Grand Theft Auto IV (PC)

Grand Theft Auto IV (PC)

Grand Theft Auto IV PC - speciál o video editoru

  • 26
Jeden z žolíků PC verze GTA IV se dostal na pořad dne. Pojďme si ho přiblížit.

Grand Theft Auto IV (PC)Grand Theft Auto IV je nesmírně zajímavou hrou. Toto konstatování mnohé nepřekvapí, ale je potřeba ho zdůraznit. Byť nebylo pro mnohé snadné titul vůbec spustit, výsledek zkoušky jejich nervů za to stál. Dnes se budeme věnovat jednomu aspektu s tím spojeným – editoru videí.

Úvod

Jedná se o nástroj, který slouží k úpravě klipů pořízených ve hře. Od něj si zejména ti tvořivější hodně slibovali. Sice mohl být výsledek snažení vývojářů o něco lepší, ale i tak můžeme být rádi alespoň za tuto podobu.

Video

Výsledek mého snažení ve video editoru. Po celou dobu tvoření jsem se bohužel setkával s nedostatkem zajímavých klipů. Proto posloužila jako ukázka možného výsledku v editoru honička s policií.

Ty, co nikdy nepřišli do styku s programem sloužícím pro střih videa, jistě zaplaví pocit nadšení. Grand Theft Auto IV (PC)Naproti tomu lidé, kteří s něčím takovým pracovali – ať už jednoduchý Movie Maker, nebo třeba složitější Adobe Premiere Elements (o profesionálních řešeních nemluvě) – budou muset překousnout počáteční těžkopádnost.

Editor ovšem nabízí jednu zásadní možnost a to sice libovolné kvedlání s kamerou. Ve vybraném klipu se pak můžete zaměřit na jednoho z chodců a třeba sledovat, jak se kroutí jeho tělo při srážce s automobilem. Není to sice tvůrčí, ani kdovíjak zábavné, ale jde to.

Krůček po krůčku

První je věc, kterou musíme zařídit, je vytvoření nějakého toho klípku. Na to je ve hře vyčleněna klávesa (standardně F2). Po jejím stisknutí se uloží počínání vaše i všech okolních článků, jako jsou chodci nebo automobily.

Grand Theft Auto IV (PC) 
Základní okno editoru. Zde můžeme přiřazovat klipy, hudbu a titulky na časovou osu.
Podle manuálu by se mělo uložit nějakých 30-40 vteřin, já jsem se však setkal i s časy delšími. Záleží jen na vás, co si zarchivujete – příběhová videa však uložit nelze.

Pak už stačí v herním mobilu navolit položku „Video Editor“ a můžete se pustit do veselého tvoření. Následující úkony nebudu popisovat do úplného detailu, jen nastíním možnosti editorem položené. Nutno podotknout, že sice nejsou nekonečné, ale pro tvorbu zajímavých videí plně postačí.

Základní okno editoru je rozděleno na několik částí. Pro začátek se budu věnovat časové ose. Pod jejími křídly se schovávají tři stopy, každá určena pro jeden z cílových elementů – video, hudba a titulky.

Grand Theft Auto IV (PC) 
Archiv klipů. Můžeme vybírat mezi vytvořenými v ten den, týden nebo staršími. Velmi povedené klipy si případně můžeme přidat do oblíbených.
Tady nelze vytvářet kdovíjaká kouzla. Kromě toho, že si můžeme přihazovat potřebné a nad časovou osou vidíme náhled použitého klípku, žádné zásadnosti nečekejte. Na druhou stranu je zdejší rozhraní přehledné a k základnímu zorientování vcelku stačí.

Jednotlivé klipy je možné použít vícekrát a lze i kopírovat ty již upravené. Pochopitelně nechybí možnost volně je přesouvat v rámci časové osy.

To hlavní totiž přichází, až když přejdeme k samotné editaci nahozeného klipu. Zde se již kouzla skutečně dít začínají.

Editace

Sice se nedá říci, že by vše fungovalo, jak bych si představoval, ale i tak můžeme být spokojeni. Základní informační faktor je opět časová osa, která se nachází v horní části obrazovky. Ta slouží mimo jiné i k vypichování důležitých bodů (markerů) – řekněme značek.

Grand Theft Auto IV (PC) 
Filtr "Sketch" je dost možná nejzajímavější, ale také nejproblémovější. Alespoň já jsem se setkával s nepříjemným problikáváním textur.
Okolo těch se tu točí veškeré naše tvoření. Kameru, filtr i rychlost záběru udáváme ve vztahu k jednotlivým značkám.

