Blu-ray logo

Blu-ray logo | foto: Václav Nývlt

GameEkonom: A co nová televize?

  • 732
xbox, blu-ray, hd-dvd, tv, televize, lcd - Počítačové monitory to mají pomalu spočítané, k televizní obrazovce žene hráče i velký Bill, HD-DVD to pomalu balí a pro hry se chodí do knihoven

Většina z nás při hraní používá univerzální PC s připojeným monitorem. I přes argumenty expertů o lepších barvách, ostřejším obrazu a plynulých přechodech mezi rozlišeními to na celé čáře vyhrály LCD obrazovky, které spoří místo a šetří naše unavené oči. „CRT to LCD“ revoluce je však jen první krok herní evoluce. No jen si vzpomeňte, jaké to bylo u kamaráda, který s vámi pařil Project Gotham na Xboxu 360 a metrové LCD televizi efektně pověšené na zdi. Byla to paráda.

Velký obraz vás mnohem více vtáhnul do hry a zvuk z obývákové reprosoustavy strčil vaše vymazlené bedýnky do kapsy. A stejně jako v muzice nejde nahradit objem reprobeden, nejde ani nahradit velikost úhlopříčky. I to je důvod, proč stále více lidí připojuje televizní obrazovku i ke svému PC. Tuto změnu v myšlenkách podporují téměř všichni. Vývojáři her, kteří podporují širokoúhlé zobrazení, výrobci grafických karet, kteří nezapomínají na TV out a ideálně HDMI i u svých nejlevnějších produktů a nakonec se probudili i sami výrobci televizorů, kteří v počítačových hráčích a konzolistech objevili ideální cílovou skupinu pro své nejnovější výrobky.

Za všechno můžou konzoly
Nejvýraznější změnou, za kterou stojí i popularita HD hraní na Xboxu 360 a PlayStation 2, je právě snaha výrobců černé techniky oslovit hráče specifickými funkcemi. Tou nejčastější je herní režim, který upravuje parametry obrazu tak, aby vyhovovaly rychle se měnícímu dynamickému obrazu. Na hráče se v reklamách i PR aktivitách obracejí snad všichni, ale nejvýraznější je to u značky Sharp, která na sklonku roku 2007 uvedla televizi Aquos LC-32GP3U určenou právě hráčům.

Úhlopříčka 32", plné HD rozlišení, široké možnosti natočení obrazovky a u špičkové televize už neobvyklý 15pinový D-Sub konektor pro hráče, kteří nemají TV-out nebo je nebaví občas složitější nastavování v ovladačích grafické karty, osloví zejména majitele PS3 a opravdu výkonných počítačů.

Podobně nastavené modely mají ale i další konkurenti. Na letošním CES představila celou řadu LCD televizí zaměřených na hráče značka LG s kontrastním poměrem 15 000:1, už více než rok potom tlačí Philips řadu televizí s technologií  amBX (Ambilight), která pomáhá dotvářet atmosféru prostřednictvím světelných efektů kolem přístroje v závislosti na zobrazovaném obsahu. Podporu této technologie pak na CES vyhlásil Ubisoft s tím, že ji začlení už do chystané Farcry 2 a Brothers in Arms: Hell's Highway. V příštím roce tak bude skutečně obtížné najít na trhu "bednu" bez podpory herního režimu.

Pozor na manželky
Hraní na televizi má i další výhody – ve spojení s bezdrátovými ovladači a pořádnou pohovkou je pohodlné a společenské. O dostupnosti lepšího zvuku jsme se už zmínili, ale to platí jen v případě, že v obýváku není pouze televize s integrovanými šumítky, ale kvalitní domácí kino nebo alespoň šedesátilitrové reprosoustavy s pořádným zesilovačem. A v takovém případě je dost možná jedno, že vám Bioshock ozvučí jen stereo. Má to samozřejmě jeden háček. Manželku, manžela, děti nebo rodiče budete muset z gauče ke sledování televizního vysílání převelet k jiné obrazovce.

Dokončení videoherního kruhu od televize přes počítače zase zpátky k televizním obrazovkám ostatně na své poslední přednášce právě probíhajícího veletrhu CES podpořil odcházející Bill Gates. Ten totiž nepředstavil vysněnou novou verzi Xboxu 360 s větším diskem a integrovaným HD-DVD (o tom více za chvilku), ale pouze nové služby a technologie, které nabízejí užší provázání PC a televize popřípadě Xboxu a televizního vysílání.

