Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PREVIEW: Grand Theft Auto 5 Online působí jako samostatná hra ve hře

  0:01aktualizováno  0:01
Formou samostatného dodatku k ostře sledované městské akci Grand Theft Auto 5 spatří světlo světa plnohodnotný mód pro více hráčů.

Hra více hráčů ke Grand Theft Auto dlouho nepatřila, a když už, tak jen jako povinný bonus coby zábava na pár hodin. Nebylo to něco, o čem by se dlouho mluvilo. To se ale mění, protože o Grand Theft Auto Online se bude nejen mluvit, ale cílem tvůrců je především přilákat co nejvíce hráčů. A to v případě značky GTA znamená počty hráčů v milionech.

"Nechtěli jsme vytvořit multiplayerový mód, který by působil jako přílepek k sólové hře," nechal se na novinářské prezentaci slyšet šéf vývoje Leslie Benzies. Namísto toho je GTA Online samostatná hra, samostatný zážitek. To dokazuje už ambiciózní název, který by v jiném případě mohl klidně znít GTA 5 Multiplayer. Ale nezní, přestože titul dostanete spolu s Grand Theft Auto 5. 

GTA Online

V obecné rovině není GTA Online vlastně nic objevného: budete v něm dělat to, na co jste ze série zvyklí, akorát s přáteli. Mise, vedlejší úkoly, objevování všech koutů města, honičky, kradení a vylepšování aut anebo jen všemožné šílenosti. Tento koncept je v současné podobě nebývale úspěšný od GTA 3.

"Už tehdy jsme chtěli něco podobného udělat, ale technické možnosti nám to neumožnily," tvrdí dnes Benzies. Pokusy s hrou více hráčů v GTA 4 a Red Dead Redemption ale přinesly potřebné zkušenosti a konečně i poznání, že dnešní technologie někdejší sen autorů bez problémů zvládnou.

Grand Theft Auto Online funguje zcela samostatně, to znamená, že se do něj dostanete rovnou poklepáním na ikonu na ploše.

Živé vysílání z akce

Virtuální kanál Weazel News bude neustále vysílat aktuální zprávy a především záběry z toho, co se v Los Santos právě děje. A protože zde budou hráči neustále něco vyvádět, bude vysílat právě jejich akce. Z pohodlí svého křesla tak můžete v televizi sledovat třeba nedaleko právě probíhající policejní honičku.

Přesto má s GTA 5 hodně společného, především pak svět. Ten je zcela identický. Město Los Santos a jeho okolí tak bude volně přístupné všem, kteří nechtějí řádit sami, ale spolu s ostatními.

Hlavní postavy Michael, Franklin a Trevor naproti tomu nehrají žádnou roli. Hráči si na začátku vytvoří vlastní postavu, a to z plejády různých atributů, jako jsou účesy a tetování.

Pokud budete zrovna hrát sólové GTA 5, můžete navštívit menu s výběrem postav, kde vedle zmíněných příběhových postav najdete také tu svoji. Pokud ji zvolíte, přepnete se rovnou do on-line verze.

Jak to funguje?

Jak přesně bude GTA Online fungovat, předvedli autoři následující ukázkou. Zatímco jeden hráč se prohání po ulicích Los Santos svou vyleštěnou limuzínou, hoví si druhý ve svém apartmánu. Tu mu ale zvoní telefon, který ve hře slouží jako komunikační prostředek. Je možné tak zavolat přímo určitému hráči a vyměnit si s ním zprávu.

Volá hráč v limuzíně, zda má ten druhý náladu na nějakou tu akci. Samozřejmě, má, a tak o chvíli později brzdí limuzína před apartmánem a druhý hráč usedá na sedadlo spolujezdce. "Čoveče, tahle muzika je fakt hrozná," říká hned a volí jinou rozhlasovou stanici. Oba hráči spolu jedou k blízké čerpací stanici, zatímco se začíná stmívat a na obloze se objevují první hvězdy.

U stanice se oba hráči přepínají do charakterového menu umožňující určité úpravy zevnějšku i v akci. Tentokrát si nasazují černé kukly a záhy je jasné proč: vtrhnou do benzinky a do mikrofonů zakřičí: "Ruce nahoru a peníze do tašky. Rychle, rychle!"

Nebožák za kasou reaguje na řev a vysype peníze z kasy. "Některé neherní postavy jako tato budou reagovat na vaše hlasy," chlubí se Leslie Benzies. "Čím hlasitěji křičíte, tím rychleji dá peníze do tašky." Tvůrci mají s rozpoznáváním hlasu další, dosud nespecifikované plány.

Teď už nezbývá, než akci úspěšně dokončit úprkem, protože v dálce už zní policejní sirény. Hráči se obtočí kolem čerpacích stojanů, rychle naskočí do auta a plnou rychlostí vyrážejí do ulic, kde už je stíhají policejní vozy.

Následuje honička zpestřená minihrou: je třeba se vyhýbat zorným kuželům policie zobrazeným na mapě v levém dolním rohu obrazovky. Pakliže se vám to daří, pronásledování slábne. Čím víc po vás policie ale jde, tím těžší jsou úhybné manévry. Tentokrát se útěk daří.

GTA Online

Při již klidné cestě zpět domů zarazí nebývale rušný život v ulicích. Nejrůznější auta a motorky se po nich pohybují velmi realisticky a po chodnících se procházejí do svých životů zabraní lidé. Tohle virtuální město vypadá opravdu dobře a je na něm znát, že od dob GTA 4 se zase hodně změnilo.

Hráč za volantem vysazuje svého kriminálního kolegu u jeho honosného domu. Také v GTA Online si budete moct pořizovat vlastní byty či luxusní vily. Nakonec - vydělané peníze je potřeba za něco utratit.

