Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taktika zmizela jako duch. Recenze Ghost Recon: Future Soldier

aktualizováno 
Jsou nenápadní, tiší, neviditelní. Jsou jednotkou duchů, speciálně vycvičených vojáků pro utajené akce v nepřátelských liniích. Mají tu nejmodernější techniku i zbraně. A pokud jdou po vás, dozvíte se to ve chvíli, kdy vám prolétne kulka hlavou nebo vám z hrdla začne crčet krev.
70

Ghost Recon: Future Soldier

Platforma: Xbox360
Výrobce: Ubisoft

  • Spousta technických vychytávek
  • Rozmanité lokace v kampani
  • Neuvěřitelné možnosti nastavení a úprav zbraní
  • Přístupnější příležitostným hráčům
  • Odklon od taktiky
  • Jednostranně zaměřený multiplayer

e sice zjednodušený a přetvořený k modernímu obrazu videoher, ale přesto je Ghost Recon: Future Soldier zábavný a díky přítomnosti moderních zbraní a futuristických zařízení více než nadprůměrnou střílečkou s (ne už tolika) taktickými prvky.

Herní karta

Ghost Recon: Future Soldier

Série Ghost Recon prošla s dvojicí Advanced Warfighter titulů znovuzrozením. Multiplayer prošel obrovskou revizí, zasazení do blízké budoucnosti přineslo spoustu futuristických technologií, zbraní. Součástí bylo i silné zaměření na taktiku. Nyní se vrací, ale bohužel trpí všemi neduhy moderních her.

Obtížnost je nižší, taktická stránka je zjednodušená a osekaná. V každé misi se spouštějí viditelně naskriptované scény. A co je nejhorší, multiplayer, který patří v sérii k tomu nejlepšímu, je značně jednostranný. Ale i když se to po těchto negativech nemusí zdát, pořád je Ghost Recon: Future Soldier povedenou hrou.

Ghost Recon: Future Soldier

Příběh je tradičně tuctový a nemá cenu se jím zabývat. Padouši ukradli špinavou bombu a také ji odpálili. Bohužel byl poblíž tým duchů, který to schytal na celé čáře a je po něm. Na scénu se tak plíží další duchové, mezi které se řadíte i vy. Vaším úkolem je najít padouchy, zlikvidovat je a zabezpečit další bomby. Upřímně, kdyby se Ubisoft vykašlal na licenci Toma Clancyho, ušetřil by a ještě by se mohl pustit do nápaditějšího scénáře.

Kampaň, kterou můžete hrát jak sami, nebo on-line až se třemi parťáky, trvá kolem osmi až deseti hodin a podíváte se v ní do opravdu rozmanitých koutů světa. Od žhavé Bolívie v Jižní Americe přes ještě žhavější Zambii a Nigérii až po zasněžené Norsko v Evropě. Všechna místa, kam se vydáte, vypadají báječně. Prostředí je až na pár výjimek detailní, interaktivní a je radost se v něm pohybovat. Nesmíte se ale vydat dál od svých cílů, nebo vás hra napomene. Potěšila nás však hojná přítomnost civilistů, kteří dodávají hře na autentičnosti.

Ghost Recon: Future Soldier

Vizuálně je nový Ghost Recon vážně pěkný. Je v něm spousta grafických efektů a k tomu hra běží naprosto plynule. Jediné, co se moc nepovedlo, jsou obličeje postav a jejich výrazy. Buďte ale v klidu, vaše jednotka nosí neustále masky.

V misích dostanete za úkol likvidaci všech nepřátel, tichou likvidaci, zajištění předmětů nebo například záchranu rukojmích. Mise, kde máte za úkol střílet a likvidovat vše vyjma civilistů, jsou fajn. Ty, při kterých vás nesmí nikdo vidět, jsou ale pořádný opruz.

