Formula One Arcade

Jste už znuděni stále stejně vypadajícími závody F1? Nebaví vás vyhrávat se stále stejnými soupeři ve stále stejných monopostech a na těch stále stejných okruzích? V tom případě zkuste novou arkádovou šílenost od Studia 33 - hru, která vás přesvědčí o tom, že na věc se dá kouknout i z poněkud jiného úhlu.
Formula One Arcade

Historie videoherní produkce už čítá hezkou řádku let a proto není divu, že v průběhu existence tohoto novodobého zábavního odvětví jsme měli možnost setkat se s početnou skupinou úspěšných videoherních titulů z rozličných žánrových oblastí. Pokud si vezmeme na paškál simulátory závodních monopostů, bezpochyby nám na mysli vyvstanou názvy přinejmenším dvou vývojářských subjektů, jež se specializují - mimo jiné - právě na výrobu her s tématikou závodů F1. Ve skutečnosti sice produkuje virtuální velké ceny leckdo, ale právě ony dvě zmíněné firmy jsou v této kategorii doslova vůdčími představiteli. Psygnosis a EA Sports.

Videohry od EA Sports jsou známy svým proslulým a téměř neodmyslitelným licenčním podhoubím, které ve většině případů zaručuje kvalitu budoucího výrobku a s tím spojené bohaté výnosy z jeho distribuce. Naproti tomu Psygnosis, i když jen částečně, až tak zarputile nelpí na oficiálních licencích. Přes tento zdánlivý nedostatek se ale jejich tvorba na poli závodních simulátorů nesetkala s neúspěchem, což dokazuje i popularita série Formula One, jejíž přítomnosti se můžeme těšit už několik dlouhých let. Od doby jejího vzniku se mnohé změnilo a skupina nadšenců, která tenkrát pracovala na pilotní verzi projektu pod partnerskými křídly Psygnosis, začala působit jako samostatná organizační jednotka videoherního průmyslu. Studio 33. Neutuchajícímu tvůrčímu elánu tohoto týmu vděčíme za možnost seznámení se s jejich výborným simulátorem Formula One 99 i jeho dalšími neméně úspěšnými pokračováními.

Formula One Arcade

V letošním roce ale chlapcům ze Studia 33 přišla na rozum myšlenka, která se zase tak často nevidí - z ryzího simulátoru vytvořit zábavnou arkádovou honičku. Že se vůbec nejedná o špatný nápad, to jste se mohli dočíst už v našem s tímto počinem. A jelikož jste dozajista zvědaví, jak dopadlo naše seznámení se s finální podobou hry, pojďme spolu zvednout kapotáž onoho prototypu a prozkoumejme jeho ukryté přednosti.

V první řadě je nutné si uvědomit, že v žádném případě nelze pohlížet na tuto hru z pozice profesionálního pilota F1. Nenaleznete zde totiž ani životně důležité specifikace technického stavu monopostů, ani početný tým zručných techniků, kteří by byli ochotni vám seřídit to či ono. Formula One Arcade je prostě zábavou, u níž se má hráč zbavit všech těch „omezujících“ činností, kterými jsou všemožné procedury dolaďující výkon závodního stroje. Tady jde pouze o jedno - sednout do káry a pořádně sešlápnout plyn. A že to opravdu pofrčí, na to můžete dát krk.

K vytvoření pocitu netušeného blaha z hraní F1A slouží dohromady 17 závodních okruhů, které ve své podstatě korespondují s reálnými místy konání velkých cen v roce 2001. Určitě tato skutečnost potěší ty z vás, kdož jste měli možnost vyzkoušet kvality loňské Formula One 2001. Přeci jen se nadarmo neříká, že opakování je matka moudrosti. A možná právě to byl důvod, proč se Studio 33 rozhodlo zbořit tradici každoročního nastavování kaše, které známe ze stereotypní produkce již Formula One Arcade zmíněných EA Sports. I když na druhou stranu je nutné uvést, že v EA Sports to dělají opravdu kvalifikovaně, aby zájem o danou sérii nepolevil. Vraťme se však zpět ke Studiu 33, které sice ponechalo ve hře loňské okruhy, ale vzápětí je inovativně prošpikovalo různými bonusy, jenž po sebrání dodávají pilotům s jejich vozy přímo nadpřirozené schopnosti. Kromě toho jsou okruhy ztvárněny s použitím pestré palety barev, což je obecně dobře známým atributem arkád. Nechybí také lehký závoj tajemna, jenž skrývá různá překvapení, která se odkryjí po splnění jistých podmínek. Nepředbíhejme však a podívejme se na jednotlivé módy, které nám Formula One Arcade nabízí.

