Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gears of War 3 jsou herní orgie. Takhle má vypadat akční hra

aktualizováno 
Potřetí a ještě lépe než minule? Ano, Gears of War 3 nabízí vše, co od kvalitní střílečky očekáváme.
90

Gears of War 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: Epic Games

  • Nabušená kampaň
  • Kooperace více hráčů
  • Soutěživá síťová hra
  • Výjimečné režimy Bestie a Horda
  • Skvělý dabing a české titulky
  • Nic významného

Úctyhodné vyvrcholení akční série přináší super kampaň, kooperaci i neuvěřitelně vtahující síťovou hru, která je ještě zábavnější než minule. Jde o jednu z nejlepších her pro Xbox 360.

Herní karta

Je tomu už pět let, co vyšel první díl Gears of War. Titul měl zásadně pomoci Microsoftu s jeho Xboxem 360 v souboji aktuálních konzolí. Trojku si po celém světě předobjednalo více než milion hráčů a je tedy jasné, že celá série je trefou do černého.

Gears of War 3 představuje svět planety Sera, který je v ještě zuboženějším stavu než minule. Lidstvo přežívá především na lodích nebo v utajených polorozpadlých základnách. Celou Seru pokryla nákaza Plápolavých, tedy explodujících parazitů, kteří infikovali těla Sarančat.

Gears of War 3

Místo děr v zemi, ze kterých se na vás budou hrnout Sarančata, se tak připravte na masivní Plápolavé výhonky, z jejichž lusků se na vás poženou desítky mutantů.

Aby toho nebylo málo, i Sarančata stále neřekla své poslední slovo a navíc drží Adama, otce hlavního hrdiny Marcuse Fenixe. A zdá se, že jen on zná způsob, jak účinně zlikvidovat Plápolavé.

Jednotky Gears ve třetím díle nejsou příliš populární. Do boje se vrací celá Marcusova parta. Dom musí opustit pěstování ředkviček, Baird technické vymoženosti a Cole se v průběhu kampaně pokusí využít i své zašlé slávy hvězdy amerického fotbalu a sportovních schopností.

Příběh Gears of War 3 je uzavřením aktuální trilogie a skutečně graduje až do posledního výstřelu.

Vrací se také Anya Stroud, která se však poprvé v sérii chopí zbraně a pustí se do bitevní vřavy. Společně se Samanthou Byrne tak tvoří dvojici hlavních ženských postav, za které lze hrát. A jejich přítomnost je jistě přínosem.

Kampaň hráče zavede do nejrůznějších koutů Sery. Uvidíte kompletně zničená města, základny, bitevní zákopy, něco málo z hor a ke konci spatříte též i něco z místní fauny a flóry na tropickém ostrově. Nebude to ale jen souš, kde se budete pokoušet zachraňovat svět.

V ponorce se podíváte třeba i na dno oceánu. Z vozidel se postavíte za ovládání dvou strojů: bojového robota Stříbrňáka a jeho mírovou variaci jménem Nakladač, která vám pomůže při přenášení těžkých předmětů.

Gears of War 3

Víc hlav víc ví

Sólo hra má šest aktů, které jsou dále rozděleny do dalších kapitol. Dokončit hru na střední obtížnost zabere nejméně deset hodin. Kampaň však není třeba procházet jako osamělý vlk.

Na rozdělené obrazovce ji lze projít společně s jedním kamarádem a prostřednictvím on-line služby Xbox Live si můžete přizvat až tři přátele. Gears of War 3 nabízí fenomenální síťový mód versus, kooperace je však nejméně stejně zábavná. A to zejména ve čtyřech hráčích.

I když je Gears of War 3 nefalšovanou řežbou, taktický prvek krytí dodává přestřelkám strategičtější nádech. Zpoza krytu přesněji míříte, a když se uchýlíte k nabití zbraně, nikdo vás za krytem nezkrátí o hlavu.

Přeskakování krytů, i přemísťování je jednoduché, a vždy si tak budete moci zvolit nejvhodnější taktickou pozici. Občas pomohou i masivní štíty, které umožní krýt se, pohybovat a střílet zároveň. Možné je také využívat živých štítů. Stačí si najít nějakého raněného bastarda a vzít ho jako rukojmí.

Během své cesty i tentokrát narazíte na rozbočky, kde volíte kudy dál. Při opakovaném hraní pak můžete jít jinudy. Kampaň Gears of War 3 je navíc dostatečně dlouhá, poutavá a vyloženě vybízí k opakovanému hraní. Je proto snadné s ní strávit spoustu času.

Gears of War 3

Gears of War 3

Chytlavá hra více hráčů

U soutěživé síťové hry lze strávit i celé měsíce. Hra nabízí deset map, které jsou upravené z kampaně a další budou jistě následovat ve stahovatelném obsahu. Dostupné arény jsou dostatečně veliké, členité a pro pořádné bitvy nabízejí dostatek cest i krytů.

Na výběr je několik rozmanitých módů. Týmový deathmatch je klasickou bitvou dvou týmů o největší počet zabitých oponentů. Válečná zóna je kláním na kola, při kterém má každý hráč omezený počet životů. Kdo vydrží nejdéle, vyhrává.

Zajímavým a vskutku brutálním režimem je poprava. V ní se taktéž hraje na nejvyšší počet zabití, ale protivníka nemůžete zničit konvenčními způsoby. Zabijete ho pouze popravou, doražením zraněného nepřítele.

K plazícímu protivníkovi se však musíte nejdříve dostat, čehož mohou využít ostatní oponenti. Zraněného spolubojovníka využijí jako návnadu, a pak se na vás vrhnou. Neméně poutavý je i mód zajetí velitele. Za rukojmí v něm musíte po co nejdelší dobu držet vůdce protihráčů.

