Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taktika zmizela jako duch. Recenze Ghost Recon: Future Soldier

aktualizováno 
Jsou nenápadní, tiší, neviditelní. Jsou jednotkou duchů, speciálně vycvičených vojáků pro utajené akce v nepřátelských liniích. Mají tu nejmodernější techniku i zbraně. A pokud jdou po vás, dozvíte se to ve chvíli, kdy vám prolétne kulka hlavou nebo vám z hrdla začne crčet krev.
70

Ghost Recon: Future Soldier

Platforma: Xbox360
Výrobce: Ubisoft

  • Spousta technických vychytávek
  • Rozmanité lokace v kampani
  • Neuvěřitelné možnosti nastavení a úprav zbraní
  • Přístupnější příležitostným hráčům
  • Odklon od taktiky
  • Jednostranně zaměřený multiplayer

e sice zjednodušený a přetvořený k modernímu obrazu videoher, ale přesto je Ghost Recon: Future Soldier zábavný a díky přítomnosti moderních zbraní a futuristických zařízení více než nadprůměrnou střílečkou s (ne už tolika) taktickými prvky.

Herní karta

Ghost Recon: Future Soldier

Série Ghost Recon prošla s dvojicí Advanced Warfighter titulů znovuzrozením. Multiplayer prošel obrovskou revizí, zasazení do blízké budoucnosti přineslo spoustu futuristických technologií, zbraní. Součástí bylo i silné zaměření na taktiku. Nyní se vrací, ale bohužel trpí všemi neduhy moderních her.

Obtížnost je nižší, taktická stránka je zjednodušená a osekaná. V každé misi se spouštějí viditelně naskriptované scény. A co je nejhorší, multiplayer, který patří v sérii k tomu nejlepšímu, je značně jednostranný. Ale i když se to po těchto negativech nemusí zdát, pořád je Ghost Recon: Future Soldier povedenou hrou.

Ghost Recon: Future Soldier

Příběh je tradičně tuctový a nemá cenu se jím zabývat. Padouši ukradli špinavou bombu a také ji odpálili. Bohužel byl poblíž tým duchů, který to schytal na celé čáře a je po něm. Na scénu se tak plíží další duchové, mezi které se řadíte i vy. Vaším úkolem je najít padouchy, zlikvidovat je a zabezpečit další bomby. Upřímně, kdyby se Ubisoft vykašlal na licenci Toma Clancyho, ušetřil by a ještě by se mohl pustit do nápaditějšího scénáře.

Kampaň, kterou můžete hrát jak sami, nebo on-line až se třemi parťáky, trvá kolem osmi až deseti hodin a podíváte se v ní do opravdu rozmanitých koutů světa. Od žhavé Bolívie v Jižní Americe přes ještě žhavější Zambii a Nigérii až po zasněžené Norsko v Evropě. Všechna místa, kam se vydáte, vypadají báječně. Prostředí je až na pár výjimek detailní, interaktivní a je radost se v něm pohybovat. Nesmíte se ale vydat dál od svých cílů, nebo vás hra napomene. Potěšila nás však hojná přítomnost civilistů, kteří dodávají hře na autentičnosti.

Ghost Recon: Future Soldier

Vizuálně je nový Ghost Recon vážně pěkný. Je v něm spousta grafických efektů a k tomu hra běží naprosto plynule. Jediné, co se moc nepovedlo, jsou obličeje postav a jejich výrazy. Buďte ale v klidu, vaše jednotka nosí neustále masky.

V misích dostanete za úkol likvidaci všech nepřátel, tichou likvidaci, zajištění předmětů nebo například záchranu rukojmích. Mise, kde máte za úkol střílet a likvidovat vše vyjma civilistů, jsou fajn. Ty, při kterých vás nesmí nikdo vidět, jsou ale pořádný opruz.

Jakmile vás totiž nepřítel spatří nebo se odhalíte střelbou, mise končí a vy se vracíte zpět k poslednímu záchytnému bodu. Jakmile hrajete s živými spoluhráči, je o to o to horší, že hra je spatří mnohem snadněji, než členy týmu, které ovládá umělá inteligence.

Ghost Recon: Future Soldier

Když se budete muset postarat o zajatce, hra se stává hyperakční jízdou, ve které všechno exploduje, poletuje vzduchem, všichni na vás střílí (a nikdo netrefí) a vy vedete rukojmí za ručičkou, zatímco druhou prackou střílíte po nepřátelích. Je to adrenalin, ale umístění takovýchto akčních vložek do taktičtějšího titulu je na pováženou. Uvidíte sami, zda vám sednou.

Taktika je v novém Ghost Reconu jasně na ústupu, ale pořád hraje důležitou roli. Postup by měl být pokaždé kradmý, hra má ostatně jeden z nejlepších krycích systémů, jaké jsme měli tu čest okusit. Vaše postava se vždy na povel přilepí ke krytu. Pokud se budete chtít přesunout jinam, stačí zaměřovačem pohlédnout tímto směrem a hra vám přesně ukáže, kam můžete doběhnout.