V úvodu naší detailní analýzy je záhodno uvést, že celý herní pokrm se skládá ze dvou částí - režimu pro jednoho a režimu pro dva hráče. Co se týče singlu, takovým malým předkrmem je tzv. Single Race. V něm jde o klasický závod jednoho hráče na jednom vybraném okruhu s jedním zvoleným pilotem a překvapivě i s jedním jediným závodním vozem. Pilota (a v závislosti na něm stájovou příslušnost) i okruh je možno volit bez jakéhokoliv omezení, takže stačí prolistovat soupisku jezdců, zvolit jednu ze sedmnácti tratí a hurá na start. Po něm patrně nastane chvilkové zděšení, neboť velmi záhy po rozpohybování závodního stroje hráči dojde, že něco veskrze podivného, nikoliv však shnilého, je v této hře. Okruh je stejný, piloti taktéž a dokonce i modely závoďáků se zřetelně neliší od těch z minulé sezóny, ale ouha! Po chvíli jízdy uzříte na vozovce podivný předmět, vzápětí vám nad Formula One Arcade hlavou prosviští formace podivně barevných letadel a náhle ani nestačíte zbystřit svou pozornost před blížící se šikanou. Nucený náraz a přihlouple znějící hláška „Watch the barrier“ vás vrací do reálu. Postupem času zjišťujete, že na trati se válí množství respawnujícího se nadstandardního vybavení v podobě šipek, aplikujících do vašeho vozu turbozrychlení, okřídleného symbolu pro okamžité zavedení dočasného autopilota anebo třeba něčí ztracené hodinky (klasické cibuláky), které mají schopnost přidat pár sekund k limitu, v němž je nutné projet daný úsek tratě. Prostě totální úlet! Před cílem už si jen letmo povšimnete podivně se viklajícího kola na levé přední nápravě a honem, už abyste zase stáli „na roštu“ - s novým jezdcem, novou koloběžkou a na novém okruhu. A když už máte „natrénováno“, může následovat hlavní chod singlu v podobě tzv. Stage módu.

Jak jste se již mohli dozvědět v preview, náplní Stage módu je absolvování série celkem jednadvaceti závodů, které jsou rozděleny do tří etap. Prvních sedm tratí se jede na tři kola, druhá sada na čtyři a poslední sedmička se jezdí na pět kol. Začátky jsou pochopitelně těžké, takže k dispozici jsou pouze 3 úvodní okruhy z prvních sedmi. Postupným úspěšným absolvováním jednotlivých velkých cen se otevírají další a další tratě a než se projezdíte do posledního jednadvacátého závodu, uplyne spousta času. Není radno se však těšit ze zaslouženého odpočinku, neboť v závislosti na splnění herních podmínek se vám „odemknou“ dosud skryté herní možnosti (ona tajemná, prve zmíněná překvapeníčka). V Single Race přibude poněkud akčněji laděný „Car Tag“, ve Stage sekci zase avantgardní „Mascot“ a po kompletní absorbci Stage módu opravdu supernabouchaný „Pro Mode“, Formula One Arcade což je adaptace Stage módu určená pro opravdové profíky. To už jde všechna legrace stranou a na řadu přichází tvrdý boj o pozice. Časové limity jsou šílené a opoziční piloti jezdí jako o život, takže v tomto zmatku mohou uspět pouze opravdoví jezdci. Rozebírat všechny tyto další módy, včetně dříve v minulosti zmíněného multiplayeru pro dva hráče, nemá asi cenu, protože překvapení má překvapením zůstat. Dovolte proto, abych tuto část analýzy hry ponechal na vás samotných a rovnou se vrhnul na závěrečné outro.

Jak jste možná vydedukovali z předchozích řádek, konečná verze Formula One Arcade naše očekávání nezklamala a určitě stojí za nějakou tu utracenou korunu. Nabízí relativně nenáročnou, zároveň však silně adrenalinovou zábavu, jako stvořenou třeba pro chvíle zaslouženého odpočinku po úspěšně složeném zápočtu. K tomu, aby byl výsledný efekt co nejlepší, slouží jednoduché a plně konfigurovatelné ovládání s dnes již neodmyslitelnou plnou podporou všech funkcí dualshocku, nevtíravá a nerozptylující hudba na pozadí, bezprostřední a zábavné komentáře, veselé ztvárnění závodních tratí i možnost multiplayerového klání dvou hráčů. Více než uspokojivá hratelnost zvedá úroveň hry i přes přítomnost poněkud pokulhávajícího stylu grafického zpracování. Ale není to poprvé ani naposled, kdy hratelnost vítězí nad prvotřídní grafikou, z toho důvodu bych se také rád vyhnul kritice vizuální zaostalosti hry. Pravda, některé tratě asi leckomu notně zavaří - kupříkladu takové Monako. V takovém okamžiku možná o hratelnosti začnete pochybovat. Ale po zdolání všech jeho zákeřných zatáček a pokoření nejlepších časů vás jistě obleje pocit blaženosti z dosaženého úspěchu a uznáte, že všechno zlé je k něčemu dobré. Koneckonců, nikdo učený z nebe nespadl a rovněž i ten zatracený neporazitelný nenáviděný i milovaný Michael jednou začínal (mimochodem - nemám na mysli toho z rodu Jacksonů). Nevěšte tedy hlavu nad případnými počátečními neúspěchy, ať už se jedná o hru anebo o reálný život. Nezapomeňte, že štěstí přeje odvážným a trpělivost růže přináší! I když.... výjimka někdy potvrzuje pravidlo. Přeji vám, abyste takovou negativní výjimkou nikdy nebyli a těším se opět zanedlouho na shledanou.

Formula One Arcade
Výrobce/Vydavatel Studio 33/SCEE
Platforma PlayStation
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 2 bloky
Verdikt: Závodění v novém kabátku je prima, zvláště pokud jste ochotni pominout kapánek zastaralejší grafické zpracování.
Hodnocení: 85% (info)