Střílej, odpaluj a sekej

Zbrojní arzenál byl vždy chloubou série a trojka v nastoleném trendu jen pokračuje. Lancer, tedy kulomet zkombinovaný s motorovou pilou, je zpět. A opět s ním naděláte pořádnou paseku. Nově se navíc objevuje i jeho retro verze. Ta je pomalejší a má větší kadenci, pro přesnou střelbu je tedy třeba pálit krátké dávky. A namísto motorové pily je vybaven obřím bajonetem. Jsou zde i další známé zbraně jako luk, různé druhy pistolí a revolverů, granátomet, či odstřelovačka. Bombastickou novinkou je krtkomet – zbraň, která vystřeluje podzemní granáty. S její pomocí můžete "podstřelit" i nejrůznější překážky a kryty.

Zbraně můžete nosit vždy čtyři, přičemž dvě jsou hlavní, jedna je pistolí a o čtvrtou sortu útoku se starají granáty. Každá zbraň má navíc vlastní "doděláváky", kterými dorazíte nepřítele. Představivosti v brutalitě se meze nekladou. Ve hře však občas dostanete do rukou i speciální zbraň, kterou můžete držet pouze po omezenou dobu a je třetí hlavní zbraní. Jde například o jednoranku, silnější verzi odstřelovačky nebo obří sekáček, vhodný na půlení nepřátel.

Zahrát si lze i klasické dobývání kopců, které v Gears of War nemůže chybět. Posledním z klasických kompetitivních režimů je spolubojovník. Tento režim však není ničím výjimečným, pouze se spojíte s přítelem v boji proti ostatním dvojicím. Vhodné a zábavné především pro opravdu sehrané dvojice.

Tím však multiplayerové orgie v Gears of War 3 nekončí, právě naopak. Další dva režimy ale lze hrát i osamoceně, k čemuž jejich arkádové pojetí taktéž vyzývá.

Gears of War 3

V druhé verzi se vrací mód Horda, ve kterém se snažíte uchránit sebe a svou základnu nejrůznějšími prostředky. Pomohou například zdi, ostnaté dráty či kulometná hnízda. Za zlikvidované protivníky pak získáváte peníze, které slouží k nákupu potřebné výbavy. Nic ale nevydrží věčně, a utrácet proto bude třeba i za opravu bariér.

Novinkou a naším největším síťovým favoritem je režim Bestie. V něm se chopíte role zlých Sarančat, která mají za úkol zlikvidovat všechny lidi v arénách. Zpočátku máte na výběr pouze základní příšery jako vybuchujícího Tinkera nebo Řezníka vybaveného obřím sekáčkem.

Za vyhlazování lidské populace z arén ale taktéž získáte peníze, za které si můžete pořídit i nebezpečnější tvory jako Corpsera s jeho obříma nohama, gigantickou stonožku nebo nejsilnějšího Berserkera. Každá stvůra má své speciální schopnosti, Tinker například přehryže ostnaté dráty. Bestie je prostě režimem, který je opravdu dobrý.

Gears of War 3

Lepší nevynechat

Hra ukazuje zpustošený svět Sery v celé své postapokalyptické kráse. Gears of War 3 ostatně ždímají Unreal Engine 3.5 na maximum. Modely postav jsou detailní, jejich animace povedené a prostředí rozsáhlá i propracovaná. Stejnou chválu si zaslouží i protivníci z řad Sarančat a Plápolavých.

Titul navíc podporuje stereoskopické 3D, které jsme měli možnost vyzkoušet. Dění na obrazovce tak do boje vtahuje více, obraz však není tak ostrý. Špičkový je ostatně i dabing, který dosahuje hollywoodské úrovně. Podle zvuku lze jen těžko rozeznat, jestli jde o hru či akční film.

Pochvalu si zaslouží i české titulky, které hra zahrnuje. Během hraní jsme nenarazili na vyloženě špatné překlady.

Gears of War 3 jsou akční peckou, nezapomenutelným dobrodružstvím v kampani, nekonečnými síťovými orgiemi a hlavně důstojným završením celé trilogie Gears of War. Završením trilogie, která patří k tomu nejlepšímu, co současná generace konzolí přinesla. Pokud máte Xbox 360, měli byste mít i tuto hru.Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 758 čtenářůNejčtenější

Quake Champions
První dojmy z Quake Champions: Návrat legendy, nebo pohřbení značky?

Oživovat po dvanácti letech tak klasickou sérii jako je Quake bude vždy představovat problém. Vývojáři totiž nikdy nemají šanci se zavděčit všem fanouškům.  celý článek

New 2DS XL
Nová konzole New 2DS XL láká na kompaktnost a výrazně nižší cenu

Připravovaný nový model handheldu 3DS postrádá nepříliš využívané stereoskopické 3D, je však lehčí, kompaktnější a cena šla také výrazně dolů. Vyzkoušeli jsme...  celý článek

GWENT: The Witcher Card Game | Cinematic Trailer
Zaklínačova karetní hra Gwent se otevírá veřejnosti

Původně jen minihra ze třetího Zaklínače to dotáhla na samostatný titul. Ode dneška se může do bety karetního Gwentu přihlásit každý, kdo o to projeví zájem.   celý článek

Logo Valve
Valve přetáhlo vývojáře Kerbal Space Programu

Další talentovaný tým skončil pod křídly giganta, který provozuje nejpopulárnější herní platformu Steam. Jaké plány s autory Kerbal Space Programu má, se neví,...  celý článek

Umělá inteligence se učí řídit díky GTA 5
Chytrá auta se učí řídit v Grand Theft Auto 5

Vědci, snažící se vyvinout inteligentní auta, která by se dopravou pohybovala samostatně, využívají pro „učení“ umělé inteligence počítačovou hru Grand Theft...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.