Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sliby versus realita. První část recenze Guild Wars 2

aktualizováno 
Titul Guild Wars 2 sliboval dramatickou proměnu on-line her na hrdiny. Je to skvělá hra, revoluce se ovšem nekoná. Porovnáváme proto původní sliby vývojářů a skutečnost. Řeč byla například o individuálním příběhu, odklonu od tradičního systému úkolů i akčnějším pojetí soubojů.
85

Guild Wars 2

Platforma: PC
Výrobce: ArenaNet

Hra je zatím stabilní, hráčská základna zdravá a start lze označit za vydařený. Graficky však titul lehce zaostává. Pokud hledáte alternativu k World of Warcraft a nečekáte revoluci, mohou být Guild Wars 2 vhodnou volbou. Nové mechaniky totiž fungují výtečně, a hra působí svěžím dojmem.

Herní karta

Revoluční Guild Wars 2 rozhodně nejsou. Zároveň však oproti řadě žánrových konkurentů představují citelnější odchylku od současného standardu. Stále jsou ale jen variací modelu, který do kamene téměř vytesal titul World of Warcraft.

Cílem prvního dílu recenze je zejména posoudit, jak původní vývojářské sliby fungují v praxi. Detailnější rozbor hry nabídneme v příštích částech recenze.

Tempo hry je však u Guild Wars 2 svižnější a titul působí akčnějším dojmem. Vývojáři v manifestu slibovali hru, která bude bavit od začátku do konce. Oproti jiným titulům by zábavné fáze hry neměly být odměnou za úmorné sekce.

Pojďme tedy posoudit, nakolik se jednotlivé pokusy o evoluci žánru podařily.

Guild Wars 2

Ačkoliv grafika Guild Wars 2 působí starším dojmem, některé scenérie jsou působivé.

Slib č.1: Vrátíme do on-line her silný příběh

"Ve hře na hrdiny chcete zažít poutavý a zapamatovatelný příběh. Toužíte po volbách, na kterých bude záležet. Chcete, aby činy zanechávaly ve světě stopu. Pojďme to po on-line (MMO) hrách vyžadovat také," napsali vývojáři v manifestu.

Guild Wars 2 skutečně zahrnují ústřední dějovou linku, která se odvíjí od hráčských voleb. Dialogy jsou namluvené a probíhají ve speciálních animovaných sekvencích. Sekvence samotné však nepůsobí příliš poutavě a kvalita dialogů mnohdy pokulhává.

Návrat k odkazu tradičních her se silným příběhem se příliš nedaří. Děj alespoň zpočátku nudí a nebýt recenzentem, dialogy bych jednoduše přeskakoval.

Individuální příběh navíc probíhá v instancích světa, které jsou pro jednotlivé hráče unikátní. Z titulu se tak místy stává spíše hra jednoho hráče. Do příběhových instancí však lze přizvat i kamarády.

Guild Wars 2

Akční systém soubojů funguje výtečně. S odezvou serverů zatím problém není.

Slib č.2: Zapomeňte na úmorný systém úkolů

"Některé hry vyprávějí příběh téměř výhradně prostřednictvím textu při zadávání úkolů. Ale my jsme v životě všichni klikli na tolik vykřičníků a přijali tolik úkolů, že jsme úkolovému textu velmi odolní," tvrdí vývojáři.

Hra proto nabízí systém dynamických úkolů. V teoretické rovině měl systém umožňovat procházení světa bez jakéhokoliv přijímání úkolů. Pokud hráč například spatřil obra ničícího vesnici, mohl ho zabít, a splnit tím úkol na záchranu vesnice.

Původní popis hovořil o různých vizuálních indikátorech, které by pro daný svět byly přirozené. Na kopci poblíž se například mohla objevit exploze, zem se třást a oblaka dýmu zahalovat nebe.

Ve skutečnosti však dynamické úkoly nejsou tak vzrušující. Titul hráči suše oznámí, že je poblíž nějaká událost a zobrazí ji na mapě. Nejde tedy o žádné vyhledávání tajuplného dobrodružství. Jsou to spíše dodatečné úkoly, které se čas od času objeví ve vašem okolí.

Guild Wars 2

Tvorba postavy nabízí detailní systém vizuálních úprav. A volíte také příběhové podhoubí.

Během kratšího pobytu v jedné lokaci však stejná "dynamická" událost proběhne několikrát a většinou jde o prostý boj se skupinou nepřátel či určitým bossem. Je to tedy jen pohodlnější systém úkolů.

Vzhledem ke svému zpracování a častému opakování událostí však dynamický svět nevytváří.

Úkoly svázané s ústředním příběhem navíc probíhají naprosto standardním způsobem. Hráč tedy chodí na vyznačená místa, kde konverzuje s nehráčskými postavami a plní předem vytyčené úkoly.

Systém úkolů v Guild Wars 2 tedy nedostál původním slibům. Přesto je však o poznání lepší než systém tradiční.

Guild Wars 2

Ve světě lze náhodně narazit na řadu bossů. Všichni hráči jsou pak spojenci.

Slib č.3: Vytvoříme opět týmového ducha

V oficiálním manifestu vývojáři napsali: "On-line hry na hrdiny jsou sociální. Proč tedy někdy působí dojmem, že se vás vší silou snaží potrestat za spolupráci s jinými hráči?

To je pravda. Získávání úrovní bývá ve většině těchto titulů nejlepší na vlastní pěst. Za pomoc neznámým hráčům totiž zpravidla nezískáte nic. A pokud zabijete monstrum potřebné pro splnění určitého úkolu, jiný hráč vás může v duchu jen proklínat.