Jakmile vás totiž nepřítel spatří nebo se odhalíte střelbou, mise končí a vy se vracíte zpět k poslednímu záchytnému bodu. Jakmile hrajete s živými spoluhráči, je o to o to horší, že hra je spatří mnohem snadněji, než členy týmu, které ovládá umělá inteligence.

Ghost Recon: Future Soldier

Když se budete muset postarat o zajatce, hra se stává hyperakční jízdou, ve které všechno exploduje, poletuje vzduchem, všichni na vás střílí (a nikdo netrefí) a vy vedete rukojmí za ručičkou, zatímco druhou prackou střílíte po nepřátelích. Je to adrenalin, ale umístění takovýchto akčních vložek do taktičtějšího titulu je na pováženou. Uvidíte sami, zda vám sednou.

Taktika je v novém Ghost Reconu jasně na ústupu, ale pořád hraje důležitou roli. Postup by měl být pokaždé kradmý, hra má ostatně jeden z nejlepších krycích systémů, jaké jsme měli tu čest okusit. Vaše postava se vždy na povel přilepí ke krytu. Pokud se budete chtít přesunout jinam, stačí zaměřovačem pohlédnout tímto směrem a hra vám přesně ukáže, kam můžete doběhnout.

K odhalení stráží a nepřátelských vojáků slouží skvělá novinka: senzorový granát. Jde o sonaru podobné zařízení, které vyšle do prostoru signál a posléze vám označí, kde se skrývají nepřátelé. Pokud za nějakou překážkou, může vám pomoci i magnetické a termální hledí. Takový stan navíc není kryt a protivníka za ním sejmete raz dva. K odhalení nepřátelských jednotek nejednou pomůže i poletující UAV dron, stejně jako v minulých dílech. Tentokrát je však jeho ovládaní příjemnější.

Ghost Recon: Future Soldier

Dalším pomocníkem je částečné maskování ve stylu Predátora. Funkční je pouze v podřepu, a pokud budete blízko nepřítele, spatří vás. Jinak je ale neocenitelným pomocníkem a jeho pouze částečná funkčnost dodává na uvěřitelnosti.

Technických pomocníků budete mít na bojišti celou řadu, stejně tak důležitý je ale brífink a nastavení zbraní před samotnou akcí. Dozvíte se například i podmínky výzev v kampani, po jejichž splnění se vám odemknou nové zbraně. Zjistíte také, jak v nepřátelských liniích postupovat a která zbraň je pro danou misi nejvhodnější.

Nastavení zbraní a jejich vylepšování je zpracováno snad zatím nejdetailněji a nejpropracovaněji, co jsme měli možnost vidět. Lze totiž upravit a vyměnit vše. Od hledí, spouště, zásobníku, držáku, až po barvu. Postupem hrou navíc odemykáte nové součástky, takže i pokud budete chtít projít hru se stejnou zbraní, bude stále silnější a ničivější. A že těch střelných kousků ve hře je, od pistolí, brokovnic, lehkých a těžkých kulometů, až po odstřelovačky.

Ghost Recon: Future Soldier

Každou zbraň, kterou si upravíte, lze navíc ihned bez nahrávacích prodlev vyzkoušet na střelnici. Upravování zbraní podporuje i hlasové ovládání díky senzoru Kinect. Funguje však polovičatě a zdá se, že je tu jen proto, aby hra mohla mít nálepku Kinect Ready. Na střelnici si sice ještě zastřílíte vlastními pohyby, ale jinak hru Kinectem hrát nelze.

Synchronizovaný útok

Důležití jsou i vaši kolegové, i když méně než v předešlých dílech. Díky jejich pomoci můžete zlikvidovat skupinu až čtyř nepřátel najednou, a to úplně potichu a bez spuštění alarmu. Stačí označit nepřátele, každému vašemu kolegovi z týmu bude přiřazen jeden, poslední je váš. Pak už stačí vydat rozkaz, nebo vystřelit a všichni nepřátele se sesunou k zemi. Své spolubojovníky můžete komandovat samozřejmě zadáváním cílů jednotlivě i při přestřelkách.