Život v luxusu


GTA Online

GTA Online nemá žádný pevně daný cíl. Hráči se tak budou předhánět především v co možná nejluxusnějším životním stylu. Každý hráč může disponovat pouze jednou nemovitostí: může se ale pochopitelně stěhovat za lepším a především si svůj domov vylepšovat drahým dřevem, honosnými doplňky, tou největší představitelnou televizí atd. Doma vás mohou navštívit přátelé a obdivovat například vaši napěchovanou garáž. Do aut si pro jistotu můžete nechat nainstalovat sledovací zařízení, pro případ, že by vám je některý z hráčů ukradl. 

Vysazený hráč míří do své obří garáže, kde stojí jedno SUV, luxusní limuzína a roadster. Borec si vybírá posledně jmenovaný sporťák a míří opět za svým kolegou. Po stisknutí tlačítka se začíná pomalu stahovat střecha - a máme tu kabriolet.

Teď už je vše připraveno na malý závod. Ten uspořádáte v jednoduchém menu, kde na mapě stačí označit cílový bod. Kromě těchto rychlých závodů se budete moct účastnit také okruhového ježdění, GTA honiček (se zbraněmi) a dokonce i rallye závodů.

Při závodech se ukazuje precizní jízdní model umožňující přesné úhybné manévry v hustém provozu. Závody proto působí opravdu zábavně. Podobné závody by ještě v GTA 4 nebyly zrovna ideální. Kdo závod vyhraje, obdrží určitou finanční odměnu a také body reputace, které hra rozdává prakticky za každou akci. V závislosti na nich zvyšujete svou úroveň a zpřístupňujete si nové mise či zbraně.

Kromě toho lze postavu vylepšovat v několika základních vlastnostech, jako je zacházení se zbraněmi či výdrž. To probíhá formou tréninku: kdo často používá určitou zbraň, bude časem přesnější, a kdo hodně běhá, vydrží víc.

Respekt, brácho

Nejlepším způsobem, jak získat body reputace, jsou pochopitelně mise. Těch je na mapě Los Santos rozmístěno několik set a navíc je možné jejich hraní libovolně často opakovat. Nejde přitom o mise převzaté z GTA 5, ale kompletně nové.

Nemá cenu si ale nic nalhávat: většinou půjde o jednodušší záležitosti typu popsaného přepadení benzinky. Každá z misí obsáhne samostatnou tabulku výsledků, ve které si hráči mohou poměřovat své skóre. Tedy vedle peněz a reputace další motivace k opakovanému hraní.

Fotogalerie

Mise ale nejsou jedinou aktivitou, do které se hráči GTA Online mohou pustit. Kromě zmíněných závodů se na k tomu určených místech můžete věnovat například deathmatchovým přestřelkám či sportovním kláním v tenise, golfu či base-jumpingu. To vše pochopitelně v konkurenci dalších hráčů.

Některé mise odehrajete snadno ve dvou, ale na úspěšné splnění dalších budete potřebovat početnější tým, který zajistí potřebné role. Jako například při přepadení náklaďáku s luxusními motorkami. Je třeba mít koordinátora, dobře rozmístěné špehy, lidi na špinavou práci i řidiče, který vás z místa co nejrychleji odveze.

Maximální počet hráčů je přitom šestnáct a tvůrci slibují, že některé mise budou na tento počet optimalizovány. V takovém případě to samozřejmě bude chtít vynikající spolupráci a schopnost komunikovat.

Grand Theft Auto vypadá jako skvělý projekt, který ještě zvýšil již tak extrémní očekávání vkládaná do GTA 5. On-line verze má být spuštěna dva týdny po jeho vydání, tedy 1. října tohoto roku.   

Autor:
Nejčtenější

Obal prvního Dooma je nezapomenutelný
Tajemství odhaleno. Předlohou „Doomguye“ je samotný John Romero

Slavný vývojář John Romero se na svém blogu pochlubil tím, že právě on se stal předlohou slavného „Doomguye“, který zdobil obal prvního dílu kultovního Doomu.  celý článek

Albion
RETRO: V Albionu se herní doba nepočítala na hodiny, ale na měsíce

Připomeňte si s námi fantastickou hru na hrdiny, kterou u nás hrál snad každý, kdo měl v půli devadesátých let počítač.  celý článek

Destiny 2
Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní misi, nebo bojování v arénách. Hra...  celý článek

Valve Steam
Názvy her jsou stále kratší, ukázal průzkum na Steamu

Jaký je nejdelší název hry na Steamu? Která barva převládá v propagačních obrázcích? Na tyto a mnohé další zásadní otázky našel odpověď nezávislý vývojář Tim...  celý článek

Shadow Warrior (PS4)
Stáhněte si nového Shadow Warriora zdarma. Ale pospěšte si, čas běží

Nabídka, která se neodmítá. Vynikající akční hra z roku 2013 je po omezenou dobu k mání zdarma v internetovém obchodě Humble Bundle. Nepromeškejte tuto...  celý článek

Další z rubriky

Destiny 2
Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní misi, nebo bojování v arénách. Hra...  celý článek

Quake Champions
První dojmy z Quake Champions: Návrat legendy, nebo pohřbení značky?

Oživovat po dvanácti letech tak klasickou sérii jako je Quake bude vždy představovat problém. Vývojáři totiž nikdy nemají šanci se zavděčit všem fanouškům.  celý článek

Chůze po planetě v Mass Effect: Andromeda
Mass Effect: Andromeda bude sci-fi hra na hrdiny jako řemen. Nové info

Připravovaná sci-fi hra Mass Effect: Andromeda je zasazena do lidstvem neprobádané galaxie. Pokud se tvůrčímu týmu Bioware podaří naplnit přání fanoušků, máme...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.