Rain Man do každého Xboxu
Největší zprávou byla informace o rozšíření nabídky služby Xbox Live o další filmy a seriály, tentokrát od multimediálních obrů ABC a Disney – nabídka filmů zahrne i archiv studia Metro Goldwyn Mayer (Ben Hur, Pýcha a předsudek, Quo Vadis, 2001: Vesmírná Odyssea, Spaceballs, Rain Man, Zlaté oko, pravá blondýnka nebo pro cyklisty nepřekonatelné Létající Skot). Druhou velkou zprávou ve vztahu k PC je uvedení nových televizí od Samsungu a HP, oba výrobci rozšíří funkcionalitu svých výrobků o Media Extender, tedy technologii pro přímé využívání služeb Windows Vista Windows XP Media Edition pro přehrávání filmů a hudby z PC na velké obrazovce s pohodlím již zmíněného kanape.

Jako obrovské zklamání ale chápeme absenci jiného oznámení, které by zprávám z CES skutečně dodalo na zajímavosti – a to zpřístupnění služby Xbox Live z platformy Windows. To bychom brali i v případě, že by Microsoft tuto možnost omezil pouze na Windows Vista. Nový operační systém ostatně používá 100 milionů legálních uživatelů a další miliony "obětí počítačové kriminality". Samozřejmě, že k úplné radosti bychom potřebovali ještě uvolnění tohoto obsahu i pro náš region. Ale k tomu nás staví zase o kousek blíž snaha Evropské komise o vytvoření jednotného trhu s autorskými právy.

HD-DVD v koutě
Boj o budoucnost optických médií mezi formáty HD-DVD a Blu-Ray je zase o něco blíž rozuzlení. Misky vah ve prospěch BR významně vychýlilo překvapivé oznámení filmové společnosti Warner Bros Entertainment ukončit v květnu produkci svých filmů na HD-DVD platformě. Originální HD-DVD filmy tak nyní nabízí pouze dvě významná hollywoodská studia – Universal a Paramount. Toto oznámení přišlo minulý týden, a tak se Toshiba, která za HD-DVD spolu s Microsoftem stojí, musí na tomto ostře sledovaném kolbišti hájit budoucnost svého formátu. A moc jí to nejde, konsorcium firem podporujících HD-DVD dokonce zrušilo plánovanou tiskovou konferenci.

Tato zpráva je vodou na mlýn Sony, která podporuje konkurenční formát Blu-Ray. Na své straně tak nyní má 5 hollywoodských studií a navíc ještě svou vlastní PlayStation 3, která stále patří k nejlevnějším Blu-Ray přehrávačům na trhu. Problémy se snížením důvěry v HD-DVD bude mít i Microsoft, i když jeho Xbox 360 nabízí HD-DVD mechaniku pouze jako volitelný doplněk ke své konzoli.

Videohry táhnou děti do knihovny
Kromě knížek nabízejí i české knihovny stovky, možná tisíce nahrávek na vinylu i optických discích, v USA jsou ale o něco dál. Veřejná knihovna v Guilderlandu ve státě New York se odhodlala zajít ještě o kousek dál – své sbírky rozšířila o videohry pro platformy Nintendo GameCube, PlayStation 2, Xbox, Xbox 360 a Nintendo Wii. Do začátku knihovně stačil grant ve výši tří tisíc dolarů, ke kterým přidala sponzorské dary. Díky nim nyní nabízí více než 170 různých her, o které je mezi náctiletými návštěvníky enormní zájem.

Správní rada knihovny si nyní tleská, protože se jí mezi mládeží podařilo vzbudit zájem nejen o hry, ale i o další materiály – od herních průvodců až po skutečnou literaturu, když už do té knihovny přišli… GameEkonom nepochybuje, že by podobný krok uspěl i v prostředí České republiky, alespoň by dětem a teenagerům k něčemu byla jedna z nejhustších sítí veřejných knihoven na světě. Ale abychom jen nehaněli – už nyní české knihovny nabízejí moderní věci – slouží jako místa pro veřejný přístup k internetu, často jen za symbolický poplatek.