Nejzajímavější jsou možnosti kamery (filtry jsou sice taky fajn, ale netvoří naše dílo jako takové). V základu máme na výběr ze tří možností – přednastavená, zaměřená na určitý cíl a volná kamera.

Ta první není příliš zajímavá, něco málo fixovaných pohledů mé chtíče neuspokojilo. Zato druhá možnost již nabízí podstatně více. U ní máme vybrán cílový objekt a vzhledem k němu si s kamerou můžeme dělat, co chceme – všemožně ji otáčet, přibližovat nebo oddalovat. Za cíl si pak můžeme vybrat jeden z charakterů, který byl poblíž našeho hrdiny.

Ukázka některých filtrů
Grand Theft Auto IV (PC) Grand Theft Auto IV (PC) Grand Theft Auto IV (PC)
Hot Colors Neon

Třetí volba je sice nejzajímavější, ale také nejproblémovější. Kameru si totiž můžeme umístit libovolně do prostoru v určitém okruhu okolo naší postavy. Až sem dobré, ale odsud už míň.

TIP
Pokud používáte volnou kameru, tak si dělejte nové značky (markery), co nejméně. Nechte tuto činnost raději na editoru samotném.
Pokud totiž při přehrávání videa vyjedeme z určené výseče je zle, hra si vytvoří novou značku na ose a od té musíme udat změnu kamery.

To by také nevadilo, horší je, pokud novou značku uděláme podle svého vědomí a svědomí. Hra si totiž může říci, že jsme ji udělali pozdě a „vprdne“ těsně před ni ještě jednu svou. To se pak panečku parádně edituje. Ze začátku jsem tento automatický úkon snášel velmi nelibě, ale časem se mé smýšlení zklidnilo a naučil jsem se ho brát jako výhodu.

Typy Kamer
Grand Theft Auto IV (PC) Grand Theft Auto IV (PC) Grand Theft Auto IV (PC)
Přednastavená - Preset Na cíl - Target Volná - Free

S kamerou také souvisí její plynulá změna – pohyb v záběru z bodu A do B. To lze provádět pouze mezi kamerami stejného typu. Nelze tak třeba plynule přejít mezi přednastavenou a volnou.

Finální fáze

Grand Theft Auto IV (PC) 
Záložka upload - skrze ni můžeme své výtvory nahrát na Rockstar Games Social Club.
Pokud jsme po dlouhém experimentování s filtry, kamerami a tvůrčími myšlenkami hotovi, můžeme náš výtvor uložit v podobě externího videa – přehrajeme ho ve windowsovském přehrávači. Samotné renderování klípku zabere nějaký čas a je možné ve třech rozlišeních – WEB (480x272 pixelů), 720p, 1080p.

TIP
Renderování videa je poměrně náročnou operací na HW. Proto doporučujeme ukončit všechny zbytečné programy běžící na pozadí vašeho operačního systému.
Není však zaručené, že se všechny textury ve videu načtou tak, jak by měli. I v případě, že jsem zkoušel jeden výtvor renderovat vícekrát, tak jsem se pokaždé setkal se „špatnými“ texturami na stejném místě. Viz video, které je výsledkem mého experimentování s editorem.

Třešinka na dortu je potom publikování naší snahy na Rockstar Games Social Clubu, kam můžeme video přímo z GTA IV nahrát.

Shrnutí

Takže co vlastně editor umí? Můžeme si upravovat libovolné klipy, ve kterých nastavujeme barevný filtr, zvuky, kameru a tak dále. Byť jsem ze začátku nepovažoval rozložení editoru za nejfunkčnější, během chvíle jsem si zvykl.

Grand Theft Auto IV (PC)Paradoxně jsem postupem času nenarážel na problémy nástroje jako takového – chyběly mi kvalitní klipy. Náhodné momentky časem omrzí a smysluplnější příběh chce nejspíš více lidí. Dost možná už teď tráví skupiny hráčů svůj čas v multiplayeru a natáčejí secvičené akce.

Třeba mají režiséra, kameramana, několik herců a náhodné komparzisty v podobě chodců ve hře. GTA IV je hra velmi nakloněná tvorbě machinim a s dobrým nápadem se dají vytvořit velmi zajímavá videa. Práce v editoru je během chvíle jasná jako facka a člověk se hlavně díky širokým možnostem tvůrčího vyžití nenudí.