Pohled z dálky na farmu ve Farmville 2

Pohled z dálky na farmu ve Farmville 2

Vyšel Farmville 2. Je ve 3D a tváří se víc jako hra, jinak vše při starém

  • 13
Jedni u ní tráví každou volnou chvilku, druzí nenávidí to, co představuje. Řeč je virtuálním farmaření ve webové hře Farmville, kterou lidé znají prostřednictvím sociální sítě Facebook. Ačkoliv ani druhý díl u pravověrných hráčů zřejmě neuspěje, ti, kteří se bavili u prvního dílu budou spokojeni.

Co je na první pohled jiné? Jednoznačně grafika. Je ve 3D a ačkoliv s kamerou nelze volně manipulovat, na virtuální hospodářství se kouká o poznání lépe.

Částečně se změnil i způsob starání se o farmu. Na oko zmizela nepopulární energie, kterou hráč potřeboval na veškeré akce spojené s hospodářstvím. Radost by ovšem byla předčasná, zase tak pokrokový druhý díl není. Novou surovinu představuje voda, která je potřeba k zalévaní políček či stromů. Je to obdoba energie, jen po jejím vyčerpání s ní nejsou spojeny veškeré činnosti na farmě.

Nezměnila se ani nutnost shánět pomoc od "přátel", kteří hru také hrají. Hraní mohou usnadnit, při určitých situacích je ale potřebujete. Pokud žádné nemáte, můžete si opět vypomoci kreditní kartou. Jak příznačné. Přesto integrace přátel do hry působí přirozenějším dojmem.

Vše při starém

Chyba, nebo záměr? Položka "Share Rewards", která sdílí informaci o dosaženém úspěchu na sociální síti Facebook, je standardně stále zaškrtnutá, a to i přesto, že jsem ji při minulém "úspěchu" vyškrtával.

Všechno tak zůstává vlastně při starém: kdo chce postupovat rychleji, musí otevřít skutečnou peněženku a zakoupit všemocnou virtuální měnu v podobě papírových bankovek. Kromě rychlejšího postupu jsou k dispozici i speciální budovy a dekorace.

Například v přepočtu za 230 korun je k dispozici buď 4 000 herních mincí, nebo 50 papírových bankovek. Mince lze získat hraním, primárním zdrojem bankovek jsou reálné peníze.

Ačkoliv se značka Farmville nezbaví nálepky klikací ne-hry už asi nikdy, dvojka to přeci jen zkouší jinak. Sklizené suroviny poslouží nejen jako potrava pro hospodářská zvířata, ale i jako zboží, za které hráč utrží herní mince. Určitá rozvaha je tak na místě, zejména pokud plánuje hrát zdarma. V takovém případě je také třeba pečlivě plánovat sklizeň, protože zatímco rajčata vyrostou za minutu, na sklizeň jahod si virtuální farmáři počkají den.

Otázkou také je, nakolik budou chtít aktivní hráči původní hry opustit svá sídla, do nichž investovali nemalé prostředky, a začít opět od nuly. Zynga, která hru provozuje, ale nemá v plánu ukončit provoz jedničky, právě naopak. Hru bude i nadále podporovat vydáváním nového obsahu. Není se čemu divit, Farmville hraje každý měsíc aktivně téměř 20 milionů lidí.

A mimochodem, Farmville 2 je postaven na technologii Flash 11, což mimo jiné znamená, že pravé tlačítko na myši je nyní vyhrazeno herním akcím.


Témata: Rozvaha, virtuální