Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Football Manager Live - manažerská modla v komplexní online podobě

  0:01aktualizováno  0:01
Online verze populárního fotbalového manažeru vás připraví o mnoho času, ale budete se bavit.
80

Football Manager Live

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interactive

  • výborná hratelnost
  • týdny neutuchající zábavy
  • návykovost…
  • ...a ještě jednou ta návykovost
  • je potřeba hrát opravdu často
  • zvuky

Sen většiny virtuálních manažerů se dost možná naplnil. Pokud máte mnoho času nazbyt a milujete klasický Football Manager, budete verzi LIVE také zbožňovat. Jestliže vám ale vyhovoval pozvolný styl „běžné“ verze a ke hraní se dostanete jednou za tři dny, pak raději zůstaňte u ní.

Herní karta

Football Manager Live (PC)

Football Manager Live (PC)Football Manager je mezi cílovou skupinou hráčů fenoménem, modlou, a kdo ví čím vším ještě. Není tak vůbec překvapivé, že se vývojáři snaží z této značky vytěžit co nejvíce. Přichází tedy se hrou, která této sérií dává podtitul Live.

Hra tímto jediným slovem dostává úplně nový rozměr a je vcelku jasné, co do ní přinese nového. Vidina soupeření s živými protivníky v prostředí, které je svou precizností Football Manageru (FM) vlastní, to byl sen mnohých z nás.

Přeci jen, hra více hráčů byla přítomna již v „klasickém“ FMku, ale zde se dočkáme naprosto komplexního řešení. Pod svá křídla dostaneme zbrusu nový klub, který vznikne až v hráčově hlavě – volíme jméno, vzhled dresů atd.

Další na řadě je získávání hráčů a zde přichází první opravdu zajímavá činnost. Fotbalisté ve hře přítomní nesou reálných jmen a atributů, přičemž jejich databáze je obrovská – od mladičkých talentů nevalných schopností, až po hvězdy Messiho formátu.

Football Manager Live (PC)My můžeme zvolit buď postup automatický, v němž nám jsou hráči přiděleni na základně jednoduchého upřesnění naší představy. Nebo si celý kádr vybereme sami. Zde jsou znevýhodněni méně zkušení hráči, protože ti jistě dají na automatický výběr a dostanou poměrně vyrovnaný tým bez větších hvězd.

To ti zkušenější - nebo prostě jenom schopnější - na tom budou lépe. Sice musí dávat pozor na platový strop a přestupový rozpočet, ale zase si mohou dovolit nějakou tu větší hvězdu. Zejména pak v záloze a útoku se jim vyplatí dvojnásob – mnoho zápasu, které jsem odehrál, byly mačem individualit, kde mi třeba takový Adebayor nasázel čtyři góly. A byl jsem na lopatkách.

Gameworld

Football Manager Live (PC)Vše, co jsem zmiňoval během recenze, pokrývá zkušenosti z jednoho „Gameworldu“. Jelikož by nebylo možné, aby se všichni hráči účastnili soutěžení v jednotném rozhraní, tak je dění rozprostřeno do herních světů.

Počet hráčů je nastaven v zájmu zachování všeobecného blaha. Moc manažerů by znamenalo, že během chvíle začnou chybět volní fotbalisté a z toho by nikdo radost neměl.

V současnosti je herních světů několik a máme tu poměrně velkou šanci, že každý nabídne trochu jinéFootball Manager Live (PC) herní zážitky. Během registračních údajů si zadáváme i „Gameworld“, ve kterém budeme soutěžit a tak není možné mezi nimi svévolně přeletovat.

V současné době již mají herní světy ve většině případů i popisek a udanou jeho celkovou úroveň. Jejich kompletní přehled najdete zde.

K tomu se však vrátím níže. Jestliže jsme s naším výběrem spokojeni, můžeme se víceméně pustit do víru zápasového dění. Jenomže věci nejsou tak přímočaré. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom si nevybrali některou z přítomných fotbalových asociací.

Football Manager Live (PC)Ta je důležitá jak kvůli určitému pocitu, že ve hře někam patříte, tak kvůli tomu, že se pod jejími křídly odehrávají ligy a dostáváte poměrně slušné dotace. Za členství v asociaci tedy vlastně nic nezaplatíte, ale naopak peníze získáte.

Ovšem budou vám předepsány zápasy, které byste měli do určité doby odehrát proti ligovým protivníkům. Důležité je slovo „měli“, protože v případě vaší dlouhodobé nepřítomnosti vás asi těžko někdo donutí zápas odkaučovat. V tomto případě se vše řeší přidělením AI práv – to znamená, že kdo je dostane, může sfouknout zápas bez toho, aby byl protivník online. Jednou je získáte vy, jindy protivník, někdy oba.

