GeForce3 Ti 200 nebo Radeon 8500LE?

  • 2660
Patříte k těm, kteří pošilhávají po grafických kartách s pixel/vertex shaderem, tedy s čipy GeForce3, GeForce4 nebo Radeon 8500? Nechcete utrácet peníze za špičkové modely a chcete získat optimální poměr cena/výkon? Pak by vás mohlo zajímat srovnání dvou v titulku uvedených kandidátů na koupi.
Mnoho hráčů se staršími grafickými kartami dnes nepochybně přemýšlí o vstupu do hájemství pixel/vertex shaderů, neboli domény čipů GeForce3, GeForce4 a Radeonů 8500. Ten, kdo zvažuje poměr cena/výkon, si nemůže v cenících nevšimnout karet s čipy GeForce3 Ti 200Radeon 8500LE – v tomto ohledu asi nejzajímavější kandidáty (pomineme-li poněkud rozporný čip GeForce4 MX). GeForce3 Ti 200 stojí o pár stovek (až tisícovku) víc; záleží samozřejmě na konkrétním výrobci. Jak si tyto karty stojí proti sobě – je vyšší cena Titania opodstatněná? Celkem dobrou odpověď na tuto otázku dává nedávný test modelu Hercules 3D Prophet FDX 8500LE, který provedli naši přátelé z FiringSquadu.

NVIDIA dala minulý rok svými aktivitami jasně najevo, že ten výrobce grafických karet, který si něco začne s čipy Kyro, může počítat s její nemilostí. Hercules se stal firmou, která se s Kyrem „zapletla“ nejvíc, takže jeho vztahy s NVIDIÍ prudce ochladly. Není tedy vůbec divu, že se obrátil směrem právě opačným a 10. ledna tohoto roku ohlásil strategické partnerství s největším konkurentem NVIDIE, kanadskou společností ATI, a od té doby kráčí pevně po této stezce. Čipy Kyro a Kyro II se přes svou nepochybnou zajímavost ukázaly být po marketingové stránce slepou uličkou; jejich následovníci (budou-li nějací) se doufejme ještě v té či oné podobě objeví. S čipy od ATI by podobný osud hrozit rozhodně neměl – tento podnik je pro Hercules podstatně méně riskantní.

Radeon 8500LE se liší od plnokrevného Radeonu 8500 především nižší frekvencí jádra, která činí 250 MHz (model 8500 má 275 MHz). Co se týče paměti, mohou si výrobci karet sami vybrat, jaký typ, velikost a pracovní frekvencí použijí. Hercules má ve svém 3D Prophetu FDX 4nanosekundovou DDR SDRAM o kapacitě 64 MB, která pracuje na frekvenci 240 MHz (Radeon 8500 má 275MHz paměť). Kromě těchto kmitočtů je Radeon 8500LE stejný jako 8500 – najdeme zde všechny vymoženosti jako SMARTSHADER, TRUFORM, SMOOTHVISION a čip Rage Theater pro (de)kódování videa.

Benchmarky ukazují, že Radeon 8500LE je plnohodnotným konkurentem (nejen) GeForce3 Ti 200. Slušným rozdílem vede například ve 3DMarku2001.

3DMark2001

Situace se poněkud obrací ve hrách, které jsou založeny na rozhraní OpenGL. Zde ve většině benchmarků a rozlišení vítězí (ovšem s miniaturním náskokem) Ti 200.

Wolfenstein

Po stránce přetaktování si 3D Prophet FDX 8500LE nevedl špatně, ale výkonnostně dostihnout model 8500 se mu nepodařilo – a to všechno kvůli paměti. Jádro, které má vzhledem ke shodnosti se svým silnějším bratrem slušné rezervy, se podařilo vyhnat až na 306 MHz (!), jenže paměť od firmy Hynix měla svůj strop už na 255 MHz. Tady je „úzké hrdlo“ 3D Prophetu – zlepšení výkonu po přetaktování se pohybovalo jen do 10 %. Zájemci o 8500LE z řad overclockerů by si asi měli počkat, jestli se na trhu neobjeví karta s lepšími paměťmi, protože takhle se jedná o mrhání potenciálem jádra.

Dáme-li si všechna fakta dohromady, je karta s Radeonem 8500LE celkem lákavou koupí. Dražší GeForce3 Ti 200 je v Direct3D o něco slabší a v OpenGL většinou nepatrně až neznatelně rychlejší. Oproti ní nabízí 8500LE navíc podporu dvou zobrazovacích jednotek a specializovaný videočip Rage Theater. V tomto okamžiku jsem nakloněn vám Radeon 8500LE doporučit; je samozřejmě otázkou, jak (a v jakém časovém horizontu) s cenami zatočí masovější nástup karet s čipy GeForce4, a zda si v něm Radeon 8500LE udrží svou konkurenceschopnost.

Zdroje: FiringSquad, ATI