné propagaci hry stačit a jazykově se Resurrection uzavře světu. Když jsem zjistil, že se pracuje i na překladu do angličtiny, moje obavy se právem rozptýlily.

Fallout 1.5: Resurrection je skvělý podzimní dárek pro všechny, kterým stará série přirostla k srdci. Obsahuje naprosto vše, co by fanoušek mohl chtít, a je naditý zábavou k prasknutí. Přitom za něj zaplatíte tu nejlepší cenu, tedy žádnou. Kdo by čekal, že Vánoce přijdou o trochu dřív? Sice trochu ozářené, ale pořád Vánoce.


Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 836 čtenářů