Guild Wars 2 oproti tomu nabízí systém, jehož cílem je týmová hra i mimo guildu a partu kamarádů. Na zabíjení nepřátel se mohou podílet všichni hráči a při dostatečném přínosu každý získá zkušenosti i předměty.

Guild Wars 2

Hra zahrnuje aukční domy i úložny předmětů.

Z pohledu hráče takový systém funguje výtečně. Lidé si častěji pomáhají a hra působí sociálnějším dojmem. Hráči mají stejné cíle a ostatní nejsou paraziti, které je třeba předběhnout či ignorovat.

Guild Wars 2 tedy do hry skutečně vrací prvky kooperace.

Slib č.4: Souboje zaujmou i hráče stříleček

Vývojáři se podle svých slov inspirovali i akčními hity. Hráč tak například může uskakovat nepřátelským útokům. Slouží k tomu speciální funkce, která se po použití krátce dobíjí. Řada schopností navíc nevyužívá automatické míření, a zásah tak vyžaduje hráčskou dovednost.

Zloděj může s lukem využít řadu schopností, které zasáhnou nepřátele jen ve zvolené oblasti a šíp tam nejprve musí doletět. Rychlost projektilu se pak u různých dovedností liší, a je tedy třeba předvídat budoucí polohu nepřátel. Některé dovednosti tak připomínají například střelbu z granátometu v akčních hrách.

Guild Wars 2

Guild Wars 2 jsou zábavné hned od začátku. Úvod hry rozhodně není utahaný.

Ačkoliv jde o titul pro tisíce hráčů, odezva serverů zatím nepředstavovala problém a souboje probíhají bez problémů. Výtečný je navíc systém dovedností. Schopnosti postavy totiž určuje zbraň, kterou třímá v ruce. Například zloděj tak má jinou sadu dovedností s lukem, mečem nebo dýkou.

Dovednosti se navíc odemykají průběžně, používáním zbraně. První využití nějakého typu zbraně znamená zabít několik nepřátel pro získání dovedností. Zbraně navíc lze přepínat i v boji, a měnit tím výběr schopností.

Bojový systém je zkrátka vydařený.

První dojmy jsou pozitivní

Vývojáři Guild Wars 2 v minulosti napsali: "Naše hry jsou navržené, aby byly zábavné moment od momentu." Tuto filosofii hra skutečně vyznává. Na rozdíl od řady jiných on-line titulů je hra zábavná již od začátku. Vývojáři se také nesnaží uměle prodlužovat herní čas, a mezi objevenými lokacemi se tak lze okamžitě teleportovat.

Hra je zatím stabilní, hráčská základna zdravá a start lze označit za vydařený. Graficky však titul lehce zaostává. Pokud hledáte alternativu k World of Warcraft a nečekáte revoluci, může být Guild Wars 2 vhodnou volbou.

Některé sliby vývojářů však působily velkolepě a jejich realizace se drží více při zemi. Začátek hry je nicméně velmi vydařený a nové mechaniky titul nekazí. Velikou devizou hry je však absence měsíčních poplatků. Stačí zakoupit plnou verzi a můžete hrát.

Hodnocení titulu se ještě v dalších částech recenze může změnit. První díl se zaměřil čistě na úvod hry a sliby vývojářů před vydáním titulu. Finální verdikt značně ovlivní podoba obsahu pro hráče na maximální úrovni.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 789 čtenářůNejčtenější

Injustice 2
Takhle se to dělá. Injustice 2 je nejlepší mlátička posledních let

Pokračování komiksové bojovky Injustice: Gods Among Us přináší bohatý obsah, několik lákavých novinek i spoustu zajímavých postav.  celý článek

Resident Evil (2002)
Tak to netrvalo dlouho, filmový Resident Evil dostane reboot

Zombie podívaná Resident Evil bude oživena dříve, než se čekalo.  celý článek

Umělá inteligence se učí řídit díky GTA 5
Chytrá auta se učí řídit v Grand Theft Auto 5

Vědci, snažící se vyvinout inteligentní auta, která by se dopravou pohybovala samostatně, využívají pro „učení“ umělé inteligence počítačovou hru Grand Theft...  celý článek

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2 se odkládá na jaro 2018, obrázky jako útěcha

Studio Rockstar odložilo připravovaný western Red Dead Redemption 2 na jaro 2018. Jako kompenzaci se můžete podívat na sadu nových obrázků.   celý článek

New 2DS XL
Nová konzole New 2DS XL láká na kompaktnost a výrazně nižší cenu

Připravovaný nový model handheldu 3DS postrádá nepříliš využívané stereoskopické 3D, je však lehčí, kompaktnější a cena šla také výrazně dolů. Vyzkoušeli jsme...  celý článek

Další z rubriky

Hearthstone: Journey to Un’Goro
RECENZE: Hearthstone: Journey to Un’Goro je plný nových nápadů i nudy

Karetní expanze Hearthstone: Journey to Un’Goro přidává zajímavé herní mechanismy, ale i prvky z minula, které bychom oželeli.   celý článek

Lego Worlds
Vysněnou virtuální hračku kazí bugy a špatné ovládání. Recenze Lego Worlds

Lego Worlds, vysněná virtuální hračka pro všechny milovníky slavných kostiček, se po dvou letech „válení“ v nedokončené verzi na Steamu konečně dostává na naše...  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Levný kočárek?
Levný kočárek?

Za polovinu i levněji seženete kočárky na bazaru eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.