Ghost Recon byl vždy silně zaměřen na multiplayer a ani Future Soldier není výjimkou. Jenže hra více hráčů se nám značně změnila a nabídka je oproti Advanced Warfighterům chudší. Všechny módy jsou totiž založené na týmové souhře. To je chvályhodné, ale obsahem jsou si podobné jak maskovaný voják svému kolegovi.

Ghost Recon: Future Soldier

V režimu Konflikt jsou úkoly náhodné a objevují se, jak se jim zlíbí. Body získáváte za jejich splnění. V nabídce jsou tři úkoly, včetně jednoho hlavního, od kterého se vaši spoluhráči snaží odvést pozornost. Pokud vás obránci zastaví, vyhráli. Sabotér je zase režimem, ve kterém musíte zajistit, přemístit a zneškodnit bombu. Poslední Obležení je pak limitováno žádným znovuzrozením hráčů.

Fotogalerie

Více režimů tu není. Přítomny jsou navíc jen tři typy povolání: inženýr, střelec a zvěd. Díky bohatým možnostem nastavení se jejich zaměření dá poupravit, ale pořád jsou to jen tři povolání. Ghost Recon: Future Soldier je dobrý i na poli multiplayeru, a to i díky kooperativní kampani. Ale zkrátka to není taková kvalita, na jakou jsme si u série zvykli.

Ghost Recon stejně jako většina stálých videoherních sérií prošel úpravami, aby se dobře hrál masám. Taktičtěji zaměření hráči mohou být pořádně zhnuseni, ale pokud se nebudeme ohlížet zpět na předchozí díly, máme před sebou pořád povedenou a zábavnou videohru, která toho nenabízí zas tak málo.Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 256 čtenářůNejčtenější

Little Nightmares
RECENZE: Vynikající Little Nightmares působí jako noční můra vegetariánů

Vedle velkých herních trháků tu každý rok máme několik zdánlivě nenápadných projektů, které za nižší cenu nabízejí skromnější obsah. Ty méně kvalitní okamžitě...  celý článek

Mario Kart 8 Deluxe
RECENZE: Mario Kart 8 Deluxe vylepšuje už téměř dokonalé akční závody

Nejprodávanější a z mého pohledu také nejlepší hra na Wii U se dočkala vylepšené verze na Switch. Pokud novou konzoli máte a chcete akční závody s parádně...  celý článek

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
VIDEO: Porsche se poprvé objeví v závodech Gran Turismo, podívejte se

Vozy Porsche budou poprvé dostupné v závodní sérii Gran Turismo, konkrétně v dílu Gran Turismo Sport, který vyjde, alespoň v to doufáme, koncem letošního roku.  celý článek

Mafia
Nejznámější české hry očima zahraničních recenzentů

Zdaleka ne každá česká hra si našla cestu i do zahraničí. A zdaleka ne každá v zahraničí uspěla. Jaké reakce sklidily nejznámější české hry? Vybíráme ze...  celý článek

Další z rubriky

Thimbleweed Park (PC)
RECENZE: Thimbleweed Park je jako stroj času, který vás přenese 25 let zpět

Autoři zodpovědní za ty největší adventurní klasiky od Lucas Arts dávají vzpomenout na doby dávno minulé.  celý článek

Torment: Tides of Numerea
Splněný sen fandů her na hrdiny. Recenze Torment: Tides of Numenera

Planescape: Torment, pro mnohé nejlepší hra na hrdiny všech dob, se dočkala pokračování. Je sice jiné než originál, ale o nic horší. Varování: tohle není hra...  celý článek

Yakuza 0
RECENZE: V Yakuze 0 mlátíte mafiány, vedete klub s hosteskami a rybaříte

Herní plocha je na dnešní poměry až směšně malá, ale tolik různorodé zábavy jako tady zažijete jen málokde. V této hře se úplně vše splnit snad ani nedá.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.