Zápasy ale též přesunu na nižší řádky, abych mohl zmínit pár faktů o hře obecně. V první řadě je to zásadní odlišnost od klasického FM – alespoň mně byla většina zkušeností z něj k ničemu a to hlavně kvůli zcela jinému pohledu na šéfování našemu týmu.

Tady nebudete hledat vhodný tréninkový program pro své ovečky, ale naopak pro sebe. Football Manager Live (PC)Zcela zásadní roli tu totiž má trénování vašich manažerských schopností – „skillů“. Ze začátku máte téměř dokonale svázané ruce a lidově řečeno – nemůžete se ani uprdnout. To znamená, že na nějaké experimentování s taktikami si až do natrénování potřebných schopností můžete nechat zajít chuť.

Nezlepšujete ale jen schopnosti týkající se taktiky. Neméně důležitou činností je získávání zkušeností v oblasti financí, skautingu nebo třeba hráčského tréninku. Do jisté míry na trénovaných skillech závisí i váš úspěch. Pokud budete vkládat svůj čas do tréninku hráčů, tak i se slabším týmem můžete dokázat divy. To samé ale platí o taktice, pokud jste zdatný stratég, lze dohnat nedostatek schopných hráčů taktickou chemií.

Trénování schopností probíhá v reálném čase a to i po tu dobu, kdy nejste online. Ono, když nějaký skill v pozdějších fázích vyžaduje několik dní na jeho naučení, tak to ani jinak nejde.

Herní čas jako takový určitě stojí za zmínku. Zde mi nezbývá, než suše konstatovat, že vše probíhá v tom reálném. Football Manager Live (PC)Platí to pro délku zranění hráčů, pro data ukončení jejich smlouvy, pro délku aukcí atd. Stárnutí hráčů se naproti tomu řídí sezónami. Vždy na začátku nové jeho věk poskočí o jeden rok a hotovo.

Vyvrcholením všeho snažení je otestování našeho týmu během zápasu. Jejich zinscenování probíhá poměrně jednoduše – buď si vyberete jednoho z předepsaných soupeřů, který se skrývá pod příslušnou volbou, anebo si najdete libovolného manažera, který je zrovna online.

Jestliže přijme, spustí se časový limit (5 minut), který odpočítává dobu do začátku zápasu. Celkově vzato – na vše, kde je potřeba, máme nějaký časový limit. Nehrozí tak, že by si náš soupeř odešel během poločasu dělat kafíčko a my museli čtvrt hodiny čekat, než se uráčí vrátit, aby potvrdil začátek druhé půle.

Samotné zápasy probíhají v podobném stylu, na jaký jsme u FM zvyklí. Třetí rozměr se sice nekoná, ale v důsledku to vůbec nevadí. Vše působí sympaticky a také je to funkční.

Football Manager Live (PC)Předchozí odstavce nejspíš působily ryze neutrálním dojmem. Pokud tomu tak opravdu je, můj záměr se zdařil – popsat zevrubně herní mechanismy a globální kritiku z vlastních zkušeností si nechat na potom.

K titulu se totiž těžko přistupuje objektivním pohledem. Vždyť každému může nabídnout jiné herní zážitky a do jisté míry (a se značnou nadsázkou) by se dalo říci, že si hráč vytváří hru sám. Ten, kdo pravidelně vyhrává, ji bude milovat a neustále hrát. Podobné se ale dá říci i o člověku, kterému hra příliš nejde a zahraje si ji jednou za čas.

Největší zápory hry jsou nesmírně diskutabilní, ale v celkovém nadhledu je nelze přehlédnout – čím častěji se titulu věnujete, tím větší šanci máte na úspěch a s tím spojená je i nebezpečná návykovost.

Vzhledem k běžnému hráči se jistě jedná o zápor, ale skalní fandové naopak budou zmíněná negativa považovat za hlavní výhody. Navíc se nedá říci, že by lidé, kteří hrají velmi často, měli úspěch zaručený. Football Manager Live (PC)Trochu zkušeností se také hodí a patří mezi to nezbytné. Zejména, co se výběru hráčů týká a taktiky jakbysmet.

Technickou stránku hře až na zvuky vytýkat nelze. Ty jsou zde zastoupeny v opravdu velmi skromné míře (jak jsme už u FM zvyklí), a tak vám nezbude, než si pustit nějakou tu MP3 na pozadí.

