Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní podoba Pána prstenů

  12:00aktualizováno  27. října 11:03
Pán prstenů se v současné době stal díky poutavému filmovému zpracování nesmírně populárním tématem, z něhož se pochopitelně snaží vyvařit leccos zajímavého i herní firmy. Jelikož se na trhu objeví hnedle několik herních inkarnací a to pro různé platformy, přinášíme vám tímto takové krátké seznámení se všemi verzemi.

Zkraje našeho vyprávění musíme připomenout, že tu jsou dva velké subjekty vlastnící práva na Pána prstenů. Electronic Arts mají v kapse filmovou licenci, Universal Interactive pro změnu vlastní práva na vydávání her podle knižní předlohy. A v tomhle koláči se potom míchají tituly pro všechny dostupné herní formáty, maličký handheld GBA a multifunkční PC nevyjímaje.

První na řadě je The Lord of the Rings: Two Towers (screenshotová galerie), projekt cílený tento listopad na konzoli PS2. Hra byla sice původně plánovaná i pro PC, ale tato alternativa již neplatí - ale zato se v roce 2003 chystá konverze na Xbox a GameCube. Připravte se na úchvatné vizuální dobrodružství Aragorna, Gimliho a Legolase, které bude v hodně akčních intencích. Své si k vystoupení shora uvedených hrdinů řekne i Gandalf, ale jeho účast ve hře se má omezovat toliko na příležitostné bojování po vašem boku - jakožto nehratelná postava. Mezi třemi hlavními charaktery se máte podle vašeho uvážení přepínat, takže pakliže se například v Helmově žlebu zhostíte role Aragorna, ti ostatní poměrně zdárně kooperují - srážejí žebříky se skřety, vyhýbají se zápalným střelám apod. Zkrátka dojem ze společné akce je skutečně výtečný. Každá postava má zkraje disponovat čtyřmi odlišnými typy ataku, přičemž někteří soupeři jsou vůči jistým výpadům imunní. Například skřet se štítem dokáže vykrýt váš standardní sek mečem, ale pokud provedete tzv. "fierce" atak, který nicméně zabere nějaký čas pro své vyvolání - během čehož jste snáze zranitelní - dokážete dřevěný štít soupeře rozbít a pokračovat v útoku na náhle nechráněného protivníka! V souvislosti s několika možnými útoky se samozřejmě dočkáte nutné tlačítkové kombinace, ale podle všeho se nejedná o nic složitého a žádná komba á la Tekken se nekonají (což je možná na jednu stranu škoda). Již avizovaná přítomnost RPG prvků nabízí možnost proměnit získané zkušenostní body z boje za upgrade zbraní (kdo ze shora zmiňované trojice s čím zachází asi netřeba připomínat), navýšení celkové hodnoty HP či nové pohyby! Citovaný Helmův žleb, který je vpravdě divokou jízdou ve víru epického válečného střetu, má však být jakousi výjimkou pro vaše zdejší snažení, které má na triku Stormfront Studios. Two Towers budou spíše o bojování s osamocenými skupinkami skřetů, jejich velkými soukmenovci zovoucí se Skurut-Hai či troly, přičemž závěrem znovu zdůrazňuji onu téměř filmovou audiovizuální kulisu.

The Lord of the Rings: Two Towers The Lord of the Rings: Two Towers The Lord of the Rings: Two Towers
The Lord of the Rings: Two Towers The Lord of the Rings: Two Towers The Lord of the Rings: Two Towers

Dalším pokusem EA o oslovení početných zástupů fandů Pána prstenů je GBA inkarnace The Lord of the Rings: Two Towers, na níž pracují v dílnách v Griptonite Games, přičemž podle známých informací půjde o izometrické akční RPG ve stylu Diabla. Hra je rozdělena do pěti sekcí, kdy se v každé z nich posléze zhostíte role jednoho z hrdinů - v tomto případě budou na scéně vystupovat Eowyn, Legolas, Aragorn, Gandalf a Frodo. Jelikož se jedná o akční záležitost, dočkáte se právě po vzoru Diabla rozličných skillů (patnáct aktivních a pasivních), kam patří např. "summon" - u Gandalfa to bude možnost vyvolání obrovitého orla (možná přímo Thorondora), Aragorn si zase dokáže přivolat na pomoc Legolase či Gimliho, Frodo pro změnu Samvěda Křepelku, a naposledy zmíním Eowyn, k níž přispěchají bdělé rohanské stráže. Pasivní skilly pak nabízejí alternativu držení dvou mečů naráz (Aragorn) nebo rychlé tažení a následné střílení šípů (Legolas). A při přestupu na další level budete ještě moci rozdistribuovat získané zkušenostní bodíky do atributů jako je strength, accuracy, health, defense a courage. Nicméně podobností s Diablem je tu ještě mnohem více. Generování rozličných předmětů - dočkáte se údajně stovek odlišných mečů, luků, amuletů apod. A veškerý zbrojní potenciál a předměty mají mít vazbu na ten úžasně komplexní Tolkienův svět, nadějete se např. i Bilbova legendárního Žihadla, jehož však nalézt bude nesmírně obtížné! Také tady nesmí chybět One Ring, jehož bude mít výhradně ve svém držení malý Frodo. Dále připomenu, že sem tvůrci implementovali multiplayerovou podporu, pročež skrzevá linkový kabel bude možné hrát dvě z pěti misí zdejšího story v kooperaci dvou hráčů. Mluví se také o možnosti výměny věcí a předmětů a v okamžiku zkompletování všech artefaktů, obsažených ve hře, se má dokonce otevřít jakási skrytá kooperativní cesta v páté – tedy poslední herní kapitole. Vizuálně to nevypadá ani náhodou špatně, padlo info o FMV sekvencích, namluvení a o datu vydání napovídajícím, že letošní Vánoce budou pro Tolkienofily opravdu bohaté.

