Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: Osvoboďte pevné disky!

  12:00
Mnozí z nás se diví, že firmy nejzvučnějších jmen si často nevyrábějí své nejmodernější čipy samy, ale zadávají výrobu specializovaným závodům. Tento trend je na trvalém vzestupu. || Pevné disky pohoršují občany Los Angeles.

Výroba čipů – samostatný a mohutnící průmysl
V dřevních dobách polovodičového průmyslu si všechny zúčastněné firmy bedlivě střežily jak konstrukční detaily svých čipů, tak i výrobní postupy a technické vybavení linek, na nichž se čipy rodily. Podíváme-li se na situaci dnes, vidíme, že velké i malé společnosti přenechávají stále více výrobu svých nejmodernějších čipů firmám specializujícím se právě jen na vývoj výrobních procesů a samotnou produkci. Důvod je zřejmý: významné úspory nákladů. Možnost zadat výrobu svých čipů někomu jinému otvírá cestu do světa i firmám, které si přes své vysoké designérské ambice nemohou dovolit investovat do vlastních výrobních kapacit.

Počátky „beztovárnového“ trendu sahají až do 80. let, kdy se vyrojila skupina firem skládajících se z několika chytrých inženýrů, kteří však měli hluboko do kapsy. Spolu s těmito firmami se začali (zejména na Tchajwanu) rodit specializovaní producenti, mezi nimiž je záhodno jmenovat dnes dobře známé giganty TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) a UMC (United Microelectronics Corporation). Jsou však i další, a budeme o nich slyšet stále častěji, protože toto odvětví vzkvétá.

Příkladem za všechny může být Motorola, která nedávno přenechala za blíže nespecifikovaných podmínek svůj čínský výrobní závod v hodnotě jedné miliardy dolarů šanghajské společnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Předpokládá se, že outsourcovaná výroba se v loňském roce postarala o cca 11 % celkové produkce polovodičového průmyslu, přičemž v roce 2005 by měl její podíl vzrůst na 14 %. Letos jen TSMC a UMC dohromady vyprodukují čipy za 8,4 miliardy dolarů, zatímco největší polovodičová firma světa – Intel – „jen“ za 6,7 miliardy.

Analytici předpovídají, že s rostoucí složitostí čipů a cenou jejich výrobních linek poroste i počet firem, které budou svěřovat výrobu svých čipů specializovaným podnikům. Továrna na výrobu nejmodernějších 300milimetrových polovodičových plátků přijde totiž údajně v průměru na 2 až 3 miliardy dolarů.

Zdroj: Reuters



Pevné disky urážejí city občanů Los Angeles
Asi málokdo z nás, kteří se hrabeme ve vnitřnostech počítačů, by si ještě vzpomněl na okamžik, kdy ho někdo v souvislosti s pevnými disky obeznámil s pojmy masterslave. Pokud snad neznáte význam těchto slov dodnes, vězte, že označují primární a sekundární zařízení; v přesném překladu pak znamenají „pán“ a „otrok“. Připadají-li vám tyto názvy nesmyslné nebo nevýstižně zvolené, budiž – zdomácněly však v mnoha průmyslových odvětvích, nejen ve výpočetní technice.

Bylo nebylo, před několika dny uviděl nejmenovaný správní úředník okresu Los Angeles výše uvedené nápisy na jakémsi videopřístroji, a rozhořčilo ho to natolik, že podal stížnost k Úřadu pro předcházení diskriminace v zaměstnání. Následovala promptní akce tohoto úřadu: všem dodavatelům správy okresu LA byl rozeslán dopis, v němž Joe Sandoval, pracovník odpovědný za nákup vybavení správy, píše: „Vzhledem ke kulturní různorodosti a citlivosti okresu Los Angeles se toto nedá považovat za přijatelné identifikační označení. Požadujeme, aby všichni výrobci a dodavatelé vyhledali a odstranili jakákoli označení přístrojů a komponent, která by mohla být interpretována jako diskriminační nebo urážlivá.“

Ředitel Úřadu pro předcházení diskriminace v zaměstnání Dennis Tafoya poté osobně rozeslal všem oddělením úřadu dopis požadující, aby byla vyhledána všechna zařízení nesoucí označení masterslave nebo obsahující jakákoli jiná urážlivá slova. Netřeba asi říkat, že akce úřadu vyvolaly bouřlivou odezvu jak v LA, tak na Internetu. Sandoval se hájí, že svůj dopis nemyslel až tak přísně, a že už zamítl návrh na úplné bojkotování firem, které dodávají zařízení s nápisy masterslave. „Jsme ale kulturně citliví a máme 90 000 zaměstnanců. Musíme brát takovéhle věci vážně.“, říká. Dodává, že kromě e-mailů označujících ho za „blbce, který by měl být propuštěn“, dostal od několika firem i odpověď vyjadřující pochopení a ochotu své štítky zrevidovat.

Inu, co k tomu dodat? Jakkoli celá věc nese nezanedbatelné rysy komična, chápu, že na ta slova někdo z kdysi otrokářského amerického Jihu může být citlivý, podobně jako jsou političtí vězni alergičtí na 30 případů majora Zemana. Budu-li hledat analogie potenciálně iritující hantýrky v českém prostředí, nemusím chodit daleko – co takhle samecsamice? I tohle jsou ale (byť v přeložené podobě) mezinárodní pojmy... :-)

Zdroj: CNN

Autor:
Témata: Intel, Průmysl
  • Nejčtenější

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

Z Tomb Raidera byly odstraněny lechtivé plakáty, hráči se bouří

Dva měsíce od vydání remasterované trilogie klasických Tomb Raiderů se hráči dočkali nového patche....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu nás čeká skvělé dobrodružství z papíru, boj samurajů s Mongoly, utkáme se s Drákulovými...

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu nás čeká skvělé dobrodružství z papíru, boj samurajů s Mongoly, utkáme se s Drákulovými...

Sedm letošních komiksových filmů a seriálů, které by měly stát za to

Premium Videoherní a komiksový svět jsou svým způsobem bratranci a není výjimečné, že lidé, kteří milují...

Nový herní seriál od tvůrců Life is Strange nás vrátí do devadesátek

Tvůrci milované série Life is Strange se ve své příští hře Lost Records: Bloom & Rage vrátí k...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...