Opět najedu na herní mechanismy, abych se více zmínil o přestupech. Ty nepatří mezi nic extra složitého – máme zde přestupovou listinu, aukce, volné hráče a individuální nabídky manažerům. Vše je vyřešeno jednoduše, protože u hráče může být nastavena mez pro automatické přijetí nebo odmítnutí nabídky a to jak u aukcí, tak přestupové listiny. Zde si není nač stěžovat.

Dovolená

Football Manager Live (PC)Ve hře dostáváte možnost odejít na dovolenou. Délka jejího trvání není nekonečná (v základu 7 dní), ale prodlužuje se o dva dny za každých 24 hodin strávených u hry.

V praxi je tato možnost velmi užitečná. Vaše současná pozice v globálním žebříčku týmů totiž zůstane zmražená a vy se tak zbytečně nepropadnete až na dno.

Hráčům sice začnou chybět zápasy a s tím spojený bude pokles kondice, ale zase jim neopadne týmová morálka.

Dovolená ale dlouhodobě neřeší problémy s nedostatkem času na hraní.

Tvorba týmu snů je čistě jen na nás. Kromě dospělých hráčů si můžeme také pořídit mančaft juniorů a hrát s ním v juniorském žebříčku. Ten pochopitelně nechybí ani pro seniory a v obou případech slouží jako dobré místo, kde hledat soupeře pro přátelský zápas.

Football Manager Live (PC)Ty lze hrát kdykoliv a prakticky s kýmkoliv, kdo je k tomu ochotný. Celkem důležité zůstává hledat si vám rovné. Pokud si troufnete na soupeře, který se usadil o tři sta příček nad vámi (dejme tomu, že celkově máme 800 živých manažerů), nejspíš neuspějete. Opět ale může rozhodnout jeden jediný hráč, který se postará o hattrick.

Těžko soudit, zda je zvýraznění hráčských individualit pro hru výhodné či nikoli. Hráči jsou ale velmi různorodí a útočník se zdánlivě špatnými atributy může sázet více gólů, než hvězda po jeho boku.

Stranou zůstaly odsunuty finance a další záležitosti, které by mohly hráče otravovat. Sice máte náhled na týmovou kasu, ale prakticky vás zajímá jen položka, která vám ukazuje současný stav peněžního fondu.

Blížíme se k závěru a stále nebyla zmíněna spousta drobností, které jsem během testování třeba ani neobjevil. Přeci jen, takový chat, nebo emailová schránka jsou naprosto nepřehlédnutelnými. Football Manager Live (PC)Zejména maily hrají důležitou roli – informují vás o hráčích, kteří jsou na přestupové listině nebo vás zvou na, ostatními manažery pořádané, turnaje.

FM Live se dá opravdu těžko hodnotit. Celkově se jedná o arkádovější počin, než je klasické FM a také vyžaduje daleko více času, ale na druhou stranu se stává daleko návykovějším, což lze vlastně také označit za zápor.

Drobná výhrada by mohla směřovat i k samotnému průběhu zápasů. Konkrétně k dění na hřišti. To totiž mnohdy nepůsobí příliš fotbalově, ale časem si člověk zvykne. Tři rychlosti průběhu zápasu jsou dostačující, přičemž v praxi narazíte jen na střední a nejrychlejší.

Pokud máte hodně volného času a peníze platit pravidelné poplatky (viz zde), klidně FM Live zkuste. Jestliže volných chvil tolik nemáte, zkuste ho stejně. Třeba i z minima času vytěžíte maximum v týmových žebříčcích a budete se skvěle bavit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 140 čtenářů

Témata: Fond, Testování


Nejčtenější

Far Cry 5
Ve Far Cry 5 budeme bojovat proti fanatické sektě, hra vyjde až v únoru

Ve Far Cry 5 navštívíme současnou americkou Montanu. Namísto obdivování přírodních krás se však pustíme do křížku s fanatickou sektou, která pomocí zbraní...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Forza Horizon 3: Hot Wheels
RECENZE: Ve Forze Horizon 3: Hot Wheels si zajezdíte v angličácích

Umění přídavného obsahu spočívá v tom, že se známé věci z originální hry obohatí o něco nového a nevídaného. Jako ve Forza Horizon 3: Hot Wheels.  celý článek

Mirror’s Edge
Fallout 3 lze dohrát za 18 minut, Prey za 8. Fenomén speedrunningu

Speedrunning je zvláštní herní disciplína, jejímž cílem je dokončit danou hru co nejrychleji. Kromě základních pravidel, jakými jsou především zákaz používání...  celý článek

Jak si snížit IQ tričkem
Jak si snížit IQ tričkem

Primitivní vtip, trapná anglická hesla, stereotyp a zoufalstvím vyždímaně designové dílny. Aneb pekelnosti českých e-shopů.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.