Flashujeme BIOSy nVidia karet

  12:00
Ohledně aktualizace BIOSů nVidia karet je v poslední době docela živo. Jsou lidé, kteří jsou ochotni přísahat na pozorovatelné zvýšení výkonu po update BIOSu a podobné věci. Pokud k nim patříte i vy a zajímáte se o to, v čem si flashnutím BIOSu u grafické karty pomůžete a jak na to, je tento článek určen právě vám.

Ohledně aktualizace BIOSů nVidia karet je v poslední době docela živo. Jsou lidé, kteří jsou ochotni přísahat na pozorovatelné zvýšení výkonu po update BIOSu a podobné věci. Nic podobného si nenechte namluvit. Pravda je asi taková, že aktualizace BIOSu může mít pozitivní vliv na kompatibilitu, může o něco málo zlepšit stabilitu při přetaktování, ale rozhodně nemůže způsobit jakékoliv pozorovatelné zrychlení (pokud nebyla pomalost způsobena nekompatibilitou). Experimentováním s různými verzemi ovladačů lze dosáhnout mnohem výraznějších úspěchů. Stále se ale najde dost nadšenců, kteří to chtějí otestovat. Pro ty je určen tento článek.

Potřebné informace
Nejdříve si musíme ujasnit několik základních informací o kartě, kterou budeme flashovat. Je třeba mít jasno v následujících věcech:

  • konkrétním typu karty (TNT/TNT2/Pro/Ultra/GeForce/2)
  • v použitých pamětech na kartě (SDR či DDR)
  • je-li na kartě televizní výstup, potom jakým čipem je tento realizovaný
  • jakou mám současnou verzi BIOSu

Jakou kartu vlastníme, asi budeme vědět s jistotou. Pokud si nejsme jisti ohledně dalších dvou bodů, pomůže se podívat na kartu. Paměti typu SDR jsou běžněji osazovaný typ a poznáme je podle toho, že čipy mají nožičky pouze po podélné straně oproti typu DDR, který má vývody ze všech čtyř stran paměťového čipu. Jinak lze tuto informaci získat i v ovladačích, protože Windows rozlišují při detekci karty i podle pamětí - tedy GeForce 256 (standardní SDR verze), nebo Geforce DDR. Karty GeForce 2 jsou vždy v provedení DDR. Karty GeForceMX jsou častěji v provedení s SDR pamětmi, řídce i s DDR pamětmi (a zároveň bohužel okrouhlou datovou sběrnicí na polovinu). Karty TNT/TNT2 jsou vždy v provedení SDR a tak se BIOSy liší pouze podle příslušného TV výstupu. Typ použitého TV dekodéru zjistíme opět ohledáním karty - bude to menší čip s nápisem Chrontel nebo Brooktree (BT). Stejně tak se toto dá obvykle zjistit v informačním panelu ovladačů.

Verze BIOSU
Současnou verzi lze zjistit různými způsoby. Po restartu počítače se objeví jako první BIOS grafické karty i s informací o současné verzi. Je to číslo ve formátu xx.yy.zz.oo.pp, tedy např. uvidíme verzi 2.10.01.04.1. Stejně tak je vidět i v informačním panelu ovladačů v informačním řádku BIOS version. Malá zajímavost je číslování BIOSů v kartách od Creative, kde se používá trochu jiné pořadí cifer než zmíněné, konkrétně xx.yy.pp.oo.zz - tedy například referenční BIOS 2.10.01.04.1 bude u Creative karet značen jako 2.10.1.01.04.

Kde vzít novější BIOS?
Klíčové místo k získání BIOSů je Zoiah HQ. Stránka bohužel neoplývá dvakrát přehledným designem a také je často mimo provoz. O spolehlivějším mirroru bohužel nevím, víte-li vy, diskuse pod článkem čeká na váš tip. BIOSy jsou zde rozděleny jednak podle výrobců (Manufacturer) a dále jsou zde referenční BIOSy podle použitého čipu (Reference). Je jasné, že pokud máme kartu od značkového výrobce, tak se nejprve pokusíme vyhledat novější BIOS v sekci “Manufacturer“, kde jsou přímo jednotlivé modely karet a k nim BIOSy. Referenční BIOSy najdeme na celou řadu karet, tedy konkrétně na TNT, TNT2, GeForce SDR/DDR, Geforce2. Referenční BIOS lze použít tehdy, pokud nenalezneme odpovídající kartu v sekci podle výrobců. Tento lze poté použít v podstatě na libovolné kartě osazené odpovídajícím čipem. Je třeba mít na paměti, že použití referenčního BIOSu namísto BIOSu výrobce naší karty je možné, nicméně v určitých omezených případech může vést k některým drobným problémům. Klasickým případem budiž utilita “Creative AGP Wizard“, která je zdarma ke stažení na stránce a umožňuje nastavování některých šikovných věcí jako sideband, fastwrite, rychlost AGP atd. Tato si důsledně kontroluje přítomnost BIOSu od Creative v kartě a tudíž při použití referenčního neběží vůbec. Jsou to ale spíše drobnosti. Na levných kartách není co zkazit, protože obvykle stejně referenční BIOS používají a žádné další možnosti neposkytují. Hledáme proto pouze novější verzi referenčního. Při hledání odpovídajícího referenčního BIOSu využijeme našich znalostí o kartě získaných hned ze začátku našeho snažení. Soubory s BIOSy jsou totiž pojmenovány následujícím způsobem:

BIOSy pro řadu TNT2

Ch karty TNT2 s TV výstupem provedeným čipem Chrontel
ProCh karty TNT2 Pro s TV výstupem provedeným čipem Chrontel
UltraCh karty TNT2 Ultra s TV výstupem provedeným čipem Chrontel
BT karty TNT2 s TV výstupem provedeným čipem BrookTree
ProBT karty TNT2 Pro s TV výstupem provedeným čipem BrookTree
UltraBT karty TNT2 Ultra s TV výstupem provedeným čipem BrookTree

BIOSy pro řadu GeForce

a) karty BEZ TV výstupu

Sm karty s pamětmi typu SDR bez TV výstupu (příklad: Creative Annihilator)
SmDDR karty s pamětmi typu DDR bez TV výstupu (příklad: Creative Annihilator Pro)

b) karty S TV výstupem

Ch karty s pamětmi typu SDR s TV výstupem provedeným čipem Chrontel
BT karty s pamětmi typu SDR s TV výstupem provedeným čipem BrookTree
DDRBT karty s pamětmi typu DDR s TV výstupem provedeným čipem BrookTree

Příklad č.1: Mám kartu s barevnou krabicí a nápisem PowerColor a vím, že to je Geforce MX s SDR pamětmi. Jdu do referenčních BIOSů a v sekci GeforceMX najdu nejnovější referenční BIOS, který bude k dispozici ve verzi “SM” (firmu PowerColor budete v sekci výrobců hledat opravdu marně)

Příklad č.2: Mám Creative Annihilator Pro. Jdu do BIOSů podle výrobce a nahrávám si poslední verzi příslušného BIOSu. Eventuálně jdu do referenčních a najdu nejnovější referenční BIOS ve verzi “SmDDR“.

Tím jsem tedy vybaven jedním či více BIOSy odpovídajícími mé kartě a mohu pokračovat v akci. Budu potřebovat ještě pár drobností.

Nástroje
Pokud se chystáte používat utility, o kterých se budeme bavit, vždy a za všech okolností je spouštějte z čistého DOSU. Rozhodně tím není myšleno DOSové okno pod Windows nebo něco takového. Obvykle zvolíte “Restart on MS-DOS mode”, při bootu zmáčknete F8 a z menu vyberete “Commmand prompt only”. V české verzi Windows si to jistě najdete sami. Na disku si všechny utilitiky dejte do jednoho adresáře a můžeme začít experimentovat. K dispozici máme tyto šikovné prográmky:

DumpBios.exe - po spuštění v podstatě vezme aktuální BIOS karty a uloží ho do souboru, obvykle pod názvem “bios.bin”. Tímto způsobem si vytvoříme zálohu aktuálního BIOSu karty, pokud bychom se k němu chtěli z různých důvodů vrátit. Prosím, udělejte to. Vytvořený soubor využijeme za chvíli.

