Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand Theft Auto: Chinatown Wars – se zločinem i na cestách

  0:02aktualizováno  0:02
Nemusíte jezdit ani do Ria abyste schytali kulku. Stačí nové GTA na handheld od Nintenda.
85

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Platforma: DS
Výrobce: Rockstar

  • Povedený převod na kapesní platformu
  • Sice v menším rozsahu, ale je tu všechno
  • Dobré využití všech ovládacích prvků
  • Místy nepřehledné
  • Místy možná trochu obtížné
  • Více "čínskosti" by rozhodně nevadilo

Velmi povedený převod obrovské hry do meších rozměrů. Odebráno bylo ode všeho trochu, a tak je výsledek opět vynikající.

Herní karta

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Grand Theft Auto: Chinatown WarsSérie gangsterských městských akcí Grand Theft Auto je hned po Tomb Raiderovi díky skandálům, které obklopují vydání každého nového dílu, široké laické veřejnosti pravděpodobně nejznámější herní značkou. Mezi hráči se pak těší značné oblibě především díky výborným nápadům, dobré hratelnosti a svéráznému humoru. No dobře, taky díky tomu, že si tu můžete užít s prostitutkou a pak ji umlátit a vzít si peníze zpátky.

Nehynoucí slávu si ale série GTA vydobyla především na základě těch dříve uvedených důvodů, díky čemuž se stala zcela jasně králem svého žánru, tedy žánru městských akcí. To ostatně potvrdil i čtvrtý řadový díl a dokazuje to ostatně i aktuální přírůstek pro Nintendo DS s podtitulem Chinatown Wars.

Je tu prakticky všechno, co už znáte, akorát že toho není tolik.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsJak již název napovídá, hlavní dějová linie se odehrává v novém prostředí čínské čtvrti. Ta se ovšem nachází ve velmi dobře známé fiktivní metropoli Liberty City, která je jakýmsi obrazem skutečného New Yorku. Hlavní hrdina Huang sem přijíždí poté, co mu doma v Kowloonu zavraždili otce, a tak se rozhodl přijet za svým strýcem z „americké větve“ mafiánského klanu.

Jak už to tak ale bývá, v Liberty City nefunguje nic podle plánu. A tak protřelého hráče zase až tak nepřekvapí, že hned na letišti se Huang stane terčem přepadení a před smrtí ho uchrání pouze notná dávka štěstí. Důvodem je totiž vzácný meč, jenž Huang veze strýci. Jak ho vůbec dostal do letadla je v tuto chvíli vcelku vedlejší.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsNakonec se ale Huang dostane i z útrob auta svrženého do moře a se strýcem začnou spřádat plány jednak na znovuzískání meče a jednak na to, kterak se stát neomezeným bossem místní čínské triády. Základní myšlenka hry tak je jasná a zároveň naprosto stejná jako v předcházejících hrách pod značkou GTA – páchat menší a poté čím dál větší trestné činy, dokud se nestanete největším bossem v celém městě a přilehlém okolí a dokud nedosáhnete svého cíle či jakési řekněme pochybné osobní spravedlnosti.

To vše se ale tentokrát samozřejmě odehrává v poněkud zmenšených proporcích, což je vzhledem k možnostem NDS zcela pochopitelné. Pro někoho ale bude možná překvapivé, že to vůbec nevadí. Ono to totiž opravdu vypadá tak, jako byste vzali „velké“ GTA a „poměrně“ ho ve všech ohledech zmenšili úměrně možnostem handheldu.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsJinými slovy: je tu prakticky všechno, co už znáte, akorát že toho není tolik. Ukazuje se zkrátka, že pokud má být někdo nazýván mistrem městských akcí, pak to nemůže být nikdo jiný než Rockstar, kterému je zjevně úplně jedno, na jakou platformu své dítko vyvíjí, protože výsledek je vždy vynikající.

Takže tu máme všechny možné typy misí, počínaje rozvážkou zboží přes automobilové honičky či závody až po kruté přestřelky nebo pěstní bitky. Chybět samozřejmě nemohou ani všemožné postranní úkoly, takže si můžete ve volném čase přivydělat třeba tak, že ukradnete taxík a pak po městě rozvážíte lidi. Nebo si na taxík můžete zamávat a jako spořádaný občan se můžete nechat odvézt bez toho, abyste řidiče mordovali. A nebo se projíždějte městem a kšeftujte s drogami.

Dotykový displej najde využití nejen při práci s mapou.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsPovedené je i samotné město, které je oproti „originálu“ podstatně menší a disponuje znatelně menším počtem ulic, ale pro potřeby kapesní verze je obojí naprosto dostačující. Zdejší zjednodušená mapa ale odpovídá té z GTA 4, takže například čtvrti Broker či Bohan najdete přesně v těch místech, kde byste je očekávali. A při přejezdech přes mosty musíte opět platit mýtné. No, musíte, měli byste, ale víme jak to v Liberty City chodí.

Menší je i počet postav, s nimiž se setkáte, ale vůbec nic to nemění na skutečnosti, že se opět jedná o sestavu par excellence, za níž by se nemusel mnohdy stydět ani leckterý vyhlášený ústav někde „mezi ploty“. Hned v úvodu tak například narazíte na konkurenta v boji o vedení celé triády, který všem ostatním chce dokázat svou sílu a schopnosti tím, že bude vyhrávat pouliční závody. Takže nejprve budete muset poškodit auto konkurenčního závodníka a pak v závodě jezdit tak, abyste před svého aktuálního chlebodárce nepustili nikoho z ostatních jezdců.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsDokonce zde máte k ruce osobní PDA, které supluje a v mnohém i převyšuje mobilní telefon z GTA 4. Ovládá se pochopitelně prostřednictvím dotykového displeje a jeho možnosti jsou dost bohaté, dokonce možná až příliš, takže si to k poznání všech jeho zákoutí žádá snad i o trochu více času, než by se u handheldové hry obecně dalo čekat.

