Grim Fandango Remastered

Grim Fandango Remastered | foto: Double Fine Productions

RECENZE: Grim Fandango i po 17 letech jen těžko hledá konkurenci

  • 3
S remasterovanými verzemi starých herních hitů se v poslední době doslova roztrhl pytel. A obnovená premiéra jedné z nejslavnějších adventur všech dob se mezi nimi určitě neztratí.
80

Grim Fandango

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Double Fine Productions

  • Pořád stejná zábava
  • Orchestrální soundtrack
  • Výjimečně vtipné
  • Grafika je opravdu zastaralá
  • Možná až příliš těžké
  • Grafiku se nedalo příliš vylepšit

Je to stejná hra jako kdysi. Ne pro každého, přesto výjimečně vtipná a pekelně obtížná.

Herní karta

Remaster Grim Fandanga se vydal cestou minimálních změn a tak je to správně. Kromě zvýšení rozlišení, zlepšeného stínování postav a orchestrálního soundtracku nabízí jen vcelku zbytečný komentář autorů a nesmyslně dlouhé ukládání pozic.

Grim Fandango Remastered (PS4)

Pokud ještě někde máte originál (a dokážete ho na dnešních počítačích spustit), není jediný důvod si hru pořizovat znovu. Za těch 17 let se ovšem objevila celá nová generace hráčů, pro něž je to ideální způsob, jak si doplnit základní herní vzdělání.

Grim Fandango vyšlo v počátcích nastupující 3D mánie, na což téměř doplatilo. Herní publikum je poměrně konzervativní a nutnost vlastnit nabušený počítač ruku v ruce s nemožností ovládat v podstatě čistokrevnou adventuru myší měla za následek podprůměrné prodeje (odhaduje se, že se hry neprodalo více než 500 tisíc kusů).

Jenže díky zcela unikátnímu prostředí kombinujícím mexickou mytologii s noirovými filmy a brutální obtížnosti si mezi fanoušky vybudovala kultovní status. A stejné přijetí se dá očekávat i nyní. Rozhodně nejde o hru pro každého, ale kdo se jí rozhodne obětovat několik desítek hodin, tomu se bohatě odvděčí.

O co tady vlastně jde?

Grim Fandango Remastered (PS4)

Manuel Calavera je úředníkem v Zemi mrtvých a jeho úkolem je posuzovat, nakolik právě zemřelí lidé hřešili, a podle toho jim určuje cestu ke spasení. Zatímco provinilci musí na dlouhou cestu vyrazit pěšky, poctivci dostanou lístek na přímý expres do „ráje“. Díky shodě náhod Manny zjistí korupci na nejvyšších místech úřadu a je sám přinucen vydat se na tuto náročnou cestu pouze v doprovodu svého démonického přítele Glottise.

A že to opravdu není jednoduchá cesta. Petr Ticháček v dobové recenzi poznamenal, že to s obtížností „Lucasové trochu přehnali“, pod což se bez váhání podepisuji. Když jsem po nějakých deseti hodinách ukončoval první kapitolu ze čtyř, tak jsem ještě netušil, že to bylo pouhé zahřívací kolo. Hned následující přístav Rubacava sestávající se z desítek obrazovek mě krutě vrátil do reality. Toto je hra ze staré školy, kde se tvrdě bojuje o každý krok.

Víte, jak poznáte výjimečnou adventuru? Jednoduše tak, že v případě zákysu nenadáváte na hru a její sadistické autory, ale chybu hledáte především u sebe. Namísto bezmoci, frustrace a vzteku jen roste touha vyřešit problém vlastními silami a na hledání nápovědy v návodu si ani nevzpomenete. Grim Fandango je pekelně tuhé, občas lehce matoucí a ne vždy přísně logické, ale nikdy nesklouzne k nefér praktikám.

Grim Fandango Remastered (PS4)

Možná tou nejvýznamnější změnou oproti originálu je podpora myšoidního point’n’click ovládání, která byla dříve možná pouze díky neoficiálnímu patchi. Jenže hra byla navržena pro klávesnici a vřele doporučuji zůstat u původního schématu. Díky tomu se dnes Grim Fandango skvěle hraje i na konzolích.

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu s gamepadem před televizí hrát staré adventurní klasiky, asi bych mu dal facku a vida, nyní bych už neměnil. Při hraní neruší žádný zbytečný interface ani pixelhunting, protože Manny za aktivními předměty otáčí hlavu. A jelikož v inventáři nikdy není najednou příliš předmětů, ani příliš nevadí, že jimi musíte listovat po jednom.

Překvapivě ani příliš nevadí dávno překonaný formát obrazu 4:3 formát. Buď si zvyknete na pruhy po stranách, nebo obraz roztáhnete a oželíte kousek zobrazované plochy.

Do kvality grafiky se zub času zakousl nekompromisně, ale s trochou dobré vůle se dají mohutně rozmazaná pozadí a čas od času graficky vyloženě hnusné obrazovky odpustit. Modely postaviček jsou nyní lépe nasvětlené, přepnutí na původní originální podobu však ukazuje, že o žádný dramatický rozdíl nejde. Zato soundtrack dostal díky orchestrálnímu pojetí nový šmrnc a perfektně zpestřuje časté zákysy. Namluvení pak díkybohu zůstalo původní a i když mezi hlasy nenajdeme žádnou známou firmu, dají vyniknout mnoha a mnoha skutečně vtipným vtipům. Což je dodnes veliká vzácnost.

Stručně řečeno je remasterované Grim Fandango úplně stejnou hrou jako kdysi. Tim Schaffer si protentokrát díky bohu podržel zdravý rozum a nepouštěl se do žádného „vylepšování“ již takřka bezchybného originálu (na což dojel například nedávný remake Gabriel Knighta), a to až do takové míry, že ani nepřidal dnes už prakticky nezbytnou ingame nápovědu. Pokud u her hledáte i něco více než jen instantní a rychlé pobavení, není momentálně lepší volby.

Hra vyšla pro PC, PlayStation 4, PS Vita, MAC a Linux.


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 30 čtenářů

Témata: Playstation 4