VGABios.exe - velice elegantní věc. Umožní nám otestovat jakoukoliv verzi BIOSu, tedy obyčejně tu novější, kterou se chystáme do karty flashnout BEZ vlastního flashování. Je jasné, že si nejdříve chceme otestovat, zda je BIOS v pořádku a předejít škodám při flashování přímo do karty. Syntaxe je jako u NVFlash, tedy “vgabios -f". Toto řešení má dva vedlejší produkty. První je, že přijdeme o 64Kb paměti (říct jsem vám to musel) a za druhé je to přece jen (skoro o nic) pomalejší, než pokud je BIOS flashnut přímo v kartě. Přímo se nabízí si do autoexec.bat přidat zmíněný řádek, který BIOS při každém boot nahraje a pak už jen testovat a testovat. V autoexecu je dobré tento řádek umístit někam hodně na začátek, mnohem dříve než se startují Windows. Teprve až potom, co mám jistotu, že vše chodí minimálně tak jako předtím, můžu flashnout přímo do karty. Vše s rozvahou. VGABios funguje pouze pod Win9x, nefunguje pod NT ani Win2K.

nVFlash.exe - toto je vlastní flashovací utilita. Vezme BIOS, který udáme jako parametr, a bez průtahů ho naláduje do karty. Syntaxe je “NVFlash -f” Jméno souboru s BIOSem se píše hned za parametr, tedy např. : „NVFlash -fnewbios.bin -h“ nám nahraje do karty nový BIOS s názvem “newbios.bin” a poté restartuje počítač (parametr -h).

Utilita k chodu potřebuje ještě extender DOS4Gw.exe, který přihrajeme do stejného adresáře.

Toto je poslední instance. Opravdu důkladně si vše otestujte vgabiosem, než to flashnete přímo!

Všechny utility včetně extenderu jsou ke stažení v jednom archívu zde. Nejlepší je vše vybalit někam na disk do jednoho adresáře včetně BIOSu, který již máme připravený.

Bezpečnost především
Před experimentováním se raději proti případným problémům pojistíme vytvořením jednoduché jistící diskety. K její vytvoření budeme potřebovat:

  • původní BIOS karty naší karty, který jsme si prozíravě zazálohovali utilitou DumpBios.
  • nVFlash.exe a dos4gw.exe
  • čistě naformátovanou bootovací disketu, např. příkazem „format a: /s”.

Na disketu nahrajeme vše zmíněné - tedy nvflash.exe, dos4gw.exe a BIOS naší karty - řekněme, že si ho pojmenujeme oldbios.bin. Na disketě vytvoříme autoexec.bat, kde bude pouze následující řádek : “nvflash -foldbios.bin -h.” (jméno BIOSu pochopitelně případně upravíme na náš název). Tím jsme jištěni proti případným problémům.

Postup

1) Testování

  • vytvoříme zálohu současného BIOSu pomocí dumpbios.exe
  • vytvoříme jistící disketu uvedeným postupem
  • přidáme “vgabios -f“ do autoexec.bat (někam na začátek), samozřejmě již použijeme nově získaný BIOS:
  • testujeme a testujeme (jak dlouho chceme, na to naládovat ho přímo do karty je vždycky času dost)

    Flashování BIOSu grafických karet - porovnání

    2) Vlastní aktualizace

  • nabootujeme čistý DOS
  • spustíme “nvflash -f<jméno BIOSu> -h”, s nově získaným BIOSem jako parametr.
  • po rebootu odstraníme z autoexecu případný vgabios.exe
  • užíváme si nové verze

    Změna verze je k vidění v řádku BIOS version v informační záložce v ovladačích.

    Nastaly problémy, co teď?
    Pokud aktualizace z nějakých důvodů selhala, mám následující možnosti:

    1) Máme-li k dispozici jinou grafickou kartu do slotu PCI, tuto dáme do počítače. Připojíme k monitoru, eventuálně v BIOSu přehodíme pořadí inicializace karet tak, aby měla PCI prioritu a nabootujeme opět do čistého DOSU. Odtud již lze normálně flashovat BIOS, utilita nVFlash kartu najde, i když není nastavena jako primární.

    2) Využijeme naší speciální únikovou disketu, vytvořenou hned na počátku (alespoň doufám). Ještě zkontrolujeme, zda máme v BIOSu desky nastaveno bootováni z diskety a nabootujeme. Disketa flashne původní BIOS zpátky a je po problémech. Nenechte se vyvést z míry, když to vypadá, že se nic neděje. Utilita dělá cirkus s ledkami na klavesnici, a tak sledujte je. Parametr -h nám poté, co flashování skončí, počítač restartuje. Poté disketu vyndáme z mechaniky a vše je zpět v původním stavu.

    Doufám ovšem, že vše půjde hladce a se svými zkušenostmi se s ostatními podělíte v diskusi u článku. Případné nejasnosti a dotazy ochotně zodpovím.

  • Autor:
    • Nejčtenější

    Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

    Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

    Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

    Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

    Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

    Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

    Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

    V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

    Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

    Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

    Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

    Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

    Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

    Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

    PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

    Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

    Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

    Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

    Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

    Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

    Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

    Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

    Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

    Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...