K odhalení stráží a nepřátelských vojáků slouží skvělá novinka: senzorový granát. Jde o sonaru podobné zařízení, které vyšle do prostoru signál a posléze vám označí, kde se skrývají nepřátelé. Pokud za nějakou překážkou, může vám pomoci i magnetické a termální hledí. Takový stan navíc není kryt a protivníka za ním sejmete raz dva. K odhalení nepřátelských jednotek nejednou pomůže i poletující UAV dron, stejně jako v minulých dílech. Tentokrát je však jeho ovládaní příjemnější.

Ghost Recon: Future Soldier

Dalším pomocníkem je částečné maskování ve stylu Predátora. Funkční je pouze v podřepu, a pokud budete blízko nepřítele, spatří vás. Jinak je ale neocenitelným pomocníkem a jeho pouze částečná funkčnost dodává na uvěřitelnosti.

Technických pomocníků budete mít na bojišti celou řadu, stejně tak důležitý je ale brífink a nastavení zbraní před samotnou akcí. Dozvíte se například i podmínky výzev v kampani, po jejichž splnění se vám odemknou nové zbraně. Zjistíte také, jak v nepřátelských liniích postupovat a která zbraň je pro danou misi nejvhodnější.

Nastavení zbraní a jejich vylepšování je zpracováno snad zatím nejdetailněji a nejpropracovaněji, co jsme měli možnost vidět. Lze totiž upravit a vyměnit vše. Od hledí, spouště, zásobníku, držáku, až po barvu. Postupem hrou navíc odemykáte nové součástky, takže i pokud budete chtít projít hru se stejnou zbraní, bude stále silnější a ničivější. A že těch střelných kousků ve hře je, od pistolí, brokovnic, lehkých a těžkých kulometů, až po odstřelovačky.

Ghost Recon: Future Soldier

Každou zbraň, kterou si upravíte, lze navíc ihned bez nahrávacích prodlev vyzkoušet na střelnici. Upravování zbraní podporuje i hlasové ovládání díky senzoru Kinect. Funguje však polovičatě a zdá se, že je tu jen proto, aby hra mohla mít nálepku Kinect Ready. Na střelnici si sice ještě zastřílíte vlastními pohyby, ale jinak hru Kinectem hrát nelze.

Synchronizovaný útok

Důležití jsou i vaši kolegové, i když méně než v předešlých dílech. Díky jejich pomoci můžete zlikvidovat skupinu až čtyř nepřátel najednou, a to úplně potichu a bez spuštění alarmu. Stačí označit nepřátele, každému vašemu kolegovi z týmu bude přiřazen jeden, poslední je váš. Pak už stačí vydat rozkaz, nebo vystřelit a všichni nepřátele se sesunou k zemi. Své spolubojovníky můžete komandovat samozřejmě zadáváním cílů jednotlivě i při přestřelkách.

Ghost Recon byl vždy silně zaměřen na multiplayer a ani Future Soldier není výjimkou. Jenže hra více hráčů se nám značně změnila a nabídka je oproti Advanced Warfighterům chudší. Všechny módy jsou totiž založené na týmové souhře. To je chvályhodné, ale obsahem jsou si podobné jak maskovaný voják svému kolegovi.

Ghost Recon: Future Soldier

V režimu Konflikt jsou úkoly náhodné a objevují se, jak se jim zlíbí. Body získáváte za jejich splnění. V nabídce jsou tři úkoly, včetně jednoho hlavního, od kterého se vaši spoluhráči snaží odvést pozornost. Pokud vás obránci zastaví, vyhráli. Sabotér je zase režimem, ve kterém musíte zajistit, přemístit a zneškodnit bombu. Poslední Obležení je pak limitováno žádným znovuzrozením hráčů.

Fotogalerie

Více režimů tu není. Přítomny jsou navíc jen tři typy povolání: inženýr, střelec a zvěd. Díky bohatým možnostem nastavení se jejich zaměření dá poupravit, ale pořád jsou to jen tři povolání. Ghost Recon: Future Soldier je dobrý i na poli multiplayeru, a to i díky kooperativní kampani. Ale zkrátka to není taková kvalita, na jakou jsme si u série zvykli.

Ghost Recon stejně jako většina stálých videoherních sérií prošel úpravami, aby se dobře hrál masám. Taktičtěji zaměření hráči mohou být pořádně zhnuseni, ale pokud se nebudeme ohlížet zpět na předchozí díly, máme před sebou pořád povedenou a zábavnou videohru, která toho nenabízí zas tak málo.Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 256 čtenářůNejčtenější

Elijah Wood chystá hru Transference pro virtuální realitu
V chystané hře Elijaha Wooda není virtuální realita bezpečná

Firma SpectreVision herce Elijaha Wooda chystá unikátní hororovou hru pro virtuální realitu Transference. Má být tak děsivá, až ji ani nebudete chtít hrát.   celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Super Mario Odyssey
Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě vyzkoušel hru, od které si Nintendo slibuje...  celý článek

Bethesda.net Launcher
Blýská se na lepší časy? Nový Quake nebude vyžadovat vlastního klienta

Plná verze hry Quake Champions již nebude vyžadovat instalaci Bethesda.net Launcheru jako aktuální beta verze.   celý článek

Kristen Hughey jako Bunny D.Va (Overwatch)
Digitální prodeje na PC letos razantně poklesly, může za to Overwatch

Byť příjmy z digitálního prodeje v celém odvětví stoupají, PC platforma zaznamenala znatelný meziroční pokles. Může za to střílečka Overwatch od firmy...  celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.