Hardwarové minutky

  • 310
Diskuse o (ne)kvalitách Pentia 4 hýbou Internetem a nejen jím, proto se této otázce budeme ještě věnovat i my, zvlášť když vyšly najevo nové skutečnosti. Možná vás bude zajímat i to, že někteří výrobci pamětí podali žalobu na firmu Rambus, vlastníka patentových práv na paměti RDRAM.
Novinky kolem Pentia 4
Ačkoliv P4 zrovna není procesor, pro který bychom si zítra běželi do obchodu (snad kromě několika uhlobaronských synků :-), je to pro nás ukazatel směru, kterým chce Intel napřít své marketingové i technické úsilí – a jistě nikdo z vás nepochybuje o síle jeho mašinérie. V článku Pentium 4 nebo trojský kůň jsem referoval o testu Toma Pabsta, který odhalil u P4 velmi slabý výkon jednotky pro výpočty v pohyblivé řádové čárce (FPU). Od té doby se ukázaly nové, poměrně překvapivé skutečnosti.

Po překompilování zdrojových kódů utility FlaskMPEG, která byla použita jako benchmark FPU, novějšími překladači (bez optimalizace pro konkrétní procesor), a opětovném provedení testů vyšly najevo dvě věci: za prvé se zvýšil výkon všech testovaných procesorů, tedy PIII, P4 i Athlonu, a za druhé se P4 vyhouplo na pozici, kterou bychom od čerstvé novinky očekávali – tedy na první místo. To nás vede ke zřejmému závěru, že běžně dostupná verze FlaskMPEG musela být vytvořena nějakým starším kompilátorem.

Zřejmě by tedy mělo stačit, aby vývojáři při vytváření svého softwaru použili aktuální verzi kompilátoru, a P4 bude schopno ukázat svůj potenciál. Na druhou stranu, málokterá softwarová firma asi bude rozesílat svým zákazníkům zdarma překompilované verze svých programů – spíše se dá očekávat, že se objeví verze nesoucí nálepku „Optimalizováno pro Pentium 4“ a zákazník bude muset znovu vyklopit peníze, aby mohl naplno využít potenciálu P4. Jak už jsem psal dříve, zde se ukáže schopnost Intelu přesvědčit ostatní, aby se vydali jeho cestou. A teď to bude mít nejtěžší za celé období své existence.

Ukradené patenty?
Firmy Micron Technology Inc. a Hyundai Electronics Industries Co., Ltd., vznesly minulý měsíc u Federální obchodní komise (FTC) obvinění proti společnosti Rambus Inc. Uvedené dvě firmy se v říjnu v tichosti sešly se zástupci FTC a stěžovaly si, že patenty na synchronní DRAM, které si Rambus zaregistroval, jsou založeny na cizích technologiích. Ty představitelé Rambusu údajně „odposlechli“ na jednáních o otevřených průmyslových standardech, která se konala v létech 1993-95. Micron a Hyundai také tvrdí, že Rambus svůj záměr patentovat si tyto technologie pro sebe neoznámil na schůzích skupiny JEDEC, čímž se dané patenty stávají právně neprosaditelné.

Obě firmy podaly v podstatě stejná obvinění u dvou různých federálních soudních dvorů a navíc se údajně snaží o to, aby FTC zahájila vlastní antitrustové vyšetřování společnosti Rambus. Žádná ze jmenovaných firem se však dosud k této záležitosti veřejně nevyjádřila.

Zajímavé je, že původně plánovaly podobné obvinění všechny firmy sdružené v alianci Advanced DRAM Technology (ADT), tedy všichni významní výrobci pamětí – dokonce i Intel. To, že nakonec zbyly jen dvě firmy, má prozaické důvody: Intel spojil budoucnost svých čipů právě s technologiemi firmy Rambus, takže z tažení proti ní diplomaticky vybruslil, zatímco NEC a Samsung podepsaly s Rambusem licenční smlouvy, aby mohly patentované technologie bez prodlení používat. Německý výrobce Infineon Technologies AG (jeho paměti se u nás také prodávají), který je také členem aliance ADT, je žalován firmou Rambus za porušování jejích patentových práv, ale není nic známo o tom, že by se ke stížnosti Micronu a Hyundai připojil.

Rambus naopak tvrdí, že jeho účast na schůzích JEDEC byla v pořádku a antitrustová obvinění jsou bezpředmětná. Přihláška k předmětnému patentu byla podána v roce 1996 a v té době se již Rambus aktivit JEDEC neúčastnil.

Zdroje: Electronic Buyers‘ News, Tom’s Hardware Guide