The Lord of the Rings: The Two Towers The Lord of the Rings: The Two Towers The Lord of the Rings: The Two Towers

V případě handheldu GBA můžeme plynule navázat na další variaci na Pána prstenů s podtitulem The Fellowship of the Ring, již mají na svědomí britští Pocket Studios a o distribuci se postará Universal Interactive. Ano, v tomto případě se jedná o dobrodružství dle knižní předlohy, v němž se vedle izometrické perspektivy setkáte se všemi hlavními postavami Společenstva a zažijete údajně všechny události popsané v knize. Prý tak budete moci navštívit každou jednotlivou lokaci v knižní předloze obsaženou (tedy i Temný hvozd a obydlí Toma Bombadila), autoři dále slibují množství puzzlů, navzdory jasně definovanému průběhu hry jistou variabilitu v možnostech řešení problému - půjdete do toho po hlavě a budete bojovat, či se nepříteli raději obezřele vyhnete? - spoustu rozhovorů s NPC charaktery a kolový systém soubojů, kde na statické obrazovce proti sobě stojí vaše družina a její protivníci a všichni zúčastnění postupně přicházejí na řadu. Třebaže se po herní obrazovce, resp. displeji, vždy pohybuje toliko jedna postava, je tu vždy dostupná varianta okamžitého přepnutí na jiného člena Společenstva, který vás přímo na místě vystřídá. Postavy se nicméně už dále nevyvíjejí, takže musíte strategicky využít jejich defaultních vlastností a skillů - Aragorn má kupř. velkou útočnou sílu, Gandalf zase vládne mocnou magií, nu však to asi dobře znáte. Co se týče vizuálního dojmu, nemám vážnějších připomínek. Třebaže hobitci mají poněkud divný styl chůze, zvykl jsem si na něj mnohem dříve, než na podivně rozevláté chození hlavních hrdinů ve výše uvedené GBA inkarnaci. Grafické ztvárnění má osobitý styl a hlavně neuvěřitelný smysl pro detail, pročež potěší vstřícný interface se zohledněním možné interakce s NPC či předměty. Každopádně tento titul je označen jako Part 1, takže si u něj toliko připravíme chuťové buňky na další pokračování!

The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring
The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring (screenshoty) pro PS2, Xbox a PC, poslední dnešní představený titul zasazený do fiktivní Středozemě, mají na svědomí v Surreal Software a i zde jde o navázání na knižní tvorbu fenomenálního J.R.R. Tolkiena, takže distribuce se znovu ujímá Universal Interactive. Surreal toto dobrodružství (které je zatím první kapitolou série, zkrátka jako podle knihy) vyvíjí na vylepšeném enginu PS2 hry Drakan: The Ancients Gates a půjde - trochu ve stylu Two Towers od EA - o hodně akční záležitost, v níž se dočkáte aktivního ovládání tří charakterů. Jmenovitě Aragorna, Gandalfa a Froda. Hraní za každý z uvedených charakterů se má vyznačovat jiným stylem, korespondujícím s unikátními dovednostmi té které postavy. Aragorn je stavěný na boj, pročež se s mečem Andúrilem a lukem přirozeně dočkáte rozličných komb a různých alternativ ataků, mezi nimiž byla ke zhlédnutí také jedna fatalita pro brzké ukončení souboje. Naproti tomu Gandalf má k dispozici řadu povětšinou ofenzivních kouzel. A nakonec Frodo, ten zase exceluje ve stealth aktivitách, při kterých nicméně přijde ke slovu i známý to meč jeho strýce Bilba - ano, řeč je opět o Žihadlu. V souvislosti s Frodem padla zmínka o využití vládnoucího prstenu, kde se díky následnému zneviditelnění řada situací stává snáze zvládnutelná, nicméně Frodo tímto aktem na sebe přivolává pozornost Saurona a jeho temných nohsledů. Specifické statistiky každé z postav jsou sice fixní, nicméně lze je dále zlepšovat skrze nové předměty a vybavení. Třebaže Fellowship of the Ring nevyhlíží po vizuální stránce tak impresivně co Two Towers z produkce EA, přesto se Universalové nedávají zahanbit a nabízejí relativně svobodný a rozsáhlý svět s návštěvou Hobitína či příbytku Toma Bombadila (tak co, jedná se u tohoto veselého chlapíčka o Valar, Maiar, samotného stvořitele všeho života Ilúvatara, nebo je to někdo úplně jiný?). Malou poznámku na závěr, Xboxová verze má mít údajně více adventurní zaměření.