Mimochodem, dotykový displej najde využití nejen při práci s mapou, ale i při plnění nejrůznějších úkolů. Například při startování kradeného vozu musíte správně propojit dráty nebo na čerpací stanici naplnit co nejvíce lahví benzínem, aniž byste cákali vedle. Ne, nemyslíme kanystry, ale opravdu lahve – nechcete totiž jet na dovolenou za město, ale vyrobit nějaké ty chutné koktejly páně Molotova pro následující diverzní misi.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsVedle toho je ve hře i slušná řádka dalších zbraní, ale největší pozornost si zasluhují pěstní bitky, které jsou vyřešeny jednoduše, ale maximálně elegantně. Základní úder je prakticky pouze jeden, ale přesto se dají vyrobit i jednoduchá komba s kopy či výskokem. Z ptačí perspektivy, v níž je hra prezentována to sice vyvolává asociace starého osmibitového Bruce Leeho, ale v tomto případě to je bez debat pochvala.

A když už jsme u toho náhledu kamery, nelze se nezmínit o grafice obecně. Ta je ryze dvourozměrná, a tak dává vzpomenout na první díly celé série. Rozhodně to ale není na škodu, protože co si budeme povídat, při 3D zobrazení není NDS zrovna nejsilnější v kramflecích, takže než by se tvůrci snažili o jakýsi pochybný kompromis, vytvořili celou hru v roztomilé 2D grafice, která je pohledná, funkční a svým způsobem i docela roztomilá.

Čínské čtvrti

Čínská čtvrť se nachází téměř v každém velkém městě prakticky po celém světě, zejména tedy ve městech amerických. Madarínsky se se čínská čtvrť řekne Tángrénjie (kantonsky Hong ngin gai) a znamená to "ulice lidí Tang. Slovo Tang je pak jménem dynastie, za níž Čína zažívala masivní rozmach a rozkvět.

Zajímavostí je, že někdy se čínská čtvrť omezuje třeba jen na jednu ulici. Extrémním případem tohoto typu je americký Houston, kde "čínská ulice" měří 6,4 kilometru.

Velká a na pohled atraktivní, zejména pak k večeru za tmy je čínská čtvrť v San Franciscu, která zároveň byla prvním Chinatownem založeným mimo Asii. Ale v případě zájmu se najdou i bližší destinace - Londýn, Manchester, Liverpool atd. Menší čínská čtvrť se pak vyskytuje například i v Amsterdamu.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsDialogy se pak odehrávají prostřednictvím víceméně statických obrázků postav, které sice neoplývají technickou dokonalostí, ale rozhodně jim nelze upřít stylovost, tak typickou pro celou sérii. Možná je jen škoda, že někteří Číňani nevypadají zase až tak čínsky.

Jedinou vadou na kráse vizuálního zpracování je snad jen místy ne úplně ideální přehlednost. Typicky při průjezdech pod mosty tak často nevíte, jestli už máte zatáčet nebo ne, což mnohdy ústí do situací, že se zbytečně zaseknete o nějaký objekt. A to zejména při honičkách s policií opravdu moc nepotěší.

Grand Theft Auto: Chinatown WarsNicméně u aut samotných naopak potěší, že různé typy mají prokazatelně různé vlastnosti. Akorát jejich identifikace je z horního pohledu poněkud obtížnější, takže se často budete orientovat spíše podle jejich barev.

Ne úplně dokonalá je i samotná hratelnost, ovšem otázkou zůstává, zda je to dobře či špatně, protože v základu je totiž stejná jako prakticky v kterémkoliv jiném GTA. To znamená, že se obecně dá označit za poněkud tužší, respektive některé mise svou obtížností převyšují ostatní. Ale jak právě zaznělo, tak to zkrátka v GTA hrách bývá.

Jedním z typických rysů GTA jsou rádia, která lze poslouchat při jízdě vozem. Na NDS jich samozřejmě není kdovíjaké množství, ale potěší. Opět je ale docela škoda, že se zde neobjevuje nějaké ryze čínské, kde by hrály motivy podobné tomu Grand Theft Auto: Chinatown Warshlavnímu, který se rozezní hned po spuštění hry.

Ono je to s tou autenticitou celkově ne úplně takové, jaké bychom čekali. Po zkušenosti s GTA4, kde byste parťákovi Jacobovi okamžitě uvěřili, že ho právě vykopli z lodi z Jamajky, v Chinatown Wars ona očekávaná „čínskost“ zase až tak cítit není, což je opět docela škoda. Možná ale byla pouze naše očekávání až příliš přehnaná.

Ale ať tak nebo tak, proti novému kapesnímu GTA nelze říci výrazně křivějšího slova. Zábava je to velmi slušná jak po stránce hratelnosti, tak tradičně i co se týče humoru, takže pokud vám po vyslovení slovního spojení „městská akce“ nenaskakuje vyrážka, nemáte příliš důvodů k nějakému zásadnějšímu váhání.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 293 čtenářůNejčtenější

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

Matterfall
Retro na steroidech: Matterfall je mistrovská střílečka se vším všudy

Vývojářské studio Housemarque se vrací s další arkádou, která zaujme nonstop akcí a retro feelingem.  celý článek

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

Další z rubriky

The Surge
RECENZE: Ve sci-fi The Surge budete umírat na každém kroku. Stojí to za to

S tím, jak se v posledních let řada vývojářů vydala cestou zjednodušování a větší přístupnosti pro širší publikum, nastoupil i opačný trend. Nejznámějším...  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.