The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring
The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring

V posledním odstavci mi to nedá, abych ještě nevzpomenul karetní podobu Pána prstenů, o níž si můžete více přečíst v naší žurnálové zprávě. Též stojí za zmínku projekt Hobit, o kterém se zatím mluví v kontextu GameCube a kde půjde o zajímavou akční adventuru. Co dodat? Že s blížícím se druhým dílem filmového Pána prstenů se na našem trhu konečně objevila DVD edice Společenstvo prstenu (recenze na snímek Společenstvo prstenu), která však má v brzké době dostat zdatnou konkurenci. Warneři totiž chystají (oficiálně před Vánoci – neoficiálně v listopadu) novou verzi na čtyřech DVD, jež oproti té současné (dvě DVD) nabídne oněch dříve diskutovaných a ve filmu neviděných cca půl hodiny navíc. A to se ještě plánuje edice obsahujících celých pět DVD, kde však není jistá distribuce v České republice. Tady se v případě pátého DVD dočkáte nového bonusu, nabízejícího pohled na natáčení Pána prstenů na Novém Zélandu. Navíc tu mají být sběratelské karty a dvě sošky Argonath – to vše v hodně speciálním koženém obalu za hodně speciální cenu, ta předpokládaná je 5.500,- Kč.

Autor:
Nejčtenější

Dark Souls 3
Ovládá hry taneční podložkou, volantem a banány. A je v tom fakt dobrý

Jako by série Dark Souls nebyla dost obtížná sama o sobě, rozhodl se ji youtuber ATwerkingYoshi pokořit pouze pomocí taneční podložky.  celý článek

Jaenette Voerman - Vampire the Masquerade: Bloodlines
Vymodlená pokračování. Třicet her, které snad neřekly poslední slovo

Některá pokračování s nadějí vyhlížíme rok co rok, v jiné už ani nedoufáme. Níže nabízím svůj seznam čítající rovných třicet kousků. Při jeho sestavování...  celý článek

Far Cry 5
VIDEO: Ve Far Cry 5 budeme kultisty masakrovat i traktorem

V akci Far Cry 5 se pustíme do křížku s fanatickou sektou v Hope Country v současné americké Montaně. Nové video je rozšířený gameplay trailer z výstavy E3,...  celý článek

Age of Empires 4
Skvělá zpráva, Microsoft oznámil Age of Empires 4

Přání fanoušků byla vyslyšena. Microsoft oživuje legendární značku historických strategií, jejíž poslední díl vyšel již před dlouhými 12 lety.  celý článek

Gwent Thronebreaker
Kartičková minihra ze Zaklínače dostane vlastní příběhovou kampaň

Populární karetní hra Gwent už jednu svoji hru má. V chystaném titulu Gwent Thronebreaker však tradiční partie obohatí i příběhová omáčka.  celý článek

Další z rubriky

Gwent Thronebreaker
Kartičková minihra ze Zaklínače dostane vlastní příběhovou kampaň

Populární karetní hra Gwent už jednu svoji hru má. V chystaném titulu Gwent Thronebreaker však tradiční partie obohatí i příběhová omáčka.  celý článek

Age of Empires 4
Skvělá zpráva, Microsoft oznámil Age of Empires 4

Přání fanoušků byla vyslyšena. Microsoft oživuje legendární značku historických strategií, jejíž poslední díl vyšel již před dlouhými 12 lety.  celý článek

Shenmue 3
VIDEO: Trailer k Shenmue 3 nejspíše sám o sobě nikoho nenaláká

Mezi všemi těmi naleštěnými trailery působí ukázka z Shenmue 3 jako ošklivé kačátko. Hra však sází na úplně jiné trumfy než jen líbivou grafiku.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.